OinnenUrtï». Gemengde Bêïïgten. Varia. ADVERTENT 1EN. li Vergadering" van den Gemeenteraad. Marktberigten. acht het waarschijnlijk dat hij van Alessandric naar Caprera zal norJen gezonden, wanneer hij den weusch te kennen geeft zich daarheen te begeven en elk voor den staat compromitte rend denkbeeld wil laten varen. Gisteren avond hebben bier eenige zatnenscholingen plaats gehad, waarbij men overging tot demonstration tegen de ar restatie van Garibaldi. Daarbij zijn eenige wanordelijkheden voorgevallen. Talrijke patrouilles doorkruisten de stad. Kr hebben arrestatien plaats gehad. Volgens een gerucht waren er drie man der politie gekwetst. De maire heeft een manifest uitgevaardigd, waarbij de nationale garde wordt opgeroepen om de orde te handhaven. Ecuige posten zijn uit voorzorg versterkt. In de stad heerscht rust; in den afgeloopen nacht werden 70 personen gearresteerd. 'üepeches uit verschillende deeleu van het koningrijk beves tigen dat door de arrestatie van Garibaldi de orde nergens is verstoord. De Opinione bevestigt, dat het ministerie Garibaldi naar Caprera zal laten gaan, indien Lij van eene expeditie naar de romeinsche staten af/iet. In geval hij mogt weigeren, gelooft men dat het parlement tot het houden eener buitengewone zit ting zal worden bijeengeroepen. 26 Sept. Gisteren avond had te Genua een volksbewe ging plaats ter gunste van de in vrijheid stelling van Gari baldi. Eeue deputatie uit het volk is den prefect daarom gaan verzoeken. Deze heeft geantwoord, dat hij aan den minister het verzoek zou overbrengen. Het voik is daarop uiteen gegaan. Te Milaan hebben twee kleine oploopeu plaats gehad, waar van de eeue niet terstond voor de gewapende magt week. Te Sienna, Verona, Pistoïa en Napels is de tusscheukomst van de militairen en de autoriteiten niet noodig geweest om de gehouden demonstration rustig te doen afloopeu. Te Florence hebben eenige patrouilles der burgerwacht vol staan cm een weiuig aanzienlijkeu volksoploop uiteen te doen gaaD, Al deze demonstratien zijn zonder eeuig ongeval voorbij gegaan. 27 Sept. Het blijft hier rustig. De minister van marine heeft Garibaldi bezocht. Uit Genua verneemt men, dat Garibaldi heden morgen ten 9 ure op een rijksvaartuig naar Caprera is overgebragt. De demonstratien iu verschillende steden worden spoedig be dwongen. GOUDA, 28 September. Naar wij vernemen zal op morgen, zondag, £9 dezer, des avonds tc 5 uren, bij gunstig weder door eenige liefhebbers eene groote, prachtige luchtballon worden opgelaten op het terrein „Tivoli", aan de spoorstraat. In de tweede kamer der sta ten-generaal van woensdag is na langdurige beraadslagingen met 36 tegen 24 stemmen besloten het ontwerp-witboek van strafvordering eerst in de afdeelingen te onderzoeken, na den afloop van het onderzoek der beurooting voor 1S6S. De heer v. d. Maesen de Sombreff heeft verlof gevraagd en bekomen, om eene interpellatie te rigten tot den minister van binnenlaudsche zaken over de bevaarbaar heid der Zuid-Willemsvaart. Na afloop der zitting zijn in de afdeelingen onderzocht de volgende wetsontwerpen1°. begraven van lijken, begraafplaat sen en begrafenisregten 2°. wijziging der wetten van 28 aug. 1851 (Staatsbl. n°. 29) en 9 dee. 1851 (Staatsbi. n°. 151) re gelende de militaire pensioenen bij de landmagt3°. wijziging der wetten van 28 aug. 1851 (Staatsbl. n°. 128) en 11 julij 1855 (Staatsbl. n°. 74), regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de land magt en 4°. verhooging van hoofdstuk 711! der staatsbegroo- ting voor het dienstjaar 1867 (buitengewone uitgaven voor het materieel der genie). Donderdag hebben nog twee afdeelingen van de tweede kamer der staten generaal het onderzoek voortgezet over de wetsontwerpen, die woensdag in de afdeelingen aan de orde gesteld waren. Gisteren ten elf ure heeft de kamer eene openbare zitting geit ouden Na afloop daarvan hebben alli afdeelingen het onderzoek aangevangen over de wetsontwerpen, uitmakende de staatsbe- grooting voor den jare 1868. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft de hr. v. d. Maesen de Sombreff den minister van binneul. zaken geïnterpelleerd over de belemmering der scheepvaartde Zuid- AVillemsvaart. Beiderzijds zijn mededeelingen gedaan nopens den actuelen toestand. De minister zeide zich te vleijen, dat de aanvankelijke moeijclijkheden voorbij zijn of op het punt staan geheel weggenomen te worden. Hiermede is deze inter pellatie afgeloopen. Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Assen ter ver kiezing van een lid der tweede kamer zijn uitgebragt 11S6 stemmen. Gekozen is de heer mr. L. Oldeuhuis Gratama met 626 stemmen. De heer van der Veen verkreeg 546 stemmen. Tallev rand heeft eenmaal gezegdIn Engeland vindt men 39 soorten van godsdienst en maar ééne soort van saus. Hij vergiste zich. Een onlangs uitgekomen rapport toont, dat het aantal secten thans 93 is. Zeer omslagtig is de naam van de „protestanten, belijdende de artikelen der kerk van Engeland van 1 tot 18 incluis, doch de hiërarchie en het ritueel verwerpende." Een andere secte heet: „Christenen, die niet anders genaamd willen worden." Eenigzins dubbelzinnig is de naam van die gezindte, welke zich „het particuliere volk" noemt. Vrolijker klinkt de benaming der recreatieve baptisten, en eenigzins muziekaal die van het halleluja-corps en het gloria-corps der Weslevaansche hervormden. Den heer Dixon te Birmingham kost zijne verkiezing tot lid van het parlement nagenoeg 44 duizend gulden. Een brug op den spoorweg OrleansParijs is bezweken daarbij zijn vier machinisten omgekomen het verkeer is gestremd. ln het oostelijk gedeelte van Londen zijn 30 duizend werklieden die gebrek lijden door den stilstand der zaken. De feniaus te Cork hebben het ontkomen der twee gevangenen te Manchester gevierd door het branden van vuren op de omliggende heuvels en door een optogt met muziek langs de straten. De Pruisen zullen garnizoen leggen in de noordduitschf steden Sondcrsbausen, Detmold, Biickeburg, Meiniugen, Oldenburg, Arolscn, Lubcck, Hamburg en Bremen. Te Amsterdam is voorwaardelijk besloten om kermis te houden van 20 October tot 2 november. Den 17 aug. was de koorts op Mau ritius eindelijk geheel verdwenen. De eugelsche zadelmaker, die zijn meesterknecht zond om iü de jury te zitten, is veroordeeld tot eene boete van f 1200. Het engclsche gouvernement beeft in Spanje 1500 muilezels aangekcht voor de abyssinische expeditie. De franscbe banken willen geen geld geven voor Hongarije zonder den solieden waarborg van Oostenrijk. Het legioen van Antibes zal weldra uit eengaan. Juarez verlangt voor de uitlevering van het keizerlijke lijk zijne erkeuning door de europesche mogendheden. lu Georgie en Zuid-Carolina heeft de katoeuoogst veel geleden door den regen. De nieuwe raad van state te Konstautinopel zal tien christenen tellen onder zijne leden. Woensdag heeft te Venetië een vreesclijke storm gewoed, die groote schade heeft aangerigt. ln deu accliinatatietuin te Gent is de veeziekte uitgebroken. Zeven en twintig bakkers te Parijs hebben de prijzen van het brood verlaagd, De conservatieven vragen tijd om alles uit te stellen eu iutusschen aan het roer te blijven De lie- dertafel „Rotte's Manneukoor" is te Brussel bekroond met den tweeden prijs, een gonden medaille van 200 fr., en eene premie van 400 fr. en is bij hare terugkomst te Rotterdam feestelijk ingehaald. Te Limerick Zijn dooden gevallen bij PPTie bntRinc tiiRSohen hnrorere pn militnirpn in Peru is eene nieuwe zamenzwering ontdekt, om deu president i'rauo te vermoorden. Op Portorico is een opstand uitgebarstenhet spaansche garnizoen heeft zich vcrceuigd met de Creolen, de kapitein-generaal heeft de vlugt genomeu. Vrijdag, 27 Septembci. Tegenwoordig al de leden, behalve de heer D. W. Westerbaan. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen eeLe dispositie van hh. gedep. staten houdende goedkeuring van een onlangs genomen raadsbesluit ter ruiling van een stuk grond met de provincienotif. een voorstel van de gezondheids-commissie houdende voordragt der hh. H. Cosijn en C. J. C. Prince, oiu daaruit een lid te benoemenbenoe ming in de volgende vergadering; een adres van J. bas, verzoekende in aanmerking te komen als brug wachter; ter visie; een adres van J. Bulk en Hellerman, verzoekende in aanmerking te komen als overzetter aan het ijsselveer het rapport der commissie, iu wier handen is gesteld de rekening van den schuttersraad. De commissie doet voorstel tot goedkeuring, doch geeft in overweging op twee punten eene wijziging te brengen; ter visie. Aan de orde is: Bij de verpachting van de vuilnis, in de vorige week, is door T. van Dijk aangeboden, die gedurende twee jaar en acht maan den voor niet op te halen eu voor vijf jaren en acht maanden voor f 25 in het jaar; nog eenige andere aanbiedingen zijn later aangeboden, doch wordt door B. en W. voorgesteld en door de vergadering goedgekeurd het voor twee jaar en acht maanden te gunnen aan genoemden van Dijk. Bij B. en W. is ingekomen het verzoek van den garnizoens-komman- dant om een bergplaats voor militaire goedeien en stellen B. en W. dien ten gevolge voor het gebouw op de zeugstraat, daarvoor in te rigten, wat f 400 a f 500 kosten zal veroorzaken en alzoo in te trekken het on langs genomen besluit cm dat pand te verkoopenen wordt dit besluit algepieen goedgekeurd. Op den 1 mei 186S eindigt de magtigiug tot bet heffen der tollen op het amsterdamscbe en goudsche rijpad en wordt voorgesteld en goedgekeurd om de verlenging dier toltarieven voor zes jaren aan te vragen bij het hoog bestuur. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming van een stadt-muziekmeester, en wordt met dertien tegen eene stem benoemd de heer J. Kwast van Purmerend. De heer Reutinger vraagt dat men alle pogingen zal aanwenden om den benoemde spoedig te doen overkomenB. en W. zullen daartoe gaarne medewerken. Tot wachter aan een der bruggen op den ïuana wordt benoemd: L. B. Oortman. Tot brugwachter over de groeneudaal, K. Schuling, over ue turfmarkt, J. van Rijn en aan de brug aan het einde der binnengouwe, J. Noordeman. Niets meer aan de orde zijnde, eindigt de vergadering. De minister van financien heeft de begrooting ingediend en de verklaring herhaald, reeds in de troonrede gegeven, dat noch nieuwe belastingen, noch leeningen zuil n noodig zijn, en toch er zal aanstaande jaar vrij wat geld te kort komen, in weerwil dat verschillende buitengewone uitgaven vervallen, en de Oost aanzienlijke offers aan de nederlandsche schatkist zal moeten brengen. En dan zoude men nog durven beweren dat de minister geen specialiteit is. Een huisvader heeft 800 inkomen, hij geeft 1000 uit, en zijn rekening sluit; is dat geen meester in financie-zaken En zoo iemand is onze mi nister in 't groot. In Indie heeft men een bedrijfskapitaal noo dig, dat kapitaal was onlangs *e klein en er moest geld naar Indie om het te vergreoten, of liever om hier de door de liberalen achtergelaten kas wat kleiner te maken. Nu is dat kapitaal eensklaps veel te groot geworden, men heeft in Indie volstrekt zooveel geld niet noodig, en daarom wil de minister er 9 millioen van gebruiken om het tekort te dekken en de begrooting met een batig saldo te kunnen sluiten. Zoo kan de huisvader van daareven 300 van zijn bedrijfs-kapitaal af nemen, en hij heeft ook een batig saldo van 100. Geen koopman behoeft dus meer met tekorten te sukkelen, de grootste koopman in Nederland, de groothandelaar iu koffij en suiker, de nederlandsche schatkist geeft een goed voorbeeld altijd als de volksvertegenwoordigers met dat middel gediend zijn. De minister van koloniën heeft in de beide kamers gedebu teerd, en hoewel een conservatief verklaarde, dat hij de onder- zoekingsreis met den minister niet mede wilde maken, schijnt de minister van zijn stelsel niet te willen afgaan. Alles moet op nieuw onderzocht worden, en na afloop van al die verscliil- leude onderzoekingen zal de minister gaan onderzoeken of nog een onderzoek bij de kamers noodig is. Een regeling bij be sluit is in alle gevallen veel gemakkelijker; waarom behoeven de 75 westersche wijzen zich ook met oostersche zaken te be- moeijen Een spoedige regeling is dus van dezen minister niet te wachten, en deze is toch hoogst noodig om aan de indische verwarring een einde te maken. Zoude deze minister, die nog niets weet, nog niets kan zeggen, en nog niets wil regelen, dan de persoon zijn, wien in deze omstandigheden de porte feuille van koloniën kan worden toevertrouwd Het antwoord op die vraag wordt voorzeker met belangstelling bij de behan- r h.~~;«.omonht 0 -ia c Ï5 Door vereeniging, associatie, kunnen groote zaken verkregen worden, dat is de geest van onzen tijd. Engeland heeft in vroeger jaren aan associatie de afschaffing der koren wetten, nu zijn reform te danken. Door associatie trachten de engcl sche werklieden hun toestand te verbeteren, en ook op het vast land wint het beginsel van associatie tot bereiking van een stoffelijk of zedelijk doel meer en meer veld. Het vredesver- bond, te Parijs opgerigt, Jat alle vrienden van de*, rede tot deelneming uitnoodigt, is hiervan een bewijs. Ook in ons land rigt men vereenigingen op met een politiek doel. Terwijl onlangs de maatschappij tot nut van den Javaan is opgerigt, zijn nu alom oproepingen verspreid om ieder uit te noodigen lid te worden van het anti-dagbladzegel-rerbond. De naam drukt genoeg uit wat dit verbond wil, en de nood zakelijkheid tot afschaffing van dat zegel zal wel niemand be twijfelen, die prijs stelt op volksbeschaving en volksverlichting. Evenmin kan iemand van liberale beginselen de verdrukking van den Javaan goedkeuren eu de exploitatie van Java ten be hoeve der nederlandsche schatkist billijkeu, en toch hoe be trekkelijk weinig deelneming vinden die vereenigingen ook by de liberalen. Te betreuren zoude dit zijD, als het uit onverschilligheid voortkwam, maar dit is gelukkig bij velen het geval niet. Er is iets anders tegen, men vreest - die vereenigingen versnippering van krachten. Nederi* .oet niet slechts den Javaan helpen, en niet langer te zijnen koste spoorwegen bouwen en in weelde leven, het dagbladzegel alleen is geen beletsel voor volksverlichting en volksbeschaving, nog veel is te doen om de liberale beginselen ir ons staatsleven te doen opDemec. Wanneer nu tot het bereiken van al die verbeterin gen vereenigingen noodig zijn, dan zoude hel getal spoedig legio worden, en de eene zaak verdient toch evenveel belangstelling als de andere. Vragen de letterkundigen de afschaffing van het dagbladzegel, de landbouwers vragen de afschaffing van het tiendregt, de kooplieden wijziging of afschaffing van het putent- regt, de regtsgeleerden afschaffing van verouderde fransche wetten en een regterlijke organisatie, ieder borger vlug en goedkoop regt. Maar reeds genoeg worden tot bereiking van alle gewen«chte verbeteringen, vereenigingen opgerigt, dan is versnippert van krachten te vreezen, en liever zouden velen een verc» nigiug zien verrijzen, die zich ten doel stelde de liberale beginselen meer en meer ingang te doen vinden. Zulk een vereeniging over het geheele land haar afdeelingen hebbende, zoude het vereenigingspunt van alle liberalen kennen zijn, en bij de ver kiezingen uitstekend kunnen werken. Zulk een verbond zoude zich zeker spoedig in een groot aantal leden verheugen. Gouda, 26 Sept. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 460. Roode Kleefsche f 450. Zeeuwsche per mud nieuwe f 13.50 a 15.75, dito oude 14.80 a 16.25. Rogge 9.50 a 10.60. Gerst winter 6.00 a8.00, dito zomer 6.25 a 7.30. Haver korte 3.50 a 4.50, dito lange ƒ3 a 4. Boekweit Fransche per 2100 kilo 200. Noordbrabantsche 225 a230. Bruine booneu 12.40 a 15.00. Paarde- boonen 8.20 a 8.75. Duiveboonen f 9.25 a 10.50. Biaauwe erwten voor de mesting f 8.50 a 9.60. De handel in schapen alsmede in varkeus en biggen was iets levendiger. Goeboter 1.30 ii 1.40. Weiboter 0.96 a 1.10. ISurgeTiijkê Stallu. GOUDA. Geboren: 20 Sept. Cornelis Mattheus, ouders M. A Holthuijsen ea C. L. Sousbeek. Arnoldus Marinas, ouders A. M. Spee en J. *ai> dea Broek. Helena Johanna, ouders H. Tijsterman en C. N. van der Plank. Willem, ouders B Sjouke eu E M. Dorsman. 21 iieudrik Christiaan, ouders J. F. Iudenbirken en P A. Kroeders. 22. Mar— grietha Johanna, ouders M. de Jong en W. Wakker. 24 Josina, ou ders L. Boot en M. de Moor. 25. Willem Pieter, ouders J H. van Gennep en C. B. van Son. Regina Heudrika, ouders C. Bons eu J. Prins. 26. Johanna, ouders J Verborg en N. Hofwegen. 27.y Joseph, ouders B. van Tiju en M A. Sanders. Overleden 19 Sept. W. van der Heydeu, huisvrouw van A. van der Laan, 30 j. 20. C. Prinsenberg, S j. 6 rn 21. J. G. Rcparon, 12 w. J. van den End, 20 m. 22. II. Hulsman, 8 w. A. Jongt - neel, wed. M. A. van Porta, 79 j. -D. Jongerheld, 76 j. 23. S. Kooij, 22 j. 24. K. B. Hakkers, 14 w. 25. B. Hoathoff, 56 j. 26. C. de HaaD, 17 w\ M. M. Bron, 14 j. Gehuwd: 25 Sopt. N. Prins en J. van Baaien. C. Mulder en B. Zandkurg. M. van Eijk en M. Broekhuijzen. 26. W. Wiekenkamp en T. W. de Bock. Ondertrouwd L. BURGERSDIJK. te Gouda, H. F. NICOLAï. Veldhoven, 23 Sept. 1867. HIJ Ondertrouwd A. J. BOEKELMAN, Officier van gezondheid, en H. E. PERK. kennisgeving. Receptie 6 October. Bevallen van een Zoon C. W. van GENNEPvan Son. Gouda, 25 September 1867. Voor de vele bewijzen van deel neming, die zij bij het overlijden van hunnen Vader, den Heer N. IJZEN- DOORN, hebben ontvangen, betuigen zijne kinderen hunnen hartelijken dank. Gouda, 28 September 1867. Voor de vele bewijzen van deel neming en vriendschap, ter gelegenheid der ziekte eu bij het overlijden zijner geliefde E. iitgenoote, betuigt Ondergetee- kende, ook namens zijne Famiiie, zijnen hartelijken d«uik. O. THIM, Gouda, 27 Sept. 1867.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2