ötnttcnlönö. Gemengde Berigten. Varia. zijn doorgedrongen aan den kant van San Stefano, al'.vaar zij door de pauselijke troepen krachtdadig worden vervolgd. Konstantinopel, 28 Sept. De groot-vizier vertrekt 29 dezer ais gevolmagtigd commissaris van de Porte naar Candia, ten einde de wezentlijke oorzaken van de ontevredenheid dor Candioten op te spoten en eene nieuwe organisatie voo: het toekomstig bestuur des eilaads op liberale grondslagen te ont werpen GOUDA, 2 October. Z. M. heeft de benoeming van F. H. Bulmu3 Brack, bur gemeester van Reeuwijk, tot secretaris dier gem. bekrachtigd. We achten het niet onnoodig te herinneren, dat heden de winterdienst is begouuen op de hoilandsche-, rijn- en staatsspoorwegen, waarmede natuurlijk eene verandering in den loop der posten in onmiddelijk verband staat. Door den raad der gemeente Woerden is besloten om de kermis, bij gedegenheid der jaarlijksche markten, ditmaal niet te doen plaats hebben. Gisteren heeft de tweede kamer eene zitting gehouden. Eenige wets-ontwerpen zijn ingekomen, waaronder dat tot re geling der consulaire regtsmagt en dat tot intrekking van het besluit van 1805 nopens de quarantaine. l'it de memorie van toelichting tot vaststelling der be- grootiug van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1S6S, blijkt o. a. dat voor bet einde van dit jaar waar schijnlijk nog ter exploitatie zullen kunnen worden overgegeven de wegen van Zwolle naar Meppel, van Groningen naar Win schoten en van Vught naar Boxtel. Dat na de beslissing tot overbrugging van het Hollandsch Diep aan den Moerdijk ook terstond de uoodige regelingen getroffen zijn voor de werk zaamheden tut aankoop der voor het plan nog benoodigde ei gendommen. Dat slechts voor twee gedeelten van het spoor wegnet en wel voor de aansluitingen van Dordrecht naar Botterdam en van Zaandam naar Amsterdam, de aanvang der werkzaamheden nog afhankelijk blijft van eene te nemen be slissing omtrent de rigting en heeft het onderzoek en het overleg nog niet kunnen leiden tot eene keuze, waardoor alle daarbij betrokken en ten deele zeer gewigtige belangen bevre digd kunnen geacht worden. Voor de aansluiting van Dordrecht naar Botterdam zijn ont werpen voor verschillende rigtingen gereed. Tegen elke rig ting worden echter veie bedenkingen kenbaar gemaakt. De regering hoopt echter eerlang de door haar verkieselijk geoor deelde rigting aan de kamer ie onderwerpen. Voor de aansluiting van den Spoorweg van Zaandam naar Amsterdam heeft de regering eene voorloopige keuze gedaan en de daarnaar uitgewerkte plannen en beseheiden, ter voldoe ning aan art. 6 der wet van 28 aug. 1851 (staatsbl. nQ. 125), voor belanghebbenden ter inzage doen neerleggen. Wegens de onzekerheid, die omtrent deze beide gedeelten nog bestaat, schijnt het raadzaam om voor de uitvoering van werken daarop nog geene middelen aan te vragen, vóór dat de rigtingen bij de wet zullen zijn vastgesteld. De regering behoudt zich voor, om die gelden in den loop vau het dienstjaar aan te vragen, zoodra met de uitvoering eea begin kan worden gemaakt. De minister van koloniën heeft, naar aanleiding van de vraag des heeren Fransen vau de Putte, than? medegedeeld den stand der indische kassen ouder ultimo december, gedu rende de jaren 1862 tot en met 1S66. Daaruit blijkt, dat iu de navolgende jaren zuiver aanwezig was: 1862 ƒ19,239,503; 1863 16,033,983; 1864 25,485,391; 1865 31,113,777; en 1866 23,146,175. Uit een vergelijkenden staat omtrent de opbrengst der belastingen in acht der aanzienlijkste gemeenten vau ons vader land blijkt, dat het hoogste bedrag in de gemeentelasten wordt voldaan door de inwoners van Botterdam, die 5.75 per hoofd b« talen. Daarop volgt: Amsterdam voor 5.40; Dordrecht 4.90; Leyden 4.60; 'sGravenhage 3.75 Haarlem ƒ3.70; Delft 3.40; Utrecht 2.20. Men berigt uit Schoonoord De turfhandel blijft slapjes. Ofsehoon hier overvloed van besten ha trdbrand is, en de prijzen matig zijn, komen de schippers slecht opdagen, dank zij de hooge afvaartsgelden op de Smildervaart. Drukker dan de scheepvaart gaat de aardappel- en veenboekweit-oogst. Beide gewassen zullen gelukkig een behoorlijk beschot opleveren en bij een matigen winter althans menigen veenwerker voor broods gebrek beveiligen. De varkensziekte heeft zich op onderschei dene plaatsen weer vertoond en ook hier reeds eenige offers geëiseht. 's Avonds nog gezond, worden de varkens den vol genden oc^ end soms dood ia het hok gevonden, terwijl al spoedig blaanwe plekken de bekende kwaal als oorzaak van hun sterven aanduiden. Zoo het waar is, gelijk men beweert, dat flink zout in het voedsel tegen die ziekte een behoedmiddel is, dan mag het werkelijk jammer heeten, dat dit weinig kost baar middel niet meer algemeen wordt aangewend. Uit het W estland wordt gemeld, dat de appel- en peren - oogst zeer voldoende is en de verzendingen naar de markten of de koopen door handelaars in fruit tegen lage prijzen plaats hebben. De warmte der beide laatste maanden heeft voor het uitzetten der boomvruchten en het rijpen van de vruchten van den wijnstok zeer heilzaam gewerkt. Omtrent den stnnd van het aardappelen-gewas verneemt men dat die in bijna alle provinciën voor den verbouwer zeer gunstig is te noemen, al maakt ook al een groot gedeelte van Gelderland uitzondering. De vraag, van waar dan toch, als het gewas niet beneden het middelmatige is, die, zoo al niet zeer hooge, dan toch veel meer dan middelmatige, prijzen, moet daarin hare oplossing vinden, dat verre het meerendeel der vroege gewassen tot zeer hooge prijzen voor geland werd uitgevoerd. Thans echter zoo geen onverhoopte gevallen den oogst belemmeren, zou men met reden lagere prijzen mogen verwachten. Men schrijft uit SommeUdijk De oogst, welke hier zoo goed als geëindigd i9, kan vol gens algemeen gevoelen geacht worden in vele jaren niet zoo goed te zijn geweest. Meekrap ziet men hier weinig meer. De meekrdp-fabriek, welke vroeger dikw.jls een half jaar lang werkte, zal du naar alle gedachten slechts enkele weken werken. Handel in aardappelen was hier deze en voorgaande week weinig; zij worden geladen voor 3 20 het mud. Het kool zaad, hetwelk dit najaar gezaaid is, is thans reeds gepoot, waar uit men dus genoegzaam kan opmaken, dat het in dit dorp met den landbouw uiterst goed gaat. Uit Schoterland wordt gemeld De boekweit-cogst, die in deze streken thans geëindigd is, levert dit jaar verblijdende uitkomsten op. De opbrengst is groot eu de kwaliteit bevredi gend. Hetzelfde kan van de winteraardappelen worden gezegd. De oogst van tarwe in de vereenigde staten van Amerika is dit jaar buitengewoon gunstig. Bijna zonder uitzondering luiden de berigten uit alle staten der unie in dit opzigt een stemmig. Ook in andere gewassen heeft men in Amerika een bijzonder rijken oogst, en men berekent het buitengewone geld bedrag, dat door uitvoeren aan de vereenigde staten zal te goed komen boven gewone jaar-uitvoeren, op 500,000,000 dollars. Men leest in den franschen Moniteur: Terwijl de Suez-kanaalmaatschappij geld voor het voltooijen harer werken opneemt, haast dc britsche handel zich gebruik te maken van de bereids geopende gemeenschap te water tus- schen de Boode en de Middellandsche Zee. De maatschappij belast zich nu reeds met het vervoer van goederen tusschen de twee zeeën. De voorloopige dienst geschiedt half langs het voor de zeevaart bestemde kanaal en half langs het zoet waterkanaal, maakt overlading der goederen op platbodem vaartuigen noodig, en kan natuurlijk slechts eene bepe.kte hoe veelheid goederen overvoerendesniettemin levert deze weg over de landengte zoo veel voordeden op, dat Engeland zich daarvan bedient voor zijne expeditie naar Abyssinie; het zendt langs dien weg paarden, fourrage en andere benoodigdheden. Dat is eene groote voldoening van den heer de Lesseps, den opugter en bestuurder der Suez-kananlmaatsehappij. Ook strekt het aan het engelsche gouvernement tot eer, dat het zich alzoo over vooroordeelen heen zet en bij de eerste gelegenheid ge bruik maakt van de gemeenschap welke geopend is, wel niet tegen zijnen wil, maar toch ondanks de achterdoeht van den voomaamsten der staatsmannen, die in Engeland door het te genwoordige kabinet in het bewind zijn vervangen. Het fran- sche ministerie van marine heeft reeds meermalen van het S»,oz-kanaal gebruik gemaakt, om benoodigdheden naar onze kuionie Cochinchina te zenden. Nog oneindig veel meer zal het algemeene verkeer winnen, inuien de handelsvaartuigen van de grootste soort in drie of vier dagen, zonder over te laden of last te breken, van de Middellandsche in de Boode Zee zullen varen. Dit zal eerlang het geval wezen. Naar het zich laat aanzien, zal het groote scheepvaartkanaal met 1 Oc tober 1869 voltooid zijn. Het gemiddelde waterverbruik, per hoofd en per dag, te Londen en te Parijs is ongeveer hetzelfde. Londen met zijne 3,000,000 zielen verbruikt 100,000,000 gallons, a 4]/4 kan elk, per dag, en Parijs, met eene bevolking van 1,600,000, heeft p. m. 50,000,000 gallons daags noodig. Het treurige en volstrekte gebrek aan werk op de scheeps timmerwerven te Londen duurt steeds voort, en het is bedroe vend waar te nemen, dat op de talrijke werven tusschen den stoomboot-steiger te Millwall en de Victoria Docks geen vier schepen op stapel staan. Het Bott. Zondagsbl. meldt: Volgens door een geacht handelshuis te Botterdam ontvan gen telegrafische berigten, is Garibaldi regt in zijn schik dat hij er ditmaal zonder een kreupel b°en afgekumen is. Om toch iets te dooden, doodt hij den tijd met een programma zaam te stellen voor het eerstvolgende vredescongres, waarvan hij. gelijk men weet, eere-voorzitter is. In dat progi^mma komt het volgende voor: /Slechts tirannen en despoteu be dienen zich van bajonetten en kanonnen; de vrije volken ran selen elkander met olijftakken af. De menschen zijn verdorven en moeten uitgeroeid worden. Voor het overige 19 de om wenteling de vrede. De leden vau het congres moeten bloed en leven voor hunne beginselen veil hebben en die zoo noo dig met de wapens in de vuist verdedigen. Etn oogenblik voor dat de oorlog uitbreekt, wordt het congres gesloten, dat plegtiglijk verklaart voor zijne besluiten niet verantwoordelijk te zijn. Daar het paleis te Amsterdam voor het eerstvolgende vredes-congres gekozen is, worden de plaatselijke autoriteiten aldaar uitgenoodigd in tijds te zorgen dat de nevenlokalen van de troonzaal worden iugerigt voor een hulp-gasthuis, waar de door hunne collega's bont en blaauw geslagen redenaars verbonden kunnen worden." Men ziet van het verhevene tot het vredescongres is slechts een stap! Wij vestigen de opmerkzaamheid der belangstellenden op de achterstaande aankondiging van het bij de boekhandelaars Altmann en Boosenburg te Botterdam uitgegeven werkje/,De kaas- en botermarkt", dat voor velen een nuttig hulpmiddel zal zijn bij de dagelijks voorkomende berekeningen. De naam van (teu bekwamen hoofdonderwijzer waarborgt de naauwkeu- righeid der bewerking en die der uitgevers de nette uitvoering. Wij aarzelen dus niet het boekje aaa te bevelen bij allen, die in dezen handel betrokken zijn. Men wil in mei 1868 te Londen eene groote luchtvaart-tentoonstel ling houden. De veeziekte heeft geheel opgehouden in Engeland, Wallis en Schotlaud. De keurkorpsen van het fransche leger zijn thans allen voorzien vau het chassepotgeweer. De fenians geven de engelsche politie handen vol werk. Professor Watson uit Michigan heeft den 6 sept. iu de nabijheid van Neptunus een nieuwe planeet ont dekt; hear licht is als van eeue ster der elfde grootte. Te Weenen doet men stappen ter afschafling van de doodstraf. De heer van Lenthc heelt in den prov. landdag van Hanover voorspeld, dat koning George binnen het jaar terug zal zijn. De cholera vermindert sterk te Züricb. Te Madrid gaat men steeds voort met veroordeelen en de porteren. Juarez heeft de uitlevering beloofd van het lijk van Maxi- miliaan. Een en twintig Romeinen zijn door Italië uitgeleverd aan Rome. Aan eene belgische maatschappij is concessie verleend voor den aanleg van verschillende turksche spoorwegen, door het gouvernement gewaarborgd met 7pCt. rente. Een dusseldorpscb faLriehant iu staal— waren, die verhinderd werd te Parijs tc exposeren, is slechts bekroond met een bronzen medaille. De koning der Hellenen zal toch niet terugkeeren naar Griekenland als de zaak \an Candia niet tot eene schikking komt. -De arrestatie van Garibaldi was onwettig, maar nut tig, dus politiek. Den 10 aug. jl. is op Java de eerste halve sectic van deu spoorweg Samaraog— Vorstenlanden geopend. Bij proefnemin gen te Berlijn is een vierponder van gegoten staal gesprongen, waardoor een majoor eD een kanonnier gedood en nog twee andere kanonniers gekwetst werden. Te Jassy hebben wallachische officieren den molda- vischen dagbladschrijver Latzesco verraderlijk vermoord. Ratazzi vraagt als kon zijner beleefdheid jegens Frankrijk, verlof om eene lee ning te brengen aan de parijsche beurs. iet te Duinkerken maar te Grevelingen zal een groot marine-etablissement opgerigt worden, ter bescherming van de fransche kust aan dien kant. Te Zug, het kleinste kanton in Zwitserland, zal een raadhuis gebouwd worden voor 120,000 fr. Hongarije zal eene spoorwegieeuing sluiten van 40 a 60 milliocn. Te New-Orleans heerscht bij voortduring de cholera. Frankrijk en Prui sen wapenen zich om strijd. Lubeek heeft een vast pruisisch garni zoen bekomen. Te Gramsbergen hebbru z.icli twee mormonen vertoond en vergeefs gepredikt. Dingsdag is de spoorweglijn Zwolle—Meppel geopend en ook die van TilburgTurnhout. Sedert 15 maart 1855 passeren 30 a 40 treinen daags de Niagarabrug, waarvan de constructie zoo sterk is. dat dh nog even goed blijkt als op den dag der opening. KANTONGEREGT te GOUDA. Bij vonnissen van den 25sten September 1867, zijn: 1°. H. S. wegens het als schipper niet leggen van zijn vaartuig, binnen de gemeente Gouda, op eene plaats hera door de politie-beambten aangewezen, veroordeeld tot 3 boete of één dag subsidiaire gevangenisstraf. W. D., en 3°. T. L., ieder wegens het invoeren van vleesch binnen de gemeente Gouda, zonder hetzelve vooraf te hebben doen keuren of aan het kantoor van toezigt voor de plaatse lijke belastingen bij een der toegangen dezer gemeente ter keu ring te hebben gebragt, ieder veroordeeld als n°. 1. 4°, J. N., wegens het berijden van een voetpad met een trek- of lastdier in Zuid-Holland, veroordeeld tot 1.50 boete of één dag subsid. gevangenisstraf. 5°, N. v. La wegens het op 25 en 31 december 1866 slagten van vee te Gouda, zonder hetzelve op het plein «achter de waag of op zoodanige andere openbare plaats als van wege burgemeester eu wethouders wordt aangewezen, te hebben ge bragt en doen vcrblijveu tot het onderzocht en goedgekeurd is, eu b wegens het op die datums afhakken van geslagt vee te Gouda, alvorens het ten tweede male gekeurd en goed bevon den is, veroordeeld tot vier geldboeten, elk van 3 gulden of 4 dagen subsid. gevangenisstraf. 6°. G v. E., wegens gelijke overtredingen eenraaa. begaan, veroordeeld tot twee geldboeten, ieder van 3 of twee dagen sub«id. gevangenisstraf. 7°. L. B., wegen9 het laten malen van een watermolen, uitslaande op de rivier de Gouwe, nadat het sein door den reeuwijksehen molen was gegeven, dat het water in de Gouwe boven maalpeii gerezen was, veroordeeld tot 25 boe' of 2 dagen subsid. gevangenisstraf. 8°. J. V., wegens het schrobben van de straat te Gouda bij vriezend weder, veroordeeld tot 1 bcete of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 9°. L. V., wegens het belemmeren van den vrijen d^ortogt over de rijbaan van een weg in de provincie Zuid-IT nul, veroordeeld tot 1.50 boete of 1 dag subsid. gevaugeni r. f. 10°. G. v. O., wegens het op den openbaren weg te buiten een openbaren waterbak datgene verrigten, waartoe inrigtingen bestemd zijn, veroordeeld tot 1 boete of 1 dag subsid. gevangenisstraf. En bovendien allen in de kosten van den processe, invor derbaar bij lijfsdwang. Garibaldi gevangen, de held Yan Italië op last der aii- aansche regering gevangen, is dat de dank voor de verovering van een koningrijk, is dat het loon van U die's grootsten vrij heidsheld? Gehoorzaamheid aan de wet is de pligt van ieder burger, zonder die gehoorzaamheid is regeren onmogelijk en welke dan ook de beweegredenen mogen zijn, waardoor de ita- liaansche regering geleid is, ieder moet het goedkeuren, dat Garibaldi voor eenigen tijd onschadelijk gemaakt is. De man des gewelds is voo>- het geweld bezweken. Voor de rust van Italië en Europa is het te hopen, dat geen bloed meer zal behoeven gestort te worden om het groote doel, Italie's een heid, te üereiken, alleen van vreedzame middelen is duurzaam geluk te verwachten. Door geweld is weiuig, door geduldig wachten veel te verkrijgen. De nederlandsche regering vraagt voor 1S6S ruim 24 mil- lioen «aan om het land te kunnen verdedigen. Bijna een vierde der inkomsten wordt verslonden door uitgaven, die bij chris telijke natiën ondenkbaar moesten zijn. En toch leven en be wegen wij ons te midden van christelijke volken, die zich op hun christendom beroemen, en zich ten pügt stellen om het christendom alom te verkondigen en ing ing te verschaffen. 24 millioen worden van het nederlandsche volk gevraagd tot ver dediging van den staat, tot a«ankoop van kanonneu en patro nen, v.an ramtorenschepen en scheepstuig, tot kleeding en voe ding van z.oovelen, die uit hun werkkrin? gerukt, zich maanden lang moeten oefenen in het edele echt middeleeuwscbe knjgs- mansspel. En wat zouden de vruchten zijn van die schatten, jaar op jaar tot dat doel gebruikt, als de nood eens aan den man kwam? Wat zoude ons leger, wat zouden onze vestingen ver mogen tegen de krijgsmagt van een der groote mogendheden, die ons omringen? Kunnen deskundigen die vraag met vertrouwen beantwoor den, of erkennen velen van hen, dat nog altijd in weerwil van alle uitgaven, de meeste provinciën van ons land niet te verdedigen zijn en zich de verdediging tot Utrecht en Holland moet bepalen, terwijl de overige provinciën «aan een vijandelijke krijgsmagt zijn overgeleverd. Eu die verdediging geschiedt dan nog door het water, gewoonlijk onze ergste vijand, maar dan onze beste vriend. Zijn die resultaten een voldoende vergoeding voor de schat ten jaar opj.tar tot onderhoud voor leger en vloot uitgegeven'r En toch hoe dikwerf zal de nederlandsche volksvertegenwoor diging nog gelden toestaan voor oorlog en marine, hoelang zal het nog duren voor zulke nuttelooze uitgaven voor goed verdwijnen De schuldenlast van alle landen van Europa te zamen, be draagt 34,000 millioen gulden. De renten daarvan beloopen jaarlijks 1300 millioen, zoodat ieder Europeaan gemiddeld 115 gulden schuld heeft en jaarlijks f 4.50 aan intrest mop' be talen. En van waar die ontzettende schuldenlast. Door be vordering van onderwijs, van verlichting en kunsten en weten schappen? De budgetten van oorlog geven het antwoord np die vraag. Het onderhoud der europesehe legers alleeu kost jurlijks 1475 mil., en dat in tijd van vrede, maar van gewapenden vrede.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2