Öhtnettlanö. Gemengde Berigten. Madrid, 3 October. De koningin-moeder Christina is gisteren avond aangekomen. Gisteren zijn de directeuren der verschillende dagbladen op bevel van den gouverneur bijeen gekomen, welke hun beloofd beeft den toestand van de druk pers te verbeteren zooveel als de omstandigheden het zullen veroorloven. Het manifest van Prim is over het algemeen slecht opgenomeu. Marktberigten. Burgerlijko Stand. naderen der revolutionaire benden hebben de troepen getoond dat zij hunnen pligt vvenschten le betrachten. De kalmte, die onder de bevolking heerscht, vormt een sterk contrast met de por;'gen, die van buiten worden aangewend, om de bevolking op winden. De Patrie weerspreekt de gerechten betreffende wijzigin gen in het ministerie, alsmede lie omtrent het bestaan van eene fransche circulaire betreffende bal/burg. Ook wederlegt de Patrie de mededeel in g dat er onderhandelingen worden gevoerd tot wijziging van de september—conventie en de of— en defensieve tractaten iusscheu Frankrijk en Italië en Pruisen en Italië. De oorlogspartij is zeer slecht geluimd, doch maarschalk Niel moet haar getroost hebben, door als zijn gevoelen te ken nen te geven, „dat Frankrijk in het^ aanstaande voorjaar nog niet «-enoeg zal zijn toegerust, om zich met geheel Duitsch- land te meten." De italiaansche regering heeft geenerlei voorwaarden ver bonden aan Garibaldi's vertrek naar Gaprera, noeh eenige toe zegging van hem gevorderd. Hij wanhoopt nog niet aan de Romeinen en heeft aan zijne genuësche vrienden verklaard, dat hij op Caprera het uitbarsten van den opstand te Rome zal verbeiden, om dien te hulp te komen. De italiaansche reguing heeft eene circulaire gezonden aan hare agenten in het buitenland, om, naar aanleiding der gevangenneming van Garibaldi, de aandacht der respectieve hoven te vestigen op de noodzakelijkheid, om een spoedig einde te maken aan het gevaar, hetwelk de romeinsehe kwestie biedt. Eene wijzigin: der september-conventie zou een noodzakelijk gevolg daaiv ^ïjn. Reeds is er sprake van, dat de heer de Sartiges te Rome vervangen zal worden door een zaakgelas tigde0 en de Moniteur laat zich over de romeinsehe kwestie uit Florence schrijven, dat deze aangelegenheid, welke de re volutionaire partij met geweld wilde beslechten, //ongetwijfeld tot eene definitieve oplossing kan geraken, indien men van beide zijden opregt en met gelijke zelfverloochening de mid delen tracht op te sporeö, welke tot eene vereffening kunnen leiden." -Uit de thans in haar geheel bekende officiële mededee- ling van de Turquie omtrent de door den sultan aan de Can~ dioten verleende amnestie en wapenstilstand blijkt, dat deze laatste voor den tijd van zes weken verleend is, en alzoo tot den 20u october duren zal, binnen welk tijdsverloop de Porte verwacht, dat de gewapende vreemdelingen het eiland verlaten zullen hebben en de opgestane bevolking tot onderwerping gekomen zal zijn. Naar men echter algemeen gelooft, zyn de opstandelingen daartoe op dit oogenblik minder dan ooit gezind, daar zij steeds op het uitbarsten van bewegingen in de overige europesciie stalen des suitans hopenhet laat zich zelfs aanzien, dat de Candioten spoedig weder aanvallenderwys te werk zullen gaan. Aangaande de geruchten van ministeriele wijzigingen ver dient nog vermelding, dat sommigen meenen op te merken, dat men aan het ministerie van hinneulandsche zaken bijzonder vrijgevig is met het toezigt op de nieuwsbladen. Men wil daarin een bewijs zien, dat zelfs in ministeriele kringen het gevoel levendig is, dat er veranderingen te wachten zijn. Ook hoort men spreken van een rapport van den heer Drouin de Lhuis over den buitenland3chen politieken toestand. Men her innert zich, dat de heer Fould, voor hij minister werd, een memorie over den staat der financiën opmaakte, en voorspelt dus, dat de heer Drouin de Lhuis nu ook weder op zal treden en dal zijn politiek voornamelijk de strekking zal hebben om het prestige van Frankrijk op te beffen. Maar aan den anderen kant verneemt men ook dat baron v. d. Goltz, die nog te Biarritz is, eo dagelijks den keizer ziet, steeds vredelievende berigten raar zijn gouvernement overmaakt. De raad van administratie van bet crédit-mobiiier zendt aan alle bladen de volgende ophelderende verklariugenHet is onwaar dat het kapitaal der maatschappij bijna geheel ver loren is; het. crédit-mobiiier heeft ook niet, gelijk men gezegd heeft, 72000 actiën van de société immobilière in portefeuille. De raad van administratie verklaart daarenboven, dat er nim mer plan geweest is om het crédit-mobiiier zamen te smelten met de société-généralconeenighe d met de fransche bank is er evenmin geweest; en men heeft geen schrede gedaan 031 hulp te krijgeu bij de dotatie-kassen van het leger. De Patrie zegt, dat geen enkele mogendheid een voorstel tot bet houden van een congres gedaan heeft, dat Pruisen zu'k een voorstel dus ook niet heeft kunnen afwijzen. De Ëteudard zegt, dat er nog altijd onrustbarende geruchten loopen, maar dat er niets merkwaardigs sedert twee dagen is voorgevallen. Het blad spreekt ook de Patrie tegen, dat er een tweede depeche van den heer de Moustier zou bestaan. 4 Oct. De maatregelen loor de italiaansche regering genomen ter bescherming der p uselijke grenzen, hebben toi dusver de beste uitkomsten opgeleverd en worden voortdurend streng gehandhaafd. Eenige woelgeesten zijn er echter in ge slaagd, om de kerkelijke staten binnen te dringen, inzonder heid te Acquapendente en Soriano, waar zij hebben gepoogd onlusten te verwekken; zij werdeg' echter spoedig door de pau selijke troepen geslagen en uiteengedreven; de taak der troepen wérd vergemakkelijkt door de houding der bevolking. De rust is te Rorae g*eu ©ogenblik gestoord. De algemeene staat der gemoederen is zeer voldoende. Berlijn, 2 October. Te Hamburg heeft de volksvertegen woordiging met eene groote meerderheid de meening van den senaat goedgekeurd, dat voor het oogenblik de toetreding van Hamburg tot het noord-duitsche tolverbond, dat zoo zeer her vorming behoeft, ontijdig geacht wordt. De meeste redenaars verklaarden zich voor de handhaving van het vrijhavenstelsel. De Neue Pr. Ztg. schrijft het volgende/,Wij hebben reeds uit Stuttgart gemeld, dat een gedeelte van de wurtem- bergsche vertegenwoordiging het voornemen heeft, om het met Pruisen gesloten militaire of- en defensief verbond te verwer pen. Wij kunnen echter niet gelooveu, dat de meerderheid zoo zeer van den goeden weg zal afdwalen. Men noet thans toch weten, dat Pruisen zoodanige uit vlugten volstrekt niet schertsend behandelt. Van eene andere goed onderrigte zijde wordt uit Wurtem- berg gemeld, dat de oppositie tegen de aanneming van het augustus-verdrag in de wurtembc gsche kamer zeer zwak zal zijn. l)e aanneming van het verdrag wordt als verzekerd beschouwd. Er wordt hier thans weder meer gesproken over de op- rigting van een naticnaal-liberaal verbond, in plaats van het National Verein, tot welks ontbinding aan de algemeene ver gadering een voorstel door het Vereins-comité zal worden ge daan. Gelijk men begrijpt, loopen de gevoelens omtrent die oprigting nog zeer uiteen, doch het schijnt toch in het plan te iiggen om de zaak door te zetten. De voornaamste bepalingen van het bij den rijksdag in gediend wetsontwerp tot regeling der militaire dieustpligtigheid in al de staten van het noord-duitsch verbond zijn de volgende: 1°. Elk Noord-duitscher is dienstpligtig en kan zich in de uit oefening van dien pligt niet doen vervangen. 2°. De dienst- pligtigheid bij het leger of de vloot vangt aan met 1 jauuarij van het jaar, waarin men zijn 20e levensjaar bereikt heeft; zij duurt 7 jaren, waarvan de eerste 3 jaren actief. b°. Er be staat een landweer en een zeeweer; de dienst daarbij duurt 5 jaren. 4°. De bondsheer bepaalt telken jare het getal der re- cruten, die, hetzij voor het leger, hetzij voor de vloot, geleverd worden. 5°. De genoemde bepalingen omtrent den duur der dienstpligtigheid gelden uitsluitend voor vredestijd in tijd van oorlog beslist alleen de behoefte. 6Ü. De landstorm wordt al leen opgeroepen, wanneer het grondgebied des verbonds met een vijandelijken inval bedreigd wordt. Een artikel van de Kr^azztg. toont, dat de aanhitsingen van een deel der fransche pers in Duitschknd gewerkt hebben. Men begint nu daar de mogelijkheid van een oorlog met Frank rijk te beschouwen. De Kreuzzeitung zegt, dat de Duitschers geenerlei vreemde inmenging zullen dulden, en Pruisen bereid is in dat opzigt geenerlei uittarting onopgemerkt te laten. Juist toen de Kreuzzeitung zoo sprak maakte men hier eeue wending en bevatte de France een uitvoerig artikel ter gunste van den vrede. 4 Oct. De Nord-Deutscbe Zeitung bevat van goed on- deïTigte zijde uit Parijs eene bijzondere mededeteling, volgens welke Frankrijk geenszins het plan heeft ora zich, met betrek king tot dc met Italië gesloten september-conventie, bepaald tegen elke opheffing of wijziging van enkele bepalingen aan te kanten Frankrijk zou erkennen, dat de vorm van enkele bepalingen in het tractaat meer overeenkomstig den feitelijken stand van zaken kan gebragt worden, en wel dat de regten van den pauaeiijken stoel en van den persoon van Pius IX door de fransche regering beter kunnen worden beveiligd, en dat er beter gewaakt kan worden voor het gezag des pausen dan tot nu toe het geval was. Het fransche kabinet is in deze opvatting van Italie's toe stemming in beginsel zeker en deelt met Italië in de meening, dat het niet onvereenigbaar is Italië zijne volkomen eenheid te gemoet te voeren en het aan den pauselijken stoel toeko mend gezag te handhaven. De fransche regering weet ook, dat- zij bij het volgen dezer meening de fransche natie achter zich heeft. Weenen, 2 Get. Het .Corresjxondenz-bureau meldt, dat reizigers, die te Cormons zijn aangekomen, het ongewaarborgd berigt hebben medegedeeld, dat te Rome een opstand zou uit gebroken zijn, .erwijl de paus zich naar Civita-Vecchia zou begeven hebben. 3 Oct. Het oorlogs-comité verwerpt het voorstel van den minister van oorlog om de regering te magtigen in plaats van drie, alle zeven klassen van dienstpligtigen op te roepen. Het comité wil die magtiging slechts in geval van oorlog ^erleenen. De Abendpost spreekt het gerucht tegen, dat het minis terie van buitenlandsche zaken aan de fransche regering een confidentiële depeche zou gerigt hebben ter gunste van de handhaving van het wereldlijk gezag. Baron von Beust heeft met den pruisischen gezant een onderhoud gehad. Het bestaan van een pruisisch-russisch verbond met betrekking tot het oosten is bij deze gelegenheid erkend; doch de heer von Beust gaf op het verzoek om Oos tenrijks medewerking een weigerend antwoord. Florence, 2 Oct. Het Giornale di Roma meldt, dat ben den opstandelingen de grenzen van Acquapendeute hebben overschreden. In de provincie Viterbo heeft men van de in woners schattingen in geld en levensmiddelen geheven. Te Canino is eene bende op de vlugt gejaagd en daarbij zijn eenige dooden gevallen. De opstandelingen hebben Acquapendente bezet. De pauselijke gendarmes hebben het italiaansche leger verzocht hulp te bieden; het heeft echter geweigerd om tusschen beiuen te treden. De opstand breidt zich uit. 3 Oct. De Diritto deelt eene particuliere depeche mede, meldende dat Garibaldi gisteren Caprera heeft verlaten, maar aangehouden en naar Caprera teruggevoerd is. Het a Wiesjagt Exploratore kruist om het eiland, om een naauwlettend toezigt te houden. De opstand duurt voort. De Opinione zegt dat berigten van de romeinsehe gren zen melden, dat Acquapendente gisteren door de pauselijke troepen is hernomen, die eenige opstandelingen hebben gevan gen gemaakt. Verscheiden personen hebben het italiaansche gebied weder bereikt, niettemin worden nog eenige plaatsen der provincie Viterbo door colonnes opstandelingen afgeloopen. De bevolking is besluiteloos. De berigten van een opstand te Viterbo en van onlusten te Rome zijn van allen grond ontbloot. GOUDA, 5 October. Door de afdeelingen der tweede kamer zijn benoemd tot rapporteurs voor hoofdstuk VI (departement vau marine) staats- begrooting 1868, de heeren Kien, V\ ijbenga, Fransen van de Putte, de Roo en Storm van 's Gravenhagevoor hoofdstuk VII a (nationale schuld) de heeren de Brauw, Dullert, Jonck- bloet, v. Goistein en Thorbeckevoor hoofdstuk VII b (de partement van financien) de heeren 's Jacob, Godefroi, Rochus- sen, Haffmans en v. Lijnden. Naar men verneemt, bestaat bij het ministerie van ooriog het voornemen, om weldra eenige wijziging in de thans be staande inrigting der militaire afdeelingen aan te brengen en zou o. a. aan ieder bevelhebber worden toegevoegd één hoofd officier van den generalen staf, één van dc genie, één van de intendance en één van de geneeskundige dienst. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan omtrent eene aanklagt tegen den hr. van Santen Kolff, apothe ker aldaar. Bij dat vonnis heeft de regtbank als wettig en overtuigend bewezen aangenomen, dat de beklaagde in zijne apotheek geneesmiddelen voorhanden heeft gehad, welke in de pharmacopea neerlandica niet zijn vermeld eu het opschrift niet aanwees, naar welk voorschrift zij bereid waren. De regtbank heeft den beklaagde aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en veroordeeld in eene geldboete van/10 met de kosten. Naar men nader verneemt, is de veroordeelde tegen dit von nis in appèl gekomen. De N. Utr, Courant zegt met zekerheid te kunnen inede- deeler» dat mr. B. G. A. Pabst en de andere personen, welke uit Utrecht verzoekschriften hebben ingediend, verlangende, dat het houden van markten van rundvee in de gemeente Utrecht weder mogt worden toegestaan, eene beschikking van den mi nister van binnenlandsche zaken hebben ontvangen, dat. tegen de inwilliging van het verzoek vooralsnog bezwaar bestaat. Het schijnt echter, dat sommige leden van de tweede kamer der staten-generaal, zich het onderwerp hebben aangetrokken en rekeusehap gevraagd hebben, waarom de gemeenten Utrecht en Leyden, alwaar in de omstreken sedert lang niets meer van den veetjphus gehoord wordt, alsnog moeten worden belemmerd in het houden van markten. Men schrijft uit Delft van Donderdag De zitting van den gemeenteraad van heden was uitsluitend gewijd aan de vaststelling eener verordening omtrent het keu ren van vee, dat ter markt wordt gevoerd. De burgemeester bragt, naar aanleiding eener missive van gedep. staten, inhou dende, dat bij de regering het voornemen bestond de veemark ten wederom toe te laten, eene verordening ter tafel, in over eenstemming met de commissie voor de strafvorderingen ont worpen. Volgens die verordening mag geen vee ter markt komen, dan behoorlijk gekeurd en moet het, als het zeker of twijfelachtig is dat het de veeziekte heeft, worden afgedonderd en tot nader onderzoek ter beschikking gesteld van den bur gemeester. Op overtreding dezer verordening is geldboete be paald. Na eenige beraadslaging over de artikelen dezer ver ordening, is zij met algemeeue stemmen goedgekeurd. Zij zal nog heden worden opgezonden aan de hooge regering eu men mag dus vertrouwen, dat de markt eerlang zal worden her steld. Zoo dit onverhoopt, om welke omstandigheid ook, t.i -t het geval mogt zijn, zal dit althans niet te wijten aan het gemeentebestuur, dat den lof verdient van ook r, e voor onze stad zoo gewigtige aangelegenheid inet den ineesteu spoed te hebben gehandeld. Door het fransche gouvernement is de heer Louis de Baecker officieel aaugewezen om de plegtigheid bij te wonen der onthulling van het standbeeld van Vondel het was ook door zijne tusschenkomst dat de keizer der Fraiisehen voor de oprigting van genoemd standbeeld 10ÜÜ fr. bijdroeg. Op de dorpen Argeoteuil en Saunois bij Parijs is de cholera uitgebro ken. De liberale afgevaardigden te Weenen hebben een club gevormd. In Galicie moet de poolsche taal op Li scholen ouderwezen worden, maar onderwijzers en boeken ontbreken. Amerikaansehe kapitalisten vragen bij Juarez concessie voor een spoorweg vr.n Ver a-Cru z naar de Stille Zuid-.ee. Eeue eDgelsch-. meeting beeft besloten sympathie te betuigen aan Garibaldi. Op het eiland Hawaii zal een gedenkteenen opgerigt worden voor kapitein Cook. Dickens cn A. Dumas fils gaan dezen w inter voorlezingen houden iu Amerika. Tusschen Keulen en Ber lijn zal dezen winter dagelijks een sneltrein loopen, waarvan de wagens tot proefneming door stoombuizen worden verwarrad. Op dec spoorweg ParijsBordeaux heeft eene botsing plaats gehad tusschen ecu passagiers- en een goederentrein, waarbij vele personen zwaar gekwetst warden. Vijf en twintig oostenrijksche bisschoppen vragen de handhaving van het concordaat. Spanje zou voor lOü millioen piasters Cuba verkoopeu aan de verecnigde staten. De nieuwe leeoing voor de landengte vac Suez is geheel mislokt. Thiers maakt twee groote redevoeringen gereed, een over de fouten der fransche politiek eu een over de verkwis ting in de financien. Men beweert, dat te Salzburg geconfen trd is over den opvolger van den paus. Deo 26 Oct. a. s. zal te Hoiierdam het standbeeld onthuld worden van Hogendorp Uit ged •oogdt n visch bereidt men in Noord-Amerika uitmuntend meel, dat smakelijke beschuit oplevert. Ook uit Amsterdam wil men nog werklieden zenden naar de parijsche tentoonstelling Te Winn in den staat Maine c jaar lijks 100,000 huiden gelooid. In het dorp Conz bij Trier zijn iu weinige uren 50 gebouwen, waaronder 23 woonhuizen, verbrand. In Griekenland bevinden zich. reeds veertig duizend uitgeweken Cau.Ljten. Goilda, 3 Oct. Bij goeden omzet werden artikelen hoo- ger verkocht, oo.al tarwe en rogge, die tot verhoogde prijzen vlug verkocht v erden. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 490. Roode Kleefsche 450. Zeeuwc,che per mud nieuwe 13.75 a 16.25, dito oude 15 a 16.80. Rogge 9.50 a 11.40. Gerst winter 6.25 a 8.00, dito zomer 6.25 a 7.60. Haver korte 3.60 a ƒ4.70, dito lange 3.25 a 4.25. Boekweit Fran sche per 2100 kilo 210. Noordbrabantsche 230 2 M). Bruine boonen 12.40 a 15.20. Paardebooneu s.^JO a 8.80. Duiveboonen f 9.25 a 10.50. Blaauwe erwten voor de mesting 8.50 a 9.70. Ter veemarkt waren veel schapen aaugevoerd, maar wks de handel daarin minder levendig dan ia varkens en biggen. Kaas. Aaugevoerd 56 partijen 24 a 28. Goeboter 1.30 a 1.40. Weiboter 1.a 1.10. GOUDA. Geborïsi 1 October. Wija-wda, -ouderst k J. Hec"1' :h en J van den Berg. 2. Elizabeth Johauua Laiiiaiina, ouders C. P. Clemens en A A. van Luik. JohanDes, ouders J. de Jong en M. Paalvast. 3. ller- mauus Jacobus, ouders H. J. Blok eu E. Bennis. Ovekcedlx: 1 Oct, J. A. »an Dam, Uw. 3. C'. Bnlsing, G9 j. C. J. Broekhuizen, 6 in. Gehuwd 2 Oct. I T de Koning en M. H. van d» r Zee. K. J de Beun en C. van \liet.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2