Binnenland. Gemengde Berigten. Varia. Burgerlijke Stand. 7irh voor de vereeniging van Duitsehland en bet weren van buiten Inndschr inmenging. Weenen, 6 October. De Neue Freic Presse tneldt, dat tusschen keizer Napoleon en Victor Emanuel eene overeenkomst is gesloten, waarbij de italiaausche regering het regt verkrijgt om het pauselijk grondgebied met troepen te bezetten, uitge zonderd te Rome, onder bepaling dat deze laatste beperkende voer aarde slechts zal gelden gedurende het leven van den te- genwoordigen paus. 7 Öct. De Presse bevat een scherp artikel, naar aan leiding van het feit, dat eene deputatie uit den gemeenteraad zich tot den minister van onderwijs heeft gewend, om toe stemming tot de oprigting, op eigen kosten, eener onderwijzers- vormschool, voer iedereen toegankelijk en van een zuiver we tenschappelijk karakter. liet antwoord kwam eenvoudig neder op de mogelijkheid, dat de regering er aan zal deuken dien aangaande een voorstel te doen. Merkwaardig is het, zegt de Presse, dat eene zoo op zich zelve staande zaak aan den geheelen ministerraad moet worden voorgelegd. Zoo lots is alleen in Oostenrijk mogelijk. De Presse noemt dit een gevolg van het concordaat. 8 Oct. Men verzekert, dat heden in de kamer der af- gevaardigden een demonstratie zal plaats hebben tegen het adres der bisschoppen. De beweging zal van een der leden van de linkerzijde uitgaan. 1 e heer von Beust heeft bij den rijksraad het ontwerp betreffende de transactie met Hongarije ingediend, alsook ont werpen betreffende de bevoegdheid der regterlijke magt. Deze ontwerpen >ijn zonder discussie bij de tweede lezing aangenomen. ?est 11, 7 October. In het lagerhuis is het wets-ontwerp ingediend, betreffende het sanded, dat Hongarije in de staats lasten zal dragen. Een der afgevaardigden stelde voor, om in deze kwestie het gevoelen des lands bij algemeen stemregt in te winnen. Florence, 6 Oct. De Dïritto deelt eene correspondentie mede uit Bagnara, waarin gemeld wordt, dat van de pauselijke troepen, nadat zij in een gevecht 21 gevangen genomen insur- genten hadden moeten achterlaten, 3 man gedood en 2 gekwetst zijn. Hetzelfde blad bevat een berigt, volgens hetwelk zich eene sterke bende opstandelingen binnen het gebied van Fro- sinone heeft gevormd, aio zegevierend voorwaarts rukte, om zich aan te sluiten bij de insurgenten in Yiterbo, nadat zij eene sterke kolonne der pauselijke troepen had verslagen. De Riforma en <le Italia zeggen, dat de insurrectie ook aan de grenzen naar de zijde der Abruzzen is uitgebroken en dat de botsingen met de pauselijke troepen aidaar ten voordeele der opstande lingen zijn uitgevallen, alsook dat een detachement der pause lijke troepen zich hij hen heeft aangesloten. Voortdurend worden er nog troepen naar de roincinsche grenzen uitgezonden. De opstanrP duurt voort. Eene afdeeling pauselijke troe pen Beeft zich bij de insurgenten gevoegd. Bagoara en Bolsena bevinden zich in het bezit der insurgenten. Verschillende ben den loopen bij Frosinone het land af. De financiële operatie is uitgesteld. 7 October. De Opinione spreekt de berigten van eenige italiaansche en fransche bladen tegen, volgens welke de legatie der verecnigde staten officieel zou geprotesteerd hebben tegen de arrestatie van Garibaldi, op grond, dat deze amerikaansch burger is. Het blad verklaart dat de legatie, ten einde te vol doen aan den wensoh van eeiiige vrienden van Garibaldi, slechts officieus het een en ander gedaan heeft, ten einde Garibaldi's toestand in de vesting Alessaudrie te verbeteren; dat zij echter haar aandrang terstond opgegeven heeft, daar zij vernam, dat Garibaldi niet alleen met alle mogelijke onderscheiding behan deld werd, maar zelfs op reis was naar Caprera. De opstan delingen hebben Bagnara verlaten, en die plaats is thans weder door de pauselijke zouaven bezet. (10 ure des itmis). De opstandelingen rukken op naar Rome. De bladen dringen er op aan, dat de regering Rome bezette vóór de opstandelingen. S October. Er is geen nadere tijding omtrent den op stand in den romeinschen staat bekend geworden. De Corriere italiano meent te weten, dat de generaal Cial- dini benoemd zal worden tot italiaanseh gezant te Weenen. Volgens de dagbladen zou prins Humbert tot opperbevel hebber worden benoemd van de divisie van Bologna en prins Am eden s van die van Palermo. Rome, 6 October. De pauselijke troepen zijn bij Bagnara door de insurgenten geslagen en naar Monte Fiascone terug getrokken. In twee ontmoetingen, de -eene bij Sabina en de andere bij Valentano, hebben de opstandelingen de overhand behouden. Eene nieuwe bende, die daarop naar Sabina is door gedrongen, is bij Moricone uiteengedreven. 7 October. De benden Garibaldianen, die zich sedert 2 dagen meester hadden gemaakt van het stadje BagDara, in de ro vincie Viterbo, zijn verdreven door de .uselijke zouaven, die hen uiteen gejaagd en na een gevecht van 2 uren totaal teruggeslagen hebben. De bevolking van Bagnara heeft die pauselijke troepen met gejuich ontvangen. Er zijn 70 Gari baldianen gedood of gekwetst en 110 gevangen genomen. Zij waren ter sterkte van 500 man. Van de zouaven zijn slechts enkele manschappen gekwetst. GOUDA, 9 October. In de zitting der tweede kamer van maandag zijn de ge loofsbrieven, ingekomen van den heer mr. L. Oldenhuis Gra- tamavoorts twee koninklijke boodschappen, ten geleide van ontwerpen van weta. tot wijziging van de wet van 19 aug. 1861 (Staatsbl. n°. 72), betreffende de nationale militie; l. tot wijziging van de wet op de middelen voor het dienstjaar 1866 en aanvulling van die voor het dienstjaar 1867. Wordt be sloten, die stukken te doen drukken, ronddeelen en naar de afdeelingen te verzenden. Daarna geschiedde mededeeling der door de afdeelingen be noemde rapporteurs over onderscheidene wetsontwerpen. Eindelijk bragt de commissie voor t!e verzoekschriften eenige rapporten uit. De minister vin binnenlandsche zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven voor de gemeenten Rotterdam, Gouda, Go- rinchera en Ley den, met ingang van 15 october. De Gids, in een zeer goed geschreven opstel het treurig figuur beschrijvende en de laauwe onverschilligheid hekelende van de nederlandsche commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs, („nederlaag der nederlandsche nijverheid te Parijs, door dr. W. N. Durieu,") maakt daarbij de zeer juiste opmer king, dat de meer dan eervolle onderscheiding, welke aan onze artillerie is ten deel gevallen, eene vergoeding is voor de soin van 494,575, welke op de begrooting voor hét materieel der artillerie en draagbare wapenen voor dit jaar is uitgetrokken eene som, welke 64,117 meer bedraagt dan die, welke voor de professoren en al de wetenschappelijke instellingen, verbon den aan ue hoogeseholen te Leyden, Utrecht en Groningen te zamen, wordt besteed, terwijl voor het jaar 1868 nog f 270,950 meer dan dat reeds zoo hooge bedrag, plus 500,000 voor geweren, wordt aangevraagd. In Pruisen wil men 10 millioeu leenen voor de marine. De zwit- sersche boudspresident Fornerod bedankt en keert tot het ambtelooze leven terug. De votst van Waldeck en Pyrinont heeft zich naar Italië begeven zonder de beslissing af te wachten op zijn voorstel tot inlijving bij Pruisen. De parijsche beurs lijdt bij herhaling aan een zee vau valsche geruchten. I)e reorganisatie van bet frausche leger zal uitloopeu op geringe wijziging van het bestaande stelsel en op eene verhoogiug van het contingent. Het internationale congres voor de statistiek te Florence geopend, telt 383 leden, die 22 staten vertegen woordigen. De amerikaausche gezant te Florence beeft geprotesteerd tegen de gevaugeunemiug van Garibaldi, als eerebnrgcr der vereenigde staten. De keizer van Brazilië slaat een vierde af van zijn traktement en de vertegenwoordigers verhoogen de invoerregten, alles om te voorzien in de oorlogskosten. Juarez heeft Por brio Diaz tevreden gciteld en men acht nu zijne herkiezing verzekerd. Men berekent dat het op hangen van een uJinqueut den lande ruim 70 duizend gulden kost. Garibaldi wekt de Florcntijnen bij proclamatie op tot een pleiziertreiu naar Rome. I)e katoenoogst in Zuid-Carolina heeft zeer geleden door de rupsen. Het lijk van Maxirniliaan wordt van Mexico vervoerd naar Vera-Cruz. De nationale vergadering van Candia heeft de turksche voorstellen verworpen. Griekenland wil zich verbinden met de Douaü- vorstendommen en met Servie. De oudminister Fould is plotseling overleden op zijne villa bij Tarbes. Weldra zullen de binnenlandsche telegrammen van 50 op 30 cent gebragt worden. Italië heeft een leger bijeen getrokken van 70,000 man. Men wil de voornaamste torens van Engeland voorzien van klokkenspelen zoo als men die hier en in Belgie vindt. Te Weenen blijft men aandringen op de scheiding van school en kerk. De sultan weigert meer te doen voor oproerige Candioten dan voor zijne overige chnstenonderdanen. Uit Hanover mompelt men van pruisische krijgstocrusthigen. Al de met verlóf afwezige zouaven zijn opontboden naar Rome. In Belgie zijn de schild wachten voor de publieke gebouwen afgeschaft. Vijf duizend man egvptische troepen staan gereed om van Candia terug te keeren. Al de te Manchester gevangen Fenians zijn naar de assises verwezen, als beschuldigd van moord. Uit Nijmegen zijn zaturdag 14 jongelingen vertrokken voor het romeinsche leger, weidra zullen nog 400 Nederlanders volgen. De dominicaausche republiek heeft een verbond gesloten met Haïti, waarbij bepaald is, dat nimmer eenig grondgebied aan eene vreemde mogendheid mag afgestaan worden. In het graafschap Wexford zijn dezer dagen verscheidene groote meteoorsteenen nog brandende nederge- vallen. Uit Nizza, Grasse en Cannes is in 1866 voor 1CÖ duizend gulden reukwerk uitgevoerd naar de amerikaansche unie. Door de inspecteurs van het lager onderwijs zijn iu hun vergaderingen van 12 21 junij 11. de volgende besluiten genomen of verklaringen afgelegd 1. Bij de acte-examens wordt zoowel van openbare als bij zondere onderwijzers als deskundigen gebruik gemaakt. Daar laatstgenoemde onderwijzers hun eigen inrigtingen evenwel moeijelijk kunnen verlaten, bepaalde de keuze zich hoofdzake lijk tot openbare onderwijzers. Nadere voorschriften van rege ringswege, omtrent deze zaak, acht de vergadering onnoodig. 2. Na uitvoerige beraadslagingen is de vergadering van oordeel, dat de programmata voor de acte-examens geen na dere omschrijving behoeven. Alleen is het haar voorgekomen dat de eischen, die vjor het examen in de gymnastiek gesteld zijn, eenige toelichting be hoeven ten gevolge van dit voorstel is bij koninklijk besluit het programma voor de gymnastiek gewijzigd. 3. De vergadering, van oordeel dat het noodig is de af gewezen aspiranten naar de verschillende acten, volledige in lichtingen omtrent hun afwijzing te geven, is evenwel eenparig van gevoelen dat dit mondeling moet geschieden, daar tegen een schriftelijke kennisgeving verschillende bezwaren zijn. 4. Ten aanzien der oude of nieuwe spelling, verklaart de vergadering, na kennisneming van een schrijven van dr. A. de Jager, dat, naaf het oordeel der vergadering, de spelling van Siegenbeek van lieverlede zal vervangen worden door een gewijzigde spelling, rustende geheel of gedeeltelijk op de grondslagen, door de zamenstellers van het woordenboek gelegddat echter vooralsnog te veel verschil heerscht, om bepaalde spelregelen aan te bevelen, en dat het bovendien ook bedenkelijk schijnt, dai de regering door haar tusschenkomst de vrijheid op wetenschappelijk gebied in het allerminst be lemmert. 5. Na gehouden beraadslagingen komt de vergadering tot het eenparig besluit, dat in den regel een vierkante ruimte van 70 of meer vierkante palmen oppervlakte en 3 kubiel el inhoud voor eiken leerling als zeer wenscheiijk moet worden geacht, terwijl in geen geval en onder geenerlei omstandigheden de vierkante ruimte minder mag zijn dan 60 vierkante palmen en 3 kubieke el voor eiken leerling. 6. Naar aanleiding van een schrijven van dr. Coronel, om trent het noodzakelijke vau een wettige regeling der bewaar- of kleinkinderscholen, besluit de vergadering dien brief aan den minister toe te zenden en ter welwillende overweging aan te bevelen. Op dit schrijven heèft de minister geantwoord, dat hij het voornemen heeft deze aangelegenheid weder spoedig op te vatten en zoo mogelijk tot een einde te brengen. 7. Op de vraag of een aanteekening voor de wiskunde, volgens art. 1 der wet, bevoegdheid geeft om onderwijs te ge- ven in de vlakke en bolvormige driehoeksmeting en de lig- chaamsmeeting, wordt djor alle leden ontkennend geantwoord; alleen vermeenen twee leden dat die aanteekening de bevoegd heid geeft tot het onderwijzen der vlakke driehoeksmeting. 8. De vergadering is eenparig van oordeel, dat een instruc tie, waarbij een plaatselijke schoolcommissie, gesteund door het gemeentebestuur, bepaalt, dat een hulponderwijzer belast wordt met het onderwijs der hoogste klasse der school, met uitsluiting van den hoofdonderwijzer, aan wien verboden wordt in die klasse onderwijs te gever., geheel en al in strijd is met den geest der wet en met de belangen van het onderwijs. 9. Fjen uitgebreid rapport omtrent de opleiding van hulp onderwijzers tot hoofdonderwijzers is aan den minister ingediend. Hoewel er omtrent deze zaak geen eenstemmigheid bestond, was toch de groote meerderheid der vergadering geneigd die op leiding op te dragen aan de thans bestaande normaal- of hulp- scholen of aan afzonderlijke inrigtingen. 10. Als een hoofdonderwijzer, die ten gevolge van een ver gelijkend examen benoemd is, bedankt, ziet de vergadering er geen bezwaar in om de voordragt uit de overige sollicitanten y.onder nader vergelijkend examen aan te stellen. De minister is het hiermede eens. 11. Indien een openbaar onderwijzer aangesteld is voor het geven van gewoon lager onderwijs, kan hij naar het gevoelen der vergadering, door het gemeentebestuur tegen zijn zin, niet verpligt worden tot het geven van uitgebreid lager onderwijs. 12. Omtient de vraag of een openbaar onderwijzer, die een dagschool heeft en niet door zijn instructie verpligt is avond school te houden, een bijzondere avondschool mag openen, werd de opinie van den minister ingewonnen. In strijd met vroe gere circulaires zag de minister hierin geen bezwaar. 13. Op de vraag wat men door scholen van dezelfde klasse verstaan moet, antwoordt de minister dat de wet slechts twee soorten van scholen kent voor gewoon lager en voor uitgebreid lager onderwijs, en dat dus zoogenaamde armen-, iusschen- en burgerscholen, waar gewoon lager onderwijs gegeven wordi, scholen van dezelfde klasse zijn. U. Naar aanleiding van ontvangen kbgten, besluit de ver gadering het leesboek „Bijbelsche verhalen voor kinderen van O. Schmid», ais leerstellingen bevattende in strijd met de gods dienstige begrippen van leden van sommige erkende kerkge nootschappen, voor het gebruik op de openbare school ten sterkste af te raden. 15. De vergelijkende examens besprekende, moet, naar het oordeel der vergadering, zulk een examen zoo worden ingerigt, dat vooral de paedagogische geschiktheid van de aspiranten kan blijken, zonder dat daarom de mate van kennis van den candidaat uit het oog worde gelaten. 16. Het zegelregt der acten ter sprake komende, wensebte de vergadering daarvan vrijstelling. Ook de minister had dit reeds trachten te verkrijgen, maar bij het departement van fi nancien bestonden daartegen overwegende bezwaren. De minister zal evenwel zorgen, dat alle acten op een formaat worden ge bragt, dat een zegel van O 69 voldoende is. KA N TON (JE REGTt t~ GO U DA. Bij vonnissen van 2 October ls67, zijn: 1°. C. v. d. li., wegens het als geleider van eene met honden aangespannen slede, niet gaan voor of naast zijne hon den, binnen de gemeente Gouda, veroordeeld tot eene geldboete van 3 of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 2°. H. H. P. B., wegens het in vereeniging jagen op eens anders gro- in gesloten jagttijd op spoorsneeuw en 2°. zonder scbrb';'lijk bewijs van den eigenaar of regthebbende driemaal bega. n. Ieder veroordeeld tot 6 geldboeten van ƒ10 elk, of 1 dag subsid. gevangenisstraf voor elke boete en ver beurdverklaring van het gebezigde jagttuig, met bevel tot uit levering of voldoening der waarde ad 30, en bij niet vol doening daaraan binnen twee maanden na aanmaning, ieder tot 2 dagen subsid. gevangenisstraf. 3°. J. Z. en P. v. D., wegens het in vereeniging jagen op eens anders grond: 1°. zonder jagtacte of kostclooze vergunning en 2°. zonder schriftelijk bewijs van den eigenaar of regtheb bende, en zulks voor zonsopgang, ieder veroordeeld tot twee geldboeten van 10 elk, of 1 dag subsid. gevangenisstraf voor elke boete en verbeurdverklaring van het gebezigde jagttnig, met bevel tot uitlevering of voldoening der waarde ad 14, en b» niet voldoening daaraan binnen twee maanden na aan maning, ieder tot 2 dagen subsid. gevangenisstraf. 4°. P. v. d. K., 1°. wegens het jagen op eens anders grond zonder schriftelijk bewijs van den eigenaar of regthebbende, tweemaal begaan, en 2°. wegens bet jagen op eens anders grond in gesloten jagttijd en op spoorsneeuw, veroordeeld tot drie geldboeten van 10 elk, of 1 dag subsid. gevangenisstraf voor elke boete en verbeurdverklaring van hgt gf /.ig;!e jagttnig, met bevel tot uitlevering of voldoening der waarde ad 30 en bij niet voldoening daaraan binnen twee maanden na aan maning, tot 2 dagen subsid. gevangenisstraf. 5°. J. B., wegens het rijden met een aangespannen hou<bm- kar op den IJsseldijk in de gemeente Stein, veroordeeld tot eene geldboete van f 3 of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 6°. J. P. 7°. T. N. R. jr., wegens het invoeren van vleesch binnen de gemeente Gouda, zonder het vooraf ter keuring te hebben aangeboden aan hel kantoor van toez'gt voor de plaat selijke belastingen bij een der toegangen dier gemeente, ieder veroordeeld tot eene geldboete van 3 of ieder 1 dag subsid. gevangenisstraf. 8°. A. B., 1°. wegens het zonder noodzaak berijden van een met klinker bestraat voetpad te Gouda, met een kar be spannen met een hond. Tweemaal begaan, pu 2°. «egens het als geleider van een aangespannen hondenkar, niet gaan voor of naast zijne honden, binnen de gemeente Gouda, veroordeeld tot drie geldboeten van 3 elk, of 1 dag subsid. gevangenis straf voor elke boete. 9°. J. J., wegens het zonder toestemming van. burgemeester en wethouders te Gouda bewaren van raestspecien op een erf aldaar, veroordeeld tot eene geldboete van 10 of 1 dag subs, gevangenisstraf. Bovendien allen in de kosten van het regtsgeding, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. Geboren 3 Oct. Wilhelmus Jacobus, ouders B. J. Jansen en A. M. Oosterling. 4. Jacob Christian, ouders A. J. J. de Ruiter en J. M. Nieuwenhuijzen. Willem Carolus Frnneiscus, ouders J. S. van der Sloot en M. S. vau Velzen. 5. Catbariua Helena Alida, ouders T. H. Kabel en C. C. G. P de Korte. Cornelia Adrianus, ouders H. Groeneudaal en H. G. de Gidts 6. Cornelia Ilendrica Maria, oaders A. van Lierop en A. M. van Duijn Overleden 2 Oct. E. Lorie, 10 \v. a. M. Sa«, 16 m. - F A. Lafeber, 3 j. 6. J. van der Lont, 70 j. W. K. Schulinsr, 82 j. 7. I. Verschuur, 23 w. I). Goedraad, 69 j. M. Akiijn, huisvrouw van A. Blok, 49 j.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2