1867. Zondag, 13 October. 578. JBBINS sche Watten, tig, gemakkelijk aan l weinig kostbaar zeker binnen weinig pijn brengt, en na den te zijn, volkomen Buitcnlanb. Overzigt. AFKONDIGING. Uitgave lan A. BRINKMAN. GOUDSCHE COUR ANT 57. A. BRINKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 60. men er lieden i geschutte stellen, omdat die troepen zou willen be- istilleerd bij G. F. te GOUDA, met bij eene hoeveelheid Q kan a contant. JENEVER a462/10 Is, idem a 477/io iver soort (Mout- kan 675 cents; inl. >3/io Per kan 72 nindere sterkte naar zich om de in dit Jicht en Rbumatiek >or het gebruik der Gouda, den 8n October 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. or den geamputeer- r van HARTEN van M. Coupon 1.98, W. S. 1, G. 1, rpot, 1, A. C. K. verpleegden in het 1, P. B. ƒ0.75, 2.50, I. 0.25, en N. uit hun spaar- 8.60, totaal 59.56. ulden zijn nog noo- lurende de vijf aan- en voor gebrek te zerk niet ten halve >or waarborgt mij uw geest. J. REUTINGER. 1867. toekende heeft reeds en Attesten in zijn uitwerking van dit eene proef te nemen valt, daar de prijs e WONDERWAT- die zijn gezondheid aal zijn kan. Slechts eene aanwijzing hoe geteekend door den BREETVELT, Az. jft gezorgd, dat ze 1 te verkrijgen zijn, depots Gouda. o Zevenhuizen. Woerden. Schoonhoven. Alphen. Boskoop. •damnesie wagenstr. Oostpoort. K., Capelle ajd IJssel. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maande’1 is 2,franco p. post/2,25 Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. BURGEMEESTER en WrETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat krachtens de beschik king van den Heer Minister van binnenlandsche zaken van den 7n October 1867, te beginnen met donderdag den 17n October aanstaande, weder RUNDEREN op de veemarkt alhier zullen worden toegelaten. Rundvee mag echter op Marktdagen niet worden ingevoerd dan over de brug aan het einde van den Kleiweg, alwaar het dan over de brug aan het einde aan keuring wordt onderworpen. Ziek of van ziekte verdacht vee zal van de Markt worden geweerd. alle landen wordt de ij «er voor kennis aan^emoedigd, overal streeft men naar burgerlijke vrijheid en uit de stormen des tijds zullen nieuws toestanden geboien worden, die zich verheugen zvüeu in bet bezit der gaven, die de vruchten zijn van vr >e- ger leed. Uit den chaos wordt de orde geboren. Doch stellen onze hoop niet op de heerschzuchtige plannen van v iu wijze staatslieden of eigenbatige vorsten wij vertrouwen niet op de dolzinnige plannen van bloedgierige volksmenners, m .r onze zekerheid rust op de onvergankelijke beginselen der waar heid. Niemanu kan de listige plannen eener huicLc’ende staat kunde ontwarrenmaar wij weten, dat die raadslagen in zich zelven krachteloos zijn, en dat al de schranderheid d°r men schelijke wijsheid telkens beschaamd wordt door onvoorziene gebeurtenissen, die elke waanwijze berekening teleur stellen, »o zien wij ook in deze dagen uit naar een lichtend punt in de nevelen, die den gezigteinder verduisteren. Zoo verdragen ook wij de onmogelijke pogingen eener reac tionaire partij, die ons volk tracht terug te brengen tot een verleden tijdperk. Wij weten dat de strijd nog lang zal aan houden, dat die pogingen nog dikwijls hernieuwd zullen wor den, maar wij staan in het vast vertrouwen, dat de kern van ons volk krachtig genoeg is om allen tegenstand te overwin nen, en dat de vereenigde magt van hebzucht, bekrompenheid en bijgeloof het licht niet dooven kunnen, dat opgegaan is uit eeuwenheugende ontwikkeling. GOUDA 12 October. De opmerkzaamheid wordt steeds gaande gehouden door de woelingen in den kerkdijken staat. Alen meende die te voor komen door de gevangenneming van Garibaldi. Dit nu is wel gedeeltelijk, maar niet volkomen geluktkleine benden loopen het land af en trachten het volk in opstand ie brengen, en hoezeer de uitkomst gering is, duurt de onrust voort. In de geheele zaak ligt iets duisters en dit geeft aanleiding tot tel kens herhaalde geruchten. Rome zelf is rustig, maar verkeert in een toestand van spanning, die zoo onverwacht kan leiden tot eene algemeen verwachte ontknooping. De italiaansche re gering houdt zich letterlijk aan de september-conventie, maar wenscht die opgeheven te zien en de bekommering voor eene nieuwe fransche interventie vermindert meer en meer. Napo leon zwijgt en verroert zich niet; hij wil, meent men, den vredemen verwacht, dat hij weldra Biarritz zal verlaten, zijn ministerie in vredelievenden zin wijzigen en eindelijk eenige concession doen. Maar het ligt niet in zijn geest te naderen tot vrijheid, en hij heeft zoo dikwerf reeds de billijkste ver wachtingen teleur gesteld, dat men weinig op hem durft ver trouwen. Vandaar die voortdurende ongerustheid in Europa, die niet wijken zal voer dat ondubbelzinnige daden tot over tuiging dwingen. De mannen des gewelds kennen geenen an deren wegzij, die het minst gelooven in de kracht der zachtmoedigheid. De koning van Pruisen begint stouter te spreken hij heeft den rijksdag in zijn ouden geest geantwoord en zijne woorden getuigen van overmoed. Pruisen wil zich nu eens regt dóen gelden en Frankrijk houdt zich stil terug. Kan dit zoo voort gaan zonder geweldig conflict Dit is eene vraag, die weinigen gerust toestemmend durven beantwoorden. Italië zoekt in Prui sen steun tegen de fransche overmagt, en Oostenrijk bij Frank rijk in de dreigende oostcrsche verwikkelingen tegen de russi- sche veroveringsplannen. Waar zulke oorzaken van onrust als Rome. Turkije en Duitschland bestaan, is het niet te doorzien, hoe, bij de verderfelijke algemeene wapening, de vrede nog lang bewaard kan blijven. Hoe kan de invloed dezer onrust weg genomen worden zij dcet zich allerwege gevoelen in stilstand en achteruitgang. Het beste van dezen toestand is, dat velen geheel afkeerig worden van de tot nu geëerbiedigde beginselen en de overtuiging zich in de gemoederen vestigt, dat een ander pad moet ingeslagen worden tot verzekering van het geluk des volks. Onbestemd en onbewust ontkiemen de beginselen eener betere overtuiging en al is het dat de laatste stuiptrek kingen van het monster des gewelds der menschheid met on zalig wee bedreigen, toch leeft de hoop eener blijdere toekomst in veler harten. De betere beginselen ontwikkelen zich aller wegen Oostenrijk ontwaakt tot het besef zijner slavernijin De prijs Jer Advertentien van één tut zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Ceir ,uor eiken regel daarboven 'O Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Louden, 9 October. Men verneemt uit New-YorkDe democraten hebben in Pennsylvania en de republikeinen in Iowa bij de verkiezingen de zege behaald. Deze laatsien heb ben evenwel eene zeer verminderde meerderheid. De uitsl .g der verkiezingen in Ohio is twijfelachtig. De Times bevat een hoofdartikel, waarin wordt opgt ko men tegen het gevoelen, dat in de indische bladen wordt uit gesproken, volgens hetwelk eensdeels Engeland aan zijne prestic in Indie verpligt zou zijn, om in Abyssinie, zeifs na de vrij lating der gevangenen, zoo die mogt plaats hebben, Theodorus nog te gaan straften, en anderdeels Engelands belang eischt om in Midden-Azie tegen Rusland te velde te trekken. De Times beween, dat tusschen de russische streken en de engel- sche nog een zeer groote uitgestrektheid land ligt, en Engeland zich er veeleer over moet verheugen, dat Rusland de hand slaat aan de beschaving van Midden-Azie. De vereeniging van arbeiders heeft talrijke besluiten ge nomen ten opzigte van de nieuwe wet, betreffende de verte genwoordiging. In de eerste en voornaamste plaats dringt op aan, om alle krachten in te spannen om ook werk- naar het parlement af te vaardigen. Om dit doel te bereiken, wordt voorgesteld om door kleine bijdragen een fonds te stichten, ten einde de aanzienlijke verkiezings-onkosten te bestrijden voor de kandidaten dier vereeniging. Om het staat kundig leven op te wekken, zullen er gedurende de winter maanden openbare meetings worden gehouden tot het bespreken van staatkundige onderwerpen. 11 October. Men verneemt van 2 October uit New-York De minister van oorlog, generaal Graat, heeft geweigerd de militie van Maryland in het bezit van hij geloofde, dat Johnson zich van dienen tegen het congres. Parijs, 8 October. Men weet hier op dit oogenblik niets met zekerheid omtrent hetgeen er in Italië omgaat. Volgens sommigen zouden de Garibaldianen, na in verscheiden ontmoe tingen met de pauselijke troepen het onderspit gedolven te hebben, van hunne onderneming hebben afgezien. Volgens an deren daarentegen neemt de insnrrectie in omvang toe en o.-er- wint zij op alle punten. De officieuse bladen hier te lande zijn zeer vergramd over deze agitatie, die het fransche gou vernement in eene valsche positie brengt. De Patrie beweert,

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1