ötnnenUnd. Gemengde Berigten. Marktberigtexi. dut door die agitatie voor het oogenblik elke oplossing der romeiusche kuestie onmogelijk wordt gemaakt. 9 October. In een bulletin van den Moniteur wordt ge zegd, dat de laatste gebeurtenissen in den kerkelijken staat de regering des konings van Italië versterkt hebben. Er wordt bijgevoegd, dal te Rome alles rustig blijft. ilen verzekert, dat te Biarritz een zeker aantal brieven van leden der kame'r ontvangen zijn, waarin gevraagd wordt, dat de opening der zitting van de wetgevende magt vervroegd worde, en dat het gouvernement geeuerlei beslissing neme, wat de buitenlandsche politiek betreft, alvorens de zienswijze van het wetgevend ligchaam te kennen. jjet schijnt zich te bevestigen, dat de in november te openen zitting roet de gewone zitting van 1868 zal ineen smelten. Be raad van state zal eerstdaags zijne werkzaamheden hervatten en terstond in staat gesteld worden het budget van ÏSG9 te onderzoeken. Men wil voorts weten, dat eenige be- langriike ontwerpen van wet bij dit collegie zullen worden aan bangig gemaakt. Volgens de in omloop zijnde geruchten ZoU de heer de Nigra, Italie's vertegenwoordiger bij het fransche hof, volkomen geslaagd zijn in zijne zending en van den keizer de voor Italië gunstigste verzekeringen ontvangen hebben. Te Civita-Vecchia heelt zich een comité van openbaar be lang gevormd, om de algemeene leiding van de insurrectionele bewegiuiï in den kerkelijken staat op zich te nemen. Dat co mité heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin het zich zeer ongunstig uitlaat over de inhechtenisneming van Garibaldi en mededeelt, dat een zoon van den generaal, Menotti Garibaldi, zich onder de Bomeiuen bevindt, die den strijd tot vrijmaking van den romeiusehen staat reeds hebben aangevangen. In een schrijven uit Rome wordt medegedeeld, dat het oogenblik slecht gekozen was, om de bevolking dier stad tot een opstand te brengen, daar niet minder dan 5000 ingezete nen in twee maanden tijds door de cholera zijn weggerukt en dien ten gevolge in bijna alle familien rouw heerseht, zoodat de opgewektheid ontbreekt, om zich met politieke bemoeijingen in te laten. 10 October. Het Giornale di Roma van 9 dezer zegt, dat de Garibaldianen, die te Ischia en te Valentano geslagen waren, versterking hebben ontvangen met het voornemen om zich te Farnese te verschansen. Eene pauselijke kolonne is uitgezonden en heeft eene ontmoeting met hen gehad. Andere kolonnes zijn naar Caprarola, Soriano en Romazzo gezonden, waar zich benden insurgenten bevinden. Sedert de gevechten te Maricone en Libiëli heeft geen strijd plaats gehad. Eene bende vrijwilligers houdt den berg Carpignano bezet en zal be proeven Nevoia te bezetten. De Osservatore Romano zegt, dat de bende te Carpignano uit ongeveer 600 man is samengesteld en dagelijks nog in getalsterkte toeneemt. Berlijn, 9 October. De schout-bij-nacht Jachmann heeft heden in den bondsraad het wets-ontwerp tot sluiting eener ltening ten behoeve der marine ingediend. Dat ontwerp is verzonden naar de commissie voor de marine- en leger-aan- gelegen heden. 10 October. De rijksdag heeft beraadslaagd over het voorstel van Lasker tot opheffing der rente-beperking. Bis marck verklaarde het in beginsel met dat voorstel eens te zijn. Hij toonde voorts de noodzakelijkheid aan eener her vorming van het hypotheekstelsel en beklaagde zich dat hij dit onderwerp nog niet voorwaarts had kunnen brengen. Weenen, 9 October. De Presse verneemt, dat de rijks kanselier vou Beust een eigenhandig schrijven van den keizer ontvangen heeft, waarin in beginsel wordt toegegeven, dat het adres van de bisschoppen aan een constitutionele behandeling behoort onderworpen te worden, dat hij zich echter voorbehoudt dat vóór zijn terugkeer alhier overmorgen, geen definitief be sluit genomen wordt. Bovengenoemd blad verklaart, dat de regering van den Paus vreest, dat de italiaausche troepen in den kerkelijken staat zullen binnentrekken en de stad Rome zullen insluiten ten einde den Paus en de kardinalen te beletten naar Civila- Yecehia de wijk te nemen. Van goederband wordt berigt, dat de heer vou Beust in de eergisteren gehouden bijeenkomst van eene der cornmis- sien van den rijksraad, zelf de geruchten, betreffende zijn af treden ais minister, heeft tegengesproken. 10 October. I)e Presse bevat heden een hoofdartikel, waarin, naar aanleiding van overeenstemmende geruchten, van verschillende kanten afkomstig, gesproken wordt van het tot stand brengen eener entente tnsschen Frankrijk, Oostenrijk, Engeland en Pruisen, ten doel hebbende om door zedelijke middelen Rusland af te houden van eene eenzijdige oplossing der oostersche kwestie, en om in het algemeen eene overeen stemming te verkrijgen ter oplossing der europesehe kwestien. De voorgenomen reis van den heer von Beust naar Londen zou daarmede in verband staan. Rome, 8 Oct. Sedert twee dagen heeft slechts bij Monte Libiëti eene onbeduidende botsing plaats gehad. De bevolkin" te Rome is zoo kalm als ooit. Florence, 9 October. Sedert het gevecht bij Bagnarea heeft geene belangrijke gebeurtenis plaats gehad. De opstand blijft zich in sommige plaatsen staande houden. Men gelooft, dat de benden thans trachten zieh te vereenigen. Acquapendente is door de opstandelingen bezet. Bij- zonderheden omtrent die bezetting ontbreken. Het gerucht van een,, derde arrestatie van Garibaldi is valsch. i De uitgifte der nieuwe staatsschuldbrieven is vastgesteld op I' 28 dezer. 10 Oct. Eene sterke kolonne pauselijke troepen rukt op naar Campagnano, om de concentratie der insurgenten te be letten. 11 October. De bladen bevatten niets betreffende den opstand. De benden trachten zieh te organiseren en te ver- sterken, doch vermijden den strijd. Het berigt wordt bevestigd, f dat de pauselijke troepen het mogelijke doen om de vereeniging der benden te voorkomen, en vooral heeft men het daarbij ge munt op die, aan wier hoofd Menotti Garibaldi staat. GOUDA, 12 October. Ia de zitting van de tweede kamer van donderdag is tot de toelating van den heer mr. Oldenbuis Gratama besloten. Tegen maandag zijn aan de orde gesteld eenige ontwerpen, waaronder dat nopens den veetvphus, en conclusien van ver slagen. Verworpen werd, met 40 tegen 18 stemmen, een voor stel van den heer van Lijnden, om alsdan ook te behandelen het verslag der commissie op de inlichtingen van den minister van binnenl. zaken, wegens het onderhoud der Berkel-werken. Bij de tweede kamer der staten-geueraal is ingekomen een ontwerp van wet tot wijziging der wet van 19 aug. 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie. liet outwerp strekt in de eerste plaats om het maximum van sterkte der militi. van 55,000 op 70,000 man en in evenre- digheid daarvan het maximum van elke jaarlijksche ligting van 11,000 op 14,000 man te verhoogen. Hieruit behoeft het oprigten van nieuwe regimenten niet voort te vloeijen. Om echter te vermijden, dat de bestaande b&taillons eene te groote W sterkte verkrijgen en ora feveas het kader zooveel uit te brei den als aanvankelijk en voor dat een voldoend aantal onder officieren en korporaals uit de militie is gevormd, noodzakelijk zal wezen, ligt het in de bedoeling, met eik jaar die miliciens, naar gelang hun aantal klimt, te vereeuigeu in reserve-com- pagnien met een kleiner kader, hetwelk vooreerst door het leger versterkt, doch later, zooveel mogelijk, uit de militie zelve gevormd zal worden. De vermeerdering van kosten, hieruit voortvloeiende, wordt geraamd voor het eerste jaar op 270,000, voor het tweede jaar hetzelfde bedrag, vermeerdert met 52,000 voor het per manent kader, en volgende jaren naar omstandigheden. Het streven zal overigens zijn om uit elke ligting zooveel kader te vormen, dat met der tijd de verhouding zou wezen 2/3 permanent en 1/3 militie-kader. In de tweede plaats wordt bij het ontwerp voorgesteld de I vrijstelling der éénige wettige zoons te beperken tot hen, die r; tevens écnig kind en wier ouders of vader of moeder nog in 1 leven zijn, en om in overeenstemming daarmede slechts aan d® kleinere helft van een oneven getal broeders regt op vrij- p stelling wegens broederdienst toe te kennen. Door deze be- I perking der vrijstellingen zal het getal beschikbare lotelingen aanzienlijk vermeerderen en de kans van vrij loting evenredig gunstiger worden. I, Ter verbetering van het zedelijk en verstandelijk gehalte der militie, wordt bij het ontwerp voorgesteld; a. afschaffing der t, nummer verwisseling, en b. beperking der plaatsvervanging, i Laatstbedoelde stelt men zich voor te verkrijgen door den leef- L tijd, voor den plaatsvervanger gevorderd, te beperken binnen de grenzen van den militiepligtigen leeftijd, d. i. van 21 tot I 25 jaren door het stellen van een plaatsvervanger geene reden Ij van vrijstelling meer te doen zijn voor den broeder van den m vervangene, en door de aansprakelijkheid van den loteling voor gj den persoon, dien hij i:* zijne plaats laat dienen, uit te strekken tot den gebeelen diensttijd, onverschillig of de plaatsvervanger 1 al dan niet eene vrijwillige verbiDdtenis aangaat. Als compensatie voor de beperking der plaatsvervanging f ter opheffing van de bezwaren, die veie jongelieden uit den beschaafden stand weerhouden hunne militiedienst in persoon te volbrengen, worden bijvoegingen tot art. 120 en 121 voor gesteld, strekkende om aan hen, die in staat er. genegen zij" voor eigen rekening te voorzien in hunne kieeding en uitrus ting en om zonder genot van soldij, brood of toelage voor bet kleeding- en reparatiefonds te dienen, in de gelegenheid te stellen, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd te worden bij het corps hunner keuze en om hen te ontheffen van de verpligting om in de kazerne te wonen of deel te nemen aan de menage der onder-officieren cf soldaten. Hunne kleeding za) moeten over eenkomen met de bestaande modellen. Het voorstel strekt om de wet in werking te doen treden met den ln januarij 1868. De minister van binnenlandscbe zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven voor de gemeente Delft, met ingang van den 15n October 1867. Te Rotterdam is de aldaar gevestigde vereeniging tot weriDg der bedelarij van kinderen ontbonden, omdat het voor name kwaad, waartegen zij te velde trok, genoegzaam onder drukt was, om de gegronde verwachting te koesteren dat het ook verder onderdrukt zou blijven. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten tot ophef fing aldaar van het gymnasium en tot het oprigten eener la- tijnsche school, ten aanzien van de leeraren geheel onafhanke lijk van de rijks hoogere burgerschool. Men meldt uit Sommelsdijk van 9 october: Met groote ingenomenheid werd door de veehouders alhier het op heden door den raad dezer gemeente genomen besluit vernomen, waarbij, op grond van den tegenwoordig zeer gun- stigen toestand van het rundvee in ons vaderland, bepaald is: 1°. De bestaande verordening tot wering of beteugeling van den veetyphus in te trekken cn buiten effect te stellen, en 2°. de in 1865 tijdelijk geschorste en van ouds op den eersten woensdag van november gestelde vrije veemarkt weder op dienzelfden dag nog in dit jaar te doen plaats hebben. Men schrijft uit Rijswijk en Giessen: Luiden de berigten aangaande den oogst, uit de meeste stre ken onzes lands gunstig, ook hier is hij bevredigend. Wer den de vroege aardappelen ruim gerooid, en voor hooge prijzen verkocht, de uitkomst der winteraardappelen is goed niet al leen, maar deze zijn ook om hunne kwaliteit zeer gewild. Zijn de verschillende graansoorten niet zoo in schot als meer malen, de hooge prijzen doen niet aan meer deuken. Het vlas hier gebouwd, is zoowei van zaad als van lint uitnemend. Appelen en peren zijn bij honderde mudden geplukt. Is dus de toestand der landbouwers in deze gemeente gunstig, het vooruitzigt van den werkman hier, is voor den aanstaanden winter niet ongunstig, daar de voornaamste vlasbouwers en aanvoerders van vlas, ter bewerking uit andere streken e'-n tal van arbeiders in dat product behoeven, en den winter door hen daarin kunnen laten arbeiden. Uit Oosterhout wordt van 9 oct. berigt: De aardappelenoogst is thans in deze streken zoo goed als afgeloopen en heeft een zeer uiteenloopend resultaat opgele verd; enkele landbouwers mogen zich met een redelijk goed, anderen met een middelmatig gewas verheugen, doch bij het grootste gedeelte is de opbrengst 1/3 meer dan gepasseerd jaar; de zandaardappel is over het algemeen stijver van aard dan gewoonlijk. De prijzen der aardappelen zijn 2.80 a 3.40 per mud. Het N. Bat. Hbl. deelt mede dat de bladen van Midden- en Oost-Java en van Sumatra weder overvol zijn van mede- deelingen omtrent allerbrutaalste diefstallen. Daarbij komt een nieuw misdrijf, althans dat in de laatste jaren zeldzaam ge worden was; er hebben zich weder zoogenaamde ketjoe-par- tijen voorgedaan; gewapeude benden vallen met de meeste brutaliteit in de binnenlanden 's nachts de woningen aan van inlanders en europeanen, zoodat men er zijn leven niet zeker is. Verder laat dit blad zich o. a. aldus uit: Meer en i eer blijkt het, dat het onmogelijk is Indie van uit Nederland te regeren. De koloniale quaestien oefenen ook op den gang van zaken in Nederland een storenden invloed uft. Zij zijn het struikelblok voor ministerieu, de machine de guerre van partijschappen, de consumenten van den kostbaren tijd der volksvertegenwoordiging. Self-government der kolonie, in verband tot een jaarlijks op te b engen fixum bij wijze van transactie, blijkt meer en meer de eenig mogelijke oplossing van den strijd te zijn. Waarom dit zoo eenvoudig, thans ook door den heer Rochussen aangeprezen middel, niet in praktijk gebragt? In Indie is men het geheel eens over de te volgen politiek; zoodra men hier vrijheid van handelen had, zou de kolonie in korten tijd ontzettend vooruitgaan. Het gymnasium Willem III, dat niet aan de verwachting heeft beantwoord, is thans veranderd in eene hoogere burger school. Er is alieen nog eene aanvulling van het personeel noodig om de inrigting in werking te doen treden. den uitgever A. W. Sijthoff te Leyden ziet bet licht z,Het zegelregt der dagbladen in Nederland door Maurits H. van Lee", eene verhandeling, uitgesproken op het 9de neder- landsch taal- en letterkundig congres, dat in augustus jl. te Gent is gehouden. Men ontvangt hier een warm pleidooi voor de afschaffing van het dagbladzegel, waarbij de beer van Lee toont, dat hij de zaak, die hij voorstaat, wel doordacht heeft en volkomen meester is, terwijl hij in de ontwikkeling zijner argumenten blijk geeft dat de dagbladpers in hem een bekwaam verdediger heeft gevonden. In fiksche trekken schetst hij de gewigtige rol der drukpers en de belemmering, die de dagbladpers ondervindt, niet alleen door het e.genlijke dag bladzegel, dat eene grondbelasting der gedachten-uitdrukking, maar ook door het zegelregt op de advertenlien, dat cc»- on zer eeuw onwaardige en barbaarsche belasting genoem- wordt. Voorts wordt betoogd, dat de afschaffing van het zegelregt geene zoo aanzienlijke opoffering voor de sshaikist zou zij aangezien het voorbeeld van andere lande i leerde, dat nu door het vermeerderd debiet, in de toenemende frankeerg iiitu schadeloosstelling vond. Einde'ijk wordt aangetoond, d de wetgever hier te lande, in vergelijking met die van i re landen, de zwaarste offers van de dagbladpers eiscln 1 staving daarvan worden opmerkelijke cijfers gegeven een overzigt van de zegelwetten in eenige staten van - r j aan de verhandeling toegevoegd. Het verwondert ons niet, dat deze rede op het congres met zooveel bijvai werd aange hoord, dat men den epreker vergunde, den tijd, aan de leden voor het doen hunner voordragten toegedaan, verre tc over schrijden, en dat men besloot het gesprokene in ruimer kring bekend te maken. Het achteraan opgenomen verslag der be raadslagingen van het congres over deze zaak doet on zien, dat zij bij de leden algemeene sympathie «aidervond. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier zijn voor den regtheb- bende te verkrijgen: 3 rissen klompen. De stierengevechten kosten jaarlijks aan Spanje weer dan een millioen piasters. Bij eene ontploffing in het arsenaal van Woolwich zijn 30 jongens, sommige doodelijk gekwetst. Htt t .gelsthe vredegenootschap repudieert het geneefsche vredescongres Ecu opvnud order de britsch- indische soldaten te Chawalporc is spoedig onderdrukt. In Schotland vooral worden vele verschijnselen opgemerkt, die ee.. vroegen en harden winter voorspellen. Tc Veendarn zijn van 5/3 bunder gerooid 150 mud aardappelen, die tegen f 2,50, opbrr.gten f 375, gelijk staande met f 600 per bunder. Te Biserta in Tunis zijn van 4S00 inwoners iu twee maanden 1835 menschcn aan de cholera gestorvpn. Op Sumatra heeft men eenige schokken van aardbeving waargenomen. De schade te Diocjo— carta is op drie cn een half millioen gulden geraamd. P IV mns maken thans zamenspanningen te Londen. In Texas heerseht a neen de gele koorts zeer hevig. Te Lissabon is een standbeeld opgerigt vau Camoeus. De artillericpcarden iu Frankrijk worden weder aan de landbouwers ten gebruike uitgegeven. De heer lb gout te Maastricht weigert de twee bronzen medailles, die hem op de parijsehe tt ntton stelling zijn toegekend. De door de unie van Rusland overgenomen bezittiug aan de noordwest..ust van Amerika zal den naam Alaska dragen en de stad Silka dc hoofdplaats zijn. Voor meer dan een millioen roebels valsche bankbillettcn zijn door dc rus-ische autoriteiten opgezon den aan de hoofdbank te Petersburg. Te Xahhausen L.j Fiddichon is door den bliksem braud ontstaan en zijn 27 huizen in den asch gelegd. Voor den dichter Ferdiuand Frciligrath zijn reeds 2500U th. ingeza meld. Te Muhlhausen is eene katoenspinnerij totaal afgebrand; nicer dan 250 werklieden zijn daardoor zonder arbeid. ln de maaud sept. zijn door de kamer van koophandel te Parijs 141 faillietverklaringen uitgesproken. Het leger van den paus is slechts 10,580 man sterk. De kleermakers te Londen hebbeu ua zevpn maanden rust het werk weder opgevat. Eene nieuwe R. C. hooidk.'ik zal te Londen gebouwd worden als gedenkteeken ter eere vau kardinaal Wiseman. Woensdag is de handelsbeurs te Dordrecht plegtig geopend. Op de schapeawarkt te Ballinasloe zijn in twee dagen 6VJ36 stuks verkocht. De beweging tegen het oostenrijksche concordaat uccmt geweldig toe. Te Dundee zijn 3 schepen op stapel verbrand. In het boheein=che woud ligt de sneeuw op sommige plaatsen een half elf boog. Te Padula iu de napelsche provincie Salerno is den 5 dezer dc kruiskerk iugestoit en sleepte in haar val eenige huizen mede en bedolf elf menschen, waarvan zeven nog levend zijn opgehaald. De kardinaal Antonelli be schuldigt in eene circulaire de italiaansche regeriDg dat zij den inval der garibaldi&tcn ondersteunt. Gouda, 10 Oct. Tarwe rogge en boekweit merkelijk hoo- ger verkocht, gerst ea haver ruim prijshoudend. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 520. Roode Kleefsche 490. Zeeuwsche per mud nieuwe 14.60 a 17.20, dito oude /15 a 17.50. Iïogge 9.75 a 11.30. Gerst winter 6.25 a 3.10, dito zomer 6.25 a 7.10. Haver korte 3.60 a 4.90, dito lange 3.50 af 4.50. Boekweit Fran sche per 2100 kilo j 220. Noordhrabantsehe 240 u '250. I Bruine huoneu 12.75 a 15.50. Paardeboonen 8.30 a

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2