<3uinenlanï>. Gemengde Berigten. Varia. Overij selsclie "brieven. uoodigende am zich gereed te maken, ten einde de beweging in de provinciën te ondersteunen. Bij eene proclamatie aan de Romeinen heeft Garibaldi zijne komst op het tooneel van den opstand aangekondigd, en tot aan zijne komst de leiding der insurrectie aan zijn zoon Menotti opgedragen. De pauselijke troepen zijn in onderschei dene gevechten geslagen en op het italiaansch gebied gedreven, waar zij zijn ontwapend. De gemeente-besturen van Lodi eu Brescia hebben inge schreven ten behoeve der gewonde opstandelingen. 14 Oct. Van de voorposten van Menotti bij Nerola wordt het volgende gemeldVolgens geruchten is graaf Pagliaeci, benevens eeuige andere gearresteerde personen, te Rome ge- fussilleerd. Brieven nit Rome beweren, dat de Paus het voornemen heeft opgevat om de wijk te nemen naar Beijeren. (l)es avonds.) De pauselijke zouaven hebben bij Nerola de bende onder Menotti Garibaldi aangevallen. De eerste wer den geslagen en zijn naar Monte Maggiore teruggetrokken. Andera benden voegen zich bij die van Menotti Garibaldi- 15 October. De Opiuione bespreekt een artikel van de France en toont daarbij aan, dat de regtring verpligt is on verwijld Rome te gaan bezetten, len einde de dynastie te red den en zulks in spijt der bedreiging van interventie, welke is gedaan. Het gerucht, dat Menotti Garibaldi in een gevecht met de pauselijke troeper bij Monte Maggiore gewond is, heeft zich niet bevestigd. De insurgenten concentreren zich thans in het naburig gebergte. Madrid, 14 October. De dagbla .'en deelen eenige tele grafische berigten mede, waarin gemeld wordt, dat de Gari- baldianen opentiijk in Napels aanwervingen doen. De dag bladen dringen daarom bij Frankrijk er op aan, dat het ten deze de september-conventie zal doen eerbiedigen. GOUDA, IC October. De collecte voor de „maatschappij van weldadigheid" bragt hier 246.46 op. Gisteren avond werd alhier op eene algemeene vergade ring van dc weikende leden der volksweerbaarheid „liurgerpligt," op vAorstei van het bestuur, met algemeene stemmen aesloten, om by gunstig weder op vrijdag 25 oct. a. s. een concours te hondeu in het schijfschieten, waarvoor een 4ta! prijzen zulle» aangekocht worden, terwijl verder alle leden en begunstigers nitgenoodigd zullen worden om dien avond feestelijk met el kander door te brengen. Men meldt ons nit Stolwijk dd. gisteren Gisteren middag ten 2 ure brak alhier in den hooiberg van den landbonwer A.A. brand nit. Door het spoedig in werking stellen der beide goede spuiten heeft het zich tot genoemd pand bepaald. Het was niet geassureerd. Verregaande veronachtza ming van bet uitwerpen van het sterk broeijende hooi is de reden van het uitbarsten der vlam. Wij vereenigen ons met den wensch van vele inwoners dezer gemeente, wanneer wij hopen, dat het dagelijksth bestuur streng toezigt late houden over de broeijende hooibergen. Maandag heeft in de zitting van de tweede kamer der staten-generaal de heer Gratama, na eedsaflegging, zitting ge- nomen. De aan de orde zijnde wetsontwerpen en conclusien zijn aangenomen en daarna is de kamer op reces gescheiden. De minister van oorlog heeft de posten, oorspronkelijk uitgetrokken op het wets-ontwerp tot verhooging van het VIIIe hoofdstuk voor 1867, tot een bedrag van 880,000 voor mate rieel der genie (vestingwerken, enz.) overgebragt op de begroo ting voor 1868. Deze is dienovereenkomstig gewijzigd en het oorspronkelijke ontwerp voor 1867 vervalt daardoor. De minister van oorlog heeft de chefs van de corpsen der infanterie, cavalerie en artillerie doen aanschrijven, om een voorloopig examen bij hunne corpsen in te stellen, ten einde de onderofficieren, die blijken van genoegzame bekwaam heid geven, deel te doen nemen aan het examen, dat te 's Hage in de maand december zal gehouden worden, tot het verkrij gen van den rang van tweeden laitenant. De Goessehe Courant zegt: Onze specialiteit voor financien schijnt wel eenige jagt te maken op populariteit, al zon hij waarschijnlijk niet gaarne onder de volksmannen gerangschikt worden. Reeds heeft hij aangekondigd, dat er eene vermindering van het dagbladzegel te verwachten is en tot aller verbazing is er bijgevoegd, dat .de schatkist, hoe berooid die wezen moge, dat betrekkelijk ge ringe verlies wel zal kunnen lijden. Thans wordt er gesproken van. een plan, om den prijs der binnenlandsche telegrammen «et 20 ct. te verminderen. Ook deze laatste maatregelen is met alleen gewenscht en in het belang van het publiek, maar wij meenen ook, dat de uitkomst bevestigen zal, dat de uit komst bevestigen zal, dat de schatkist daardoor eerder g"baat dan benadeeld wordt, vooral, omdat zeker het gebruik vsc den telegraaf daardoor zal toenemen. De geschiedenis van het b.ïe- venport heeft geleerd, da» vermindering van kosten de aanv en ding van net middel bevordert en zeker zal dit ook me bet gebruik van den telegraaf het geval zijn. En toch most 'v. bevreemding wekken, dat de minister van financien, die 'O' ?eei te stellen lieeft^ met de gevolgen van het wanbestuur zijner voorgangers, niets anders nitrigt dan maatregelen nearea, die in het nadeel der schatkist zijn of althans kannen zijn, en dat hy met de meeste naï.eteit voorstelt haar te doen bloeder, terw ijl hij tevens het doet voorkomen, als of slechts zijne naauw- lettende zorgen ons kunnen redden van den afgrond waarvoor wij zijn geplaatst. Waarlijk het Dagblad mogt wel de bede tot het ministerie rigten //Leg den toestand bloot, zooals gij dien gevonden hebt, in eene taal, die ieder Nederlander be~ grijpen kan." De menigte wordt voortdurend van het spoor gebragt door cijfergroeperingen, die zij niet narekenen kan en die slechts ten doel hebben, cm eene kunstmatige sympathie op te wekken voor het wankelend kabinet. Is de toestand wer kelijk zoo rampzalig, dan dient die in het ware licht te worden gesteld, op andere wijze dan tot hurtoe is geschied. Maar zou het vermoeden zoo ongegrond zijn, dat men, om er niet voor uit te komen dat men overdreven heeft, zich nu in allerlei bogten wringt, om maar de waarheid niet te moeten zeggen, aan het orgaan overlatende om het volk te bewerken, daar de minister in de kamer zich wel wachten zal, om becijferingen te geven, waarin velen hem kunnen volgen. Het komt dan ooa. duidelijk uit in het slot van de artikelen in het orgaan, dat zij geene andere strekking hadden, dan ora tot geenen prijs het //radicaie wanbestuur," zoo als het genoemd wordt, terug te krijgen. Maar, juist omdat men door zulke artikelen zooveel agitatie wekt, moet de toestand worden blootgelegd, opdat blijke, of, dat de zaken niet zoo slecht staan, dat de minister vrijheid heeft om de inkomsten der schatkist te verminderen, of, dat de ware toestand door niemand meer wordt verbloemd en bedekt, dan door het tegenwoordige conservatieve bewind. Uit Amsterdam meldt men het volgendeDe toebe reidselen in aanmerking genomen, die in het Vondelspark, op het slot te Muiden, in de verschillende feestzalen gemaakt en nog in den boezem der commissie beraamd worden, zullen de Vondel-fees»en even aangenaam als schitterend zijn. Het grootsche beeld van den dichter is den 81» dezer onbeschadigd op zijn voetstuk gezet. De praalwagens der poëzy, der druk pers en van den bockhandel zullen de glanspunten van den optogt uitmaken. De laatstgenoemde zal met een kolossaal, zwevend voorgesteld, vrouwenbeeld prijken, voorstellende de Faam. In brieven van een correspondent uit Soerabaija, voor komende in de Sam. Cour., leest men ffln de afdeeling Malang leeft men thans in blijde ver wachting. Sinds jaren heeft de tabak niet zoo veelbelovend te velde gestaan als tegenwoordig, zoodat planters en opkoo- pers beiden vol zalige hope zijn. Van aanrandingen tegen den eigendom in die afdeeling is zeer zelden sprake, van het in de asch leggen van aan Europeanen toebehoorende tabaks- schuren, nooit. Dit is zeer zeker voor een goed deel toe te schrijven aan het krachtige bestuur van den tegen woord igen assistent-resident van Malang; maar stellig ook niet minder aan de gelukkige omstandigheid, dat het jammerlijk amfioen- schuiven, dat in de residentie Kediri zoo algemeen is, dat het zelfs onder vrouwen en kinderen is doorgedrongen, efl waaruit in die residentie zoovele misdaden "ntsproten, onder de vele Madnrezen, die zich in 't Malangsche hebben gevestigd, zeer weinig voorkomt. De lieden zijn werkzaam en zuinig, en hou den zich meestal tijdelijk in Java's Oosthoek op, om er een sommetje over te verdienen, en daarmede nach der Heimath terug te keeren." De opstandelingen op Haiti plunderen de zuidkust van het eiland. De badensche regering vraagt voor het buitengewoon budget van ojrfog in 1868 en 1869 bijna zes millioen meer dan voor het voorgaande. Te Parijs zijn 60 Siamezen gearriveerd om de tentoonstelling te bezien. Binnen twee maanden zal men in Frankrijk 600,000 cbassepot-geweren gereed hebben. Het engagement van den koning van Beijereu met de oostenrijksche prinses Sophie is af. Een inwoner van Londen heeft drie millioen gulden geschonken ter oprigting van een hospitaal voor herstellende zieken. In Spanje heerscht diepe kalmte, als die een geweldigen storm vooraf gaat. De tarweoogst is zeer gnnstig uitge vallen in Noord-Amerika. Te Haparenda in Zweden is de winter ingevallen en vreest men voor hongersnood. De cholera is aan den Midden-Rijn zeer aan het afnemen. De oostenrijksche aartsher tog lieinrich is in het huwelijk getrtden met een zangeres aan den schouwburg te Graz. De speelbank te Dcberau in Mecklemburg is opgeheven. Theodorus van Abyssinie heeft het oppergezag van den h. stoel erkend. In twee dagen, 8 en 9 oct., zijn van Southampton IcOO duitschers scheep gegaan naar New-York. Men looft 50,000 gn^cen uit voor het terugbrengen van een gasvogeltje, te Schiedam w**,» "-ftvlogeu. Te Valparaiso zag men de terugkomst der spaansche 71r nog te gemoet. In geen vier weken is in Engeland eenig geval van veeziekte voorgekomen. Mazzini verklaart zich even stellig tegen het materialisme als tegen het pausdom. Men is in Luxemburg zeer misnoegd over de afgekondigde legerorganisatie. In het zuiden van Peru bestaan insurrectionele woelingen. Men verwacht de spoedige afschaffing der differentiële regten in Spanje. Te Parijs wordt eene aynago^-u rebonwd bijna zoo groot ais de cathedraal en veel gelijkende op dev. tempel van Salomo. In Hongarije is voor ruim 60 millioen gulden graan, meest voor Frankrijk gekocht en uitgevoerd. De ex- koning van Napels heeft zijne equipagien uit Rome verzonden naar Civita-Vecchia. De keurvorst van Hessen zal den winter te Praag doorbrengen. De koningin van Spanje noodigt den paus naar de balearische eilanden. i De twentsche troebelen zijn weer gesust, meer nog door den geest der bevolking zelve dan door de bajonetten der huzaren, 't Zijn de vruchten van den vooruitgang, die het ongenoegen, ontstaan door verkeerde begrippen en ontijdige ophitsingen, in 't begin hebben gesmoord, en zoo ooit dan hier was de komst der huzaren niet meer dan eene ijdele ver'.ooning, en zoo 't ge rucht wil, hunne houding verre van flink. Dit verder na te gaan zou gewis doelloos zijn, want men spreekt reeds van 't uit reiken van zeker lintje aan iemand wegens betoonde heldhaf tigheid, en waar znlke feiten bestaan, daar worden de krach- tigs'e argumenten vernietigd, 't Is dan ook alleen om dit krachtige tegenbewijs, dat ik den moed verlies dit thema verder te behandelen 't is anders zoo'n dichterlijk onderwerp en wan neer men de weerbaarheidsmannekens er dan mede combineerde, behoefde men voor een vel of zes niet te schroomen. Die weer- baarheidsmanic, hoewel van den deventer professor uitgegaan, is niet provinciaal. In de hoofdstad heeft men tot tweemaal toe getracht een clubje te formeren, doch zonder gewenschte uitkomst; de zaak stuitte telkens af op den vreedzamen aard en de stijve begrippen der Zwollenaren. Zoo iets kan tieren in het levenslustige Deventer, maar niet in het statige Zwolle. Dat Deventer echter wel eens wat al te opzienbarend kan xyn, heeft de geschiedenis der laatste weken bewezen. Sedert den dag waarop de Ueve.iter-gemeenteraad de cordaatheid of liever bet ongeluk heeft gehad het „anathema" over den hoogleeraar uit te spreken en reeds vroeger, is er een negentiende-eeuws hangen en branden aan de orde van den dag Het aloude Daventria is ter prooi aan geestesberoeringde „doode boom," hoewel reeds sedert lang levend, is beginnen te bloeijen en de vrucht van dat alles zal ongetwijfeld zijn meerdere volmaking van den deventer geest. De hoogleeraar, waardoor de beroe ring is ontstaan, zal baar van nu af aan zelf leiden en voor lichten zijn wekelykseh orgaan zal voortaan by een ieder den Jan-Salie-geest, waarmede hy behebt is, doen verdwijnen, en wanneer de hoogleeraar nu maar kan zorgen voor goede stuk ken en zich niet behoeft in te laten met de gewone kranten nieuwtjes, noch met allerlei brommende aankondigingen van Holloway-pillen en dergelyke, die ons aan den tijd der won deren doen denken, dan zal niet alleen zijn blad zich mogen beroemen van éénig in zijn soort te zijn, maar bij zelf zal ook de zalige zelfvoldoening smaken van wel te handelen en on getwijfeld veel meer nut stichten, alswanneer hij zich een steek met pluim opzette, het land doortrok en zich voorstelde als de oprichter en opperste eeaer algemeene-nederlandsche-weer- baarheids-compagnie. De hoofdstad verheugt zieh in een nieuw hoofd. Als oud burgemeester van Enschedé, dat hem noode zag vertrekken, is hij zieh zijner roeping bewust. Enschedé heeft gejammerd en getreurd, Zwolle gejuicht en gejubeld, zoo als dat behoort, en de zaken hebben weer haar gewonen gang genomen. De overijselsche-spoorweg-combinatie is eindelijk voltooid. Uit Zwolle spoort men nu in vier rigtingen. Nn nog de vol- tooijing der noorder-lijnen, en Overijsel houdt feitelijk op van zoo als vroeger min of meer van 't overige Neuerland uitge sloten te zijn. En daar men nu al reeds mompelt over con cessie-aanvrage eener lijn ZwolleAlmelo, is het aan het heden ia dit opzigt nog niet gegeven om juist over de toekomst te beslissen. Dit staat echter vast, Overijsel gaat eene betere toe komst te gemoet. Landbouw en nijterbeid, op zoo vele plaatsen in deze provincie zoo luttel vaa 'oeteekenis, zullen in bloei toe nemen Kampen, Zwolle en Deventer zullen ophouden voor geheel Overijsel door te gaan en eene halve eeuw later zal men hier kunnen ontwaren wat vlijt en energie vermag bij eene bevolking, die van nature de kracht in zich zelve zoekt en afkeerig is van alles wat niet strookt met dsn geest van een opregt wereldburger, die, niet dan in den nitersten nood, zich vermomt, het maskerade pak aantrekt en zich oefent om door woord en daad het éénigst en schoonst gebod van de gods dienst eens christens niet alleen te verloochenen en te verdraaijen, maar ge'ueel in omgekeerden geest te wijzigen. D. De schutterij wet is door de eerste kamer verworpen, dc weerbaarheid wil niet vlotten, nog een middel bleef over om den soldatengeest bij het volk op te wekken en dit mid t is door den minister aangegrepen, de militiewet moet veranderd en zoodanig gewijzigd worden, dat jaarlijks het getal miliciens met 3000 vermeerderd wordt. Nommerverwisseiiug wordt af geschaft en de plaatsvervanging zoodanig beperkt, dat het hoogst moeijelijk en kostbaar zal worden, en bovendien niet meer dat voordeel geeft, wat daaraan tegenwoordig verb u is, omdat rempiaeering geen vrijstelling voor den broeder den vervangene meer zal opleveren, Bovendien zal uit gezin slechts de kleinste helft der zoons vrijgesteld word» -u eenige zoons, die geen eenige kinderen zijn, geen r.gt op vrijstelling hebben. Velen dus, die zieh tot nu toe aan hun verpligtingen, hetzij door vrijstelling, hetzij voor geld konden onttrekken, zuilen voortaan deel van het leger moeten uilmaken, en een fijn pak en beter voedsel zuilen velen slechts als een geringe vergoe ding aanzien voor hetgene zij door de uitvoering van bet ontwerp zullen missen. Aan landbouw en nijverhtld zv. .en meerdere krachten onttrokken worden, om de meest inproduc- tieve magt in den staat, het leger te versterken. En toch i3 de maatregel slechts een halve maatregel. Wil men het ge- heele volk tot soldaat opleiden, dan moet men ook de middelen willen, die daartoe kunnen brengendan moet remplacering en loting worden afgeschaft eu algemeene dienstpligtigheid worden ingevoerd; dan moet het prnisische stelsel het ideaal zijn, dat wij zoo spoedig mogelijk moeten trachten te bereiken. Het nu voorgestelde is, hoe onaangenaam ook voor velen, slechts een halve maatregel. In geen der europesche staten was in de laatste eeuw de aanwas der bevolking zoo gering als in Frankrijk: Van 1861 tot 1865 was de vermeerdering nog geen twee percent. Bijna 900,000 kinderen tnsschen 7 en 13 jaar ontvingen geen on derwijs, (het kunnen toch goede soldaten zijn). Iu 818 ge meenten waren nog geen scholen; 30 pet. der lotelingen kon noch lezen noch schrijven, 3% lazen en schreven slecht, fi4°/0 konden lezen en schrijven en slechts 3% bezaten een hoogere vorming. Van de schoolgaande kinderen hadden 40% ge~n vrucht van het onderwijs getrokken. Als die 3°/0 nu dienst willen doen als officidV, dan heeft men op de 100 soldaten het voldoende getal van drie officieren. Het schoolwezen is dus voldoende voor de behoefte, want waarvoor behoeft een regering tegenwoordig anders te zorgen, dan voor een goed ingerigt leger, alle overige bemoeijingen moeten daaraan ondergeschikt zijn. De tegenwoordige duurte wordt toegeschreven aan inkoopen voor fransche rekening. In gewone jaren komt Frankrijk een millioen mudden te kortbij misgewas is dit natuurlijk meer, van 5356 bedroeg het 27 millioen mud tarwe, ver tegenwoordigende een waarde van 385 millioen gulden. De bodem van Frankrijk wordt voor 23% pet. ingenomen door bossehen, water, wtgen en huizen en voor 13% pet. door woeste gronden. Het overige is bebouwd land, doch daarvan ligt nog ruim 10% braak. Zoude een goede bewerking van den grond het gebrek niet gemakkelijk in overvloed kunnen veranderen, en zonden de gelden aan landbouwscholen besteed, niet vrij wat beter vrach ten afwerpen, dan het geld aan militaire academiën besteed. Onze afgevaardigden zullen na het opmaken van eenige ver- slao-eu, het aanhooren van eenige conclusien en het aannemen van een paar wetten van geringe beteekenis naar huis gaan en zoo men zegt tot half november uitrusten, om de ministers gelegenheid te geven hun antwoorden op de verslagen der staatsbegrooting gereed te maken. De verslagen zijn als ieder jaar, met de antwoorden zal het ook wel zoo zijn, en zal de openbare discussie wel veel verschil met vroeger opleveren? Teel redevoeringen benselen over het toestaan van 1000 of 1200 gulden, stemmingen daarover met amendementen en anb- air jndementen, maar bijna zonder stemming, beslissen, dat 20 a 35 millioen aan het nationaal vermogen moet onttrokken

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2