Binnenland Geüieii ;dc BerUIcn. De kei/er van Brazilië heeft den 23" september de zitting der wetgevende kamers gesloten met eene troonrede, waarin hij o. a. zeide„De oorlog, naartoe de president van Para guay ons heeft uitgetart, is nog niet geëindigd. De bondge- jiooten blijven volharden in hun streven, om de nationale eer op te houden. Het gouvernement zal, in vereeniging met de geallieerde gcmeenelxs'en, alle krachten inspannen, ten einde den oorlog tot een eervol einde te brengen. liet verwacht van de bekwaamheid der krijgsoversten en van den moed der land en zeemagt de spoedigste beslissing van ccnen strijd, waarmede de eer der natie gemoeid is". De Anglo-Amerikanische Corresponded verneemt, dat lord Lyons heden avond naar Parijs zal vertrekken, ten einde de functien van gezant van het hof van St. James bij dat der tuiiericn te aanvaarden. Hem is opgedragen om de ziens wijze van de engelsche regering ten opzigte van de romeinsche kwestie mede te deelen. 25 Oct. De Nova Scotia is gearriveerd met tijdingen uit New-lork tot 16 dezer. De minister vau oorlog heeft ge weigerd het verzoek van generaal Sickles iu te willigen, ora voor een hof van enquête teregt te staan. Te Philadelphia heeft eene groote meeting der republie- keinen plaats geliau, waar de generaal Grant tot kandidaat voor het presidentschap der unie is geproclameerd. Parijs, 23 October. De keizer van Oostenrijk is alhier aangekomen. Z. K. H. werd aan het station door den keizer ontvangen, die hem naar het paleis van de Champs Elysees heeft vergezeld. De geheele weg, langs welken de stoet pas seerde, was door troepen afgezet. De Patrie zegt, dat de troepen voorloopig te Toulon zullen gecampeerd blijven, terwijl de schepen ter recde zuilen ankeren; de korvet Caton zal als wachtschip voor C'ivita Vecchia gestationeerd blijven. De Patrie meldt uit Florence het gerucht, dat Cialdini de portefeuille van buitenlandsche zaken zal aanvaarden, beuevens die van oorlog, terwijl hij tevens als voorzitter van den mi- nisierraad zal agcreu. Durando zou als minister van binnenl. zaken optreden, en Depretis als minister van justitie. Alen verzekeit, uat Garibaldi maandag jl. te Florence is aangekomen, en is er cenige uren gebleven. Alen zegt tevens dat hij eene heftige redevoering heeft gehouden in tegenwoor digheid van ecnige vrienden, waarbij hij het frausche gouvernement even als dat van A ictor Lmanuei in opgewonden taal laakte. Het ultimatum, door Frankrijk aan Italië gesteld, bevatte uaar de France meldt, drie punteu1°. de arrestatie der Ga- ribaldianen, die zich naar de romeinsche grenzen begeven om het pauselijke grondgebied binnen te dringen; 2°. het sluiten van de werf-bureaux in Italië; 3". liet uitvaardigen eeuer pro clamatie door den koning aan zijn volk, waarin hij het aan maant om de september-eonventie stipt te eerbiedigen. Aan de twee eerste punten is reeds voldaan; de Garibaldianen vin den thans weinig of geene gelegenheid meer om de romeinsche grenzen te oversell rijden en de werf-bureaux zijn gesloten. Wat het derde punt, de proclamatie, aangaat, deze zal de koning waarschijnlijk eerst uitvaardigen, wanneer het nieuwe ministerie gevormd zal zijn. 24 October. Brieven uit ivita Vecchia melden dat het gouvernement koionel d'Argy n. ar (.ivita Vecchia heeft gezon den, om daar in geval van beleg, het bevel op zich te nemen. De Patrie bevat een artikel van den heer Dreolle, waarin de meening geopperd word', dat, nu de september-eonventie is gehandhaafd, het kabinet der tuilcrien van geyoelen is de aandacht der groote europesche mogendheden te vestigen op de jongsie gebeurtenissen en in eene conferentie de middelen te zoeken om te voorkomen, dat op nieuw eene crisis zou ontstaan, die de rust van Luropa zeer zou kunnen schokken. Alle mogendheden hebben er belang bij om eene oplossing te bevorderen, die overeenkomstig met de reiigieuse belangen zou zijn, die door het pauselijk gouvernement vertegenwoordigd worden, en die tevens waarborgen zou opleveren tegen politieke eventualiteiten, die het europeesch eveuwigt in gevaar zouden brengen. Alle dagbladen leggen veel sympathie aan den dag voer den keizer van Oostenrijk, die zijn verblijf alhier vcrlen^ea zal tot 4 november. 25 Oct. De Aloniteur bevestigt, dat in den avond van 22 dezer te Rome eene poging tot opstand is beproefd. De beweging werd gaande gemaakt door van buiten gekomen rad draaiers. De post van het kapitool en eene kazerne der zouaven werden aangetast. Eenigc uren later was alles weder rustig. Brussel, 23 Oct. De heer Dolez, vau het linker-centrum is door de kamer van afgevaardigden tot president benoemd met 57 tegen 27 stemmen, welke laatste aan den heer Nothomb ▼an de regterzijde ten deel vielen. 24 October. De Aloniteur Beige bevat een kouinklijk besluit, waarbij artikel 1 van het besluit van 14 maart wordt herroepen, waarbij de invoer werd verboden van schapen en andere herkaauwende dieren, geen hoornvee zijnde, alsmede van huiden enz. Berlijn, 23 Oct. De Provinzial-Correspondenz zegt, na een overzigt gegeven te hebben van den tegenwoordigen stand der italiaanscbe kwestie: Er is vooruitzigt, dat verdere noodzakelijke regeling zal vol gen door middel van onderhandelingen zonder meer verwik- kelingcn va» oorlogzuchtige» aard. 11e» kan natuurlijk, voor dat de uitkomst .'i„r niet met zekerheid zeggen, in hoeverre het itahaansche g-.u ment in staat zal zijn om de opge wondenheid en hartstogtelijkheid der publieke opinie tot be daren te brengen, en of Cialdini er in slagen zal om een nieuw kabinet te vormen en bekwaamheid genoeg zal hebben om de taak, die hem wacht, te volvoeren. Doch men mag niettemin de hoop koesteren, dat de flinke houding van de italiaanscbe de gematigdheid der frausche regering, en de vredelievende neigingen van de kabinetten van alle europesche mogendheden nieuwe erger verwikkelingen zullen voorkomen. De Kreuzzeitung verwerpt het denkbeeld van T>ruisens interventie in de italiaanscbe zake». Er is geen analogie tus- schen de verhouding van Frankrijk en die va» Pruisen, ten op/.igtc van een interventie iu de italiaanscbe zaken. Frankrijk heeft een zeker regt op interventie in Italië, ten gevolde der conventie. Dat is niet het geval met Dnitsehland of Pruisen. Dit heeft geen titel hoegenaamd, waarop het zich zou kunnen ueroepen om zich met Italië te bemoeijeu. l'raisen heeft diens volgens ook, in weerwil vau al hetgeen in tegenovergestelde» zin beweerd wordt, nergens een stap gedaan, welke zou kunnen uitgelegd worden als een begin van interventie. Het is onnoo- dtg te verklaren, dat Pruisen niet het minste belang er bij heeft om de wereldlijke magt van den pans vernietigd te zien. Men weet dat in Rome evenzeer. De Staatsanzeiger zegtBuitenbndsche bladen verspreiden het gerucht, dat het kabinet van Florence, even als de partij van handelen in Italië, door bepaalde beloften uit Berlijn er toe gebragt is, de laatste om naar Rome te gaan, de eerste om zich op deelneming aan de beweging aldaar -oor te bereiden. „Dij verklaren b.j deze officieel", zegt liet „lad, „dat de ita liaanscbe regering nouit den wensch naar dergciëke toezeggin gen regtstreeks of zijdelings heeft te kennen gegeven T dat derhalve zulk een wensch evenmin vervuld als geweigerd 'heeft kunnen worden." De Norddeutsche Zeitung heeft officieus berio-t dat daar de beijersclie tweede kamer het verdrag v»„ toetreding tit het tolverbond heeft aangenomen, daaruit mag opgemaakt worden dat de wurtembergsche kamer ook genoegen zal nemen met het redelijk verzoek om toetreding. - 24 Oct. De jongste berigten omtrent eene toenadering tusscheu Fratsen en Oostenrijk zijn slechts de herhaling van soortgelijke geruchten, die voor de bijeenkomst van Salzburg m omloop waren. Benige omzigtigheid is te dezen aanzien steeus aanbevelenswaardig. De heer von Beust heeft kort na de zamenkomst der beide keizers op verscheiden plaatsen te kennen gegeven, dat Oostenrijk in de rlnitsche kwestie zich met tegen Prutsen in oppositie zal steller De herinnering aan de betigten over dc salzburgschc bijeenkomst, welke uit Wee- nen werden verspreid, moesten daardoor uitgewisebt en wel is waar wat laat tegengesproken worden. Eene werkelijke tege moetkoming van Oostenrijk zal eerst uit feiten moetèn blijken. In de zitting van den rijksdag van den noord-dnitschen bond is het wetsontwerp, regelende het postwezen aangenomen- alsook het scheepvaart-verdrag met Italië en het ontwerp van wet tot het aangaan eener leening ten behoeve der marine. De Kreuzzeitung zegt, dat den gezanten te Munchen en te Stuttgart is opgedragen ere len 31 october het bestaande lol- tractaat op te zeggen, wanneer Beijcren en Wurtemberg op dien datum met tot het nieuwe tractaat zijn toegetreden. Weenen, 23 October. In de tweede kamer van den rijks raad heeft de heer Annakin voorgesteld, om aan eene com missie het ontwerp van eene nienwe wet op te dragen, waarbij tot beginsel zal worJen aangenomen, dat de hnwelijksacte on- afhankelijk is van kerkelijke voorschriften. 24 Oct. De Debatte, een ministerieel orgaan, van 's kei zers reis sprekende, zegt: „Onze keizer vertrekt naar Frankrijk om er een bezoek, door de wetten der hoffelijkheid gevorderd' aan keizer Napoleon af te leggen. Dat gedurende het verblijf van onzen keizer te Parijs en te Compibgne staatkundige vraag stukken van het hoogste gewigt aangeroerd en behandeld zul len worden, lijdt bij ons geen twijfel; het ligt in den aard der zaak. Maar men gaat te ver, indien men 's keizers reis toeschrijft aan bedoelingen, in verband staande met staatkun dige schikkingen van verre strekking, met bondgenootschappen, met het aannemen eener gemeenschappelijke gedragslijn in de staatkundige en andere -ingelegenhedeu. Zonder van de eischou der europesche staatkunde te willen sproken, mogen wij zeggen, dat men slechts aan den toestand, waarin onze keizer de mo narchie bij zijn vertrek laat, behoeft te denken, om overtuigd te zijn, dat Oostenrijk te Parijs evenmin als te Salzburg naar iets anders dan naar waarachtigen en volkomen vrede kan streven." Home, 24 Oct. Sedert eergisteren is deze stad bet tooneel van ernstige ongeregeldheden. Heden avond is de toestand verergerd bommen werden tegen de kazernen geworpen; eene mijn Jiet men springen en barrikades versperren de straten. Florence, 24 October. De post uit Rome van den 22n is aangekomen. Als een maatregel van voorzorg zijn door den militairen kommandant eenige poorten der stad gesloten. De anderen zullen van den ochtend tot den avond open blijven. Het Giornale di Roma zegt, dat er eene heftige botsing bij Borghetto heeft plaats gegrepen tusschen de paus-dijkc soldaten en de Garibaldianen. De laatsten telden vier (looden, terwijl er talrijke gekwetsten waren. De pauseiijken leden geen enkel verlies. De Corriere Italiano zegt uit eene autenthiekc bron het berigt ontvangen te hebben, dat eene poging tot opstand wer kelijk te R^nae heeft plaats gehad en dat het zeker is dat eene mijn, die het sein tot den opstand moest geven, in de lucht is gesprongen. De insurrectie scheen e:bter niet te kunnen zegevieren maar de opgewondenheid der bevolking is zeer groot. "Volgens berigten uit Romo van den vorigen avond is aldaar den 22" eene mijn gesprongen in de barakken der zou aven. Slechts een gedeelte van den muur is daardoor vernield. Niemand heeft echter daarbij eenig letsel bekomen. Te Rome zijn geene barricades opgeworpen, behalve die door de pauselijke troepen bij de poorten der stad waren op- gerigt. Vijf poorten waren gesloten. Volgens telegrafische tijdingen van heden ochtend, wa3 bet te Rome rustig gebleven. Het nieuwe italiaanscbe ministerie is heden zara en gesteld. Cialdini heeft de portefeuille van buiteniandscbe zaken en van oorlog bekomen, Durando die van binnenlandsche zaken en Bixio die van marine. Er is geen nieuws bekend omtrent Garibaldi. Alen gelooft dat hij nabij de romeinsche grenzen is. GOUDA, 26 October. Gisteren namiddag ten l1^ ure marcheerden de leden van de volksweerbaarheid „Burgerpligt" uit het gewone lokaal der gymnastieksehool naar de met vlaggen versierde schietbaan, om te wedijveren naar de vier uitgeloofde fraaije prijzen, waarbij er nog twee gevoegd waren door den heer burgemeester eu den heer Westerbaan, president van genoemde weerbaarheid. Terstond r»a aankomst werd een begin gemaakt met den wed strijd, en nadat velen bewijs hadden gegeven, dat zij zeer goed geoefende scherpschutters waren, bleek na den afloop dat de eerste prij9, een inkttoestel met pendule, geschonken door den heer Westerbaan, ten deel viel aan A. v. d. Kleijn, de tweede, een pendule, aan L. Couq, de derde, een petroleumlamp, aan C. Begeer, de vierde, een compositie servies, aan C. de Koning, de vijfde, een sigaren standaard, geschonken door den heer burgemeester, aan H. J. Steenbergen jr., de zesde, een goud- visschenkom met kelk, aan P. van Oudshoorn. Die prijzen werden gister avond aan genoemde leden door het bestuur uit gereikt, terwijl daarenboven een gul onthaal allen werd aan geboden, die als werkende leden of begunstigers van dezen zoo regt vaderlandschen pligt hadden blijk gegeven, en allen een regt genoegeüjken dag en avond verschafte. Wij kunnen hier niet genoeg roemen de vele opofferingen, welke de heer H. P. Aluller, als kommandant en de heer H. J. Steenbergen, als onder-kommandant aan den dag leggen, om deze nuttige inrigting in bloei ie doen stijgen. Door den minister van binnenlandsche zaken is de vol gende missive aan de burgemeesters der onderscheidene gemeen ten, door intermediair van de commissarissen des konings, verzonden „Ten einde het vaderland voor nieuwe verwoestingen door den veetyphus te behoeden, is het, vooral bij het uitbreken der ziekte, gedurende deb fiadereóden staltijd, noodig, dat de smet stof ten spoedigste worde onschadelijk gemaakt. „Ik vertrouw er dus op, niet alleen, dat alle voorschriften, tot wering der ziekte gegeven, zorgvuldig worden nagekomen, maar ook, dat het stelsel van afmaking en zooveel mogelijk verbranding streng gehandhaafd en in dien zin uitgevoerd zal worden, dat wanneer de typhus in eenen stal na lijkopening is geconstateerd, al het daarin aanwezige vee worde afgemaakt. Het vee van denzelfden eigenaar of houder, in afzonderlijk staande stallen, schuren of getimmerten geplaatst, zal, naar omstandigheden, gespaard kunnen wordenmaar de burgemees ters moeten daaromtrent zooveel mogelijk het advies inwinnen van de door de regering in dienst gestelde veeartsen." Gisteren heeft het prov. geregishof te 's Hagc C'. Ver sluis schuldig verklaard aan negen diefstallen eii zijne moeder A. Verburg aan niedepligtigheid en den eersten veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en de tweede tot correctionele ge vangenisstraf van IS maanden. l)e hooge raad heeft diugsdag vernietigd het arrest van het provinciaal geregtshof in Noord-Iloliand, in zake J. Brou wers, huisvrouw van J. van den Bosch en J. Alooy. waarbij zij zijn vrijgesproken van de feiten, hun ten laste gelegd, be trekkelijk de ongeregeldheden te Velzcn. De hooge raad heeft hen schuldig verklaard en veroordeeld, de eerstgeraolde tot de doodstraf, uit te voeren binnen 's Gravenhage, de tweede tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren. In het aanstaande voorjaar zal eene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw worden gehouden in het palcis voor volksvlijt te Amsterdam, met medewerking van de afdce- ling Amsterdam der hollandsche maatschappij van landbouw. Deze tentoonstelling wordt den 4' april gcopen 1 eu 9" dier maaud gesloten. De regeling van al lit -t\ n de n ten toonstelling betreft, is opgedragen aan -'e heeren Groen cwegen C°. en J. 'C. Krook, bloemisten, allen tc \mstcrdam. De inzending en mededinging staan vrij aan alle liefhebber- van planten en bloeinkweekers, /oo hier te lande ais elders woon achtig. Er zijn een groot aantal prijzen uitgeloofd. De commissie, door het dep. Arnhem der nederl. maat schappij ter bevordering van nijverheid, belast met het beheer eener in 1868 binnen die stad te houden tentoonstelling van nijverheid en kunst, heeft aan heeren indt -tn'elen en beoefena ren der schoone knnsten kennis gegeven, .at ten dienste dezer tentoonstelling geschikte lo'alen, gev am ent lijk bedragende meer dan 3200 vierkante nel. ellen oppervlakte, opzettelijk zullen worden c.pgerigt in de omui iljte nabijheid van het door de commissie gehuurde gen ai - en pnrx Alu-is Sacrum. Voorts dat deze tentoonstelling -.1 plaats lubben in <!c maanden julij, augustus en september 1868, en dat een progr-mma zoo poedig mogelijk zal ver- 'ijnen, waarin o. a. de wijze van bekrooning zal worden omschreven. Dc commissie wenschl die tentoon stelling op ruiaie schaal te houden, eu ..lies wat binnen baar bereik valt aan te wenden, cm haar bc/oek te bevorderen. Alen schrijft, uit Ley-1 en Terwijl gedurende de en nazomer tal van scheepsladingen met bloemkool uit Rijnsburg de markt ruim onderhield en het weer zeer gunstig bleef voor de teelt van het late gewas, is daarvan weder het vervoer levendig en zal steliig tot dat de vorst invalt, aanhouden. Ook uit Noordholland hebben ver zendingen van roode en witte kool, waarvan mede een goed gewa3 voorhanden is, op ruime schaal pladts. Na den aanhoudenden regen, waardoor de polders zoo vroegtijdig met last van water werden bedreigd, zijn «le meeste, geholpen door een, ook om te spuijen, zeer gunstigen wind (waardoor de boezemstand aanmerkelijk gedaald is) bevrijd ge raakt, ten gevolge waarvan de toestand der weilanden verbe terd is eu het er nog aan geen gras voor het vee ontbreekt. Uit het Westlaml wordt gemeld, dat de in september gekoesterde verwachting nopens het rijpen der druiven, geus het daarop gevolgde koude en naite weder, bijna hopeloos geworden, thans ten gevolge eener veel gunstiger weersgesteld heid geen twijfel meer overlaat, zoodat dc druiven gaandeweg rijp worden gesneden en hiermede de tuinders voor schaue zijn gevrijwaard. Alen schrijft uit Berkel en Rodenrijs: De oogst is over het algemeen hier goed afgeloopen. Koolzaad is er weinig ge wonnen door het hooge water gedurende ueu afgeloopen winter; de opb ...gst was daardoor gering en de prijzen iet hoog. Het vlas is goed geslaagd en gewonnen en geeft een goed beschot. Er is weinig tarwe en rogge geteeld, de opbrengst was middelmatig. Gerst en haver zijn hier veel verbouwd en over het algemeen goed gewoDuen. De duivenbooneu zijn dezen zomer veel bevangen geraakt en hebben nog ai van de luis geleden. De uitkom t der aardappelteelt is uiteenioopend, doch levert over het algemeen reden tot tevredenheid opvan de ziekte hebben de aardappelen niet geleden, terwijl de prijzen hoog zijn. De toestand van den veestapel is zeer gewenscht, ofschoon de longziekte zich van tijd tot tijd b'j de runderen vertoont. Boter en kaas geven tot heden goed gewin eu brag- ten ongekende prijzen op. POLITI E. Onder bewaring van ile politie alhier zijn twee geiien. De hongersnood i- nit Orissa geweken eu i. c bet noorden vertiuk ken. - In dc Vettdóe heeft de duurte d> r lev ...udii. a abttlculieg fff— geven tot woelingen. De italiaanscbe i.rcriitg hnft acütervolgens

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2