ötmtenknft. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Pruisen een geschiedkundig feit, omdat daardoor aan het des wege bestaande conflict voor goed een einde is gemaakt. Over de wetgeving van 1814, welke wij aan mannen als Stciu, öcharnhorst en Gneisenau verschuldigd zijn, heeft de theorie van v. Rood, ilanteuffel en Bismarck gezegevierd. Voor het ma teriele welzijn is veel goeds tot stand gebrugt. Voortaan heerscht geen coalitie verbod meer; beperking van den rentevoet is af geschaft; de lijfdwang zal binnen kort worden opgeheven; wij verzenden onze brieven te rekenen van 1 januarij 1S6S 'voor een gering port; aan Je marine staat eene wezentlijke verbe tering te verwachten. Nog meer goede wetten zijn tot stand gebragt; slechts in te ruime mate is aan het bondspresidinm volmagt verstrekt. 27 Oct. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de heer von Bismarck het votum der eerste beijersche kamer met de daaraan verbonden reserve afwijst. 2 a Oct. De bondsraad is tot heden over vier weken verdaagd, om na afloop daarvan onmiddellijk de werkzaam heden voort te zetten. Manchen, 26 Oct. De rijksraad heeft beraadslaagd over het toiverbondsverdrag, Een amendement van den prins van Löwenstein-Eosenberg is met algemeene stemmen, op 3 na aangenomen. Het is van den volgenden inhoud: „Overwe gende, dat de kamer steeds bereid is voor de instandhouding van het tolverbond alle noodige offers te brengen, voor zoover die slechts van stoffelijken aard zijn en geen inbreuk maken op de zelislaudigheid van Beijeren, .vil zij het tolverbondsver drag goedkeureu, onder uitdrukkelijke voorwaarde dat het re"t der goedkeuring of verwerping der besluiten van den bonds raad en het tolparlement aan de beijersche kroon gewaarborgd blij re". De prins van Hohenlohe heeft beloofd dezen wensch teflprachtigste te zullen ondersteunen. Weenen, 26 October. De berigten omtrent de gunstige ontvangst van den keizer te Parijs hebben bier een goeden in druk gemaakt, maar men wil van geen 'ransch verbond hoo- ren, te miuder omdat Napoleon thans een politiek volgt, welke den clericaien aangenaam is. Men is thans tegen deze partij zeer verbitterd. Weg mei het concord.ai! is do algemeene leus,' althans in de duitsche erflanden, met uitzondering van Tyrol. 2J Oct. De schoolwet is bij derde lezing aangenomen. De Polen hebben er voor gestemd. Florenee, 26 October. Volgens berigten uit Terni heeft Oanbaldi de pauselijke troepen verslagen en zich van drie ka nonnen meester gemaakt. <-';5teren is door de italiaansehe regering een nota naar Parijs gezouden, waarin op nieuw woidt voorgesteld Eorae te bezetten door italiaansehe en fransche troepen, ten einde het pauselijk bewind te waarborgen; doch tevens verklaard.dat zij een iniegering van Rome door de Fransehen alleen Iii"t zal dulden. J1 Oct. De beer Ratazzi heeft definitief geweigerd, om de onderhandelingen tot zamenstelling van een nieuw kabinet voort Ie zetten. De gen-waal Menabrea -'-r-op heden raid- dag geslaagd in bet vormen van een ministerie. Daarin zijn opgenomen de heeren Gualterio. Cambrav Digr.-', Cag5-, Ri- botti, Camel li en Cauorna. Dc portefeuille van 'financien is den heer Sella aangeboden. iGazzetta Officiale deelt de vo gende proclamatie van den koning roede „Benden, <teor eene partij opgeruid en ver leid, hebben, zonder magtigiiig van mij of mijne regering, de grenzen van den staat gescnonden. De eerbied, door alle bur gers verschuldigd aan de wetten en de internationale overeen komsten, door het parlement en door mij bekrachtigd, sohriiit in deze ernstige omstanJighcèce ecue strenge eerepligt voor. Europa weet dat de op het gebied san het onze gonzende, j: troat; t w-ar-n .hreven staat vernietiging van hoog ste geestelijke gezag van net iioofd der katholieke kerk," de muite niet is. Deze poging heeft het gemeenschapneliike vader land in groot gevaar gebragt en tegt mij dei. uri'ugcnden pligt °t-nm efr t'CS 'ands le redden en niet twee volstrekt ver schillende zaken, twee onderscheiden d-eieindcü met elkander te verwarren. Italië moet overtuigd ziin van de f?rv.iren. die het kan loopen Europa moet de otem-iginir erlaoi, en Jat Italië aan zijne verbit,dtenpen getrouw, Je u^aba-e orde wil, noch' zal storen. Een oorlog met onzen bon tgenoot zoa een broeder- mooriende oor.og zijn tussi-hea twee legers, die voor dezelfde zaak hebben gestreden. Ais handhaver van het regt van vrede en oorlog kan ik de schending daarvan niet -Bilden. Ik koester dus het vertrouwen, dat de -tem de, rede gehoor zal vinden en out de italiaansehe burgers, die dat regt hebben geschon den zich spoedig achter de gelederen onzer troepen zul'an stellen. De gevaren, welk- de wanordelijkheden en onoverleede ontwerpen ouder ons kunnen doen ontstaan, moeten worden geweerd docr k-c-bi-g hei g der regering en de onschend baarheid der wetten tc handhaven. De eer des lands rust in mijne handen, en het vertrouwen, dat de natie in de treurigste 'ijdeu in mij heeft gesteld, kan mij niet ontvallen. Wanneer de kalmte ui de gemoederen zal zijn teruggekeerd en de open- bare orde volkomen zal zijn hersteld, zal mijne regeringen overeenstemming met Frankrijk en volgens het besluit van'het parlement, met alle loyauteit trachten eene behoorlijke schikkin- te vinden, welke van dien aard zal zijn, dat daardoor een einde gemaakt zal worden aan het gewigtige en ernstige romeinsehe vraagstuk. Ik heb steeds vertrouwen gekoesterd en zal dit steeds doen in uwe wijsheid, gelijk gij vertrouwen hebt gehad in de genegenheid van uwen koning voor dat groote vaderland, dat wij door gemeenschappelijke offers eindelijk hebben teruggebragt li- de rij der natiën en hetwelk wij geheel en geiierd aan onze kinderen moeten nalaten." De proclamatie is onderteekend door (len Koning en al de ministers. „7 ?et. mi;li9terjfi is aldus zamengesteld Menabrea. president en buitenl. zaken Cambray Digni, financien; Gualterio, biunenl zaken; Cantelli, openbare werken; generaal Bertole Yiale. oor log Man, justitie. Tot aan de volledige zamenstelling van het kabinet zullen Menabrea tijdelijk met de portefeuille van marine Cambray Digni met die van landbouw en Cantelli met die van' onderwijs zijn belast. 2S Oct. Lamarmora vertrekt naar Parijs; hij is met eene zending belast. Ratazzi is vertrokken naar Venetie, Er is eene petitie in omloop, om de bijeenroeping te vragen der amers. Men ziet met gespannen verwachting berigten te ge- moet van Garibaldi. 6 29 Oct De ligting van 41 is onder de wapenen ge- roepen tegen 15 november. Ïïe' P"!e"en'zal na half november bijeen geroepen worden. KOme, 20 Oct De stad 13 onder streng militair bestuur. He Garibaldianen, die gisteren voorwaarts rukten, zijn terug gedreven. Zij zijn nu 15 mijlen van Rome verwijderd. In de stad staat alle handel volkomen stil. ('s avonds). Gisteren hebben een duizendtal Garibaldianen onder commando van Ghireli een aanval gedaan op Viterbo Zij hebben eene der stadspoorten in brand gestoken, doch zij zijn verdreven door de pauselijke troepen, die velen hunner, onder anderen hun aanvoerder, gedood en eene hoeveelheid wapenen en ammunitie, benevens een aantal rijtuigen buit gemaakt hebben. De bevolking aldaar is niet het minst geagiteerd. Hier te Rome heerscht eene volmaakte rust. Een aantal romeinsehe de^tad 'Ut arlstocratie, doen gewapend de ronde door 26 Oct De paus heefteen encyclica openhaar gemaakt Dengt aan alle bisschoppen der wereld, betreffende den tegen- woordigen staat van het patrimonium der kerk ten gevolge van den aanval der revolutie. In die encvclica wordt ook ge sproken van den ongelukkigen toestand der kerk in 1'oUn De paus vraagt daarin, dat er publieke bededagen zullen ge- houden worden. 6 G'otnale dl Roma bevat eene waarschuwing aan de burgers om aeel te nemen aan eenige oproerige beweging, en -coaard te huis te blijven, indien er alarm geslagen wordt Er mogen met meer dan vier personen bijeen zijn. De magazijnen moeten gesloten worden. Gisteren heeft de romeinsehe politie bij het doen van huiszoeking tegenstand ondervonden. Het huis is met gevelde bajonet ingenomen en 15 Garibaldianen zijn er gedood terwijl 36 gevangen genomen zijn. Slechts twee onder de tegenstan ders waren Romeinen uit den allerlaagsten stand. Er is een groote hoeveelheid wapenen in beslag genomen De -tad is rustig. Civita-Vecehia, 27 Oct. De Franschen zijn bier aan gekomen. ÏVegen duizend Garibaldianen slaan voor Rome. Petersburg, 27 Oct. Uit eene offiiciele bron wordt ge meld, dat de inkomsten van den staat gedurende het eerste halfjaar van 1867, vergeleken met gelyk tiidvak van 1866 eene vermeerdering aanwijzen van 31/3 millioèn op de in- en' uitgaande regten en 4 millioen op de accijnsen. De uitvoeren 1 jocgste jaren hebben eene vermeerdering ondergaan van 60 millioen. Van 1862 tot 1867 heeft de staat 113 millioen voor spoorwegen uitgegeven. De regering verklaart, dat zij voor 1869 geen nieuwe coneessien zal verieenen voor gewaar borgde spoorwegeu. 6 GOUDA, 30 October. Men schrijft nit den Alblasserwaard Van alle zijden ontvangen wij berigt, dat de opbrengst van bet zaad van den henmp met aan de verwachting heeft be antwoord. De vraag naar hennipzaad is niet groot, en men zegt dat door commissiekoopers 7 a 7.25 geboden is per m", .De, Iat? aardaPpelen vallen niet tegen en het schoone weder heeft belangrijken invloed op den prijs. Aan particulie ren werden die voor 2.75 a 5 geleverd. Sommige produ centen verkoopen daarvoor nog niet en hopen op duren tijd in het vooijaar. In Opper-Siiezie neemt de veepest toe en is reeds tot zes gemeenten doorgedrongen. De vertegenwoordigers van de pers zijn zaturdag niet toegelaten bij de rotterdamsche feestviering. De gemeenteraad van Kampen verleent eene subsidie van 5000 aan eene muziekschool. Voor de maatschappij van weldadigheid is omstreeks 30,000 gecollec teerd. Twaalf honderd Nederlanders dienen als pauselijke zonaven. De VToegere onderhandelingen met koning Theodoras hebben aan En geland 154,136 gekost. De fransche keizerin zal voor hare ge zondheid den winter te Nizza doorbrengen De luxemburgsche com missie tot onderzoek van het herziemngscui. erp heeft het mandaat niet aangenomen. Eenige birminghamschc fabriekanten worden beschuldigd wapens geleverd te hebben aan de fenians. De chinesche regering heeft in Frankrijk acht stoomkanonne^rbooten besteld met ver dragend geschut. De croatische landdag zal weldra bijeen geroepen worden. Naar Manchester en Liverpool zijn troepen gezonden om te waken tegen feniansche aanslagen. Gedurende de maand sept. jl. zijn 135 schepen totaal verongelukt. De fabrieken in den Elzas werken nog slechts zes uren per dag, die in Neder-Normandie staan geheel stil. Jnarez is herkozen tot president van Mexico. De invoer van vreemde granen in de spaanscbe havens is verlengd tot uit. julij 1868. Tus- schen Calais eu Parijs heeft door het derailleren van den spoortrein een verschrikkelijk onheil plaats gegrepen, men telde 13 dooden en vele gekwet sten. De wisseling van cijfertelegrammen tosscheu Frankrijk en Italië is tijdelijk verboden en de romeinsehe lijnen zijn verbroken. Saksen- Mei ningen met 175,000 inwoners kan onmogelijk de zware kosteu van een eigen bestuur dragen. De togt naar Rome zal nog roemrijker zijn voor Frankrijk dan die naar Mexico. Engeland en Pruisen drin gen aan op de handhaving van de integriteit en zelfstandigheid van Italië. Men wenscht Memel door een vaste brug over de rivier van dien naam in verbinding te brengen met het europesche spoorwegnet. De meeste geweren der schutterij te Harlingen bleken bij eeDe inspectie totaal onbruikbaar te zijnde bruikbare worden op het raadhuis be waard. Dingsdag, 20 October. Tegenwoordig de heeren van Bergen IJzendooru, voorzitten, de Grave, Viruly W'esterbaan, Prince, Braggaar, Remy, van Gennep, Kist en van Straaten De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen eene dispositie van hh. gedep. staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot afstand van het huis op de Zeugstraat tot bergplaats voor het garnizoen notif. eene dispositie van dezelfde, houdende goedkeuring van den post op de hegrooting ten behoeve van de vereeniging der volksweerbaarheid not. een adres van H. van der Wouden, verzoekende verlenging van het contract ter aanbesteding van de plantsoenenwordt gesteld in handen van de commissie van fabricage eene missive van den hr. H. Cosijn, mededeelende dat hij aanneemt de benoeming tot lid der gezondheidscommissienotif. Overgaande tot de behandeling van de begrooting der plaatselijke in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1868, geven B. en W. in overweging in de eerste plaats in behandeling te nemen de posten, die van de overigen eenigzins belangrijk verschillen, als 1. De vergrooting van het boterhuis, geraamd op 480deze uitgaaf wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 2. De kosten van riolering tot een bedrag van 4950. De heer Peeters komt ter vergadering. De heer Priüce verzoekt dat de stukken nogmaals worden voorgelezen omdat in de vorige vergadering eenige leden afwezig waren. Hieraan wordt voldaan. Onder deze voorlezing komen binnen de hh. Buchner, Rentinger, Droogleever en Luyten. De heer Prince dankt voor de nu nader ontwikkelde plannen, doch heeft bezwaar in het tweede pnnt, betreffende het reserveren van een voetpad, en het derde pnnt, betreffende de oprigting van privaten. De heer Peeters ondersteunt het voorstel van B. en W. De hr. Remy vraagt inlichting of het aangevoerde van den heer Prince juist isde heer Droogleever zegt dat zijne zienswijze is om in plaats van zijlen voetpaden te maken. De voorzitter geeft de verlangde inlichting in den geest van den heer Droogleever, met bijvoeging dat de uiteinden met deuren zullen afgesloten worden en de eigenaren door een heg. De heer Bnchner oppert een bezwaar over de afsluiting, dat opgehelderd wordt. Na eenige verdere discussien wordt het voorgestelde aangenomen met algemeene stemmen. 3. Verhooging van het traktement van den klerk ter fabricage, van 400 op f 459, wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 4. De post van 20,000 tot het bouwen van een nieuw schoollokaal; deze aanvraag heeft op den heer Bnchner een pijnlijken indruk gemaakt, daar voor de burgerjongensschool slechts 12,000 op de begrootiug is gebragt hij merkt verder op hoe enorme sommen in de laatste jaren zijn uitgegeven voor onderwijs, en de begrooting, gedurende de 16 jaren, dat hij hier zitting heeft met minstens een tonne gouds is verhoogden eindelijk hoe men in de bestaande behoefte zon kunnen voorzien op eene andere wijze. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat door verschillende wetten voor de gemeenten hoogere uitgaven worden vereischt, en dat ook de toenemende bevolking hoogere uitgaven veroorzaakt. De heer Luyten vereenigt zich met het aangevoerde van den hr. Bnch ner, ook de heer Rentinger spreekt in gelijken zin en zal tegen den pust stemmen, omdat de wet op het onderwijs wel eens wijzigingen zou kunnen ondergaan. De hr. Peeters is van een tegenovergesteld gevoelen en vraagt of de lokaliteit niet door aanbouwing zou kannen worden verkregen. De heer Kist beschouwt de thans in gebruik zijnde lokalen als onge schikt, maar wenscht niet te vouwen op de aangewezen plaats (achter het lokaal der hoogere burgerschool) ;doch wilde liever wachten tot de gele genheid zich opdeed om eene geschikte woning te koopen. Nu wordt door den voorzitter medegedeeld, dat het bestuar eene zoo danige aanbieding ontvangen heeft, doch dat ua onderzoek gebleken is, dat het aangeboden gebouw is ongeschikt. De heer Peeters licht zijne zienswijze nader toe. De heer Viruly verklaart zich tegen de verbouwing van het aangeboden lokaal om niet in dezelfde bezwaren te vervallen, als geschied is bij het gebouw der jongejufvronwenschool. De heer Kist maakt verdere bezwaren en zal tegen den post stemmen. De hh. Viruly en Peeters verklaren zich nader ten aanzien van hun gevoelen. De heer Buchner uit de vrees, dat de hoogere burgerscholen eenmaal beperkt zullen worden. De heer Peeters bestrijdt dit gevoelen en verwacht integendeel uit breiding. De heer Remy ziet bezwaar, om na het aangevoerde, den post voor 1868 uit te trekken. De heer Reutiuger wenscht voorloopig uitstel. l)e heer Droogleever vraagt of er dadelijke behoefte is en zal in dat geval voor stemmen. Door den voorzitter wordt deze vraag bevestigend beantwoord. De heer van Gennep ineent, dat er vergissing in het debat bestaat, hij zal voor stemmen. De heer Kist, bedenking opperende over het ongezonde der piaa* wordt dit door den voorzitter wederlcgd; de heer van bt raat en zal in geval van dringende noodzakelijkheid voor stemmen. In stemming gebragt wordt de post goedgekeurd met 10 tegen 5 stemmen, die der hh. Rcutinger, Buchner, Kist, I.nyten en Remy. 5. Door den voorzitter wordt voorgesteld liet letrgen van een trottoir op den Fluweelensingel, waartoe in april jl. megtiging was, verleend, vooreerst niet nit te voeren, omdat het ondoelmatige daarvan gebleken is, en dc daarvoor uitgetrokken som van 5000 tc bezigen tot het verstraten van dien singel, tot het aaukoopeu v.v.i ijsselsiraatklinkf rs en keijen, tien lantarens en tot het maken van een nieuwe breeders brug op de Gouwe (noordzijde) over het water van hel achter de vischmarkt- grachtje; dit voorstel wordt in twee stemmingen algemeen goedgekeurd. 6. Pensioen aan den chef ter secretarie ad 100Ó. De heer Rcutinger zou weuschcu, dat men een vaste basis stcld? voor het vervolg, doch zal in dit geval om de langdurige dienst (46 jaren) geenc verdere bedenking maken de hr. Buchner zoude wenschcn dat B. eu W. een voorstel van pen sionering mogten indienen de heer Luyten zoude wenschen dat het bedrag op 2/3 van het trac- tement bepaald werd. Bij de stemming wordt het voorstel algemeen aangenomen. Naar aanleiding van het verieenen van dit pensioen stellen B. en W. voor de ambtenaren ter secretarie te bezoldigen als volgt: de chef op f 1200, de eerste commies f 900, de tweede en derde commies elk 600. de vierde 400 en een adjunct-commies 200. De heer Buchner vraagt of deze tractementen met het oog op andere ambtenaren niet minder gesteld konden wordendeze L»-dcnking wordt door den voorzitter opgelost. 7. Nu is aan de orde van behandeling het in de vorige vergadering ingekomen adres van A. J. Meurs, coDeierge van het raadhuis, verzoe kende verhooging. B. en W. stellen voor daarop afwijzend te beschikken, maar den concierge in plaats van f 300 toe te leggen f 350 voor het schoonhouden dtr lokalen, en wordt dit voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Een adres van den concierge in Arti, Legi, J. v. Leunen, verzoekende verhooging voor het schoonhouden B. en W. stellen voor eene verbuiging van f 100de heer Buchner verklaart zich tegen dat verzoek;, de heer Peeters ondersteunt de aanvraag de hr. Droogleever stelt voor f 50 toe te staan. Het voorstel ondersteund zijnde, wordt echter met S tegen 7 stemmen verworpen en nu het voorstel van B. eu W. mtt groote meerder heid aangenomen. 9. Het adres van K. M. Weiland, hulponderwijzer, om verhoogiug van tractementde heer Rentinger zon wenschen, dut men in het vervolg zich minder bepaalde bij jonge lieden uit dc gemeente. In stemming gebragt, wordt het verzoek algemeen afgewezen. 10. Ten aanzien van de w achtgelden aan de ambtenaren v. ordt door B. en W. voorgesteld toe te leggen aan Kruisheer f 138, aan v. Gent en Hooi- meijer elk f 240, en het wachtgeld van v. d. Z w al in in tc trekken Hierover ontstaan eenige discussien, doch in stemming gebragt, het voorstel van B. en W. in zijn geheel aangenomen. 11. Dc heer Buchner stelt voor, in verband met de straks vcrltunde tractementen, aan den apotheker van het gasthuis voor zijne menigvuldig" werkzaamheden eene verhooging van f 200, en zijn traktement te brengen op f 1100 de heer Droogleever maakt eenige bedenking, dat het trakte ment met kost en inwoning 1300 bedraagt en voldoende is, doch dat de ambtenaar' vrijwillig van die voorregten heeft afgezien, terwijl door den heer Rentinger wordt voorgesteld de verhoogiug op f 100 te bepalen. Het voorstel van den heer Buchner wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen en dat van den heer Iteutinger aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. 12. De heer Kist merkt op, dat op de vorige begrooting gtvoudeu werd etu post van f 22,000 voor de verandering der bruggen, terwijl op de tegen woordige daarvoor niets wordt uitgetrokken, weshalve bij ter voortzetting van dat werk voorstelt op de tegenwoordige begrooting te brengen een post van 20,000 de voorzitter verklaart, dat de beantwoording dezer beden king niet kan geschieden in de openbare vergadering, maar in eene ge- slotene zal gegeven worden, waartoe oumiddellijk wordt overgegaan. Na de heropening dor vergadering wordt de hegrooting voorgelezen, en artikelsgcwijze behandeld en aangenomen ten aanzien van de preventie- gelden van de raadsleden, in ongunstiger tijd afgeschaft, stek de heer Buchner voor dio tot een bedrag van 300 te herstellen, en is dit voor stel na korte discussie met 10 tegen 5 stemmen afgewezen De heer Kist wenscht den post voor druhloouen te verhoogeti om de memorie van toelic^*:ug en meer andere stukken te doen drukken. Dc voorzitter verklaart, dat daartoe werkelijk reeds het voornemen bc-

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2