Zondag, 3 November. 186 7. 1° 584. öuitenhnb. ’illen, aloude en op men in maakt. Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. _NG. Parijs, 31 October. De Moniteur constateert dat er, ten gevolge van de afbreking der telegrafische gemeenschap gisteren geene nadere berigten uit Rome zijn ontvangen. De tijdingen van daar zijn dus van vroegere dagteekening. Men wist alleen dat de garnizoenen van Viterbo en andere plaatsen naar Rome werden geconcentreerd, om gezamentlijk de stad te verdedigen, die door Garibaldi wordt bedreigd. Berlijn, 31 October. Aan de steden Hanover, Kassei Frankfort a/M. is het regt toegekend om maken van het Heerenhuis, vertegenwoordigei ric leilige weg bij Moer. firma wede. Veste Wagenst. er. Rome, opdat iMAN. GOUDSCHE COURANT. Boekhorststr. laarlemmerstr. i de aan- Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. van toelichting 2 gesloten. M. A. Hecrkens en iers en A. van der 'des. Abraham, rt, ouders L. Leef- M. van Dillen en legt en E. J. Raa- 'erkleij. Jansjo L Gerarda, ouders 1. R. de Werk, 6 Steenw. over De prijs der Advertentien van ée'n tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. maar het is wijsheid ons te wapenen tegen naderende onheilen en ons te sterken tegen de teleurstellingen, die ons zooveel meer bedreigen als wij steunen op valsche voorstellingen, op onjuiste begrippen en op overmoedige dwaasheden. rbanus Pillen, i bekend, en is te Gouda geplaatst bij )GEN, Apo- e. J. A. P. P. Blaauwstraat. rerzocht, wel oor ons, bij ?illen, bereid ept, in Dépot kierberen op- >i bij de hier n elk doosje eigenhandige rdigers Wed. welke Hand- het Zegellak, 'A zijn. Wij antelijk daar n aan wel de Doosjes sjes, waarin ning is, zich achten voor iaksels. (11 kan eerst in uitvoerigheid esteldheden der a op de SPIJS- tmuntend tegen iet BLOED, en zijn ZACHT, ^DRIJVEND. 37 V, Cent en ijgbaar bij de Londen, 1 Nov. De Morning Herald zegt, dat keizer Napoleon den togt der italiaansche troepen naar den pauselijken staat niet als een casus belli beschouwt. De gemeenschappe lijke bezetting van Rome was verwacht, en de staat van zaken is er niet ernstiger door geworden. De tweede editie van de Times bevat een telegram uit Livorno van den 30n volgens *t welk twee fransche brigades Rome zijn binnengetrokken en door de bevolking in doodsche stilte ontvangen zijn. Gisteren zijn de pauselijke troepen op een verkenningstogt uit geweest en te Rome teruggekomen. Men verwachtte, dat heden een aanval op Garibaldi zou geschieden. Men leest in den MoniteurSommige bladen trekken uit de proclamatie van Victor Emanuel het besluit, dat de rege ling der romeinsche kwestie uitsluitend tusschen Frankrijk °en Italië zal tot stand komen. De circulaire van den 2ósten dezer kan echter geen twijfel overlaten, dat de regering des keizers aan het onderzoek der mogendheden eene kwestie, waarbij geheel Europa belang heeft, zal opdragen. De F rance, de Patrie en de Etendard bevatten artikelen waarin geconstateerd wordt, dat het binnentrekken der italiaan sche troepen op het gebied van den pauselijken staat een ab- normalen toestand teweeg brengt. De Presse verzekert, dat de keizer van Oostenrijk en Napoleon veelvuldige zamensprekin- gen gehad hebben over de tegenwoordige verwikkelingen. Die besprekingen zouden ten gevolge gehad hebben, dat tusschen de hoven van Parijs en VVeenen de innigste eenstemmigheid tot stand is gekomen over alle kwestien, die door de tegen woordige gebeurtenissen aan de orde van den dag zijn gesteld. 1 Nov. De Fiance constateert het meer ernstig aanzien van den toestand, ten gevolge van het karakter, hetwelk wordt gegeven aan het passeren der grenzen door de italiaansche troe pen. Het blad voegt er bij, dat aan de eer der Franschen door zulke feiten eene diepe wonde wordt toegebragt. De drie nieuwe rijks universiteiten van burg en Kiel zullen ook vertegenwoordigd worden. GOUDA2 November. De italiaansche verwikkelingen duren nog altijd voort en bedreigen de rust van Europa. De fransche interventie scheen opgegevenVictor Emanuel was bereid om aan alle billijke eischen te voldoentoen Napoleon zich nogmaals bezen en het bevel ter inscheping zijner troepen hernieuwde. De fran sche troepen zijn vertrokken en geland, de frausche vlag waait te Civita-Vecehia. Het heet eene tijdelijke interventie, alleen om de woelingen te onderdrukken, de rust te herstellen en te voldoen aan de stellige verpligtingen van het september- verdrag. Victor Emanuel was niet minder bereid om het zijne te doen. Het ministerie Ratazzi moest aftreden en een meer be houdend bestuur is opgetreden onder Menabrea. De generaal Lamarmora is naar Parijs gezonden, eene koninklijke procla matie veroordeelt de aanranders. Maar die italiaansche koning spreekt van het aanranden van het geestelijk gezag als het blijkbaar te doen is om het wereldlijk gezag en de italiaansche regering was volstrekt niet in staat haar eigen gezag, tegen over Garibaldi te handhaven. Nu eindelijk heeft zij maatre gelen genomen tegen de openbare begunstiging der insurgen- ten, maar ook twee ligtingeu opgeroepeu. Koning Victor kan niet toelaten, dat de Franschen zich nog eens vastnestelen in Italië, zijn leger overschrijdt de grenzen en Rome heeft nu twee magtige beschermers; Garibaldi wordt gesommeerd van zijne onderneming af te zien. Intusschen heeft Garibaldi op nieuw bewezen, hoe groot de tooverkraeht is van zijn naam. Toen hij op den romeinschen bodem verscheen, veranderde alles van gedaante, de overwin nende zouaven worden verslagen, de verstrooide benden wor den legercorpsen, versterkte plaatsen worden ingenomen, pro visionele besturen ingesteld, en de held staat voor de poorten van Rome. Nu wordt bij gesommeerd om af te laten; zal Garibaldi gehoorzamen Men kan dit naauwelijks van hem ver wachten, ofschoon niemand en ook hij zelf niet meenen kan, dat hij en Franschen en Italianen zal v. -erstaan. Hij wil, zegt men, voor Italië sterven onder de muren van Rome, opdat hij nog in zijn dood der vrijheid nuttig zij. De heilige vader, die vreemdelingen doet strijden voor zijn rijk, heeft eene encyclica uitgegeven aan de bisschoppen, waarin hij geheel zwijgt van zijne fransche redders, maar zijne itali aansche kudde niet spaart en evenmin zachtmoedig oordeelt over de rucsische handelwijze, die de katholieken in Polen be- naauwt. Garibaldi is een man des gewelds, maar edel en onbaat zuchtig als weinigen gevonden worden. Maar de handelwijze van den kerkvoogd komt ons strijdig voor met zijne roeping, terwijl hij evenzeer als de man des gewelds, alle diplomatische kunsten versmaadt. Wat moet uit deze verwarring geboren worden Is dit de weg tot waarheid, regt en volksgeluk Zullen de Fransche.. berusten in de medewerking van Italië? Napoleon wordt gezegd volkomen eenstemmig te zijn met deu oostenrijkschen keizer en moet men dan niet verwachten, dat Pruisen en Rusland het regt van Italië zullen voorslaan. Oostenrijk moet elke verwikkeling schromen, want het be hoeft boven alles den vrede, en er openbaart zich in dat der kerk altijd zoo getrouwe land een geest zoo anti-clericaal, dat het door de italiaansche vrijzinnigheid schijnt aangestoken. Pruisen’s invloed schijnt nog altijd toe te nemen; Wurtem- berg en Beijeren schikken zich, hoe schoorvoetend dan ook, naar de bismarcksche inzigten. Terwijl de gevolgen der te lang durende onrust zich aller wegen kenmerken door stilstand van zaken en toenemende ar moede, zijn de uitzigten zeer somber voor deu vrede van Europa. Wij weten dat de uitkomst niet elke gegronde voorspelling be- waarheidt, en dat uit duisternis licht geboren wordt, waar wij kortzigtig de voorboden van den aanbrekenden dag miskenden, en tot bet voltallig :rs voor te stellen. Göttiugen, Mar- De Provincial Correspondenz zegt, dat Pruisen tot nu toe geene aanleiding heeft gevonden om zich bepaald te men gen in de italiaansche aangelegenheid. Pruisen zal zeker zich geregtigd achten zoodanigen invloed uit te oefenen, dat de vrede niet verder verstoord worde. München, 30 Oct. De eerste kamer heeft met 35 tegen 13 stemmen zich vereenigd met het votum der tweede kamer betreffende de onvoorwaardelijke goedkeuring van het verdrag betreffende de tolvereeniging. Stuttgart, 31 Oct. Het alliantie-tractaat is met 58 tegen 32 stemmen door de kamer van afgevaardigden aangenomen. Het verdrag van toetreding tot het tolverbond en regeling der zoutbelasting is met 73 tegen 16 stemmen t genomen. Het voorname argument van de meeste reden: was, dat een geïsoleerde positie onhoudbaar zon zijn. X'

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1