Btnncnlönö. Gemengde Berigten. Varia. 3ÜHJertenticn. MALZ-B0NB0NS van JOIIANN 1I0EF Ovex1 ij selsclie brieven. n. Marktberigten. Burgerlijke Stand. MALZ-CHOCOLADE, roor gezonden en zieken. Deze meest volmaakte compositie der fijnste en zuiverste stoffen beantwoordt wegens haren aangenamen smaak, hare buitengewoon snelle verleerbaarheid, hare spijzen vervangende kracht, voedzaamheid en paralysering der schadelijke werking van gegeten, ongezonde stoffen in de maag, inzonderheid door hare geschiktheid om als kalmerend over prikkeling-stillend middel voorgeschreven te worden, aan alle eisclien, die men in den uitgebreidsten zin van eene Gezondheids-Chocolade vorderen kan. MALZ-GEZONDHEIDS-CHOCOLADE-POEDERnamelijk voor zuigelingen in plaats van de Moedermelk, en voor grootere zwakke kinderen, welke bijzondere versterking behoeven. Centraal-Dépöt te Amsterdam, Bloemmarkt bij de Stilsteeg, F. 154. Florence, 30 Got. Het officieel orgaan meldt het vol gende Terwijl de fransche Moniteur heeft aangekondigd', dat de fransche vlag op de muren van Civita-Vecchia wapperde, heeft het gouvernement des konings, in overeenstemming met de vroegere verklaringen, door hem met het oog op deze eventualiteit aan de bevriende mogendheden gedaan, aan de koninklijke troepen bevel gegeven om de grenzen over te trekken, ten einde cenige punten up het pauselijk grondgebied te bezetten. - De Gazzetta deelt mede, dat de koning heden voormid dag ten 11 ure bevel heeft gegeven om de troepen onmiddel lijk de grenzen te doen passeren, in de rigtingen van Civita- Castellana, Orta, Acquapendente en Frosinone. Dc Riforma deelt mede, dat Garibaldi gisteren zijn hoofd kwartier had te Casino St. Colombo en met de voorposten tot 2'/2 mijlen van Rome genaderd was. bl Oct. De politie beeft het centraai-coraité van on derstand voor de gekwetsten onder de opstandelingen, te Flo rence heden gesloten. De leden van het comité hebben daar tegen een protest uitgegeven. Een bulletin, van de zijde der opstandelingen gepubliceerd, spreekt het gerucht tegen, dat Nico tera zou zijn ingesloten door de pauselijke troepen. Ni- rotera is gisteren te Villetro gekomen en heeft er het provi sioneel gouvernement geproclameerd. Hetzelfde heeft te Frosi none en te Tiierho plaats gehad, welke laatste stad mede door de pauselijke troepen ontruimd is. Garibaldi had zijn hoofd kwartier tusschen Monte Mario en Marcigliana. Er is nog geen berigt, dat de Fransehen Civita-Vecchia verlaten hebben. De post- en telegraaf-gemeenschap met Rome is nog niet hersteld. 1 Nov. Het wordt bevestigd, dat Garibaldi naar llonte- Rotondo is teruggekeerd om eeue conferentie te houden met den gevolmagtigde der italiaansche regering. Verscheidene vrien den van Garibaldi zijn naar hem gegaan om hem te bewegen af te zien van zijne plannen op Rome en alzoo een conflict met de fransche troepen te vermijden. Rome, 30 October. De pauselijke troepen verlaten deze stad om verscheidene door hen ontrnimde plaatsen op nieuw te bezetten. Konstantinopel, 1 November. Volgens een gerucht is hier eene nota ontvangen van de groote mogendheden, met uitzondering van Engelanddaarin wordt verlangd, dat de bevolking van Candia geroepen wordt om bij algemeen stem- regt hare meening te doen kennen. De Porte had echter be sloten liever van Candia afstand te doen. dan het alromcene stemregt toe te laten. Brieven uit Canea melden, dat°de uit komsten door den grootvizier verkregen, aanzienlijk zijn en van dien aard, dat zij aan eene europesche tnsschenkomst mceije- lijkheden kunnen veroorzaken. GOUDA, 2 November. Aanstaanden woensdag, 6 november, zal alhier de gewone groote kaasmarkt worden gehouden. te brouwers te Londen hebben den prijs van het bier verminderd. De tnrksche regering heeft eer. weekblad opgerigt om hare liberale in- zigten te verdedigen. De nmcrikaansche clown, dc manvlieg, beeft zich te lierlijn voor duizend aansehouwers op het tooneel doodgeschoten. De Amazonen-rivier is den 7 sept, plegtig opengesteld voor de scheep vaart van alle natiën. Twee voltallige divisien infanterie worden uit Algerie *oor Italië verwacht. De keizerlijke commissie der parijschc tentoonstelling heeft 15 millioen fr. verdiend. De keizer van Oostenrijk heeft op eene jagtpartij te St. Germain 420 stuks wild geschoten. In Wuezuela neemt het verzet tegen generaal Falcon toe in hevigheid. De tweede zoou van Kossuth is in Zevenbergen gekozen tot afgevaar digde bij den rijksdag. Zondag jl. heeft te Londen een hevige storm gewoed. Te Weston bij Norwich' is de veeziekte uitgebroken onder een koppel nit Ierland aaugevoerd. De verkoop der kerkelijke goe deren m Italië geschiedt met gunstig gevolg. Te Groningen is in het Punteidiep met een treknet op eens 2000 pond visch gevangen. II Pern is eene poging tot revolutie onderdrukt. Dc oogst in Oos tenrijk is zoo gunstig uitgevallen, dat de uitvoer aan granen en meel minstens 150 millioen gulden zal bedrageD. Nu worden de 200,000 orangisten van Ierland opgeroepen m naai de wapens te grijpen' ter verdediging hunner kerkelijke voorregten. De bevolking van Groot- Brittan je bedraagt 30,1^7,239 zielen. Bij de herfst verkiezingen in de vereenigde staten hebben de democraten veel gewonnen en is depo sitie van den president zeer verbeterd. Koning George der Hellenen is den 2/ oct. te Petersburg gehuwd met de grootvorstin Olga Konstan- tmowna. De zending van Ali pacha op Candia is geheel mislukt. Disraeli heeft een wet beloofd op het nationaal onderwjjs. Langzamerhand worden de verslagen der tweede kamer op de verschillende begrootingen bekend, en het ministerie kan zich juist niet verheugen, dat die verslagen zeer gunstig zijn. Op alle hoofdstukken worden ernstige bedenkingen gemaakt, deels over het regeringsbeleid van de betrokken ministers in zijn geheel, deels over verschillende op de begrooting voor komende posten. Veel hangt evenwel af van de commissie van rapporteurs, veel ook van het bijwonen der afdeelings- vergaderingen door de leden, zoodat die verslagen juist niet altijd een vaste gids zijn om het gevoelen der kamer te ken nen. Dit is adeen mogelijk bij de openbare discussie en nog beter bij de stemmingen. Zal het ministerie bij de stemmingen genade in de oogen der meerderheid vinden? Zoolang de liberale partij niet aan een gesloten is, zal zij dit ministerie als een noodzakelijk kwaad moeten dulden. Zoolang bijzaken die eenheid verhinderen, is geen verandering ie wachten en ook niet te hopen, want waar toe zou een ministerie van eenige maanden dienen, als men dan weder door inwendige tweedragt geschokt, voor de te genpartij moest ruimen? Veel heeft de conservatieve partij op hare tegenwoordige tegenpartij voor. Zij weet wat zij wil; behoud van het be staande hier te lande, behoud in Indie. Zij behoeft «reen in grijpende hervormingen in te voeren, dit zou met haar karak ter in strijd zijn, daardoor heeft zij veel aanhangers, die van het tegenwoordige de voordeelen genieten en alle verandering vreezen. De tegenpartij daarentegen wil veranderingen hier en vooral ook in Indie. Maar daarin juist bestaat de zwak heid der liberale partij, daarin moet men de oorzaak van ver deeldheid zoeken. W elke veranderingen moeten in Indie inge voerd worden Hoe moet de toestand van Indie worden? Zal men spreken van liberale hervormingen, van afschaffin" van misbruiken, van herstel van veeljarige grieven, zal men zelfs dringende eiseheu inwilligen, en het regerings-reglement zoo liberaal mogelijk toepassen, maar bij alles op den voor grond stellen, dat het batig saldo moet behouden blijven, om dat wij dit tn onze weelderige huishouding niet kunnen missen? Ut zal men, bet eigenbelang afschuddende, alleen op de be langen van Indie het oog slaan, en dat land besturen zooals een goed voogd de bezittingen zijner pupillen bestuurt om bij de meerderjarigheid met een gerust geweten rekening en verantwoording te kunnen afleggen, Maar dan nog blijft het bezwaar wanneer die meerderjarigheids-verklaring "kan plaats hebben voor het individu is die tijd door de wet bepaald voor een geheel volk is die bepaling hoogst moeijelijk. Wil de liberale partij eenmaal weder een ministerie vormen dan moet de koloniale kwestie eerst zijn opgelost, of de ge- heele partij moet weten, wat zij in Indie wil of niet wil. Zonder dat is geen bestendig iiberaai ministerie mogelijk en een conservatief ministerie wenschelijk. Deze overwegingen zullen waarschijnlijk bij de aanstaande discussie meer dan een ministerieel leven redden, en de aan vallen zullen meer tegen de specialiteiten, dan wel teen het geheele homogene ministerie gerigt zijn. De bestrijding van de financiële specialiteit zal bevic zijn goochelarijen met cijfers zullen niet baten, en de toestand der financiën zal naakt en bloot open gelegd worden. Het zal blijken, dat wij, dank dit uitstekende ministerie weder vereerd worden met tekorten, en het gouden tijdvak der leeningen nabij zijn. De bekwaamheid van de specialiteit voor buiteulandsche zaken is van europesche bekendheid. Honi soiL qui mal y pense, en daarom zal ook hij wel genade vinden Uorlog en marine zijn specialiteiten, wier aanblijven of af treden van geen politiek belang geoordeeld wordt. De specialiteit voor koloniën zal het offer moeten zijn, om het ministerieel leven der anderen te redden. Een andere specialiteit voor koloniën is ligt gevonden, vooral ais met naauwkeung op beginselen wordt gelet en zoo beeft de liberale partij weder een jaar voor zich om in de koloniale kwestie tot eenheid te geraken, en ons voor goed van tekorten en leeningen te verlossen. Het opngten van drie vereenigingen in veertien dagen, tot heil van t vclk, en dat in éene provincie, 't mag inderdaad belangrijk heeten. Des noods zou men dit getal nog wel op vier kunnen brengendoch die vierde werkt omgekeerd even redig en als zoodanig komt haar geen plaats toe onder het edele drietal. V\e hebben dan vooreerst het vormen van een k.esvereemgmg te Dalfsen tot voorbereiding der verkiezingen van geregtigden tot het doen van benoemingen in kerkelijke za ken. W t oogenblik ,s dit feit niet anders dan een teeken van leven; hoe ze zal werken, of ze goed zal kunnen werken, t hangt van zooveel omstandigheden af, dat een dadelijk oor- deel met dan voorbarig en onvoorzichtig kan zijn. Die ker kelijke zaken zijn daarenboven nog altyd met zoo'n tal van onnatuurlijkheden en wat dies meer zij, vermengd, dat het voor den oningewijde dikwyls zeer moeijelijk is zich er een juist begrip van te maken. Hoe 't ook zij, het teeken is ge geven; men wil met den slendergang breken, en dat is genoeg. Enschede werkt op het maatschappelijke, dertig Enschedeschen hebben eene afdeeling Enschede van het //anti-dagbladzegel- verbond" in 't leven geroepen. Bij al hetgeen in de laatste dagen hierover gesproken en geschreven is, wil ik niets bij voegen. Ia; vergenoeg mij dan ook maar met het feit te con stateren, dat men ook daar wil. Dat die afdeeling op zich zelf weinig op praktisch gebied zal uitvoeren, is te voorzien; maar de publieke opinie heeft ook haar recht. Ook Deventer heeft gewerkt, zoowel in positieve als negatieve rigting; doch daar de laatste niet tegen dé eerste bestand is, kan men op vooruitgang wijzen. Men heeft daar dan de eerste grondslagen gelegd voor eene nieuwe kiesvereeniging „hernieuwing". Op zich zelf nu be- teekent dit niets. Waar heeft men niet een of meer kies ver eenigingen? 't Is waar, die kandidaat-stellende-vérgaderingen worden overal nog al gehouden; maar eene kiesvereeniging zooals men daar nu wil zamenstellen, zoekt men in ons bij uitnemendheid constitutioneel land, nog altijd *e vergeefs. Zie hier enkele der hoofdbepalingen van 't concept-reglement. Vol gens dit is het doel der vereeniging: „het bevorderen eener „vrijzinnige toepassing en ontwikkeling der nederlandsche staats beginselen, het opwekken van den burgerzin (of publieken „geest), en het voorstaan van goede keuzeu voor den gemeen teraad en de staten. Het lidmaatschap staat voor ieder meer derjarig staatsburger open, op de contributie van slechts 1 „'s jaars. Maandelijks worden één of twee vergaderingen ge- „iioi-deu, ter besprekingen van 1°. de gemeente-belangen en „zittingen van den gemeenteraad2°. de provinciale en lands- „belaigen; 3U. andere belangrijke zaken, naar aanleiding der „tijdsomstandigheden4°. de te doene keuzen voor den gemeen teraad of beide staten. Een of twee der leden belasten zich „telkens met het bijwonen der raadszittingen en brengen van „*t daar gehoorde verslag uit in de eerstvolgende vergadering. „Vindt deze zich daardoor genoopt haar gevoelen aan den raad „kenbaar te maken, dan doet zij dit bij een adres, dat mede „in de dagbladen geplaatst wordt; evenzoo wanneer zij op an- „dere punten iets mee te deelen heeft. Ook zij die geen kie- „zers zijn, zullen in de vergaderingen hun stem over de voor gestelde candidaten mogen uitbrengen, daar de geldelijke be merking der kieswet in dit opzigt geen navolging verdient". Men ziet hieruit dat zulk eene vereeniging eerst aan het doel kan beantwoorden. Mag men in de uitvoering nu ook ai op niet te voorziene zwarigheden stuiten, 't denkbeeld moet voor zeker door ieder weldenkende toegejuicht worden. V» ie het hoofd is, behoeft voorzeker niet gezegd. Om zoo iets in 't leven te roepen en duurzaam te vestigen, behoort veel toe. Slechts weinigen zijn er toe in staat. En daarom moet men den man hoogachten, die, geheel belangloos, na eerst bespot, veracht en geschandvlekt te zijn, zijn beste k-achten hieraan wijdt en zoodoende veel meer in den geest van Christus werkt, dan hij zelf ooit gedacht heeft. Ja, 't zoude voorzeker niet onaardig zijn, als al die kwezels en femelaars in ons dierbaar landje eens op een nacht in een droom zich door een engel hoor- den influisteren: Zie, dat is nu het werk van dien Anii-Christ, zoo als gij hem altijd noemt. Maar onze goede vaderlijke re gering met zijn patent om rokken te versieren, onze getrouwe kroon-dienaren met hunne respectievelijke wondergelooven, zij deinzen voor zooveel liberaliteit terug, en 't eenigste wat zij in overijling kunnen doen isop Davo's wallen negen, zegge negen, kanonnen plaatsen, en wel zóó dat zij des noods de stad in bedwang kunnen houden! O! Almclosche gemeen teraad, wat zijt gij nog oneindig veel meer ontwikkeld dan zij. Gij schuwt maar alleen de toekomst, daar gij op de aan staande kermis geen „planeetlezers" toelaat, maar zij zijn reeds bevreesd voor het tegenwoordige. Moge de dag spoedig aan- breke, dat dit zevenhoofdig monster den kop verbrijzeld worde! Kampen heeft gevoel voor 't schoone. Eene subsidie van 5000 heeft de raad verleend tot het het oprigten eener mu ziekschool en de Kamper liedertafel „Euterpe" een krediet van 500 geopend om in 't volgende jaar aldaar een zangers feest te houden, waartoe de medewerking is toegezegd van verschillende liedertafels. Alleen Zwolle blijft dood bedaard. Men hoort of ziet er niets. Wel mompelt men dat vele stads ambtenaren laatste waarschuwingen cf ontslagen van 't nieuwe hoofd hebben ontvangen, wegens voortdurende slechte pligts- betrachting, maar daarbij blijft het, Men gaat maar stilletjes den ouden gang; men is niet wakker te schudden. En of Louis Bouwmeester gepasseerden zaturdag-avond ook al eene tooneelvoorsteliing gaf, de eerste in dit saizoen, de opkomst van 't publiek genoegzaam, dat men liefst nog maar voort dutte, en den tijd voor zoo iets nog te vroeg achtte. Bij net denken aan zooveel moedeloosheid en slaperigheid, werpt ook uw briefschrijver zich in de armen van Morpheus. D. Gouda, 31 Oct. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 490. Roode Kleefsche 485. Zeeuwsche per mud nieuwe 14.50 a 16, dito oude ƒ15 a 16 25. Rogge 9.50 a 10.SO. Gerst winter 6.a 7.60, dito zomer 5.40 a 6.25. Haver korte 3.60 a 4.90, dito lange 3.50 a 4.40. Boekweit Fransche per 2100 kilo 210. Noordbrabantsche 225 a 230. Bruine boonen 12.a 15. De veemarkt met goeden aanvoer, de handel traag; vette varkens van 16 a 21 c. per 5 ons, magere varkens en schapen zeer lusteloos. Kaas. Aangevoerd 21 partijen 26 a 28.50. Goeboter 1.36 a 1.44. Weiboter 1.10 a 1.26. GOUDA. GhboriN: 28 October. Jacobus Johannes, ouders J. Smits en J. vau Waas. 29. Abraham, ouders P. Dubbel eu M. S. Koolmees. 30. Petronella Johanna Cathariua, ouders C. C. van den Berjr en C. Trip. Marinus, ouders P. Kleijnenburg en A. Trince. ornelis, ouders E. Jongkoen en T. Groet «jweg. 31. Maria Martina, ouders P. Kroon en M. Schouten. 1 Nov. Johanna, ouders H. van Ilattem en F. Blok. OveelldeN: 30 Oct. P. M. van Houten, 16 d. W. M. de Bruin, 8 m. J. M. de Hoop, 3 m. 31, G. vaD den Edel, 50 j. Voor de menigvuldige en harte lijke bewijzen van deelneming, betoond ge durende de ziekte en het overlijden van mijne geliefde eehtgo'oote C. A. J. W. RAVESTEIJN MEDENBLIK, betuig ik, ook namens hare beide zusters en broeder, mijnen hartelijken dank. W. POST DROST. Godda, 30 Oct. 1867. Voor de vele blijken van belang stelling bij nun huwelijk ondervonden, be tuigen de sndergeteekenden, ook namens hunne betrekkingen, hunnen hartelijken dank. L. BURGERSDUK. H. E. BDRGERSDIJK, Goud Oct. 1867. Nicclaï. Men vraagt tegen goed loon 2 a 3 be kwame MEUBELMAKERS of TIMMERLIEDEN. Adres franco of in persoon bij den Boekhandelaar A. BRINKMAN, langen Tiendeweg. verdienen de voorkeur boveo alle andere Bonbons, daar zij uit de fijnste Suiker, de gezondheid bevorderende stoffen en bovenal uit bet beste Mont zamengesteld zijn. Bij het tegenwoordige koude jaargetijde mogen dezelvcbij katharrale borstaan- doeuingen, belemmering in de ademhalmgs-orgauen, hotst en verkoudheid, een onovertreffelijk huismiddel genoemd worden. Verder veroorloven wij ons bij herhaling de overige HOFF'êcoe A1ALZ-PR.E- PARATEN aan te bevelen, als MALZ-EXTRACT, GEZONDHEIDSBIER, sedert twee decenniën bekend en beroemd wegens zijne heilzame werking bij Borst- en Maaglijden, Hiimorrhoï- den, Koortsen en algemeene Ligchaamsverzwakking. Te verkrijgen bij den Heer J. C. van VREUMINGEN te Gocda.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2