DDELEN, ONRIGTING :t jaar 1868, op ember 1867, in het lokaal der den liggen ter le- arigting. Donderdag, 7 November. t.dixg )DISDE eling, 585. 1867. öuttenlanb. IJssel. Uitgave ven A. BRINKMAN. van den heer von Beust KM AN. GOUDSGHE COURANT. nngsdag ’stnor- kdagen ’s rnor- ’eas 6j/2 uur. Ie dagen ’s na- ‘.Unrlcaarten. het Bestuur, O G E ND1J K, Sbcbbtabis. i sedert eenige g ik mijn op- le vrijheid nog- te herinneren, CROOHOE- w en vermaak, Zijden en ooor eene nette lardoor ik mij waardig hoop CHON, Groenendaal. Lange TiendewegD. r.°. 60. ren op een koop- macht op billijke worden, onver— g. Adres onder iet bureau dezer rd bij 6. F. 1OUDA, met ie hoeveelheid 1 a contant. :VEEa46>/]0 a 47710 soort (Mout- 3 centsinl. per kan 70’ sterkte naar deren hebben /an de nalatenschap Ie weduwe van cht daarvan ten en aan het hnis ’sthaven. .867. doch is er toe overgegaan, Oostenrijk en werken, eu naar Londen opgehelderd. 4 Nov. De hr. v. Bismarck heeft een onderhoud gehad met den franschen gezant en aan dezen verklaard dat Pruisen voorloopig afziet van deelneming aan een eu De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaa sruimte. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is2,franco ppost 2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Loilden, 4 Nov. De Anglo-Amerikanische Correspondenz meent met zekerheid te kunnen zeggen, dat de bedoeling van den heer von Beust met zijn< overkomst is, aan de engelsche staatslieden opheldering te geven aangaande Oostenrijks politiek in de italiaansche en de oostersche kwestie. De heer v. Beust heeft verklaard, dat Oostenrijk in het romeinsche vraagstuk het beginsel van non-interventie zal volgen, dat het echter, in geval eene conferentie zal plaats hebben, daaraan zal deelne men. Tusschen Oostenrijk en Frankrijk verklaarde hij, dat eenstemmigheid bestond betreffende het oostersche vraagstuk. De mededeeiingen van v. Beust zijn gunstig opgenomentoch schijnt Engeland nog zijn standpunt van terughouding niet te willen verlaten. FarijS, 3 November. De minister van buitenl. zaken heeft den ln dezer de volgende depeche aan den baron de Villestreux, onzen zaakgelastigde te Florence, gezonden Koning Victor Emanuel heeft, toen hij op krachtige wijze proclameert e, dat alle burgers eerbied moeten hebben voor de internationale verbindtenissen, toen hij zich bereid verklaarde om de wanorde te onderdrukken en het gezag der regering en de onschendbaarheid der wetten te handhaven, ons de hoop gegeven, dat het nieuwe ministerie, standvastig den weg vol gende, die voor het kabinet afgebakend was, door afdoende maatregelen alle revolutionaire woelingen zou ontmoedigen en de zedelijke en materiele orde van zaken op hare grondslagen zou herstellen. Indien zulk eene staatkunde gevolgd ware ge worden zonder aarzeling en zonder onvoorzigtige concession aan de partijhartstogten, die men zich ten taak gesteld heeft te bestrijden, dan zou men on middellijk een apaisement ver kregen hebben en de geduchte crisis, waarin Italië zich thans bevindt, zou ons weer ten aanzien van dat land gebragt heb ben in eene positie, die overeenkomt met onze intieme gevoe lens, en alzoo zou de wederzijdsche taak der beide regeringen gemakkelijker gemaakt zijn. Het is dus niet zonder smartelijke verrassing, dat wij het besluit van het italiaansche ministerie vernemen, om zekere punten van het pauselijk grondgebied te bezetten. Wij willen op dit oogenblik in geen onderzoek tre den der redenen, waarmede men deze met het volkenregt strij- dige handeling tracht te motiveren, maar wij stellen er prijs op, om onverwijld den indruk, dien dat besluit van het ka- binet te Florence op ons gemaakt heeft, te kennen te geven. Hoe beperkt ook Italie’s interventie in den pauseliiken staat moge zijn, hoe spoedig die interventie ook zal mogen ophou den en met we'ke omzigtigbeid men trachten zal haar gepaard te doen gaan, de fransche regering, die haar altijd afgekeurd en entraden heeft, kan in geen enkel opzigt die interventie met hare toestemming dekken. Indien de regering des konings van ons eene stilzwijgende adheesie meent te kunnen verwach ten, dan verkeert zij in een waan, dien wij ons moeten haas ten weg te nemen, en gij zult haar onder het oog brengen, dat wij met levendig en opregt leedwezen haar zien afwijken van eene gedragslijn, die naar onze zienswijze all sen overeen komt met italie’s belangen. De France zegt, dat de zending des heeren Lamarmora ten doel heeft om eene nieuwe poging te doen, tot regtvaar- diging van de handelwijze van het italiaansche gouvernement; het blad voegt er bij, dat de fransche regering met de itali- aansebe niet kan onderhandelen, tenzij op voorwaarde dat Italië zich niet bemoeit met de aangelegenheden der romeinsche sta ten en geene gemeenschappelijke handeling onderneemt. In het overzigt van den Moniteur wordt melding ge maakt van eene manifestatie, welke op 28 oct. des avonds te Napels heeft plaats gehad. Een troep van 2000 personen, on der de aanvoering van eenige raddraaijers, hebben de straat Toledo doorgeloopen, onder het aanheffen van revolutionaire kreten. De bende ging echter zonder wanorde te stichten uit een. Dergelijke demonstratien hebben ook plaats gehad te Turijn, Genua en Livorno, doch evenwel ook zonder tot rust verstoring te leiden. 4 Nov. De Patrie zegt, dat geene enkele tijding uit Rome is ontvangen, en dat heden een gevecht wordt te gemoet gezien tusschen de pauselijke troepen, die uit Rome zijn ge trokken, en Garibaldi die zich te Monte-Rotondo verschanst heeft. In depeches uit Florence wordt gemeld, dat in verscheidene steden manifestation hebben plaats gehad ten gevolge der weige ring van de regering, om het plebiscit der romeinsche bevol king aan te nemen. De France gewaagt van een gerucht, volgens hetwelk de Garibaldianen door de pauselijke troepen, die ondersteund werden door de fransche divisie Dumont, geslagen zouden zijn en Garibaldi zelf gevangen zou zijn Henomen. Berigten van verschillende kanten geven regt om te verzekeren, dat de fransche en pauselijke troepen heden ochtend Rome hebben verlaten, om ’s namiddags Moute-Rotondo aan te tasten. In verschillende particuliere depeches wordt gemeld, dat Ga ribaldi geslagen is. De Temps deelt mede, op gezag van berigten die dit blad juist acht, dat Garibaldi gisteren door de pauselijke troepen geslagen en naar Correse teruggetrokken is, waar hij door de italiaansche troepen is ontwapend. De italiaansche regering zou bet plan hebben Garibaldi in het fort Palmerra te interneren. De Presse beweert dat de fransche zaakgelastigde te Florence gisteren een ultimatum aan de italiaansche regering zou over handigen, waarin de out-aiming van het romeinsch grondgebied door de Italianen vóór den 7 dezer ’s avonds geeischt wordt. 5 Nov. De Monitcn», die heden later dan gewoonlijk is verschenen, deelt mede dat de pauselijke troepen zondag nabij Tivoli de Garibaldianen ontmoet eu onmiddellijk een aanval op hen gedaan hebben. Na een hevig gevecht zijn de Garibaldianen in wanorde op de vlugt gegaan, waarbij zij op het slagveld 3000 man aan dooden, gekwetsten en gevange nen achterlieten. Het is aan Garibaldi gelukt te ontsnappen en Terni te bereiken. De italiaansche autoriteiten hebben hem met zijne beide zoons van daar naar Florence doen overbren gen. Generaal Ricotti, bevelhebber der italiaansche troepen, heeft aan de grenzen 4000 Garibaldianen gevangen genomen en ontwapend terwijl zij op het italiaansch grondgebied zoch ten te ontvlugten. Brussel, 3 Nov. De Jndépendance bevat een telegram uit Londen, waarin gemeld wordt dat de heer von Beust eene circulaire uit Parijs aan Oostenrijks vertegenwoordigers in het buitenland heeft gezonden, waarin gezegd wordt dat Oostenrijk en Frankrijk het over alle hoofdpunten der algemeene staat kunde eens zijn, zonder dat eene bepaalde alliantie tnsschen hen is gesloten. Oostenrijk blijft vreemd aan de september- conventie, maar het weigert niet deel te nemen aan eene con ferentie. Het zal het tractaat van Praag handhavenzijne staat kunde ten aanzien van het Oosten zal voortaan gelijk zijn aan die van Frankrijk. 4 Nov. De Indépendance bevat een telegram uit Flo rence, volgens hetwelk Garibaldi, aangemaand om zich terug te trekken achter de linie der italiaansche troepen, daarin be willigd en beloofd heeft nog heden zijne manschappen naar Correse te zullen brengen, waar zij ontwapend zullen worden. Berlijn, 4 November. Het wordt bevestigd, dat eene nota van vier mogendheden te Konstantinopel is overhandigt!, waarin verklaard wordt dat zij Turkije haren zedelijken steun ontzeggen. Frankrijk heeft die nota met tegenzin geteekend, j__l --- om Rusland in toom te houden. Engeland hebben geweigerd daartoe mede te daardoor wordt de reis iv-

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1