ömncnlunö. Gemengde Berigten. Varia. Burgerlijke Stand. Frankfort, 3 Nov. olgens een hier uit Weenen ont vangen telegram luidt de instructie aan de fransche expeditie naar Home gegeven, ais voigt: „Rome tegen eiken aanval te beveiligt eene botsing met de italiaansche troepen te ver mijden en eene tmoeting met de Garibaldiaueu te ontwijken". an de poolse. grenzen wordt in brieven van de laatste iagteekening gemeld, dat -inds eenigen tijd onafgebroken troepen- afdeelingen uit Rusland in Volen aankomen en vele aldaar de winterkwartieren betrekken, dat deze beweging vooral in den laatsten tijd sterk is toegenomen en naar de in omloop zijnde geruchten te oordeelen, weder aan de oostenrijksche grenzen een observatie-corps van 80,000 man zal worden bijeengetrok ken. "Men vermoedt dat het niet alleen de italiaansche aan gelegenheden zijn, welke tot dergelijken maatregel aanleiding geven. Volgens hetgeen in dezelfde brieven wordt medege° deeld, heerscht thans in Polen eene onbeschrijfelijke verwarring, daar de nieuwe russische ambtenaren, die in de plaats van dé ontslagen Polen zijn getreden, even ongeschikt als geweten- loos zijn. Stuttgart, 4 November. De eerste kamer heeft het trac- taat betredende de tolvereeniging met eenparige stemmen en het of- en defensief traetaat met Pruisen met 21 teven 6 stemmen aangenomen. Karlsruhe, 4 Nov. De commissie der tweede kamer voor het budget heeft, wegens het streven tot opneming in den noord-duitscben bond, voorgesteld om de gelden, uitgetrokken voor de gezantschapsposten te Weenen, Florence en Berlijn te verminderen. Florence, 4 November. Het officieel orgaan meldt het volgende: Ter voorkoming van alle dubbelzinnigheid heeft het gouvernement des kouings besloten, noch in eenige aan neming, noeh in eenige aanmoediging te treden van'eeniie handeling in de aangrenzende pauselijke provinciën, van zoo- damgen aard, dat daardoor eene verandering in den tegeinvoor- digen staat van ziken wordt te weeg gebragt. Dit besluit is m overeenstemming met den wensch van het gouvernement des komngs, om eeoe voldoende definitieve oplossing der ro- meinsche kwestie tot latere schikkingen gereserveerd te zien Gisteren hebben de pauselijke troepen met eene sterke overmagt de Ganbaldianeii tusschen Monte-Rotondo en Tivoli aangevallen. Na een hardnekkigen strijd hebben de insurien- ten de positie verlaten. Van beide zijden ondervonden" de strijdende partijen zware verliezen. Garibaldi heeft zich gered. 5 Nov. Omtrent de nederlaag van Garibaldi zijr, thans de volgende bijzonderheden bekendGaribaldi was op wei- van Monte-liotordo naar Tivoli, hetwelk door de pauselijke troepen op nieuw bezet was geworden. Fen weinig beDeden Montana stuitte hij onverwacht op de geheele aldaar aanwe zige pauselijke strijdmagt, die onmiddellijk een hevig kanon vuur op hem opende. Hieruit ontstond het gevecht, hetwelk drie kwartier aanhield en waarna Garibaldi met zwaar verlies naar Monte-Rotondo terugtrok. Door zijne aanvallers achter volgd, hield hij nog 2% uur een wanhopigen strijd vol, tot eindelijk zijne manschappen totaal uit elkander waren geslagen. Garibaldi nam daarop met zijn staf de vlugt naar de italiaan- sehe grenzen. Van beide zijden is met de meeste dapperheid gevochten, terwijl de Pauselijken herhaaldelijk eene charge met de bajonet moesten wagen. Van de Garibaldianen zijn 450 man gesneuveld en 900 gevangen genomen. Het aantal ge- kwetsten is onbekend. "Van de pauselijke troepen zijn 200 man gedood of gewonil. De strijdmagt der Garibaldianen be stond uit 3500 man, met 2 stukken geschut en 35 paarden. Menotti heeft aan het been eene ligte wond bekomen. Konstantinopel, S Nov. Eene proclamatie van den vizier can de Candioten, ter gelegenheid van het verstrijken van den termijn voor de amnestie, zegt, dat het oogenblik gekomen is om krachtig te handelen in het belang van de pacificatie des lands en tot reorganisatie van het bestuur des eiiands met behulp van gedelegeerden der bevolkin». De volgende maatregelen zullen onmiddellijk worden toegepast- De troepen zullen de vreedzame bewoners beschermen; de regt- banken zullen weder in functie treden; de autoriteiten zullen voorzien in de urgente behoeften der bevolking; elke vreemde vrijwilliger, die onverschillig ouder weike omstandigheden wordt gearresteerd, zal door een krijgsraad volgens de krijiswetter worden gevonnisd; elke onderdaan der Porte, die "met dé wapens in de hand wordt gevat of de insurgenten begunstigt zal gevonnisd worden door eene gemengde regtbank. GO IDA, 6 November. Ter kaasmarkt zijn heden aangevoerd 148 partijen die vlug verkocht werden van 25 tot 31.50. plaats gehad hebbende reorganisatie van de ad ministratie van 's rijks belastingen, is de controle Schoonhoven opgeheven en, op het kantoor Oudewater na dat bij de controle Alphen gevoegd is, ingedeeld bij de controle Gouda, onder het voortdurend bcneer van den controleur van Kooten. De navolgende tien gemeenten, als Schoonhoven, Vlist, Ou derkerk a/d IJssel, Lekkerkerk, Krimpen a/d IJssel, Krimpen a/d Eek, Berg-Ambacht, Berkenwoude, Ammerstol en Stolwijk zijn aizoo thans behoorende tot de controle Gouda. H';t bedrag der collecte voor de maatschappij van wel dadigheid is sedert door nagekomene giften en inzonderheid door de bijdragen der Israëlieten te dezer stede ad f 18 47 tot eene som van 267.52 gestegen. Het lijdt geen twijfel of het krediet in de staats-fond- sen is hevig en teregt geschokt door de vele wisselvallige »e- beurteuissen van den dag en de onzekerheid der toekomst Menigeen, die gaarne op soliede wijze zijne gelden wil beleg gen, weet niet, waartoe te besluiten. Ons junkens, bieden de pandbrieven door de algemeen zoo gunsug bekende instelling der Jv. K Privilegirle Allgemeine Oesterreichische Boden Cre dit Anstalt Uitgegeven, daartoe eene zeer goede gelegenheid aan. Deze pandbrieven met het staats-kreiliet in geen verband hoegenaamd staande, maar tot onderpand hebbende hvpotheken op onroerende goederen, slechts voor een klein gedeelte der waarde bezwaard, bieden den houders alle gewenschte waar- borgen a».n. - De N. Rott. Courant zegt: Er loopt in sommige krin gen te s Hage een gerucht, hetwelk wij onder alle reserve mede- uC r Jer 20U ni"nelijk teruggeroepen, en de heer i i'T', r?u ,?uy'en va" Nyeveit tot gouverneur-gene raal van Nederl.-Indie benoemd zijn. De zaak komt ons bijna ongelooflijk voor. Is het gerucht onwaar, dan heeft het mi nisterie de gelegenheid het onmiddellijk, hetzij door de Staats- ourant hetzij door zijn orgaan te doen tegenspreken. Maatregelen willende nemen tot intrekking van zilveren pasmunten en muntbiljetten, die door veelvuldig gebruik als anderzins, in zoodanigeu steal zijn gebragt, dat zij niet meer geschikt kunnen worden geacht om in omloop te blijven, heeft de minister van financien goedgt—onden, de onder het 'depar tement van financiën behoorende rekenpligtigeu uit te noodi- gen: a. om de te hunnen kantore ontvangen wordende stuk ken van 2ü, 10 en 5 cents, die zoodanig zijn afgesleten, dat de stempels daarop niet meer zijn te onderscheiden, of op an dere wijze in het oog loopend zijn beschadigd of verminkt af te zonderen en buiten omloop te houdenb. om op gelijke' wijs te handelen met te hunnen kantore ontvangen wordende versleten en gescheurde, of op andere wijze voor den omloop ongeschikt geworden muntbiljetten; e. om de voormelde pas munten en muntbiljetten éénmaal 's maands in eene gewone storting bij den betaalmeester op te nemenznllen die stukken echter op het borderel der stoning afzonderlijk vermeld en, afgescheiden van andere waarden, aangeboden moeten worden. Volgens het Luxemburgsche Wort is het verslag, door den minister van financien in de eerste zitting der kamer no pens den financieleu toestand van het groothertogdom uilge- bragt, betrekkelijk gunstig te noemen. Het deficit van het loopende jaar naar de raming der ontvangsten op 3,630 000 en der uitgaven op 3,290,000 trs., zou derhalve 290,000 trs. bedragen. Daarbij komt echter, dat er wegens het ophou den op 1 januanj 1868 van iiet zoutmonopolie van den staat eene mindere ontvangst zal zijn van 70,000 frs. en dat voor den aanleg van nieuwe openbars werken eene buitengewone mtgave van 200,000 frs. wordt gevorderd. Dit gezaiSentlijk tekort van 560,000 frs. zou worden gedekt door nieuwe be lastingen, namelijk op bet mobilair en den hoofdelijken omsla» door eene verbooging van de grondbelasting enz Het blaH hoopt intusschen, dat nog 100,000 frs. op het deficit zullen Uuunen bespaard worden. I Men schrijft uit Dockum dd. 31 October. De aanvoeren tan vlas ter markt waren deze maand van geringe beteekenis, (laar' liet vele veldwerk het schoonmaken verhinderde; doch daar er oox weinig vraag was, was de stemming flaauw. Se dert eenige dagen beslaat er echter meer kooplust, waardoor /I s'sm ''I1' V°ÜrUi,f!eg;'a'!- Men besteedde g;steren van J i.Bl) tot/ 3.2ü naar kwaliteit; onder-soorten komen nu no» niet voor; de kwaliteit laat zich goed aanzien, terwijl de kwan titeit die van bet vorige jaar aanmerkelijk zal overtreffen. Gra nen en zaden met geringen handel, in het begin der maand levendig, doch nu flaauwer. Aardappelen in de beste soorten ?rt?-ldHe Pulk,e' waar»oor men in het begin der maand 3 betaalde, worden nu tot 3.50 a 3.60 verkocht. Ge droogde cichorey gewild, met veel handel tot exportaüe Le vendehave zeer flaauw, 't geen men algemeen toeschrijft aan de duurte der granen, enz. benoodigd tot stalvoerder. Or de kalvermarkt, hier 11. zaturdag gehouden, waren pl. m. 1300 stuks aangevoerd; voor de besten werden hooge prijzen betaald- van de andere soorten zijn de meeste onverkocht gebleven. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de N. Rol Coar. Ondanks de maatregelen, die, naar men wilde, genomen zijn. tot reorganisatie van de militaire akademie te Breda, blijkt aldaar nog niets van eenige de minste verandering in den bestaanden stand van zaken. Zoowel het onderwijs als de discipline laat veel te wenschen over. Die toestand schijnt zoo onhoudbaar te worden, dat geen officieren meer bereid worden gevonden, om bij een openko mend vak als leeraar op te treden. Het onwedersprekelijk bewijs voor dit laatste beweren is daaruit te putten, dat dezer dagen van wege het departement van oorlog aan de officieren bij de verschillende wapens eene circulaire is toegezonden, waarbij voor hen die dit mogten verlangen, de gelegenheid wordt opengesteld, om aan de ap plicatie-school te worden gedetacheerd, onder de uitdrukkelijke voorwaarde evenwel, dat zij dan, zoo noodig, als leeraar aan bedoelde inrigting moeten optreden. Uit de Betuwe schrijft men: De landbouwers hebben reden tot tevredenheid. Alle vruchten zijn behoorlijk, onder eene gunstige weersgesteldheid, ingezameld geworden, en over het gewa9 heeft men zich, alles door elkander genomen, niet te beklagen. Wat aan kwaliteit of kwantiteit moge ontbreken, wordt door de hooge prijzen ruimschoots vergoed. Het hooi- gewas leverde eene tamelijke opbrengst. Voor het vee is bui ten nog veel voeder; mogten de november- en december maanden zich door drooge koude, hetgeen allezins wenschelijk is, kenmerken, dan behoeft het vooreerst niet opgestald te worden. De toestand van den stapel is over het algemeen voldoende. De prijzen van het vette vee zijn van 100 tot 2t>0 (oud H/g tot ruim 3 jaar); jonge ossen van twee jaar ruim 100; kalveren van 30 tot 60. Kleine varkens zijn nagenoeg niets waard, zij gelden eene kleinigheid. Het aard- nppelengewas is vrij goed, de prijs is van 2.50 tot 3. lange Wolkammers doen tot 4. De appelen waren hier dit jaar zoo buitengewoon groot als zij slechts zeer zeldzaam voorkomen. Waar men b v. op 100 mud rekende, had men door de grootte der vrucht 150 mud. Indien men dit in aan merking neemt, is de prijs van f 2 tot 3 niet hoog. Er waren weinig appelen en peren; daarentegen zeer vele bazel en boom- of okkernoten; de prijs is 2.50. Amsterdam zal 13 ton leenen voor openbare werken. In Missouri is een rijke tinmijn ontdekt. Ook in Beijeren wil men het lager onderwijs onttrekken aan den invloed der geestelijkheid. In de on middellijke nabijheid der veemarkt van Islington zullen te Londen slagt- eri kookhuizen opgerigt worden. Denemarken heeft zijne westiudische eilanden voor ll millioen rijksdaalders verkocht aan de vereenigde sta ten. Bij Cramlington in Northumberland zijn 200 werklieden in eene kolenmijn verdronken. In 1869 zal de doorgraving der land engte van Suez geheel gereed zijn. De rotterdamsche weerbaarheid loopt uiteen, voor dat zij den vijand heeft gezien. Rood is de klenr der garibaldisten, der kardinalen en van het bagno. Al de te Man chester teregt staande fenians zijn ter dood veroordeeld. De fransche civiele lijst is 4 millioen ten achter, alleen door de zomervisites. In Hanover hebben in den regel slechts 4pCt. der kiezers deel genomen aan de voorloopige verkiezingen. Ook in Pruisen zal de afschailing van het dagbladzegel in beraadslaging komen. De nieuw opgerigte iigarde der edellieden" te Rome rnag de tuinen bewaken van het vati- kaan. Portugal wil zich niet mengen in de italiaansche zaken. In oct. zijn uit Liverpool 11,200 landverhuizers vertrokken. Te St. Mary Cray, een dorp bij Londen, zijn 30 huizen door brand veruieid. De Lngelschen nemen van Calcutta ecu telegraaftoestel voor 450 mijlen mede naar Abyssinie. Aan de hoogeschooi te Heidelberg zal een evang. protest, seminarium worden opgerigt. Het engelsch parle ment is bijeen geroepen tegen 19 Nov. Ten gevolge van de duurte der levensmiddelen is te Exeter een hevig oproer uitgebroken, waarbij de bakkers- en slagerwiukcls geplunderd zijn. Tot uu bedraagt de collecte voor de maatschappij van weldadigheid f 41327.S7. Door den kerkeraad der doopsgezinde gemeente te Gro ningen is voorgesteld, om op den feestdag der hervorming de gemeente te raadplegen over het al of niet invoeren der veranderingendoor de moderne begrippen noodzake lijk geworden, omdat de tegenwoordige toestand tot onver schilligheid leidt, de liefde doet verdwijnen en alle godsdien stig leven doet ophouden. Voorzeker een hoogst gewigtig voorstel, niet alleen voor die broederschap, maar ook voor de andere gemeenten, want de strijd wordt in alle genootschappen gevoerd, en vroeger of later zal die tot uitbarsting komen. Zal die strijd in de kleinere kerkgenootschappen, die in ge ringe betrekking staan met de regering, weinig belangstelling bij het algemeen verwekken, anders zal dit zijn met de her vormde kerk, die nog altijd eenigzins het karakter van staats kerk heeft 'behouden, en nog op verschillende wijzen met de regering in aanraking komt. En nadert ook bij dit genoot schap niet meer en meer het oogenblik, dat noch door regle menten, noch door zoogenaamde vrije verkiezingen te keeren is, waarin de beslissing moet vallen tusschen oud of nieuw, en daar uit niets anders dan scheuriug en nogmaals scheuring kan volgen. Willem I gebruikte dragonders en regfoanken om de scheu ring te beletten, maar die tijden zijn voorbij de regering kan niets anders dan toezien en moet in iedere scheiding stilzwij gend berusten. De stoot is door den kerkeraad der doopsgezinde gemeente gegeven, en de navolging kan bij de bestaande spanning in de meeste hervormde gemeenten niet zonder gevolgen, ook voor dat kerkgenootschap blijven. Wat zal dan de regering doen in haar betrekking tot dat kerkgenootschap. Zal z*j de einde- looze kwestien beslissen, wie kerkgebouwen en fondsen toebe- hooren zal zij de predikanten, die door de gemeente onwaardig geoordeeld worden haar langer voor te gaan, handhaven of zal zij toegeven en in de eene gemeente de moderne, in eene andere de orthodoxe beginselen huldigen, naarmate de meer derheid dit wilzal zij daarbij op de kwantiteit of op de kwaliteit der meerderheid letten Maar reeds genoeg vragen om te toonen dat de regering zich niet met die theologische kwestien zal kunnen bemoeijen, die ook geheel bij de gemeente te huis behooren dan is het evenwel ook zaak, zoo spoedig mogelijk, hoe dan ook, de banden los te maken, die de kerkgenootschappen en de regering bin den, en een geheele vrije kerk in een vrijen staat tot regel aan te nemen. Daartoe moeten vooral de financiële moeijelijkheden uit den weg geruimd worden, want deze zullen de grootste bezwaren veroorzaken bij scheiding en scheuring. De eerediensten be hooren niet op de staatsbegrooting; heeft de tegenwoordige regeling tot nog toe slechts gegronde aanmerkingen van den kant der zoogenaamde afgescheidenen uitgelokt, de tijd nadert met rassche schreden, dat die ontevredenheid algemeen zal worden, en dan is het misschien spoedig te laat om een regt- vaardige regeling tot stand te brengen. In een goed bestuurden staat heeft de burger aanspraak op goed, goedkoop en spoedig regt. Jaren is men reeds bezig met het herzien onzer wetboeken, met de vaststelling eeuer nieuwe regterlijke organisatie, maar de gevolgen dier veelvul dige werkzaamheden doen zich nog wachten, en dit werk schijut zoo veelomvattend te zijn, dat de tweede kamer, met het oog op dat werk, het reglement van orde wil wijzigen om die zaak te bespoedigen, en toch zullen nog jaren voorbijgaan eer alles geregeld is. Het is dus een werk der toekomst. Intusschen behouden wij onveranderd onze tegenwoordige regtsbedeeling met al haar gebreken, want niemand zal zeggen dat zij aan de vereischten, die men als burgers mag vorderen, voldoet. Ons regt moge goed zijn, ieder die het ongeluk heeft in een proces gewi!:ksld te worden, zal over de goedkoopte niet roemen, en de vlugheid laat ook maar al te veel te wenschen over. Zoude het nu niet mogelijk zijn door wijzigingen daarin ten minste eenige beterschap te brengen, opdat het tegenwoordige geslacht ook nog eenige vruchten kan plukken der jarenlange wetsherziening. Hoe dikwijls is niet over de preventieve gevangenschap ge klaagd. Dikwijls heeft de ongelukkige reeds weken, ja maan den in de gevangenis doorgebragt eer de uitspraak volgt. En is dit reeds bezwarend voor den schuldige, hoeveel erger moet het voor hem zijn die door den regter wordt vrijgesproken, en dan toch, in weerwil der vrijspraak, als geschandvlekt door gevangenisstraf in de maatschappij terugkeert. Hoe vele verouderde wetten wachten sedert jaren op in trekking Bijzondere wetten waren voor deze en andere zaken zeer te wenschen. Meerdere werkzaamheid aan het ministerie van justitie, dan wij in de laatste jaren gewoon zijn, zoude niet ongevallig zijn. GOUDA. Geboren: 30 Oct. Christiaan, ouders M. van leeuwen en S. Tijbout. 2 Nov. Rebecca Maria, ouders M. Stok en E. Soeterboek. Johan nes Hendricus, ouders W. Mulder en L. de Hoog. 3. Wilhelm Hen drik, ouders G. H. Willemsz co W. Hondekoeter. Johannes Wilhel mus, ouders A. J. Biezenaar en M. E. van Catz. 4 Johannes Wilhel mus, orders J. Prinsenberg en J. M. van Leeuwen. Overleden-. 31 Oct. B. van der Velden, lj. A. M. Hermanus, hoisvr. van H. Faaij, 42 j. 2 Nov. H. Seheffer, wed. P. Knox, 79 j. 4. O. C. Dot, 2 j.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2