I N° 588. Zondag, 17 November. 1867. iftuttenlanb. Effecten. Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. igena’s en-Olie. naar :e 135% 31% 71 30% 6 77%» 76%. BRINKMAN. 16 I GOUDSCHE COURANT. I I 76’/» 13% 71 84% 84% Hoe eene Hoe 31% 39 91% 182% 45% 182% 45’/» 22’%. C5’/4 507s 56’/» 16 'M I I 16 6 .6 Gebleven koers. 53%» Lange TiendewegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post 2,25. Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. 83’%»- 135’/» - )aders J. van Veen en Mimpen en H. B. de •rn en J. R. Sparnaaij. ihonwenburg en E. H. n er ten allen tijde haar te behouden, te verfraaijeu, het ngrijk sieraad van a duor jong en oud 1 wordt. Slaagde middel min, door ter. volmaakter en 1 zeker nooit uit- twelk men op de ena ontdekte. Uit t die aldaar welig jekwamen planten- iddel bereid. Uit ordt een soort olie gebruikt, het uit- ngaat en men voor iet bevreesd behoeft regt een haarver- ;nd middel mag ge- t per fleschje ver- fd-Dépot te Delft, z. en N m KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van hen, wien zulks zoude mogen aangaan, dat tot aflossing van de bijzondere geldleeningen in dato 31 December 1858 en 31 December 1859, zijn uitgeloot de nummers 14 en 7a, bedragende te zamen 2000.— aan obligatien, ten laste dezer gemeente, en worden dc houders van gezegde obligatien opgeroepen, om zich met dezelve te vervoegen ten kantore van den gemeente ontvanger op het raadhuis alhier, op den 31sten Decomoer aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 ure, ten einde de afgelost wordende gelden tegen overgifte van de obligatien en de niet verschenen coupons te ontvangen, met de daarop tot die dagteekening verschuldigde interessen, zullende na dien tijd geene renten meer worden te goed gedaan. Gouda, den 15n November 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. f16 l 50’%. - 9. E. Heerman, 18 10. H. Manenburg, 2 j. 8 m. 11. P. ig 12 November. Hoogste koers. 53’/» BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat het le Aanvullings-Kohier voor de plaaiselijke directe belasting dezer gemeente, voor het dienstjaar 1867, door hen voorloopig vastgesteld, gedurende veert.en dage% un des voormiddags ten tien tot des namiddags ten een en van drie tot vijf ure, ter secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd, binnen welken tijd elk aangeslagene te gen zijnen aanslag, bij den raad bezwaren kan inbrengen, bij verzoekschrift op on gezegeld papier geschreven. Gouda, den 15n November 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. Londen, 14 Nov. In eene groote meeting, in Clerkenwell te Londen gehouden, is besloten om op 17 november aaust., ten 11 ure des morgens, eene monster-meeting in de open lucht te houden, ten einde een rekwest aan te nemen, waarbij de minister van binnenlandsche zaken zal aangezocht wordejvj de doodstraf niet te laten uitwoeren op de Manchester (rtnans. afhaspelen. Is nu de dolzinnige poging van Garibaldi vruch teloos geweest? Wie zou dit durven beweren, als hij het be wijs geleverd ziet, dat het romeinsche bestuur door geen zou- aven te helpeu is en dat voortdurende interventie noodig is. De voorname vrucht der insurrectie is echter ongetwijfeld, dat de kwestie der afdoening meer nabij is gekomen. Italië ziet in, dat geen rust mogelijk is, dat de beweging zich telkens herhalen zal, en dringt dus tot eene beslissing. En nu wil Napoleon de akatholieken toelaten als mederegters in de katho lieke zaak. Voor die onroomschen is het bloot eene politieke vraag. Is Rome de natuurlijke hoofdstad van Italië en wen- schen de Romeinen tot Italië te behooreü Wil de bevolking beboeren tot het koningrijk Italië? Het zou een gevaarlijk experiment zijn dit ernstig te onderzoeken. Pruisen heeft min der omstandigheden gemaakt mei Hanover en Nassau, en Na poleon heeft toegezien. Maar Italië is geen Pruisen dus brutaal toegetast, de zouaven voorop, en toen zij weken, stonden de heldhaftige Garibaldisten voor het chassepot-geweer. Die moord zal Frankrijk toegerekend worden en heeft het wereldlijk gezag van den paus dieper wonde toegebragt, dan ooit de vrucht kon zijn der garibaldistische overwinning. Geheel Italië kiest nu partij voor Garibaldidat vergoten bloed zal vruchten dragen. De roemvolle mexicaansche expeditie heeft aan Frank- ryks invloed een grooten schok gegeven, maar de moord te Mentana heeft dieper wonde geslagen. Overigens is hei «er van zeker, dat de conferentie bijeen zal komen. Engeland is afkeerig van vreemde bemucijingenh^t denkt aan de beteugeling der fenians, aan de bevrediging eener opgewonden gebrek lijdenoe menigte en aan de tuchtiging van den verren koning Theodorus. Pruisen zet met alle bedaard heid de vestiging krachtig voort van het groote duitsche rijk; Oostenrijk beeft de handen vol met eene zorgvolle regeneratie en Rusland bereidt zich in alle stilte ter uitvoering zijner oostersche plannen. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Gouda bren gen ter algemeene kennis, dat met den 16n dezer maand het van wege de Gemeente verkrijgbaar stellen van versch ijssel- water, ophoudt. Gouda, den 15n November 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. GOUDA 16 November. Al de bemoeijingen der turksche regering om Candia tot rust te brengen stuiten af op het vurig verlangen der in woners om vereenigd te worden met Griekenland. Al de aan biedingen der Turken worden afgewezen en men maakt zich aan beide zijden gereed om het werk der vernieling voort te zetten. Hoe lang zal men dat moorden nog toezien lang nog zal de afgunst eu hebzucht der mogendheden onbaatzuchtige regeling der oostersche kwestie beletten? lang nog zal het zwaard regeren Italië zal nu vooreerst gediplomatiseerd worden. Eene con ferentie der mogendheden zal beproeven eene schikking tot stand te brengen. De zaak is moeijelijk, ja bijna onmogelijk. Den knoop doorbakken, dat wilde Garibaldi en daarbij zou Italië toeg'..-.ien hebben, om.... de vruchten te plukken en het feit te betreuren. Doch dat wilde Napoleon niethij duchtte den terugslag op een talrijk deel zijner bevolking. Niemand gelooft dat het behoud van het wereldlijk gezag den keizer wezentljjk ter harte gaat, maar zijne politiek, hoe nevelachtig over het geheel, liet niet toe, de zaak door Italië te laten Zeer gering is in ons land de belangstelling in den politie— ken toestand. Onverschilligheid is de doorgaande eigenschap van ons volkskarakter. Slechts enkele motieven zijn in staat eene voorbijgaande en dan nog weinig eervolle belangstelling te wekken. Wij hebben gemaakt, maar des volks. En toch, elk is overtuigd, dat onze financiën te gronde worden gerigthet koloniaal beheer is in handen van een minister met wien niemand instemtvoor oorlog eu marine bederven wij onze financiën en voor al het geld is niets ge schied. Wij lezen al die noodlottige verslagen en toch meent Eten, het budget zal wel aangenomen worden, want de liberalen kunnen geen ministerie vormen, omdat twee eminente mannen het oneens zijn. Dit is echter de vraag niet, maar kan en mag men het beleid der buitenlandsche zaken vertrouwen aan de onbekwame handen van een man, die in opregte gemoede meent, dat zijne onhandigheden genie-streken zijn mag men berusten in een financieel beheer, waarbij men steeds den open afgrond nadert Men spreekt veel van conciliante politiek, dat beteekend immers niet, het verkeerde te bestendigen, maar partijzucht te weeren, en zoo geen krachtig liberaal ministerie mogelijk is, waarom zou Heemskerk dan geen beter diplomaat, geen goed financier, als b. v. van Bosse en anderen om zich kunnen vereenigen en een beter en krachtiger bewind voeren een ministerie, dat zich weinig vrienden heuft men laat het begaan niets teekent het ontwaken En toch, elk is overtuigd, dat - e- verder by Gouda. Wesiewagestraat. Oostpoort. te Woerden. 11 Zevenhuizen. ff Garinchem. Dordrecht. >6ts in ons Rijk.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1