0tnnenlflitö. Gemengde Berigten. Marktberigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Sta ad. De storm, die over de west-Indische eilanden is gevaren, heeft ook verschrikkelijke verwoestingen langs de kust. der ver- eenigde staten aaugerigt. l)e Picayune zegt dienaangaande het volgende Op de Rio Grande was de orkaan de geducktste, welke men zich kan herinneren. Een bombardement gedureuce een jaar zou bezwaarlijk zooveel schade hebben kunnen veroor zaken als door dien storm in eeuen- nacht is te weeg gebragt. Te Matamoros zijn 26 menschen en te Brownsville 1U gedood en 1 gekwetst. Te Bra/os hebben, zoover men weet, 12 personen het leven verloren. Te Clarksville zijn slechts 2 huizen over eind gebleven en te Bagdad geen enkel. Hoevele menscheu daar zijn omgekomen, weet men nog niet. Ontelbaar zijn de vaartuigen, die op strand werden geworpen, waarbij insgelijks vele personen het leven verloren. Parijs, li> Nov. Het bulletin van den Moniteur zegt, bij de opsomming der genomen maatregelen Zoo het hof van Florence voortgaat op den weg, dien het ingeslagen heeft, zullen de vriendschappelijke betrekkingen tussehen de beide lauden zich meer en meer bevestigen en ontwikkelen. Men is hier van oordeel, dat de italiaansehe regering zich met eetie ijdele hoop vleit, zoo zij verwacht dat de fransche troepen het pauselijk grondgebied spoedig zullen verlaten. Eu werkelijk, indien het waar is, dat de keizer, toen hij tot de nieuwe expeditie besloot, onder den invloed der klerikale partij handclae, dan valt er niet aan te twijfelen, of hij zal zijne Troepen niet terugtrekken vóórdat het wereldlijk gezag van den paus bevestigd is. Wanneer de conferentie moet worden afgewacht, kan het wachten zeer lang duren, want Pruisen en Engeland geven zeer weinig uitzigt op hunne toetreding, en de paus zelf zou kunnen weigeren het voorstel betrekkelijk de conferentie aan te nemen, daar hij de fransche bescherming welligt veiliger acht dan die der mogendheden. De wijziging in het fransche ministerie heeft, uit een poli tiek oogpunt, weinig te beteekenen. Bij de omwisseling van den beer de la Valette tegen den heer Piuard wint het land volstrekt riets. De heer Piuard, voormalig keizerlijk procureur bij het hof te Douui, heeft zijne fortuin te danken aan de dy nastieke gevoelens, die hij gelegenheid gevonden heeft in die betrekking te ontwikkelen. Welnu, de toewijding van een keizerlijk procureur kan aileeu blijken uit diens ijver in het vervolgen van alles wat maar eenigermate van liberalisme ver dacht wordt. Door velen wordt dan ook verwacht, dat men in den nieuwen minister van binuenlandsche zaken niets anders vinden zal dan eene soort van gendarme, altijd op de wacht tegen elk vergrijp, dat aan de pers inogt kunnen worden ten laste gelegd. \Y -tl den heer Mague betreft, diens optreden als miuisier financiën is het sein tot eene leeniug. Men ziet dus, dat onze biunenlandsche toestand zich niet onder vrolijke kleuren ver toont en geheel in harmonie is met de buitenlandsche politiek van het gouvernement, zoo als deze zich in de romeinsche interventie heeft gemanifesteerd. De ontevredenheid onder het publiek is dan ook zeer groot. Geliik reeds gemeld werd, duren de huiszoekingen, de in beslagnemingen en arrestatien steeds voort. Gisteren nog zijn 18 of 20 personen in hechtenis genomen, onder verdenking van deelneming aan een geheim genootschap. Onder die ge arresteerden bevinden zich de heeren Clamageran, een zeer ge acht staathuishoudkundige, Naguet, hoogleeraar aan de akademie van geneeskunde, Accolas, advokaat, en de Versigny, oud-af gevaardigde in 1848. l)e voornaamste grief tegeu deze heeren is, dat zij de comités hebben georganiseerd tot het verleenen van bijstand aan de Garibaldisten. 14 Nov. De Moniteur bevat de keizerlijke besluiten van 13 dezer, waarbij de heer Magne tot minister van financien, de heer Piuard tot minister van binnenl. zaken en de heer de Lavaleite tot lid van den geheimen raad worden benoemd. Een ander decreet schorst, tot nader order, de heffing van de opcenten, ingevoerd bij de wet van 15 junij 1S61 op de regten van granen en meel door vreemde schepen aai.gebragt. De Patrie verzekert, dat de heer de Nigra te Londen verwacht wordt, om met het engelsche kabinet te beraadslagen over de conferentie en mede te deelen dat Italië dit plan°in beginsel is toegedaan. Berlijn, 13 November. I)e Provincial Correspondenz be vat een berigt over den uitslag der verkiezingen voor den laud- dag; daarin wordt gezegd, dat van de 432 verkozenen, 195 bepaald de regering zijn toegedaan; 25 behooren tot de oud liberalen, terwijl 95 kunnen gesteld worden tot de nationaal- liberale partij, terwijl de Fortschritt-partij slechts 95 verkoze nen telt. De^ regering zal in den landdag bepaald door eene meer derheid worden gesteund. De uitgebreide bondsraad zal ver moedelijk in januarij bijeenkomen, terwijl bet tolparlement voor geheel Duitschland in februarij zal vergaderen. Hetzelfde blad zegt, dat Frankrijk eene nadere regeling der romeinsche kwestie wenscht door middel eener conferentie. Een I aanzoek hiertoe zou bereids verzonden zijn. Om een wensche- J lijk resultaat van de beraadslagingen te mogen verwachten j zullen zeer zeker vóór alles de mogendheden, die het meest bij deze kwestie betrokkenf zijn, het eens moeten worden over de regeling der grondslagen, waarop de discussien zullen moeten gebaseerd zijn. Voorloopig is het echter niet op te geven, in hoeverre zoodanige regeling zal kunnen tot stand komen. 14 November. De Kreuzzeitung meldt, dat Frankrijks circulaire betreffende de uitnoodiging tot de conferentie alhier ontvangen is. De circulaire stelt geen programma. 15 Nov. De koning heeft heden den landdag geopend met eene rede, die overvloeit van gunstige mededeelden en vredelievende verzekeringen. Weenen, 13 November. De Presse verneemt, dat graaf von Bismarck reeds op de oosfenrijksche circulaire van 1 no vember 11. heeft geantwoord met een circulaire van den 5den daaraanvolgende, waarin in de eerste plaats liet kabinet van Berlijn zijn tevredenheid betuigt over de verklaring, dat te Parijs niets tussehen de beide keizers is verhandeld, wat den vrede zou kunnen verstoren. Pruisen zal ook verder zich alle moeite geven, om zich de gunstige raeening van de kabinetten van Weenen en Parijs te zijnen opzigte uitgesproken, waardig te toonen, door voort te gaan op den tot nog toe ge volgden nationalen weg. 14 Nov. De Presse beweert, dat Engeland zich niet meer geheel passief houdt b;j de onderhandelingen der mogend heden met de porte, en dat het bij laatstgenoemde mogendheid wel niet op den afstand van Candia aandringt, maar daarop, dat aan Griekenland zekere regten worden toegestaan, ten einde aan dit laatste meer levenskracht te geven. De Debatte ineldt, dat noch te Londen, noch te Peters burg bezwaar wordt gemaakt om Rome tot de plaats te kiezen voor het houden der conferentie. Rome, 13 Nov. Het insurrectionele comitó is ontdekt, daar drie leden van het comitó voor eene som van 45000 krooneu, aan de politie alle berigten, die zij wenschen kou, gegeven hadden. Dientengevolge bij verscheidene personen huiszoeking gedaan en zijn papieren in beslag genomen, waar onder een volledige lijst van lien, die geidelijke bijdragen heb ben geleverd, en verdere bijzonderheden met de vertakkingen in verband staande. Ook is daaruit gebleken, dat de opstand te Rome moest uitbarsten, wanneer Garibaldi ouder de muren der stad zou verschijueu. Verscheidene personen, die aan het comité vijandig waren, zouden ter dood gebragt worden, en eenige plaatsen waren aangewezen om geplunderd te worden. De paus is voornemens aan de fransche en pauselijke troe pen, die deel genomeu hebben aan het gevecht bij Mentana, eene gedachtenis-medaille uit te reiken, gelijk aan die, welke uitgereikt is ter gelegenheid van het gevecht bij Castelfidardo. Florence, 12 November. De Gazzetta Ufficiale bevat de nota van den mirister Menabrea van 7 nov. aan de italiaan sehe gezanten in het buitenland. Daarin wordt vooreerst het doel omschreven, 't welk de regering rachtte te bereiken, toen zij den pauselijken staat met hare soldaten bezette. Thans is dat doel bereikt, en de regering, getrouw aan haar eens gege ven woord, heeft geweigerd de plebiscita der bevolking0 van onderscheiden romeinsche staten aan te nemen. De vrijwilligers zijn door de regering aangespoord om terug te trekken, cfoch Garibaldi heeft niet willen hooren. Thans, nu ten gevolgr van de nederlaag der vrijwilligers ieder gevaar, dat den pauselijken staat bedreigd, afgewend is, heeft de regering haar troepen teruggeroepen in het vertrouwen, dat de belofte, waartoe Frank rijk zich verbonden had, om ook zelf het pauselijk gebied te ontruimen, zoodra de veiligheid weder hersteld zou zijn, eerlijk zou worden nagekomen. In de circulaire des ministers wordt voorts geconstateerd, dat het doel der september-conventie ge heel on bereikt gebleven is, aangezien ón verhouding van den pauselijken staat tot Italië geenerlei wijziging heeft endergaan. Een opregte goede verstandhouding tussehen Italië en het paus dom zou intusschen allezins wenschelijk zijn zij zou zeker zijn in het belang der godsdienst; zij zou het italiaansehe schierei land behoeden tegen nieuwe onlusten en herhaald bloed ver gieten. Het pausdom zou daarbij geenerlei gevaar loopen, want de Italianen zijn een diep godsdienstig volk. Menabrea zegt in het c'uk „De grond waarop de graven staan der apostelen en waaraan alle traditien van het katholieke geloof verbonden zijn, is de veiligste plaats voor den pauselijken zetel. Italië zal het pausdom weten te verdedigen, te omgeven met alle mogelijke vereering, en zijn onafhankelijkheid en vrijheid te eerbiedigen. Maar het is noodig, dat men tot een schikking kome, waardoor de belangen van den paus met die van Italië in overeenstemming gebragt worden". De circulaire besluit met te zeggen, dat, zoo Italië behoort te zijn een steun voor de zaak van den vooruitgang en van de maatschappelijke orde, het ook noodig is, dat de oorzaak weggenomen worth, die liet onophoudelijk in een toestand van onrust en agitatie houdt. „Gij zult, mijnheer de gezant, zoo eindigt de circulaire, voor zeker de overtuiging weten in het leven te roepen, dat het dringend noodig is, dat aan de romeinsche kwestie zonder verwijl eene oplossing gegeven worde." GOL'DA, 16 November. Gisteren had alhier in de machinale garenspinnerij een droevig ongeluk plaats; eene jeugdige werkster van lo jaren, het kind van behoeftige ouders geraakte met de linkerhand in het niachinenwerk, met het rampzalig gevolg dat de hand ge heel werd verbrijzeld. Kort daarna is door den ijvervollen en bekwamen chirurgijn Spruijt de amputatie boven het handgewricht met de beste uitkomst geschied. Men verneemt, dat de nederlandsche regering officieuse mededeeling heeft ontvangen van het door Frankrijk ontworpen plan tot het doen bijeenkomen eener europesche conferentie, aan welker oordeel zal worden opgedragen de beslechting van het romeinsche vraagstuk. De ontvangst van den officieleu uit- noodigingsbrief tot deelneming aan die conferentie wordt eiken dag tegemoet gezien. Men schrijft uit Luxemburg Eindelijk heeft men de eerste mijnen, ter gedeeltelijke ontmanteling der vestingwerken, doen spriogeu. Er is te gelijkertijd eene bres in den grooten wal achter het arsenaal gemaakt, en er zijn mijnen aangelegd achler de bekleed ingsmuren van de verschillende versterkingsw-erken, die onder den naam Marie bekend zijn. Met den grond, die daardoor verkregen wordt, zullen de daar tussehen gelegen grachten gevuld worden en daardoor eene doorgaande opening ontstaan in de gausche reeks van dit gedeelte der vestingwer ken, dat in geval van belegering, noodzakelijk eerst door den vijand zou moeten worden vermeesterd, om de stad te kunnen binnendringen. Men leest in de Arnh. Cour.: Vóór eenigen tijd liep het gerucht, dat onze minister van buitenlandsche zaken tot gezant te Londen zou worden be noemd. Dat gerucht is later tegengesproken, en wij willen die tegenspraak gelooven, hoe weinig waarde officieuse demen tis ook in onze oogeu hebben. Wij vernamen bij die gelegen heid tevens, dat de minister streng zich houden zou aan het beginsel, om zich niet in de zaken van andere mogendheden te hengen; eene verzekering, die genoegen moet doen na het geen er in het voorjaar is gebeurd. In verband met die ge beurtenissen zou men geneigd zijn geweest te gelooven dat de minister een cursus in de leer der uiet-interventie te Lon den ging nemen. Zijne Excellentie toch schijn den invloed der politiek van de mogend heden, waarbij bij geaccrediteerd is, te ondervinden. Een bewijs daarvan gaf hij vroeger, toen hij, uit Konstantiuopel teruggekeerd, eene hoofdkwestie maakte van het tafelgeld. Het oosten maakt weelderig. Nu dezer dagen lazen wij, in zijne memorie van beantwoording op het verslag der kamer over zijne begrooting, eene berlijnscbe re miniscentie. De minister spreekt als de koning van Pruisen. „Niet ik heb het gedaan, maar de Voorzienigheid», natuurlijk in casu de god van Nederland. De uitkomst van s ministers diplomatieke bemoeijingen was geheel, zeide hij, van hoogeren zegen afhankelijk geweest. Wij prijzen in den minister de indirecte erkenning, dat zonder dien hoogeren zegen de diplo matie van onzen minister van buitenlandsche zaken eene geheel andere uitkomst had opgeleverd. GOUda, 14, Nov. Tarwe, rogge en gerst hooger veikocht, boekweit en haver als in de vorige week. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 495. Roode Kleefsche f 485. Zeeuwsche per mud 14 a 16.50 Rogge 10.80 a 11.70. Gerst winter 6.SO a 8—, dito zomer 6.50 a 7.70 Haver korte 4.— a 5.—, dito lange 3.30 a f 4.50. Boekweit Fransche per 2100 kilo 220 a 225. Noordbrabantsche 245 a 255. Bruine booneu 14.— a f 16.50. Paardeboonen 8.80 a 9.20. Duivenboonen 8.75 a 9.50. De veemarkt met niet geringen aanvoer en g'.ng het melkvee ving van de hand, doch het jonge vee en de inferieure soorten waren moeijelijk te verkoopen. Vette varkens golden van 18 a 23 c. per 5 ons; magere varkens, biggen en ook schapen waren niet zeer gezocht, Goeboter 1.28 a 1.40. Weiboter 1.08 a 1.20, Bij Stourbridge in Sonth-Staftordshire heefi in eene steenkolenmijn eene geweldige ontploffing plaats gehad waardoor een zestal werklieden is ge dood en vele andere zijn gekwetst. Te Rcrac vallen dagelijks twee gevechten voor tussehen zouaven en fransche officieren. De telegraaflijn tussehen Malta en Alexandrie is op nieuw gebroken. Nog 7 fenians zijn te Manchester verwezen tot vijfjarige tuchthuisstraf. Uit honstan- tinopel worden nog telkens versterkingen gezonden naar Candia. On langs zijn uit Amsterdam 117 jongelingen vertrokken om te Rome als zouaven te dienen. Dingsdag zijn te Beest in twee uren zes huizen verbrand, bewoond door zeven gezinnen. Te Dijon zal een gedeuktee- ken opgerigt worden voor Bossuet. Te \lissingen is mm druk bezig met het ontruimen der vesting. Het Neusiedlermeer in Hongarije wordt droog gemaakt. in het volgende jaar zal te Havre eene in ternationale tentoonstelling gehouden worden betreffende het zeewezen en de scheepvaart. Te Salzburg is het eerste Sehiller-gedcukteeken in Oosten rijk door een particulier, Karl Schwarz, opgerigt. De graaf von Bismarck heeft te Berlijn gestemd in militaire uniform met den degen op zijde, dat men in strijd acht inet de wet. Mazzini wekt zijne vrienden op om van de heerscheudc gisting in Itahe partij te trekken ter bevordering van de republiek. Er is een nieuwe telegraafkabel gelegd tussehen Zuid- Voorland en het belgische dorp la Panne. Vrijdag, 15 November. Tegenwoordig de heeren van Bergen IJzeDdoorn, voorzitter, de Grave Viruly, Luyten, Prince, Braggaar, Westerbaan, Buchner, Droogleever, van Gennep en van Straaten. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. De heer Peeters heeft btrigt ingezonden, dat hij verhinderd is de ver gadering bij te wonen. Zijn ingekomen eene dispositie van bh. gedep. staten houdende magtiging tot heffing over drie volgende jaren van den tol op het amsterdamsche rijpad. Not. een adres van J. J. Liesker, verzoekende vernieuwing der huur voor 3 of 6 jaar van een stukje grond bij hem in gebruiken wordt hem dit voor 3 jaren tegen 5 per jaar op voorstel van B. en W. toegestaan. Overgaande tot de orde van den dag: 1. wordt voorgesteld door B. en \Y. om op morgen op te houden met het verkoopen van ijsselwater, daar het verbruik nu zeer luttel is. De heer Luyteu betreurt deze uitkomst eu vraagt of er ook plan be staat tot eene waterleiding van gefiltreerd ijsselwater. De voorzitter beantwoordt de vraag met de mededeeling eener gevoerde correspondentie over dergelijke waterleiding, waarvan de kosten begroot zijn op f 195,000, eu dat deze hooge som heeft afgeschrikt om tot nog toe een voorstel te doen. N'a nog eenige woordenwisseling wordt het voorstel van B. en \Y. aan genomen. 2. Door B. en \V. wordt voorgesteld om openbaar te verpachten eenige perceelen land en grasgewas en wel slechts voor den tijd van een jaar°omdat de landen nog niet op de normale hoogte zijn, en nog onder de reserven, van eeue plaatsruimte tot het begraven van vee en visch, en eene andere tot het opslaan van petroleum; en wordt dit voorstel algemeen aangenomen. 3. Ilierop volgt een voorstel tot het voor den tijd van 3 jaren openbaar verpachten van de gabel op het ainstndamsche en goudsche rijpad met de daarbij behoorende woningen en landerijen; en wordt ook dit algemeen goedgekeurd. Nog wordt door B. eu W. voorgesteld het verkoopen vau eemg hak hout, waarvoor autorisatie wordt verleend. 4.' Bij de behandeling der vroeger ingekomen adressen van N*. Prin- senberg c. s, en H. van der Wouden betreffende de aanbesteding van het onderhoud der plantsoenen, stellen B. en \Y. voor afwijzend te beschikken, omdat er geen redenen van klugteu bestaan, en de besteding op^ nieuw toe te staan voor een jaar aan H. van der W ouden tegen S50; en wordt dit algemeen goedgekeurd. 5. Wordt gelezen een adres van \V. van der Zwalm houdende verzoek om in te trekken het raadsbesluit tot het niet meer verleenen der aan hem in der tijd toegekende gratificatie. B. en \Y. stellen voor om daarop afwijzend te beschikken; de lieer Westerbaan stelt voor hem eene gratificatie van f 50 toe te staan. Eenige leden verklaren zich voor, anderen tegen dit voor tel, dat afgewezen wordt met 7 tegeu 4 stemmen, waarna het voorstel van B. eu W. algemeen wordt aangenomen. B. en W. berigten dat zijn uitgeloot twee obligatien, elk groot 1000 ten laste der gemeente, zijnde de nummers 14 en 7a. Notificatie. Wordt benoemd met algemeene stemmen tot brugwachtster op dc haven tegenover de minderbroederslecg, de wed. Batting. Ten aanzien vau de benoeming van een schipper in het overzetveer aan den ijssel wordt op voorstel van den heer iruly om vtle aangevoerde redenen besloten met die aanstelling met voort te gaan, maar uie aan te bevelen aan een vernieuwd beraad van B. en W Hierna gaat de vergade-mg over in tene met piloten deuren tot re sumtie der notulen van de laatste vergau?' iug. gocha. GeboeeN: 13 November. Aric, ouders A. Iluouhuut en E. vau kersber gen. 14. Catharina, ouders P. Happel eu A C. van Asten. Jacoba, ouders K. Teeuvren eu F. la Force. OveeledeX: 11 Nov. H. C. StreeBaud 10 w. 12 C. A. l Ibo- len 18 w A. M. I.acan, 17 m L. Nieuwveld, huisvr. van P van Os,' 27 j. M. van Gent, fj 8 in F. Ulak, 3 ra. T. H l'. Prinsenberg, 8 w. 13. J. van Zandwijk, 28 J. 14. A. i. van \liet, 7 j. 3 m. t r Gehuwd: 13 Nov. J- Straver en E. H. S Spijkermans. J. J Jan sen en M. van Leeuwen. A. Lens en M. J. Reparon. J- Abhema en J. van Son. D. Bartling eu P. C. Juu.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2