Donderdag, 21 November. IT 5S9. öuttenhnb. ikken 1867. lagpillen. -T-York. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. - L! naar gt kosteloos. aanwezige democraten d. Moer. ondersteuning IKINKMAN. ,TR‘AAT, H 'QTTEPDaM.S GOUDSCHE COURANT. N. de KEIZER, Italië om aan Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is/2,franco p. postƒ2,25 Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. werking te zien int gemaakt, dat uisgezin, voor aatste uitvindin— de WERELD- oege wezen, nilitair-werk enz. ROTTERDAM, irt. en Zoon, apothe- 255. Vegte. en dat zij *n Steenweg over 72. rwerff. PILLEN, bereid pt, zijn door mij tend verkrijgbaar G. BOEKEN- Iger van de W'A EIJDEN op de sinds vele jaren 'egen de slijm i'kend gebruikt werking spijs- rorderen, bij- 11 en zeer Zacht tegen 32% cent van het gebruik, -n, firma Wed. J. op de Blaauwstr. 'on, Spuistraat. B. Haarlem merstr. korte Hoofdsteeg, m Numan. De prijs der Advertentien van eén tot ïes regels met inbegrip van het zegel is bü Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. K. M. door eene spoedige terugroeping zijner troepen, elke mogelijke aanleiding tot misverstand lusschen Zr. Ms. gouver nement en dat van den koning van Italië zal wegnemen. De verraderlijke zamenzwering, die gemeenlijk onder den naam van feniauisme bekend is, heeft na in Ierland gestuit en on derdrukt te zijn, in Eugeland den vorm van planmatig geweld en moordaanslag aangenomen. Deze wandaden moeten met kracht worden tegengegaan en ik vertrouw op eene krachtige handhaving der wetten en op den trouw mijner onderdanen, om ze met goed gevolg te onderdrukken. Mijne heeren van het huis der gemeenten De begrootingen voor het volgende jaar worden gereed gemaakt en zullen u in tijds worden voor gelegd. Zij zullen met betrachting der zuinigheid worden op gemaakt met het oog op de noodzakelijke behoeften van de openbare dienst enz. Parijs, 17 Nov. Sedert Italië heeft toegegeven aan den wensch van Frankrijk en het romeinsche grondgebied heeft ontruimd, is de verstandhouding tusschen de kabinetten van Parijs en Florence weder eenigermate gespannen. Het gouver nement van Frankrijk was, nadat het de zekerheid had ver kregen, dat bet congres-voorstel met zeer weinig ingenomen heid werd ontvangen, van meening, dat dit vooral aan was te wijten. Vooral de weigering van Engeland, dit congres deel te nemen, heeft dit vermoeden versterkt. Hierover ontstond eene scherpe woordenwisseling met den heer de Nigra, die er natuurlijk zijne regering over in lichtte. Dien ten gevolge zou het italiaansche gouvernement onmiddellijk eene depeche circulaire hebben gerigt aan de buitenlandsche gezanten te Londen en te Berlijn, ten einde hen aan te manen, de gouvernementen van Pruisen en Enge land te doen weten, dat de italiaansche regering het als eene bijzondere gjnst zou aanmerken, indien aan Frankrijks uitnoo- diging gehoor werd verleend. Men vleit zich, dat èn het hof van Berlijn èn het hof van St. James het aanzoek thans uit een ander gezigtspunt zullen gaan beschouwen, zuilen eindigen met bet aanzoek aan te nemen. Een officieus orgaan, de Patrie, meent te weten, dat Rusland de uitnoodiging nog niet heeft van de hand gewezen, maar dat men geprotesteerd heeft tegen het plan, om de con ferentie te Rome te doen bijeenkomen, ’t Is trouwens bekend, dat Rusland met het pauselijke hof gebroken heeft. Ook zegt men, dat vijf mogendheden den wensch zouden hebben te ken nen gegeven, dat men te Parijs zou vergaderen. Omtrent het lot van Garibaldi is nog niets beslist. Men acht het hier zeer onwaarschijnlijk, dat de geregtelijke vervol ging tegen hem voortgang zal hebben. Er is weder sprake van, dat hij zich in vrijwillige ballingschap naar Amerika zal begeven. Zij, die van het romantische in de staatkunde hou den, verzekeren dat Garibaldi kans zou hebben om tot presi dent der amerikaansche republiek te worden benoemd. De arrestatien duren bier nog voort. Men heeft thans twee personen in hechtenis genomen, die leve Italië! geroepen had den. Ook deze kreet schijnt dus strafbaar te zijn geworden onder de nieuwe orde van zaken. 18 November. Keizer Napoleon heeft heden de zitting van het wetgevend ligchaam geopend met eene troonrede, die zeer geruststellende verzekeringen doet en waarin onder meer het volgende voorkomt: Sedert gij zijt uiteen gegaan, hebben onbestemde bezorgdhe den den openbaren geest in Europa geschokt, waardoor overal de industriële beweging en de handelszaken zijn verminderd. De vrede, dien wij allen willen bewaren, scheen een oogen- blik in gevaar te zijn. Revolutionaire agitatien, opentlijk voor bereid, bedreigden de pauselijke staten. De conventie van 15 september niet uitgevoerd wordende, heb ik op nieuw troepen naar Rome moeten zenden, om de magt van den heiligen stoel te beschermen door de overweldigers terug te slaan. Onze ge dragslijn kon niets vijandigs hebben tegen de eenheid en onaf hankelijkheid van Italië, en die natie, een oogenbiik veuagL heeft terstond de gevaren begrepen, die in deze revolalionair&>s., X.-.: Londen, 17 Nov. In de officiële Gazette komt eene ken nisgeving aan de beambten der posterijen voor, dat in de aan staande zitting van bet parlement een wet zal voorgedragen worden, ten einde eenheid te brengen in de administratie der telegrafen en der posterijen, met w'elk doel de eerste ook on der het beheer van den Postmaster-General zou moeten gesteld worden. De New-Yorksche correspondent van de Star, die tot de meest geprononceerde liberalen behoort, is in het minst niet bevreesd dat de partij der republikeinen, welke zijne sympathie heeft, bij de aanstaande verkiezing van een president de ne derlaag zal lijden. Anderen zijn niet zeer gerust, daar in vele noordelijke staten bij andere reeds gehouden verkiezingen de tegenpartij overwonnen heeft. Doch deze correspondent gelooft dat de democratische partij te veel verdeeld is en wel ten ge volge van het tegenwoordig druk besproken plan, om de amor tisatie en intrest der staatspapieren met papierengeld, green backs, te betalen. Dat plan wordt alleen voorgestaan door degenen, die weinig effecten in hun kas hebben, en weinig kans bezitten om die ooit te krijgen. Andere conservatieven, bijv. Seymons, hoezeer ook voor de zuidelijken en voor de po litiek der gewezen slavenhouders gezind, heeft zich tegen dat financiële plan zeer hevig uitgelaten in eene rede te Albany, die hij in New-York niet heeft durven houden, omdat de daar aanwezige democraten zoo iets niet zouden geduld hebben. Het Law Journal meldt, dat in wel onderrigte kringen het gerucht loopt, dat de doodstraf niet zal voltrokken worden, althans niet aan drie van de vier te Manchester ter dood ver oordeelde fenians. Ook de Morning Advertiser denkt, dat de I koningin het vonnis veranderen zal, op grond dat het onbe wezen is, dat de veroordeelden, toen zij deel gingen nemen aan den aanval op den politiewagen, wisten, dat men zoo ver zou gaan van bij tegeuslaud het leven der agenten niet te sparen. 19 Nov. Het parlement is heden geopend met de vol gende rede: Het smart mij, dat ik nwe ondersteuning en uwe raad heb moeten inroepen op een ongewoon tijdstip, hetgeen voor vele van u misschien moeijelijkheden heeft doen ondervinden. De koning van Abyssinie houdt steeds met verkrachting van alle internationale wetten, verscheinene mijner onderdanen gevan gen en onder hen worden er gevonden, die op bijzondere wijze bij hem zijn geaccrediteerd. Dewijl hij aldus bleef handelen en alle vriendschappelijke vertoogen daaitegen ingediend ver achtte, schoot mij geen ander middel over dan om de in vrij heid stelling mijner onderdanen te eischen en met kracht van wapenen die vordering te ondersteunen. Ten gevolge hiervan heb ik bevel gegeven om eene expeditie tot bereiking van dat doel uit te rusten en naar Abyssinie te zenden. Ik koester het vaste vertrouwen, dat de leden van het parlement mijne pogingen, tot dat einde aangewend, zullen ondersteunen, opdat hunne landlieden worden bevrijd uit eene onregtvaardige gevangenschap en de aangetaste eer mijner kroon zal worden gewroken. De noodige stukken betreffende deze aangelegenheid zullen onverwijld bij het parlement worden ingediend. Van alle vreemde regeringen heb ik de meest vriendschap pelijke verzekeringen betreffende hunne gevoelens te mijwaarts ontvangen en ik meen te mogen vertrouwen, dat de vrede van Europa niet zal gestoord worden. Eenige benden italiaansche vrijwilligers hebben, zonder eeni- gen last van hunnen vorst, een aanval in den kerkelijkeu staat gedaanzij bedreigden zelfs Bome. Hierop heeft keizer Na poleon gemeend een expeditionair leger te moeten afzenden tot bescherming van den paus en diens staten. Nu dit doel bereikt is en de nederlaag en verstrooijing van de vrijwilligers het grondgebied van den paus voor het gevaar van een vjjandigen inval hebben gevrijwaard, vertrouw ik, dat Z. te, en sints on- :te Slijm- en Ijet, voorzien met SCHREUDER, kening zich ook irmede het doosje laar wel attent op :n voor het ge- dat men tracht (12 'd-y X O O o Cn

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1