Binnenland. Gemengde Berigten. AD VERTEN TIEN. Arthur, of 16 jaren later, Koffijhuis „de Harmonie" Soirée Musicals J. M. van Minden, Openbare Verkooping Openbare Verkooping Brussel, 17 Nov. De Indépendance bevat een telegram uit Berlijn waarin gemeld wordt dat verscheidene regeringen vocrloopig te kennen zullen geven, dat zij de conferentie aan nemen, doch onder bijvoeging dat zij, om hare officiële adhaesie aan het voorstel te kunnen geven, vooraf den grondslag der beraadslagingen en :1e gezindheid van Italië en den paus zou Luxemburg, IS Nov. De kamer zal waarschijnlijk ont bonden worden, tengevolge van de aanneming van hetgeen in het adies van antwoord op de troonrede voorkomt over het organiseren der gewapende magt bij groothertogelijk besluit. TT? H.S. 7-. C.H. 8>. C.V. J 10°. L. v. E. 11&. J- d- en 12°- wier, Burgerlijke Stand. DERTIG-JARIGE m i s li Til Jii'iiï iüiii Oi'j'i Ml» A ï'HD'i'DS» Entrée 0,75 per Persoon. Aanvang ten 7Vs uur precies. J. M. van MINDEN. Een in 1867 vernieuwd kapitaal WINKELHUIS en ERF, met een Pakhuis daarachter, staande en liggende op den Raam en in de Vlamingstraat te Gouda, wijk O. n°. 310 eu 311. Zijnde in het Huis zes behangen en van stook plaatsen voorziene KAMERS en hetgeen verder tot een goed en gemakkelijk inge- rigt Huis behoort. manifestatien voor het monarchaal beginsel en de orde ran Europa gelegen waren. De rust is thans in de staten van den paus geheel hersteld en wij kunnen het toekomstige tijdstip der terugroeping onzer troepen berekenen. Voor ous bestaat de conventie van 15 september zoolang zij niet vervangen is door eetie nieuwe in ternationale acte. De betrekkingen van Italië met den h. stoel boezemen ge heel Europa belang in, en wij hebben aan de mogendheden voorgesteld, die betrekkingen te regelen in eene conferentie, om op die wijze nieuwe verwikkelingen te voorkomen. Men heeft zieh zeer bezig gehouden met de oostersche kwes tie, waaraan echter de verzoenende geest der mogendheden eik prikkelend karakter ontneemt. Indien er eenig verschil tusschen haar heeft bestaan over de middelen om de pacificatie van Creta tot stand te brengen, zoo ben ik gelukkig, te constate ren, dat zij het allen eens zijn over twee principieele punten de handhaving der integriteit van het ottouiauische rijk eu de verbetering van het lot der christenen. De toestand is ongetwijfeld niet zonder zekere bezwaren. De beweging van industrie en handel is belemmerd. Dit mal aise is ïu Europa algemeen. Het ligt grootendeels aan be zorgdheden, die door de goede verstandhouding tusschen de mogendheden zullen verdwijnen. De oogst is niet gunstig geweest; de duurte was onvermijdelijk, maar alleen de vrije handel kan voorzien in hetgeen tot onderhoud noodig is en de prijzig) evenredig houden. Indien deze verschillende oorzaken een beletsel zijn, dat de ontvangsten ten volle de raming van het budget bereiken, zullen de wetten, die in de financiële behoeften voorzien, toch niet gewijzigd worden, en men mag met grond het tijdstip te ge- moet zien, dat eene veriigting van belasting eeu punt van overweging kan uitmaken. Deze zitting zal voornamelijk gewijd zijn aan het onderzoek der wetten, waartoe ik in de maand januarij 11. het initiatief heb genomen. De daartusschen liggende tijd heeft in mijne overtuiging om trent het nut dier hervormingen geeue verandering gebragt. Gij zult, naar ik hoop de wetten aannemen, die u onder worpen zijn. Zij zullen tot de grootheid en den rijkdom des lands bijdragen. Van mijne zijde zal ik, houdt er u van over tuigd, het aan mij toevertrouwd ge/ag hoog en standvastig handhaven, want de hinderpalen en de ouregtvaardige tegen stand zullen r:och mijn moed, noch mijn geloof in de toekomst aan het wankelen brengen. Men beweert, dat de heer Thiers het voornemen heeft, om de duitsche kwestie op nieuw in het wetgevend ligchaara ter sprake te brengen, en wei in den geest van bet vorige jaar. oorts bestaan er nog verschillende plannen tor bet hou den van interpellatien. De voornaamste zal ongetwijfeld zijn die v.,n den heer Emile Ollivier, betreffende de jongste wijzi gingen in het ministerie. Volgens den Moniteur heeft de Taikoen van Japan, bij gelegenheid van het door hem te Osaka aan boord van het fransche admiraalschip la Guerrière afgelegde bezoek, den ad miraal Roze den sabel geschonken, dien hij zelf aan zijnen gordel droeg. „Hij heeft tevens," zegt het regeringsblad, „zijn voor nemen te kennen gegeven, om Japan met vaste hand, maar zonder schokken, op den nieuwen weg voort te leiden en zijne stellige verwachting uitgedrukt, dat hij, bij het vervullen dier taak op den steun en de aanmoediging van Frankrijk zoude kunnen rekenen." 19 Nov. Rij keizerlijk decreet van den lSn nov. zijn de heeren Gouin, Conneau, Marnas, Chabaine en Nisard tot senators benoemd. De heer Dunaral is benoemd tot viee-president van het wet gevend ligchiam. De Moniteur bevat een berigt uit Florence meldende, dat de heer de Broglio benoemd is tot minister van-* openbaar onderwijs. De zitting van het wetgeven J ligchaam is geopend zou- der rede van den president. De heer Favre heeft drie ver zoeken om tf iuterpelleren ingediendeen betreffende de bui- tenlandsche politiek; een betreffende de binnenlandsche politiek en meer in het blonder de individuele vrijheid; eindelijk een betreffende de tweede expeditie naar Rome. Er zal morgen zitting zijn. De Patne meent te weten, dat het kabinet der tuilerien een nieuwe circulaire aangaande de europeschc con ferentie gereed maakt. den moeten kennen. In dien zin zal waarschijnlijk ook bet antwoord van Bruisen zijn. Eerlijn, 17 November. Om de bewoners van Finland te hulp te komen, die door het misgewas van dit jaar in nood verkeeren, heeft de keizer van Rusland bevolen de bataillons fiusche tirailleurs, 4000 man sterk, die deels op kosten der re- gering, deels op die der grondbezitters werden onderhouden, te ontslaan. Finsche kapitalisten en ingenieurs zijn naar Peters burg ontboden om het plan van een spoorweg tusschen de hoofdstad en Helsingfors tot stand te brengen, opdat met den arbeid zoo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt kunne wor den, ten etude aan de bewoners arbeid te verschaffen. Boven dien is men voornemens de fiusche werklieden te gebruiken tot bewerking van hun graniet voor straatsteenen. Met die steenen is te Petersburg reeds eene straat geplavieid, en dit is door den keizer goedgekeurd. Inmiddels zijn weder de beide transport-sell roefstoomschepen Krnsnnja Gocko en Artelschik, ieder nlc' I5® zakken meel, van Kroonstad naar Finland vertrokken. Muuehen. 16 November. Een telegram uit VVeenen aan de Siidd. Presse behelst, dat Engeland het betreurt de uitnoo- diging ter conferentie te moeten van de hand wijzen dat Rusland deel z.al nemen indien alle genoodigde mogendheden het doen dat te Weenen de conferentie geacht wordt in het water te zijn gevallen, en dat alleen Oostenrijk onvoorwaar- heeft aangenomen. 18 Nov. De kamer der afgevaardigden beeft bij de defi nitieve stemming het handels- en industrieweiboek aangenomen. De beijersche regering beeft de uitnoodiging tot de enro- pesche conferentie niet onvoorwaardelijk afgewezen zij houdt zich tegeu alle partijen gereserveerd. RomC, 13 Nov. De stad Rome heeft een gastmaal aan geboden aan de verdedigers van Monte Rotondo, meestal man schappen van het legioen van Antibes, die na hunne gevangen schap te Rome zijn teruggekeerd. De tafels waren in het paleis Barberini aawgerigtverscheidene personen uit de hocge aristo cratie en de aanzienlijke burgerij woonden liet feest bij. Hun verschijnen werd met geestdrift en luide hoerahs begroet. 16 Nov. De fransche genie-officieren zijn ijverig bezig met bet voltooijen en herstellen der fortificatiën van "Rome ook de Monte Parioli en andere hoogten nabij de stad worden in .taat van tegenweer gebragt. De pauselijke regering heeft 170,000 kroonen gegeven voor de uitvoering van deze werken. De politie heeft op nieuw wapenen in beslag genomen en aan houdend hebben er arrestatien plaats. Florence, 19 November. Italië heeft geantwoord dat het aan de conferentie zal deelnemen, zoo zij de eenheid van Itaiie als programma aanneemt. Petersburg, IS Nov. De commissie, in het voorjaar benoemd tot bewerking van een plan voor het budget des rijks, waardoor aan liet gewone deficit een einde zon kunnen komen, stelt als resultaat harer overleggingen voor: een svsteem van controle op de uitgaven, berustende op nieuwe beginselen in te voeren en aanzienlijke beperkingen in het aantal ambte naren te brengen. Konstantinopel, 17 Nov. Omer Pacha, gewezen opper bevelhebber onzer troepen op Caudia, is alhier teruggekeerd. Ilussein Pacha is nu belast met het militaire opperbevel aldaar. Eene turksche kanonneerboot is van Caudia aangekomen, om de schade te herstellen, veroorzaakt door het springen van den ketelverscheiden manschappen verloren bij dit ongevai het leven. Het bestuur der ottomanische bank heeft den staat der bank openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat van 13 julij tot 12 dezer 1,255,ISO ontvangen zijn voor het tweede semester der buitenlandsche leening. GOUDA, 20 November. Zaturdng jl., 16 november, vierde de lieer' S. Stuvven- berg, directeur der gasthuizen alhier, zijn vijf-en-twinti'gjarig jubiieum in die betrekking. Bij deze gelegenheid werd hem door hh. regenten der gasthuizen, ten blijk van hoogachting, een mahoniehouten voltaire ten geschenke aangeboden, en ont ving hij voorts van verschillende zijden vele blijken van be langstelling. De oostenriiksche dames verklaren zich voor het behoud van het con- I cordaat. - Men berigt uit Aden van 29 oct. dat de voorhoede der expeditie in twaalf schepen vertrokkeu is naar Abyssinie. De Israëlie ten worden nog altijd mishandeld en vervolgd in Rn.neme. - Je staat van beleg is opgeheven in al de provinciën van Spanje. te ror.O Rico heelt een zware storm gewoed, die groote schade heeft veroorza kt. In Engeland is het wedden op de straat bij de wet verboden De stoomboot Bosporus van Liverpool van de abyssimsche expeditie is tegenover de Algoa-baai vergaan, doch de bemanning gered. Je ai- ge'vaardigde Twesten is wegens zijn vonnis geschorst als reg«rA *n den staat Pennsylvania bestonden in 1866 niet minder dan 13,146 scho len met 16,148 onderwijzers cn 725,312 leerlingen; de u.tga.en bedroe gen 4 195 258 dollars. ln Frankrijk worden vrijwillige scherpschutters corpsen opgerigt. Den 28 nov. zal men biddag houden in de ver eenuole staten - Maguire, te Manchester ter dood veroordeeld beeft gratie verkregen wegens onvoldoend bewijs. Te I.ewes zijn de slagters door de menigte gedwongen om het vleeseh te verlagen in prijs, - «eed» 10 000 weenerburgers hebben geteekend tegen het concordaat. n e Beemster zijn ruim 80 bunders land met vijf boerenhuizen verkocht voor f 200 700 Tortola, het grootste der britsche maagdeneilanden, 1 <ng. mijlen lang en 2 mijlen breed, is met zijne 8600 inwoners eens klaps verzonken. Het was zeer bergachtig, de hoogste top was 1600 voet boven de zee. Het italiaansch parlement is bijeen geroepen tegen 5 december. Uit Hongarije worden nog altijd groote hoeveelheden grnan, vooral naar Frankrijk verzonden. KA NTONGEREG te GOUDA. Bij vonnissen van 31 October 1867, zijn: 1». W. A. K. 2°. c. v. L. 3°. J. V. a. w. en 4". G. v V., ieder, wegens het ophokken van een varken te Gouda, zónder schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders, veroordeeld in eene geldboete van 10 of 1 dag subsid. ge- wegens het zonder noodzaak berijden van een met klinker be straat voetpad te Gouda, met een kruiwagen niet beladen met glas of aardewerk, veroordeeld in eene geldboete van 1 o. 1 dag subsid. gevangenisstraf. 13° G V B wegens het als schipper of bevelvoerder van een schuit,' haken in e"ene kade te Gouda, veroordeeld in eene geldboete van 3 of 1 d. g subsid. gevangenisstraf. 14°. G. V. S., wegens het niet vastleggen of vasthouoen van zijn hond in de gemeente Reeuwijk, nadat door den bur- gemeester dier gemeente het ingaan van het gebod daartoe, ten gevolge van den heerschenden veetvphus ter openbare kennis was gebragt en voor dat dat gebod was opgeheven, veroor deeld in eene geldboete van 10 of een dag subsid. gevan- genisstraf. Bovendien allen in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. G O L' D A. Gebobek- 15 November. Heodrik Cornelia, ouders C. van Randwijk en J. M. de Zwart. 16 Johanna, ouders J. van der Harst en H. den Hertog Jacobas Mocinoa, ouders J. M. Ok! ers eu C. J. van der Bree. 17. Margaretha Jonauna Theodora, ouders A. van Menrs en J. van Vliet Cornelia, ouders J. N. van der List en C. Molenaar. Overleden; 15 Nov. C. Reinders, 2 j. 6 m. C. - .o we Ripparon, 75 j. IC. C. Oosterwijk, bmsvr. van P Stakenburg, .^9 j. G. van Rijswijk, 18 d. - IS. G. T. vau Buureo, 1 j. 10 m S 2U3S2 Ws/öóAsZö.vi.o 8. ARONSOX F. S. SANDERS. Hunne dankbare Kinderen. a»s Gouda, 8 Nov. 1867. gjg ry=M5C/pN2C/?;u. c/^cQSOpc; Met toestemming vau den Koramandant van het Regiment en het Edel Achtbaar Bestuur dezer stad, zullen eenige onder officieren van het alhier in garnizoen zijnde gedeelte van het 4e Regiment Iufanterie j de eer hebben op a. s. MAANDAG, den 25D dezer in het locaal „Tivoli" als eerste voorstelling ten tooneele te voeren tooneeb'pd in twee bedrijven. TOT SLOT Vaudeville in één Bedrijf. De opbrengst zal, na aftrek der nood- j zakelijke kostpu, ten voordeele der stede- lijke armen worden aangewend. Zoolang de voorraad strekt zullen er bij den Boekhandelaar A. BRINKMAN op den Tiendeweg kaartjes verkrijgbaar zijn. Op den dag der uitvoering zal er ge legenheid zijn tot het bespreken van plaat sen, tegen betaling vaD 0,10 extra per plaats. op de Markt bij W. LAMPE te Gouda, WOENSDAG 27 NOVEMBER 1867, SOIREE MUSIC ALE, des avonds ten 7 ureentree vrij. DONDERDAG 28 NOVEMBER 1867, MATINEE MUSIC ALE, op de bovenzaal, des morgens ten II ureentrée 25 ct. des avonds van 710 ure; entree 25 ct. en daarna BAL onder directie van den Heer P. ltOZESTKATEN. Door onordelijk gedrag van vele kerk gangers der Jootische kerk op de Turfmarkt, is de kerk gedeeltelijk voor de openbare Godsdienst willekeurig gesloten; eeu der trouwste kerkgangers van Gouda, de Heer M. B. v. L. verliet jl. Vreugdedag der Wet, wegens die wanorde de kerk. Alweer een bewijs, dat een Ezel geen bestuurder kan zijn; hij kent regt, noch orde. Tot nog toe lid dier kerk, geëxamineerd Dentiste, heeft de eer het geachte publiek ter kennis te brengen, dat hij dagelijks te consulteren is voor alle lijders aan tand ziekte, tand heelkundige operatien, het in zetten van KUNSTTANDEN en GEBITTEN en al wat verder tot het vak van Dentiste in den meest uitgebrei- den zin behoort. op Ding8dag, 26 November 1867, s mor gens 9 ure, te Gouda, aan het lokaal in de Nieuwsteeg. E. 16/17, ten overstaan van de Notarissen MONTIJN en KIST aldaar, ten gevolge der Quitering van een Magazijn, van eene aauz.ienlijke Part ij NIEUWE GALANTERIEN, enz.; BY- OUTERIEN, VERLAKTE GOEDEREN en eene groote hoeveelheid NEL REN- BERGER KINDERSPEELGOED enz. enz Daags te voren te zien. te GOUDA, op Maandag den 25° November 1867, des voormiddags teu elf ure, in het loge ment de Paauw aan de Markt aldaar van Te aanvaarden 1°. Januarij 1868. En een HUIS en ERF, in het Reguliers- Convent te Gouda, wijk O. n°. 259. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris W. J. FOR- TU1JN DROOGLEEVER te Gouda.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2