IULP. Zondag, 24 November. 1867. X? 590. öuitenlanïr. öinncnlanb. 1KOOP Effecten. Overzigt. 57. 136% 32 45’/. ver- 7578 lag BRINKMAN. 3 3 3 3 32’/g 39’/, 3oyt ioy3 4 6 6 4 '16 3 l 16 16 L I l g ingevolge Artikel k Wetboek. het Kaïdongeregt^ BUCHNER. bij overijling bedorven jen groote bezwaren die te boven te komen. 't men om dadelijk ie flinke KEU- huiswerk verrig- iede getuigen, enstemming kan zij laugenomen. met franco Brieven Boekhandelaars J. IN te Gouda. s. van Fransche JRAPHINE :ksprijzen. DUSAÜLT, Hoogstraat 7/54. was verboden, het verbod In beide wordt de provincie Zuid- Gebleven koers. 53%, Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 60. '16 75’%, 16- Hoogste koers. 53%, 62’7)6- 84 137’/, >n 16den November •x Kantonregter te WILLEM KOKS, >andligting verleend IAKIA KOKS, tot utracten en tot alles uitoefening van het tilleerd bij G. F. te GOUDA, met dj eene hoeveelheid kan a contant. JENEVER a 46%0 idem a 47%0 »/0 er 2de soort (Mout- an 65' cents; inl. 'io Per kan 70 indere sterkte naar &OUDSCHE COURANT. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prij s per drie maanden is2,franco ppost 2,25 Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grcotere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. 85 76716 184>/2 45»/. 22’%, 66 51%, 56%, 43’/, 30%. 1O”/16 De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. 6571. 51% 56% GOUDA, 20 November. Wij meenen de opmerkzaamheid van het publiek te vestigen op de aankondiging der voorstelling op maai ag 19 November. te Londen, 20 Nov. Lord Stanley heeft in het lagerhuis op eene interpellatie van den heer Magnire, geweigerd in eene nieuwe discussie te treden over de romeinsche kwestie. De minister verklaarde, dat Engeland het onnoodig acht een werk zaam aandeel in deze aangelegenheid te nemen, en ook niet geroepen is, om het wereldlijk gezag van den paus te helpen steunen. Het officiële regeringsblad bevat twee verordeningen van het gouvernementbij de eerste wordt het besluit van 24 maart GOUDA 23 November. De koning van Pruisen is voorgegaanNapoleon en Vic toria zijn gevolgd met openingsreden zoo uitnemend vredelie vend, dat geen schaduw van bekommering kan ov ••blijven in de harten der volken, indien men namelijk nog eenig ver trouwen stelt in de officiële taal der vorsten. Volgens de regelen der diplomatische uitlegkunde zou men nu in tegendeel het ergste moeten vreezen. Het overmoedige en harde Prui sen wordt bescheiden en zacht als fluweel; de raadselachtige en onbegrepen keizer spreekt eenvoudig en openhartig; Enge land denkt slechts aan de eigen aangelegenheden. Het beste zal wel zijn woorden als woorden te beschouwen en daden af te wachten. Wat den volken ten goede kan komen is ont wapening, en daarop is nog altijd weinig uitzigt. De kwes- tieii worden uitgesteld, niet afgedaan. De italiaansche kwestie eischt dringende voorziening, de hernieuwde bezetting van Rome kan niet lang volgehouden worden zonder ernstige bedenking te wekken, daar Italië onmogelijk tot rust kan komen, zonder gunstige eindbeslissing. Napoleon’s voorstel tot het houden eener algemeene confe rentie heeft slechts geringe kansen voor 5?* wezentlijk daarmede ernst, dan zoekt hij slechts den last der verantwoording van zich af te schuiven en geheel Europa te betrekken in het feit der opheffing van de wereldlijke magt des pausen; deze beslissing ligt in den geest des tijds cn in den loop der gebeurtenissen. En de andere groote kwestie, die van den zieken man zal ook eindigen met zijn dood. Het turksche rijk zal ineen storten; de muzelmannen zullen terug keeren naar Azië. Engeland kan de katastrophe welligt nog eenigen tijd tegenhouden, maar onmogelijk op den duur verhinderen. De koning der Hellenen keert terug naar zijn rijk, hij brengt het onderpand mede van betere dagen, in zijne vrouw, de russische grootvorstin. Alles woelt in het oosten, Servie en Bosnië en de Donau-vorstendommen zijn in gedurige bewe ging, op Can dia wordt de strijd hernieuwd; het is dan noodig dat de vorsten zich haasten met het afdoen der italiaansche zaken, om de handen ruim te hebben voor oostersche bemiddeling. Het engeische parlement zal zich bezig houden met de abys- sinische expeditie en de fondsen daarvoor toestaan. De fransche vertegenwoordiging zal alles goedkeuren, wat de keizer zal voorstellen en de magtelooze oppositie zal rich afmatten in krachtelooze betoogen, die nog vooreerst geene vruchten zul len afwerpen, maar toch niet vruchteloos kunnen blijven in eene niet verre toekomst. De Pruisen oefenen zich in den strijd en streven vooruit in constitutionele ontwikkeling; zij hebben eene schoone toekomst voor zich; de vestiging van het groote duitsche rijk wordt door den loop der omstandig heden begunstigd en von Bismarck is schrander genoeg om bedachtzaam toe te zien bij zoo veel dat van zelf volgen moet en bij overijling bedorven zou worden. Oostenrijk worstelt tegen groote bezwaren en zal langdurige rust behoeven, om die te boven te komen. Het volk begint aan te dringen op noodige hervormingen, maar het ingekank rde vooroordeel zal nog geweldige schokken veroorzaken, eer de zege aan den vooruitgang blijft. 1866, waarbij de invoer van vee uit Nederland ingetrokkende tweede strekt tot intrekking van van den invoer van huiden uit Nederland, eene uitzondering gemaakt, namelijk voor Holland, waaruit de invoer vooreerst nog verboden wordt. De Times noemt de troonrede van keizer Napoleon de vrijzinnigste, vreedzaamste en verstandigste aanspraak, welke ooit gedurende het tweede keizerrijk of zelfs in de schoonste dagen van het vorige bestuur is gehouden. 21 Nov. Er worden op groote schaal militaire en po litie maatregelen van voorzorg genomen te Manchester, Salford, en Liverpool voor ’t geval dat zaturdag, wanneer de vier fe- nians zuilen opgehangen worden, oproerigheden mogten plaats hebben. De doodstraf over den fcui;m Shore uitgesproken, is door de koningin veranderd in veeljarige tuchthuisstraf. Parijs, 20 November. De regering heeft gisteren aan den staatsraad het nieuwe ontwerp, betreffende de leger-organisatie onderworpen. Dit ontwerp is reeds goedgekeurd en heden aan het wetgevend ligchaam medegedeeld. De bureaux der kamer zuilen den 22e dezer de 3 vragen van den heer Jules Favre, tot het rigten van interpellatien aan zich; is het den keizer de regering, onderzoeken. Er is voorts een vierde vraag van de beertn Larrabure, Chesnelong en anderen gedeponeerd, om te interpelleren over de gevolgen der tweede expeditie naar Rome en aangaande het wereldlijk gezag van den paus. 21 Nov. De Etendard zegt: aangezien het wetgevend ligchaam niet geneigd was onbestemde interpellatien toe te staan, heeft de oppositie er in toegestemd de interpellatien over de buiten- en binnenlandscbe politiek te preciseren. Op de orde van den dag zullen achtervolgers gebrast worden de wetten op het leger, op de drukpers, op het regt van vereeniging en het budget. 22 Nov. Volgens een in de diplomatieke kringen hier algemeen verspreid gerucht, zou de gezant der Nederlanden alhier aan de fransche regering officieus en in afwachting eener officiële mededeeling, verklaard hebben, dat de koning der Nederlanden als p-otestantsch souverein, van oordeel is niet te moeten deelnemen aan eene conferentie over de romeinsche kwestie. Brussel, 20 Nov. In de kamer der vertegenwoordigers is het ministerie geïnterpelleerd over de maatregelen, die ge nomen zijn om den invoer van hollandsch vee te beletten. De minister van binnenlandsche zaken heeft geantwoord, dat hij hoopt, dat de gezondheidstoestand van het vee het weldra mo gelijk zal maken, de genomen maatregelen buiten werking te stellen. Berlijn, 20 Nov. De Prov. Corr. zegt, dat Frankrijk» voorstel betreffende de conferentie, de vorige week verzonden is. De ‘groote mogendheden zullen vooreerst met elkander raadplegen over de voorwaarden, waarop een gunstig resultaat der conferentie verwacht kan worden. De heer Forckenbeck is als president der tweede kamer herkozen met 280 van de 317 stemmen. De kamer van afgevaardigden heeft den heer Koller met 168 stemmen tot eersten vic#*-president en den hr. Bennigsen met 149 stemmen tot tweeden vice-president gekozen. De heer Lasker heeft, naar aanleiding van de veroordee- ling des heeren Twesteu, voorgesteld om art. 84 der staats regeling door art. 30 der bondsconstitutie te vervangen, en om door eene speciale wet de veroordeeling van genoemden afge vaardigde te niet te doen. Weenen, 20 November. De wet op het regt van eeniging en vergadering heeft ’s keizers sanctie bekomen.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1