lOffBOSUk. Gemengde Berigten. Varia. ADVERTENT I EN. KOOLASCH Urbanus Pillen, O vei'ij selsclie Drie ven. Burgerlijke Stand. HEER EN-CONCERT bereid volgens het aloude en echte Recept, waarop men in het bijzonder attent maakt. vrede en Limburgs losmaking. Dat verschil tnssehen de kamer en de regering, betreffende eenzoo gewigtige zaak, heeft het ka binet doen besluiten gczamentlijk zijn ontslag in te dienen. In afwachting van 's koumgs goedvinden omtrent het kabinet, ver zoekt hij de verdere behandeling der begrooting te schorsen. Werd besloten om morgen de credietxvet voor justitie en eenige kleinere wetten te behandelen. Men berigt uit Groningen van 24 dezer: De doopsge zinde broederschap alhier heeft heden eene beslissing geuomen omtrent het verzoek van de beide predikanten ds. Straatman en ds. Oorver, ora de beginselen der moderne theologie op de instellingen en gebruiken der gemeente te mogen toepassen. Met 85 tegen 79 stemmen is dat voorstel gewezen van de hand. Beide predikanten hebben hun eervol ontslag aangevraagd. POLITIE. Bij de politie is in bewaring een parapluie. Men noemt Mnnchen als den zetel der mogelijke conferentie. Na poleon geeft Frankrijk de vrijheid tu?schen twee gendarmen en Europa den vrede tusschcn twee chassepot-geweren. De r k. bisschoppen in Hongarije zijn zeer liberaal en vóór het staatsonderwijs en het burgerlijk huwtlijk. In de baltische provinciën wordt ten behoeve der staats- eenheid de russische taal iuge\oerd. In Luxemburg hebben al de leden der regering besloten huu ontslag in te dienen \au 10lö november ziju iu Nederland 16 personen overleden aan de cholera. De kanaal maatschappij verkeert in treurigeu en onzekeren toestand. Te Auister dam is de jagt geopend op de oude ellen. Rusland zal 100,000 achterladers zenden naar Servie. Men verwacht op nieuw eene pa- njsche leening. De cholera neemt toe te Havana de gele kooits beeft opgehouden te New-Orleans. De gevangen gaiibaldisten worden uitgeleverd aan Italië. De weduwe van Larkin», een der zaturdag gehaDgen feiuaus, heeft zondag per expresse van de markiezin van Quet ..sherry op het eiland Wight, f 3600 ontvangen. Dondeidag jl. hebben te Birmingham ernstige ongeregeldheden plaats gehad He pruisische gouvernement heeft 165,000 th. beschikbaar gesteld ter ver betering der onderwijzers-traktementen. Italië heeft het eerst de conferentie over de romemsche zaak opgeworpen. De gestrengheid tegeu de dagbladen is in Frankrijk onder den nieuwen minister van binnenl zaken zeer toegeuomen Garibaldi ligt ziek in de gevangenis. Nogmaals ziju te Dublin pistoolschoten gelost op twee politie-agen- ten. Te Belfast heeft men gebruik gemaakt van vuurwapenen tegen de plunderaars van bakkerswinkels. Te Manchester hebben 1500 fenians zoudag eene processie gehouden. lu oct. jl. zijn te Weenen door 24 brouwerijen 133,656 eimer bier g- fabriceerd. De Rassen leggen ia Polen groote graanmagazijnen aan Engeland dringt bij Frankrijk aan op de ontruiming van italie. De aigeraeene beraadslagingen over de begrooting zijn vlug afgploopen. Slechts weinige sprekers hebben de aandacht der vergadering en des lands bezig gehouden. De financiële kwestie, de schoolkwestie en de koloniale kwestie waren de hoofdpunten van het debat, afgewisseld door eenige oude geschiedenissen over gekleurde proclamatien, motien van orde enz. Dank zij het conservatieve bestuur, de financien van den staat zijn in de war, en verhoogde belastingen of leeningen wachten ons. Kan in 1868 nog geteerd worden van de overschotten van het liberale wanbestuur, in 1869 zijn leeningen onvermij delijk, indien wij met de tegenwoordige uitgaven gezegend blij ven. Tegen te korten kan zelfs geen Bosco middelen vinden, hoe moet het dan een eerst beginnend goochelaar steiien De schoolkwestie nerd con uroore door anti-revolutionairen en ciericalen behandeld. Van weerszijden bedankte men elkan der voor de verleende hulp. Men scheen zelf de innige sym pathie tnssehen volbloed protestant en volbloed katholiek wel eeuig/.ius vreemd te vinden. Wat zal het ministerie doen om de gemoedsbezwaren van zooveleu weg te nemen, was aller vraag. Daarvan maakten zij hun ondersteuning van dit ministerie al of niet afhankelijk. Eu wat antwoordde de minister? Hij schoof de schoolkwestie van zich op de schouders van onzen geachten afgevaardigde de Brauw. Wat de zeven specialiteiten niet dragen kunnen, wordt op de schouders van een eenvoudig afgevaardigde gela den. Vrienden van de Brauw ontwaakt' Steunt uw afgevaar digde, zoo ooit, nu heeft hij uw hulp dubbel noodig, want vriend Groen zal hem oLtvallen de zeeuwsche vader beeft reeds verklaard, dat het ontwerp de Brauw volstrekt niet vol doende is. Behandelt het voorstel de Brauw, antwoordde de minister, de regering zal wel advies geven als dit noodig mogt zijn. In alle gevallen zal hij, bij leven en welzijn, vóór de ver kiezingen van junij 68 wel eens zeggen, hoe de regering over de zaak denkt. Zoo springt de regering om met de schoolkwestie, en toch die kwestie wilde zij bij haar optreden zoo spoedig mogelijk regelen. Nu wil zij het tijdstip der regeliug laten afhangen van de al of niet indiening van het antwoord van onzen afgevaardigde. Agitatie schijnt geen pligtsbetrachting meer te zijn. De koloniale kwestie gaf tot nog vreemder debatten aanlei ding. De nieuwe minister toonde zich een waardig volger der 13 onsterfelijken. De afschaffing der rottingstraf betreurde hij, en over nieuwe regelingen zoude hij nog eeus denken. Hij moest onderzoeken, maar tot liberale proefnemingen zoude hij zich niet laten verleiden. Hij behoefde zich in alle gevallen niet te houden aan be loften, door een zijner voorgangers gegeven, noch aan de vroe gere programma's van dit ministerie, hij zoude zijn eigen weg gaan, en die weg zoude zeker niet op belangrijke hervormingen uitloopen, want het was immers vroeger altijd in Oost-Indie goed geweest, en wat wil men toch meer dan een mooi batig saldo Arme politieke moraliteit, ook bij het ministerie van stabi liteit zijt gij niet meer te vinden. Was het wonder, dat door een der afgevaardigden het woord mystificatie of misleiding weder gebruikt werd IV. De deveuter-kiezers hebben eene keuze gedaan tusschen oude liberaliteit en die, welke sinds jaren door dr. van VJoten en aanhangers wordt gepredikt. 'lot lid van den gemeenteraad is gekozen rar. J. H. van Delden met 466 stemmen; v. Vloten verkreeg er 152. Het was een strijd tusschen liberalen onderliug, vermengd met eene zekere hoeveelheid bitterheid, persoons verguizing en gekrenkte eer. Van Vloten had zijne kandidatuur vooral te danken aan het //Deventer Weekblad" en de nieuwe kiesvereeuiging, maar nog meer aan zijne, nu grooter dan vroe ger, populariteit. Hoe verpletterend de uitslag der stemming voor hem oogschijnelijk ook moge wezen, iu de werkelijkheid is zij dit echter niet. Er behoort hier meer toe dan enkel de verkregen stemmen na te gaan. Vooreerst dient men in 'toog te houden, dat van Delden een volbioed, van top tot teen, ou- derwetsch Deveutermau is, dat vooral daar veel beteekent. Deventer is in dit opzigt volmaakt eene liefhebbende moeder; hare eigen kinderen zooveel mogelijk te koesteren en te troe telen is haar als 't ware een, met een zwak, ieder opregt en welgemeend Deventenaar eigen. Verder was hij een der curatoren, die den moed hebben gehad, al was het dan ook een zeer lafhartige, om den man der wetenschap en des volks met den schurk gelijk te stellen want beitien jaagt men weg. Door zijne verkiezing nu hebben tevens zijne persoonlijke te genstanders hunne goedkeuring geschonken aan het noodlottige raadsbesluit. Maar nog meer. Gesteld dat vau Vloten benoemd ware, wat anders dan ontslagneming van alle raadsleoen en ongekende harreuarrerij zou er het gevolg van geweest zijn Dat vooral heeft van Vloten wel de helft stemmen minder be zorgd dan waarop hij billijker wijze aanspraak had. En men kan het dien kiezers niet kwalijk duiden. Er is in de laatste maanden 1 zooveel opschudding geweest, dat eenige rust waar lijk niet onwelkom kan zijn. Daarbij, op welke juiste gronden van Vlotens beginselen ook steunen mogen, zij zijn nog niet zóó populair om zonder geweldige botsingen plotseling tot stand te komen. Daar behoort tijd toe. En ook zonder raadslid te zijn zal, hiervoor staat hij genoegzaam bekend, ziju onverdroten ijver ook krachtig medewerken tot voltooijing en tot instand houding van een toestand, door ieder weldenkende gewenscht. Daarom verheugt ons zijne niet-verkiezing. Bij bedaring der gemoederen heeft hij later stellig kans van slagen want De venter bemint den vooruitgang en zijne en onze constitutionele regten. De laatste verkiezing bewijst dit. Van de 619 kiezers hebben 608 hunne stemmen op liberalen uitgebragt en nog wel een derde op den liberaalste onder de liberalen. Klaagt men elders wel eens over slechte opkomst der kiezers, hier kan men wijzen op het tegendeel. En is men elders nog zoo doortrokken van den ouden zuurdesem, door met een zamenstel van kerkelijke vormen, dat men godsdienst gelieft te noemen en nog wel de godsdienst van Christus, vereenigd met eenige begrippen over de wenschelijkheid van bijzonder onderwijs, en ten slotte nog vermengd met eenige zalvende recepten tot heil en nut van den Javaan, wien men het eeuwige paradijs en den hemel met nog al meer belooft, indien hij zijn spieren en bloed in dit kortstondige tranendal maar veil heeft, om zooveel en zoo goedkoop mogelijk koffij en suiker te fabriceren, te d weepen, hier erkent men al het goede, door de revolutie van 1789 be werkt en in 1848 ons door het plegtanker der vrjjheid. onze constitutie gewaarborgd. Van alle kanten uit deze provincie soort men gewagen van goedgeslaagde proeven, gegeven door onderscheidene rederijkers vergaderingen. Zwolle, Kampen en Enschede, om van kleinere plaatsen niet te spreken, dingen als om strijd naar de eerekroon. Op zich zelf beteekent dit nn niets; ook in andere plaatsen zal met het tegenwoordige saizoen hetzelfde verschijnsel zich wel voordoen. Maar wat opmerking verdient, is, dat men zich bij alle openbaarmakingen en verslagen dier vergaderingen uitslooft om het onberekenbare nut aan te toonen, dat diergelijke ver- eenigingen voortbrengen, 't Kan zijn, en we geven ons gevoe len gaarne voor beter, maar wij voor ons zien er dat niet in. Wat toch is zuik eeoe vereeniging meer (we spreken niet van die van vroegere eeuwen) dan hoogstens een twintigtal perso nen, die zich onderling oefenen in de uiterlijke welsprekendheid en tot afwisseling drie of vier maal 's winters, tot streling der IJdelheid, een of ander tooneelstukje opvoeren, waarbij de armen nog dat voordeel hebben, dat zij niets mogen zien of hooren, maar bij zeer gunstigen afloop nog iets ontvangen. Nu komt in de eerste plaats haar doel in aanmerking. Dient dit alleen tot vorming eener beschaafde uitspraak en 't verkrijgen van een goeden leestoon, benevens het zich gemeenzaam maken met de vruchten onzer letterkunde bij de leden, dan vinden we dit een lofwaardig streven, dat vroeg of laat ongetwijfeld hare goede vruchten zal opleveren maar dit i9 en blijft altijd beperkt bij de leden en geeft hoegenaamd geen recht om te gewagen van algemeen nut, terw ijl het dan altijd nog te bezien staat of heeren leden den tijd, dien zij er aan motten besteden, (die niet weinig is, zal het iets geven,) nog niet veel nuttiger konden gebruiken, al was het maar alleen door zich te oefenen in het zuiver schrijven en stellen hunner moedertaal, dat bij velen, met alle respect voor 't openbaar, zoowel als bijzonder onderwijs, hier te lande, dikwijls zeer veel te wenschen overlaat. We behoeven dit feit, dat cok al zijne eigenaardige oorzaken heeft, niet te verbloemen, want 't is eene waarheid, hoewel eene zeer treu rige, die onzer naue tot schande strekt. Maar ziet men in die vereenigingen meer, wil men er algemeene geestontwikkeling door bevorderen, dan vragen wij, voor wie zal dat zijn Een beschaafd publiek kan noch mag dergelijke voorstellingen bijval schenken; want dat heeft, God beter't, al zooveel bombast, onzin en onwelvoegelijkheid van die overal rondreizende too- neelgasten te slikken, dat zij, die zeif niet van 't vak zijn, 't onmogelijk kunnen uitstaan. Dit zeggen we niet tot oneer der rederijkersmet den besten wil zijn deze niet in staat om oo het punt van uitvoering met heeren komedianten te wed ijveren, daar het meerendeel der leden van zulk eene vereeni ging, al mogen er dan ook al eens een paar zijn, die zoowat de rol van facteur kunnen vervullen, moeite hebben om eenen goeden hoilaudschen zin vanaf de hoofdletter tot de punt toe in verstaanbare taal uit te drukken wederom maar al te zeer eene waarheid, maar ook wederom een gevolg van de schaduwzijde van ons onderwijs. Er schiet dan niets anders over dan het zoogenaamde volk achter de kiezers, om met vader Groen te spreken. Dat volk nn, 't is helaas al weder eene waarheid, is over 't algemeen weinig ontwikkeld lezen kan het meerendeel, wanneer men hieronder verstaat bet hoorbaar opnoemen van eenige woorden, zonder begrip of toon, en schrijven, wanneer dit middel niet anders gebezigd wordt dan tot het afleggen eener min of meer gekuisebte liefdesverklaring, in welk geval de daad en geest luider spreken dan de boeiendste taal ooit kan doen. Maar meer ook niet. Spreekt niet over meer dan alledaagsche dingeu, men kent ze niet, zelfs niet bij naam wijst niet op de teekenen des tijds, men begrijpt u nietge waagt niet over de scboone kunsten, men gevoelt niet met u. Men waant zich, en is dit dan ook werkelijk, bij zinnelijk genot gelukkig men tracht fatsoenlijk te zijn, want ook in die krin gen beerscht een fatsoen, van den eenen dag in dec anderen, te komen, maar ook niet meer. En bij zoo'n publiek komt men nu met verminkte tooneelvoorstellingen. Laat Bamberg komen, laat hem een uur lang zijne flaauwste goocheltoeren uitvoeren en het publiek zal luider applaudiceren dan bij de be9te voorstelling, alleen omdat dit bijval vindt wegens het wonderlijke, en het eerste afkeer, omdat men voelt, ziet, noch begrijpt. Het volk nuttig en aangenaam te onderhouden is ten allen tijde geweest en blijft ook nu nog eene raoeijelijke zaak. Men heeft te worstelen met bijgeloof, wangeloof en tal van voor- oordeelen, te veel om op te noemen. En toch zal men op uitroeijing daarvan moeten werken, wil men spreken van ware volksbeschaving en volksverlichting. De middelen daartoe be proefd zijn reeds vele, maar ook vele hebben hunne eigenaardige bezwaren. Op dit gebied te arbeiden en met vrucht is het werk van den waren philanthroopmaar dan moet men ook door en door zelf volksman zijn om grondig over volkszaken te kunnen oordeelen. Hierover verder uit te weiden, ligt niet in ons plan maar we hebben maar alieeu het feit w illen constateren, dat men de rederijkers-vereenigingen ten onrechte zooveel deel toeschrijft in het proces der waarachtige geestes-ontw ikkehng tot nut van 't algemeen. D. GOUDA. Geboren 21 Nov. Adriaua, ouders W. den Os en G. Jougerheld Henrica, ouders C. Waltz en N. van Heems. 22. Martiuus HeuJri- cus, ouders M. I. van Leeuwen J Nouner. Adriaua Johanna, ouders J. vao der Bruggen en M. van Goch. 23. Ahda Catharioa, ouders C. Mans en J. Hartjesveld. 24. Pieter, ouders P Puit en A de Joug. Antje, ouders M. de Lange en L. Ham. 25. Petrus Ever&r- dus, ouders F. H. Peeters en C. van Hofwegen. Ovi.KLtDLN 22 Nov. T. M. van Cina, 20 ra. 23. M. C. van der Vegt, 4 m. H C. Vermeulen, 17 w. J. van der Horst, 8 d. A. Gerdes, huisvr. vau F. Hartiug, 64 j. Bevallen van eene dochter, C. J. D. PRINCE—de Jong. Gouda, 26 November 1S67. *m* Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij hun huwelijk, betuigen de ondergeteekenden hunnen op rechten dank. J. KROMHOUT. J. KROMHOUT—Bonneür. DONDERDAG 28 NOVEMBER 1867. EERSTE AFDEELING. Ouverture, Mo'art. Siufonie, Kalliwoda. Fautaisie, (2 violen,alt en piano)Kwast. TWEEDE AFDEELING. Ouverture, Bekker. Solo voor fluit, Tulon. Fantaisie, (2 violeu, fluit. cornet en piano,) Kwast. Finale, Mesmer. tot HOOG ING is op zeer voordeelige voorwaarden gedurende de maanden No vember, December, Januarij en Februarij te verkrijgen aan het Aschhok te Gouda. Nadere informatien bij P. DE WERK aldaar. Zijn ::eer nuttig in ongesteldheden der MAAG, en werken heilzaam op de SPIJS VERTERING. Zij zijn uitmuntend tegen de GAL, SCHERPTE in het BLOED, en UITSLAG der HUID, zij zijn ZACHT, LAXEREND en SLIJMAFDRIJVEND. Verzegelde doozen van 37Va Cent en dubbele doozen zijn verkrijgbaar bij de heeren AarlanderveenJ. F. Allart. AmsterdamM. Cléban, Huidenstraat, n°. 278. DelftH. W. de Kruijff. Delf shaven, J. Koch. Deventer, Berghuijs en v. d. Moer. DirkslandD. de Vries. GoudaJ. G. Boekenoogen, firma wede. v. d. Heijden. *s Gravenhage, J. M. Renesse, Boekhorststr. Legden, J. T. Terburgh, Haarlemmerstr. Rotterdam, A. v. d. Toorn, Weste Wagenst. Schiedam, D. Maltha. Schoonhoven, A. Wolff. Tiel, A. F. Faa«sen. UtrechtF. Altcna, op het Steeuw. over de Doukerstr. n°. 372. Vlaardingen, Nideistein Walter. ttroerden, L. Ruijter. Het depot dezer echt© Urbanus Pillen, sinds zoovele jaren met roem bekend, en I in algemeen gebruik, is door ons te Gouda alleen en uitsluitend geplaatst bij den heer J. G. BOEKENOOGEN, Apo theker, opvolger vau de wede. J. A. P. P. van der HEIJDEN op de BI aa uw straat. Men wordt instcutelijk verzocht, wel attent te willen zijn, dat door ons, bij niemand anders, de L rbauus-Pillen, bereid volgens het oude en echte Recept, in jpot zijn verkrijgbaar gesteld in de hierboven op gegeven Steden en plaatsen dan bij de hier bovengenoemde Dépot houders. In elk doosje is een biljet, voorzien met de eigenhandige naamteekening van de vervaardigers Wed. Kuenfn' K Zoon, Apothekers, welke Hand- teekeuiug zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede de Doosjes verzegeld zijn. Wij verzoeken de gebruikers instantelijk daar wel op te letten, eo raden faun aan wel toe te Zien bij w ien men de Doosjes Pi.len haak. Alleen die Doosjes, waarin een biljet met onze 1! udteeLeuing is, zich aan te schaffen, en zich ie wachten voor het gebruik van de veie namaaksel?. (12

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2