EELGOED erscheidenheid. Zondag, 1 December. £92. IS97. öuitenlanö. SCHOUTEN eetier groote en ollectie eelgoed, enz.bijzonder 3LAAS-CADEAUX. likcrwerkcn. goed gevulde warme itters. XAMPHUIJ8EN. TAIH. hier ter stede wordt en actief JONG- sneden de 16 jaar; e Kantoorwerkzaam- e en vlugge hand tennis van de En- Taal zal tot aanbe- i met franco brieven j den Boekhandelaar JA. Overzigt. 1LAAS. ANT Augsburg, 28 Nov. Volgens geloofwaardige berigten heeft keizer Napoleon wel degelijk bet plan om aan het wereld lijk gezag van den paus een einde te maken, tegen eene rij kelijke materiele schadeloosstelling. De fransche regering heeft diensvolgens overal naauwkeurige opname laten doen van den i omvang der kalho.ieke kerkfondsen en de uitgaven ten behoeve van den kerkelijken staat, om alsdan den paus uit daarmede gelijkstaande bijdragen eene civiele lijst te verzekeren, waar tegen de tet nog toe opgebragte belastingen voor de zoogenaamde dispensa en pallia wegvallen zonden. De paus zou te Rome resideren en het verblijf van de hoogste collegien zou neutraal gebied worden. Het personeel dier collegien zou even als el- ember eene groote nder nieten, het Lot. 867. A. BRINKMAN. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 60. maken hunnen ge- begunstigers bekend, de St. Nicolaasfeest oorzien zal zijn van Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post 2,25 Advertentien van 1—6 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. GOUDSCHE COURANT. istilleerd bij G. F. te GOUDA, met bij eene hoeveelheid H kan a contant. JENEVER a 463/10 3, idem a 47710 o/o ;ver 2d' soort (Mout- kan 65’ cents; inl, !/10 °/o Per kan 70 nindere sterkte naar GOUDA30 November. Niettegenstaande de gunstige verzekeringen van den Moniteur blijft het nog altijd zeer twijfelachtig of de conferentie tot stand zal komen. Frankrijk heeft de romeinsche zaken zoolang eigener autoriteit behandeld en roept nu ter laatster ure de medewer king in van Europa, dat men wel vermoeden zoude, al bleek het niet uit den bestaanden toestand, dat men andere wegen zal moeten volgen om tot eene duurzame schikking te komen. De Franschen beginnen Rome reeds weder te verlaten, en Na poleon zou, naar men beweert, veel willen toegeven. Intus- sehen blijkt volstrekt met geene zekerheid van de toetreding der groote mogendheden, behalve van Oostenrijk. Engeland maakt groote zwarigheid en Italië zou lastige voorwaarden stellen. Oostenrijk heeft het heerenhuis aangevuld, om de reactionaire oppositie te breken, en in Pruisen hebben de liberalen een votum uitgebragt ter gunste van het regt om zijn gevoelen als vertegenwoordiger te mogen uitspreken. In Engeland zijn voor- loopig 24 millioen gulden toegestaan voor de abyssiuische ex peditie, die tot april a. s. wel het dubbele kon kosten. PoxijS, 27 Nov. De Moniteur zegt in zijn bulletin, dat reeds talrijke adhsesien betrekkelijk de conferentie ontvangen zijn, hetgeen aan het keizerlijk gouvernement grond geeft om op een gelukkig resu’taat te hopen. Brussel, 27 Nov. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitenl. zaken op eene interpellatie van den heer Jacobs verklaard, dat de regering niet opgehouden heeft het oog te houden op de afdammings-kwestie, maar zich ’-oer het ©ogenblik tevreden stelt met de verklaring der nederla«d- sche regering, dat zij zich verantwoordelijk beschouwde voor de schade, die uit de afdamming mogt kunnen voortvloeijen. Berlijn, 27 Nov. Het Journal de St. Pétersbourg zegt, dat de romeinsche regering niet mag hopen, dat Europa zich I tevreden zal stellen met het formuleren van vrome wenschen zonder meer, noch dat het den toestand dermate miskennen zal om zich bereid te verklaren tot het herstel der oude gren zen van den kerkelyken staat of tot handhaving van een ab- normalen toestand. De voorstellen van de heeren Haverbeck en Gnerard zijn verworpen, bet eerste gedeelte van Laskers voorstel daarentegen aangenomen met 181 tegen 160 stemmen. De minister van fi nanciën heeft een ontwerp van wet iUgediend tol overname van Denemarken van de schuld der Elbe-hertogdommen, be dragende 21,750,000 th. SdlunCllOn, 28 Nov. De Süddeutsche Presse meldt uit Parijs, dal het programma voor de conferentie in den door Italië voorgesielden en door Frankrijk goedgekeurden vorm is opgesteld. Hierbij is bepaald, dat de paus het gezag over den kerkelijken staat behoudt, dat de Romeinen het italiaansche burgerregl bekomen en afgevaardigden naar het parlement te Florence zenden. De prijs der Advertentien van één tot zes regel* met inbegrip van het zegel is 80 Cent, \oor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. het nederlandsche volk tot bezinning te brengen en het weder tc leiden op het pad van den vooruitgang. Zouden de ministers ook niet inzien, dat zij inroeijen tegen den geest des tijds, dat zij vergeefs den onbedwingbaren loop der ontwikkeling trachten te stuiten. Zij zijn opgetreden om de kwestien van koloniën en onderwijs af te doen. Het mi nisterie telt wel den derden minister van koloniën maar de afdoening is nog geen stap nader gekomen. Heemskerk heeft door zijne liberale opvatting der onderwijskwestie een grooten steun aan het zwak gebouw verleend, maar hij deinsde blijk baar terug voor de behandeling der kwestie, die hem ten val moest brengen in zijn eigen gezelschap. Is het dan niet lang genoeg met deze proefneming, die de zenuw van den staat, de financiën ten gronde rigt? Kunnen deze ministers hopen nog iets goeds tot stand te zullen brengen Dan zijn zij nog ijdeler, dan de behouder van den europeschen vrede. De hoop op een goed besluit is geringindien zij zich niet beter beraden, schijnen zij nog een kans te w illen wagen er is onweder aan de lucht en men zou eene nieuwe ontbinding kunnen verwachten. Zijn middelen en kunsten dan niet uitge put en meent men dat het volk nooit kan ontwaken uit de slaperige dommeling en de verwachting te leur stellen der reactionnaire leidslieden i, dat zijn Magazijn i is in eene schoone dtmuntend geschikt -Cadeaux. als: IES, HEEREN- en RES, eene keurige HE ARTIKELEN, en HANDSCHOE- 'IG ARENKOKERS SIGARENPIJPJES, ES in groote ver- JHRIJF- en TEE- <ES in ruime keuze. 3OEKJES, in meer Is er weinig nieuws te vermelden uit het buitenland, te meer verdient vermelding wat in ons midden gebeurt. Was het uit de verslagen, betreffende het onderzoek der begroeting, ken baar geworden, dat bij een groot deel der vertegenwoordi ging ernstige en gegrot.de bedenkingen gerezen waren tegen dit ministerie, en mogt het bijna ondenkbaar schijnen, dat men den minister van financiën zou willen bestendigen of dat eene meerderheid zou kunnen gevonden worden voor de uitgesproken beginselen van den minister van koloniën, men vermoedde niet, dat onze diplomaat in den strijd bezwijken zon. Wel is zijne reputatie in Nederland gevestigd als ijdel en onbekwaam, wel heeft hij grove fouten bezaan, maar gedane dingen uemen geen keer, eu Nederland beteekent zoo weinig op diplomatisch ge bied, dat het geen boofdzaak kon zijn, dien minister te be strijden. Zijne handelwijze was in het helderste licht geplaatst en iudien bij nu de teregtwijzingen zachtmoedig had opgeuo- men, dan zoude zijue begroeting met eenige wijz.guig alligt zijn goedgekeurd, maar toen hij door ijdelheid op ingebeelde i verdiensten verblind, den bekwamen en regtschapen Godefroi met hooghartige minachting behandelde eu door onjuiste en scheeve voorstelling zijue voorgangers in een verkeerd licht plaatste, liep de maat over en de meerderheid ontzegde hem alle vertrouwen. En als of men de gelegenheid bespied had om een schan daal te maken, dient het gehvele ministerie zijn ontslag in. Waarlijk goed gevonden, als men zoo de gevreesde afstemming ▼an de eigen begroeting wenscht te ontgaan, maar niet goed was het dit besluit aan te kondigen in bewoordingen, die de vertegenwoordigers bij de domme menigte seheuen te beschul digen, als of zij tegen het behoud des vredes en tegen de los making van Limburg ijverden. Gelukkig was de minister van binnenl. zaken in de gelegenheid gesteld te verklaren, dat hij dit niet gezegd, daaraan zelfs niet had gedacht. De meerderheid der vertegenwoordiging stelt geen vertrou wen ic den minister van buitenlandsche zaken. Zou het moeije- lijk kunnen vallen een beleefder, bescheidener eu bekwamer man te vinden Heeft de meerderheid misdaan door bare over tuiging uit te spreken Is zij geroepen cm goed te keuren, wat haar verkeerd dunkt of heeft zij een duren eed gezworen om te bevorderen, wat volgen? hare overtuiging het belang des lands eischt Het is de meerderheid eener kamer, die met zoo groote zorg, met zoo vreemde kunstmiddelen is samengesteld, die met zoo groot gejuich werd begroeteen jaar is voorbij gegaan en de illusie is verdweueu. Dat hebben wij ook reeds vroeger gezien; wat men beproeve en hoe het schijnbaar gelukke de reactie te I doen zegevieren, slechts een kort tijdsverloop is noodig om

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1