I0EKJES jorten, :er, LPIBtt □OP. Douderdag, 5 December. jrloren De Crisis. 13uitcnlitni‘, 1861. 593. [ASTEN, lang ellen. d' IJssel. 3 ZWARTE ’INKT- i. BRINKMAN. De politie beeft zich den minister 7. BRINKMAN. I I srieven, onder lett. de^er Courant, Goudsche Straat, Otterdam. en IUngsdag ’smor- werkdagen ’s mor- Gouda is uit de VERWERS- en IS-AFFAIRE, arin genoemd vak ren een goed Bur- >p alle dagen ’s na- ks Retour kaarten. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 60. GOUDSCHE COURANT. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des cvGads te voren. De prijs per drie maanden is 2,franco p. postƒ2,25. Advertentieu van 16 regyis tot des middags ten 12 ure, gruotere moeten voor 10 ure ingezonden zijn. dlleerd bij G. F, te GOUDA, met j eene hoeveelheid kan a contant. ENEVER a462/]0 idem a 477/iO °/0 er 2de soort (Mout- ui 66 cents; inl. o per kan 7O5 ndere sterkte naar ;er gebruikt geweest ER te smelten, en e snuiven. Zoo men joopende van de irfmarkt, voorbij de gemerkt L. S. De &m lerugbrengt bij urant, zal daarvoor ïenieten. VIJNEN, die zijne 'LDa en omliggende t te breiden, vraagt m voor hem, tegen ke provisie, werk- ■anco brieven, onder andelaar A. Brink- De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Hst ministerie 30 mei 1866, door den graaf van Zuylen za- mengestekl, is na een stormachtig leven bezweken. Geroepen om de gemoedsbezwaren van zoovele duizenden in den lande in zake het onderwijs weg te nemen, en de koloni.de kwestie voor goed te regelen, heeft het noch de gemoedsbezwaren weg genomen, noch de koloniale kwestie een stap verder gebragt. De gebeurtenissen van een vorig jaar liggen nog te versch in het geheugen om daarop bepaald terug te komen. De verkie- zings-agitatie, door allerlei vreemde middelen in het leven ge roepen, het nieuwe bloed, daardoor in de vertegenwoordiging gebragt, de houding der nieuwe kamer tegenover het ministerie en de lof, door de ministeriele bladen de gehoorzame en gedweeë kamer toegezwaaid, dit alles behoort tot het verledene. Een jaar is sedert dien rustigen tijd voorbij gegaan en de gehoor zame kamer is veranderd, zij heeft het ministerie duodelijk gewond, en een aanvraag om ontslag is daarvan het noodza kelijk gevolg. Wel waren de verslagen over de meeste begrootiugswetten niet zeer gunstig, wel toonden vele leden zich niet ingenomen met de handelingen van den minister van buitenlandsche zaken, die ons onnoodig in esn garantie-traktaat gewikkeld had, waar van wij misschien later nog de wrange vruchten zullen pluk ken wel had men algemeen weinig gedachten van de bekwaam heden van den minister van financiën, die door allerlei vreemde middelen in de dienst voor 68 trachtende ie voorzien, toch moest erkennen, dat er een aanzienlijk te kort was, en men spoedig door nieuwe leeningen genoodzaakt zoude zijn den stand der nederlandsche effecten nog meer te drukken; wel hadden velen niet het minste vertrouwen in de bekwaamheden en de veranderlijke beginselen van der minister van koloniën, (reeds de derde bij een ministerie, dat hoofdzakelijk was opgetreden om de koloniale kwestie »e regelen), toch in weerwil van dit alles, wachtte men den val van dit ministerie nog niet, en velen was de ernstige wending, die de discussie nam een on verwacht verschijnsel. De begrooting van buitenlandsche zaken is roet 38 tegen 36 stemmen verworpen. Nadat de heeren Godefroi en Thorbecke ernstig de grieven tegen het regeringsbeleid hadden blootgelegd, nadat herhaaldelijk was aangewezen, dat men de middelen, door den minister gebruikt, niet kon goedkeuren, en de moraliteit nog niet zoo diep gezonken was om met de vrienden des mi nisters uil te roepen wat behoeven wij ons om de gebruikte middelen te bekreunen, het doel was immers goed, en dit is bereikt, deed zich een nieuw incident voor, dat de minister aan zijn verregaande ijdelheid te wijten heeft. Reeds wist de vertegenwoordiging, dat zij van den minister geen humane be handeling te wachten had. De heeren Godefroi, Dumbar en anderen hadden zich reeds een ernstige bestraffing op den hals gehaald, en zelfs de dertien professoren, die zich veroorloofd hadden in het afgeloopen jaar van het ministerie te verschillen, waren op minachtende wijze in het debat getrokken, en toch was dit niet genoeg, ook vorige ministers moesten vernederd worden om den roem van dit ministerie en meer bepaald van dezen minister van buitenlandsche zaken te verhoogen. Die be schuldiging konde niet onopgemerkt blijven. Beschuldigde de minister, dat de verstandhouding met Pruisen door de hande lingen van het afgetreden ministerie zeer dreigend was, en dien ten gevolge reeds maatregelen genomen waren om 2 ligtiugen op te roepen, de heer Geertsema, lid van het afgetreden mi nisterie, bewees met brieven van dien tijd, dat de verklaring onwaar, of om een meer parlementaire uitdrukking te gebrui ken, onjuist wa<», en dus de minister zich weer schuldig gemaakt had aan mystificatie. Hoeveel beweging men nu ook over die brievengeschiedenis maakt, en hoe men ook die geschiedenis moge verdraaijen, het feit staat vast, dat de minister zich wil lens en wetens aan een onjuiste verklaring heeft sahuldig ge maakt, en de straf daarvoor mogt dan ook niet uitblijven. Londen, 2 December. De Times bespreekt de jongste de batten in den fransehen senaat gehouden, en komt daarbij tot de conclusie, dat de conferentie niet bijeen zal komen. Te Cork werd gisteren eene treur processie gehouden, waaraan 13,000 personen deelnamen, ter eere van de nagedachtenis van de fenians, die te Manchester werden gevonnisd. Te Manchester hebben zich gisteren 3000 personen op de plaats vereenigd, waar die strafoefening werd gehouden. Zij hebben daar een treurzang gezongen. De politie heeft zich niet vertoond; de orde werd niet verstoord. In het huis der lords heeft graaf Russell voorgesteld eenige resolution, strekkende om het onderwijs der arbeidende klassen uit te breiden, ieder kind heeft regt op onderwijs; de verspreiding van kennis moet geene beletselen ondervinden in het verschil van geloofsbelijdenis; de restriction der hooge- scholen van Oxford en Cambridge moeten worden afgeschaft. Hij stelde ook voor, dat een ministerie van onderwijs zou worden benoemd. De graaf lichtte zijne resolutien toe; de hertog van Marlborough bestreed die, waarna zij werden ver worpen. 3 Dec. De storm op de engelsche kust houdt aan; vele schepen zijn bij Lowestoft verongelukt. Een gedeelte van den Great-Eastemspoorweg is door overstrooming vernield. Een vreeselijke cycloon heeft in Bengalen gewoedrijst en jute hebben veel geleden; ontelbare gebouwen zijn vernield; vele personen zijn omgekomen; een groot aantal schepen heeft schiübreuk geleden. Te Calcutta bleef de cycloon acht uren aanhouden. Tijdingen uit New-York van 2? melden: Eene re solutie, om de openbare schuld in goud voldoen, is in den senaat voorgesteld. De heer Summer heeft een wetsontwerp De heer Stieltjes sprak dan ook zeker uit naam van velen, zoo wij hopen, uit naam van de groote meerderheid der natie, die nog niet door partijgeest verblind is, toen hij verklaarde, dat hij besloten was in de gebeurde zaken te berueten en hij den minister niet om vroegere handelingen wilde lastig vallen, maar dat de onware beschuldiging tegen het vorig ministerie gen it, hem van gevoelen had doen veranderen, en hij nu zijn vertrouwen aan dezen minister moest ontzeggen. De begrooting werd verworpen en het ministerie verklaarde besloten te zijn Z. M. ontslag te verzoeken, dit besluit in vrij onduidelijke be woordingen motiverende. Zoo zijn wij weder te midden eener crisis. Zal Z. M. het aangeboden ontslag aannemen en de liberale partij geroepen worden een ministerie zamen te stellen, of wel zal de kamer ontbonden worden, en zullen de kiezer> andermaal worden opgeroepen om te beslissen of er mystificatie beeft plaats gehad. Reeds eenmaal zagen wij door deze mannen hoog spel spelen. Zullen vele kiezers andermaal door velerlei middelen van den koninklijken weg op dwaal wegen gevoerd worden om eenige ministeriele levens voor korten tijd te rekken, of zal bij ont binding der kamers ronduit aan de kiezers gevraagd worden Wilt gij ministers handhaven, die gedurende den tijd van hun regering de kwestien, tot wier oplossing zij hoofdzakeiijk geroepen zijn, geen stap verder hebben gebragt V\ ill gij een ministerie handhaven, dat tot nog toe, teerende op de over schotten van vroegere jaren, tekorten en leeningen en dien ten gevolge verhoogde belastingen in de toekomst moet belooven Wilt gij eindelijk een ministerie steunen, dat het vertrouwen der vertegenwoordiging verbeurd hebbende, tot middelen zijn toevlugt moest nemen, die nimmer te- verdedigen zijn, omdat het beoogde doei nooit de gebruikte middelen kan wettigen? Wat zonde na zulke vragen het antwoord der kiezers zijn? De afloop der crisis wordt door het geheele land met be langstelling te gemoet gezien. P.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1