I muis Donderdag, 12 December. IS67. 595. öuitenlanb. s-Loterij. erkooplng BEKENDMAKING. 7. Uitgave van A. BRINKMAN. FDA, F, en TUIN, gemelde I. BRINKMAN. EERSTE KLASSE i December 1867. itilleerd bij G. F. te GOUDA, met jij eene hoeveelheid 1 kan a contant. JENEVER a 4 6! idem a 47?/io °/o ver 2de soort (Mout- kan 66“ cents; inl. /io °/o Per kan 71 jindere sterkte naar Lange TiendewegD. n°. 60. 1MA: Bennett, viool Vieuxtemps. fïochzeit) Mozart. J. Kwast. Mol) Tartini. ELTE: Mozart, itz) Weber, ur des Iburg. van S-humann. I J. H. Bekker. Januarij 1868. Biljart en verdere ■tiende, overnemeu. zijn te bekomen ten laris W. J. FOR- 'ER te Gouda. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. postƒ2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. 16" December ten elf ure in het aldaar, van goed gevolg is en d, staande en lig— sn te Gouda, wijk BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat het 1' aanvidliugs-kohier voor de plaatselijke di recte belasting dezer Gemeente, voor het dienstjaar 1867, door den Raad vastgesteld, gedurende acht dagen, van des voor middag» ten tien tot des namiddags ten één, en van drie tot vijf ure, ter Secretarie der Gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd, binnen welken tijd elk aangeslagene tegen zijnen aanslag, bij Gedeputeerde Staten in beroep kan komen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier geschreven. Gouda, den 6" December 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. GOUDSCHE COURANT. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, \oor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Londen, 8 December. De regering heeft een eerste rap port ontvangen van tien kolonel Merewether, den bevelhebber van de voorhoede der abyssinische expeditie. De kolonel meldt in dat stuk, dat de gezondheidstoestand en de geest van de reeds gelande troepen uitmuntend zijn. Een der regimenten cavallerie had eentge paarden verloren, ten gevolge eener ge durende de reis uitgebarsten ziekte, welke echter reeds bijna geweken was. De weg van den bergpas van Koomoglee naar Senafee, welke, naar het oordeel van den kolonel, de voor naamste marschlinie zou worden, omdat daarlangs geraakkelijk eene goede positie in de hooglanden kon worden bereikt, was voor den overiogt van cavallerie, infanterie, muildieren en kameelen in gereedheid gebragt. Uit New-York wordt van 7 dezer gemeld De resolutie om den president Johnson in staat van beschul diging te stellen, is met 108 tegen 57 stemmen in het congres verworpen. De kamer van volksvertegenwoordigers heeft het voorstel aangenomen, waarbij de bevoegdheid van den minister van financiën tot intrekking van het papieren geld geschorst wordt. Het amendement op de wet op ’t londensch straten- verkeer, waarbij het oppertoezigt over de Cabs in handen van den minister van binnenl. zaken gesteld is, en niet meer aan den opper-commissaris van politie zal opgedragen zijn, heeft in T lagerhuis aanleiding gegeven tot discussien, waarbij som mige leden den minister verweten van te spoedig te hebben toegegeven aan de pressie der vereenigde koetsiers. Ten slotte is het amendement aangenomen. 9 December. Een gisteren te Dublin gehouden monster- optogt is zonder wanordelijkheden afgeloopen; 16,000 personen, versierd met groene strikken, namen daaraan deel. De heer John Marten hield eene oproerige rede. Parijs, 8 Dec. Van de conferentie is niets nieuws. Al leen bevestigt het zich hoe langer hoe meer, dat Rouher door zijn opentlijk partij trekken voor de wereldlijke magt aan het plan den nekslag heeft toegebragt en zelfs de beraadslagende voorloopige conferentie, waartoe het grootsche plan reeds was ingeslonken, onmogelijk heeft gemaakt. Nu toch Frankrijk zijne stelling heeft ingenomen, wat zal nu de conferentie uitwerken? Frankrijk dwingen om een andere stelling in te nemen? Rome, nu sterker dan ooit door Frankrijks op nieuw onverbloemd toegezegde hulp, dwingen, het non possumus op te geven? Het een is even ondenkbaar als het andere; ’t eenige wat de conferentie zou vermogen, zou zijn naast Frankrijk zich te stellen tegen Italië, en, behalve dat dit niet noodig zou zijn, daar Rome met Frankrijk alleen wel tegen Italië stand zal kunnen houden, zou zeker geen europesche mogendheid, behalve misschien Spanje, zich laten vinden om aan een conferentie deel te nemen, die op geen ander doel te wijzen zou hebben, JNCERT ECEMBER 1867. iulein FANNIJ. 1, eerste Zangeres ekdam. 1G, Muziek-Direc- dan Rome’s wereldlijke raagt te handhaven, Italië in zijn or ganisatie te belemmeren, en dit aldus tot een broeinest van onrust, politieke aanslagen, vrijbuiterstogten en revolutie te maken. Volgens de uit Italië ontvangen depeches hebben de re devoering des heeren Rouher en diens programma, zoo als trouwens te verwachten was, een onbeschrijfelijken indruk ge maakt. Ten einde de anti-pauseiijke partij tot bedaren te bren gen, zou de regering van Victor Emanuel misschien niet kwaad doen, te herinneren hetgeen op 20 april 1865, deze'fde heer Rouher, onder denzelfden bijval en in dezelfde kamer over Mexico zeide«zIIet doel moet bereikt worden het herstel van de rust moet volkomen zijn het fransche leger mag met huis waarts keeren vóór dat zijne taak is volbragt." Men weet wat er van die taak geworden is 9 Dec. De Patrie, sprekende over de geruchten aangaande geschillen in den boezem van het eouvernement en eene ver andering van ministerie, meent te kunnen verzekeren, dat die geruchten allen grond missen en dat de overeenstemming tus- sehen de leden van het gouvernement geen ©ogenblik gestoord is geworden. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft heden de interpellatie plaats gehad, betreffende de aangelegenheden van Duitschland. De heer Garnier Pages wijst op de tegenstrijdig heid tusschen de vredelievende verklaringen en de door het gouvernement genomen maatregelen, die van ongerustheid ge tuigen* waardoor de industrie wordt verlamd eu de onrust j^in Europa wordt verhoogd. Het gouvernement, dat geproclameerd heeft het nationaliteits-beginsel voor te staan, heeft de ameri- kaansche, russische, duitsche ca italiaansche natiën tegen zich in het harnas gejaagd. Frankrijk moest, volgens den spreker, geen steun zoeken bij Oostenrijk, maar bij Duitschland. Vooral achtte hij het noodig om een verbond te voorkomen tusschen Pruisen, den noord-duitschen bond en Italië. De heer Ollivier beweert, dat de buitenlandsche politiek van het gouvernement gekenteekend wordt door confusie, die tot onmagt leidt. Hij wijst voorts op de tegenstrijdige politiek, die ten opzigte van Duitschland gevolgd wordt. Berlijn, 8 Dec. Men gelooft dat, nu graaf zur Lippe als minister van justitie is afgetreden, de regering aan het ver langen van het buis van afgevaardigden te gemoet komen en voorstellen zal om art. 84 der grondwet, nopens het regt van spreken der vertegenwoordigers, in den zin van ar. 30 der bondsconstitutie te veranderen. Wel is waar, kan men bij het huis der heeren veel oppositie tegen eene voord ragt van dien aard te gemoet zien, maar de heer v. Bismarck is de man niet om hier tegen op te zien. München, 3 December. Door de militaire ccnferentie is mededeeling gedaan aan de vertegenwoordigers der zuid-duit sche staten, dat het bepaalde besluit genomen is om bij een eventuëlen oorlog met Frankrijk, met Pruisen eene lijn te trekken. Florence, 7 Dec. In den senaat heeft Torrearsa de aan dacht gevestigd op de rede, eergister door Menabrea gehouden, en besprak daarbij de romeinsche kwestie, hield de regten van Italië op Rome staande, en zeide, dat Italië den vrede van Europa niet moet verstoren, maar evenmin van zijne regten afstand behoort te doen. Menabrea gaf hierop ten antwoord, dat hij reeds de inzig- teu van het ministerie had doen kennen, en voegde er thans bij, dat de romeinsche kwestie groote bezwaren aanbiedt, en dat een oplossing noodzakelijk is, daar zij niet alleen de ma teriele en politieke belangen van Italië, mar ook die van het pausdom raakt. Met gematigdheid en standvastigheid zullen wij eens ons doel bereiken, zeide de min. Daarop werd voorgesteld en aangenomen de volgende motie van orde: de senaat acte nemende van de verklaringen van den president van den ministerraad en overtuigd dat het mi nisterie de regten der natie zal handhaven, gaat over tot de orde van den dag.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1