HÖÜTVERRÓ0P1NG ötnnenlanïu Gemengde Berigten. Varia. AD VERTENT IEN. STATEN-BIJBEL, Burgerlijke Stand. Afl. 46—48 van den GOUDA, 11 December. Ia de zitting der tweede kamer van zaturdag zijn de credietwetten voor de hoofdstukkeu nationale schuld, financiën, koloniën en onvoorziene uitgaven eenstemmig aangenomen. Bij hoofdstuk koloniën is een amendement van den br. Thorbecke, tot vermindering der tractementsverhooging, met 34 tegen 32 stemmen aangenomen een amendement van den hr. Sypesteiu, tot vermindering der uitgaven voor geschut ten behoeve van Suriname, werd verworpen met 37 tegen 31 stemmen. In de zitting van maaudag zijn o. a. ingekomen twee wetsontwerpen, tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Gouda naar 's Graveuhage, en van Harmeien naar Bi enkelen. Voorts zijn na korte beraadslaging aangeno men de wetsontwerpen 1°. tot verhooging van hoofdst. IV der begrooting van 1867 2°. en 3°. begrooting nopens de alg. landsdrukkerij voor 1868 en tot verhooging van idem; 4°. begrooting voor de gestichten te Ommerschans en Veenhuizeu in 1868 5°. ontwerp tot vereeniging der gemeenten Schiedam en O. en N. Mathenesse, enz, met 52 tegen 11 stemmen; 6°. ontwerp, betreffende afscheiding der buurtschap Hoog- en Laag-Zwaagdijk van Zwaag en toevoeging van Wervershoof. De heer Fransen van de Putte heeft vervolgens den minister van koloniën geïnterpelleerd over de uiet-afdoening der mdische begrooting, en de heer Pijnappel den minister van binnenl. zaken, tot overiegging van stukkeu betreffende de kanaal-maat schappij, die toegezegd werden. In de zitting van dingsdag zijn uitvoerige discussien gehouden over bet besluit vau de centrale afdeeling, om Let onderzoek der onteigeningswetten voor den rijnspoorweg uit te stellen. Een voorstel vau den heer W. van Goltstein, om dat onderzoek w oensdag te doen plaats hebben, werd aangenomen met 62 tegen 5 stemmen. Vervolgens heeft de kamer aangenomen de credietwet voor buitenl. zaken, waarover niemand het woord voerde, en daarna nog de ontwerpen tot vereveniug der uitgaven nopens de sla vernij in de west-indische koloniën tot vereeniging der ge meenten Reeuw ijk en Sluipwijk, en tot vaststelling van de credietwet der raiddeien voor Iö68. Vrijdag een ure voort zetting der werkzaamheden. De minister van financien heeft aan de directeurs der dir. belastingen gemeld, dat hij het niet bevorderlijk voor de dienst acht, dat door de ambtenaren der bel. aan de hoofd ambtenaren bij aftreden of verandering van betrekking, of bij 't vieren van eenige feestelijkheid geschenken door hen geza- mentlijk worden aangeboden. Bij «Ie leden van het centraal-comitc van den nederl. Weerbaarheids-bond zijn de volgende giften ingekomen voor het algemeen nationaal scherp-schuttersfonds. Reeds zijn ver meld aan giften in eens 6437.50. Zijn thans bijgekomen: Van den heer M. C. S predikant 3.van Bar. v. B. te Utrecht 1000.van mr. J. Sassen te 's Bosch 25.vau A. G. uit Amsterdam 1 coup. 1.231/2, van Deelzaam uit Loenen/8.van den heer S v. Hoven, notaris ie Son/3. te zaraen 7478 73®. Ook zijn reeds vermeld aan jaarlijksche giften ƒ430. En zijn bijgekomen jaarlijksch vaneen r.-kalh. priester en kapellaan 5.— van den heer mr. van Naamen van Eernnes te Zwolle 100.vau den heer M. M. Catz te Venlo 3.—, van den heer K. H. T. te Kuilenburg 3. te zamen 541. Op Haiti is een algemeene opstand uitgebroken tegeu Salnave. De vereeniging „dt berlijuscbe pers" vraagt afschaffing van bet dagbladzegel. Het amerikaausche congres heeft besloten tot de onmiddellijke ver- mindtring van het leger. Lanza is met 194 stemmen tegen Ratazzi met 154 te Florence tot pn sideut van de afgevaardigden benoemd. Fpanje heeft belooid vergotding te geven aau de eigenaars van de Qneen icioria De zee rees bij de laatste aardbeving op St. Thomas veertig voet. De ïtaliaüusche regering zou den paus wel naar Avignon willen afschepen De heer Zugler van Selhofen heeft aan de gemeente Bern 700,ÜUÜ fr. gelegateerd tot het bouwen van etn hospitaal. Den 22 Dov zijn op Caudia de vijandelijkheden weder uitgt broker.. Van 2430 bov. z\ju alleen te Rotteidaiu tv.ee gevallen voorgekomen van cholera. badeusche vertegenwoordigers verlangen eenstemmig de indiening van een wetsoutwerp tot verpligte ïuvoering vau het burgerlijk huwelijk. De veeziekte is in de uabuurschap van Antwerpen weder uitgebroken op twee siallen te Kiel en te Berchem. Het Majesty's theatre te Londen is vrijdag jl. geheel afgebrand. De koniug van Zweden is hersteld ▼an zijne ziekte. Men beweert dat Pruisen Italië in het geheim op zet ouj zich tegen Frankrijk te verzetten. De keizer van Oostenrijk heelt aau de stad Parijs geschonken een vaas van boheemsch kristal op massief gouden voet, bezet met edelgtsteenten lii de padangsche bo venlanden op buuiatra blijft de veeziekte vreeselijk woeden. Het ame- rikaaus«he congres handhaaft den president en de greenbacks. Op het spaansche budget zijn 70 millioeu aan bezuinigingen voorgesteld. Te Haspelwijk onder Zevenhuizen in Groningen is in den naeht van 5 op 6 dec. een hut met een oude vronw en een schaap totaal verbrand, zonder dat iemand in het dorp iets had bemerkt. Juarez heeft den oorlog verklaard aan de republiek Guatemala. In het seminarium te Warmond heerscht de typhns, de kweekeiingen zijn grootendeels naar huis gezon den. Voor de maatschappij van weldadigheid is door een (bekende) onbekende f 5000 gegeven Den 3 dec. waren al de fiansche troepen Vertrokken uit Rome. Het regtsgeding van Jefferson Davis is uitgesteld tot 22 maart. Met het congres gaat het den slakkengang. Eerst waren de berigten ongunstig, het wetgevend ligchaam moest te Parijs komen en het tooneel veranderde, de meeste mogendheden, zelfs Italië en de paus waren toegetrtden daarop w eder verande ring, enkele mogendheden zouden toetreden, indien het onmo gelijke werk verrigt was or een programma voor de couferentie vast te stellen, terwijl andere mogendheden nog niet konden besluiten. Nu twijfelt men vrij algemeen aan het btjetnkoraen der conferentie, en de fransche diplomatie zoekt de geleden ne derlaag te bedekken door hoog op te geven van een beperkte conferentie, alleen door de gezanten der groote mogendheden te Parijs te houden. Nu men kan daar ligt eens praten, maar overeenstemming of schikking zal evenmin dooreen confereutie als door een congres verkregen worden. Het non pos&umus van den paus en het Rome de huojdstad van llalie zijn te zeer in tegenspraak om een schikking mogelijk te maken. Waarschijn lijk zal de romeiusche kwestie nog lang aan Napoleon de rast ontnemen tot groote vreugde van Pruisen, dat bij ondervinding weet hoe voordeelig het visschen in troebel water is. Ons toekomstig ministerie moet geen lessen van wijsheid in Pruisen gaan zoeken; voor die philosoplusche bespiegelingen i3 ons volk te praktisch. Liever moet het op Frankrijk het oog vestigen. Napoleon en zijn getrouwen weten beier met de wet gevende ligchamen om te gaan. Zij beschikken over eeu ont zagwekkende meerderheid, die met verbazing gptroffen is over de hooge wijsheid en het groote beleid, door de regering in alle kwestien getoond, en die haar nimmer verlaat als de eene cf andere lastige opposant aanmerkingen durft maken. Des uoods zouden, met eenige hervormingen, de afgetreden ministers het roer weder iu handen kunnen nemen. Als men het lastige adres van antwoord afschafte; de stemming over de begrooting op het advies van den zeeuwschen vader en den haagschen vlootvoogd tot enkele posten bepaalde, omdat de meeste uit gaven speciaal van de uitvoerende magt af hangen, en deze moet weten, waartoe zij geld al of niet noodig heeft, en eindelijk alle interpeiiatien afhankelijk maakte van de al of niet goed keuring der regering zelve, dan koude men stabiliteit verkrij gen, waartoe zelfs de gekleurde proclamalien cum suis niet voldoende geweest zijn. Breidde men nu verder het regt der regering uit om een menigte zaken bij koninklijk besluit te regelen, waartoe nu volgens de lastige leerstellingen der libe ralen een wettige regeling gevorderd wordt, dan eerst konde men op vastheid rekenen en zoude het land niet meer door ministeriele crisissen geplaagd worden. Waarom toch den goe den weg van vader Willem verlaten, toen het ministerieel leven slechts eens in de 10 jaren aan gevaren bloot stond? Alleen de lastige grondwet, door allen bezworen, staat die nuttige hervormingen in den weg, en de zeeuwsche vader moest daartoe nog voorstellen doen, voor de kamer uiteen gaat, dan zou tegelijk de koloniale- en onderwijs-kwestie door geringe wijziging voor goed geregeld kunnen worden. WTilde men eenige artikelen der grondwet herzien om de zoo noodige stabiliteit te verkrijgen en de oude kwestien op te ruime.i, dan kan de volgende redactie wel in aanmerking komen. De volksvertegenwoordiging wordt door den ministerraad benoemd bij volstrekte meerderheid van stemmen. leder volksvertegenwoordiger kan elk oogeublik door de re gering ontslagen worden. De volksvertegenwoordiging discussieert en stemt over alle zaken, waartoe de regering haar verlof geeft. Zonder dit ver lof mogen geen zaken in behandeling worden genomen. Het onderwijs is geheel vrij de regering mag zich niet met zaken, het onderwijs betreffende, bemoeien. De zorg voor de koloniën berust geheel bij de regering. Ieder volksvertegenwoordiger, die zich in den loop der discussie omtrent koloniën een woord laat ontvallen, wordt onmiddellijk afgezet en is in geen geval weder benoembaar. Met zulke bepalingen zoude nog te regereu zijn, en alle ne telige kwestien waren voor goed afgesneden. De regering schijnt zich meer met de wetenschap bezig te boudeu dan baar voorgangers, als het ten minste waarheid is dat don ontvangers van registratie bij circulaire verboden is acten te registreren, waarin van de nieuwe spelling is gebruik gemaakt. Wij kunnen niet anders dan dezen maatregel toe juichen waartoe tlie nieuwigheden, de oude spelling is immers goed, misschien nog beter dan ons vroeger regeringstelseizoo moet de nieuwigheidszucht met wortel en tak worden uitge roeid, en te gelijk kan een profes°or gestraft worden voor de misdaden door zijn collega's begaan. Arme prof. de Vries, de minister van financien heeft uw werk gewogen maar te ligt ge~ nden. Ieder getrouw Nederlander gebruike dus de oude geijkte spelling. In een weekblad der laatste dagen komt de volgende alinea voor1111 Het woord politiek wordt zoo gebruikt, dat het gelijkluidend wordt met gevatheid, slimheid, geslepenheid, handigheid, dub belzinnigheid, dubbelhartigheid, oro den tuin leiden, veinzerij, tartuferij, onwaarheid, leugen, bedrog, en dat eindelijk in het laatste stadium diplomatie heet. Wat moet men dus een aantal graden doorloopen, eer men waarachtig diplomaat is, en hoezeer is bet te bejammeren, dat diplomaten bij uitnemendheid zoo weinig op prijs gesteld worden. Niét te verwonderen is het dan ook, dat men zich in een landje als het onze wel eens met een dilettant-diplomaat moet tevreden stellen. Nu de wrange vruchten blijven niet uit. Eei» diplomaat, die alle gradeu doorloopen bad, zoude zich nimmer aan een brieven historie blootstellen, waarbij deur waarders te pas komen. gotjda. Glborf.n 6 Dec. Susanna, ouders J. M. Groeoendaal en H. Vasten- houw. 7. Johan Frederik Hendrik, ouders J. J. van Dieren en J. E. Pfeiffer. Alexander eu Antonie Hubertus, ouders H J G. Furstner en C. C. E. V. VY. Creraer. 8 YYillemina Gerarda, ouders J. van Donk en A. Begeer. Mesje, ouders G-. J van Waas en M. van Dam. 9. Dirk, ouders J de Jong en J. F. Messtr. Overledhc 4 Dec. A. van der Post, 7 w. 5. J. Zwart, wed. van der Bruggen, 54 j. 6. A. de ]<ange, 13 d. J Steenwinkel, 15 w. M. J. van Buuren, 1 va J. E. Jaspers, 4 m. M. M Schou ten, 10 m. 8. T. C. öonifacius, 24 j. J. M. Okkers, 3 w. J. van Unen, 85 j. Bevallan van een Zoon, vrouwe J. J. van DIEREN—Pfeiffer. Goüda, 7 December 1867. jEenige kennisgeving. Heden namiddag ontsliep kalm en gelaten, in den ouderdom van ruim 61 iaren, onze geliefde echtgenoot, vader en behu wdvader JOHANNES van ZUTPHEN, in leven Pijpenfabriekant en Pottenbakker alhier. Uit aller Naam. Gondc, 9 December 1867. op MAANDAG, 23 DECEMBER 1867, des voormiddags 9 ure, ten huize van den kastelein H, de GROOT in het Gemeente huis van Zuid- Waddinxveen, aan de Brug, van eene aanzienlijke partij VflLGEN- BOOMEN, benevens ESSCHEN- BOOMEN, staande op het Jaagpad langs de Kromme Gouwe tusschen Gouda en Gousluis, mitsgaders van eene groote partij FOPULIERENBOOMEN, staande aan het Goudsche Rijpad onder Alplien. Te betalen de kooppenningen 1 Mei 1868, mits gegoede en den verko per voldoende borgen stellende, en de onkostpenningen dadelijk na de toewijzing. Nader ouderrigt te bekomen bij den Stads- Architect te Gouda, alsmede ten kantoren van de Notarissen alwaar. De Hooge Raad heeft, op 22 November 1867 aan MARTINÜS JOHANNES KAMPHÜISEN, zoon van beide wijlen TEÜNIS PIETER KAMPHÜISEN en ELISABETH TEEKENS, wonende te Gouda, verleend brieven van meerderjarig- verklaring goedgekeurd bij 's Konings Besluit van 2 Dec. 1867,n°. 86 geregistreerd 7 December 1867, welke hem geven al de regten, bij de Wet aan meerderjarigen toegekend, behoudens de bepaling van art. 478 Burg. Wetboek. KRAIJENHOFF, Procureur roor dm II. R. S. VAN VELZEN Jr. te Kampen heeft aan de inteekenaren verzonden: dat is de gantsehe H. Schrifture, vervattende alle de canonycke boecken des Ouden en des Nieuwen Testaments, benevens de Apoervphe boecken, door last der Hoog-Mog. Heeren Staten-Generaal van de Vereenigda Nederlanden, en volgens het Be=luyt van de Synode Nationael, gehouden tot Dordrecht in de jaren 1618 ende 1619. uyt de Oorsponckelicke Talen in or.se Nederlandsche Tale getrouwelick overgeset. Met Nieuwe bijgevoeghde verklaringen op de duystere plaetsen, aenteeckeningen van de gelyeke iuydende Texten, ende Nieuwe Registers over beide de Testamenten. Volgens de beste uitgaven van HENDRIK, JACOB en PIETER KEUR, Met platen. Onder toezigt van de WelEerw. Heeren S. AN I ELZEN, A. BEX M- MELKAMP en H. DE COCK, leeraren aan de Theologische School te Kampen. Met deze aflevering is de uitgave van den STATEN-BIJBEL met volle dige kaïitteekeniugen tot de Brieven aan de Corinthen genaderd. De duizende inteekenaren, voorgegaan door H.H. M.M. den Koning en de Koningin, zijn tot bewijs van de belangstelling in dit werk. Deze ingenomenheid is ligt te verjaren en hoe meer de opmerkzaamheid zich op deze uitgave vestigt, zal dit werk nog meer algemeen gezocht wortlen. Ontegenzeggelijk is de STA.TEN-biJtsEL roet kantteekeilingeil het voornaamste werk, dat ooit in ons tand verschenen is. De vertaling der Heilige Schriften, gelijk zij hier voorkomt, is de eenige, die door de Kerk in Nederland is bezorgd, waaraan derhalve authenticiteit moet toe gekend worden, en die daardoor van het werk van alle particulieren is onder scheiden. De kantteekeningen, die men hier, zoowel van het Oude als het Nieuwe Testament, vindt, leveren eeu schat van verklaringen en opmerkingen, die niet Genoeg gewaardeerd kan worden. Door velen van de godzaligste en geleerdste mannen in het bloeijendste tijdperk der godsdienst, met onderlinge overeenstemming en met Goedkeuring van geheel de kerk geschreven, geven zij tevens al wat in vroeGere" werken tot verklaring der HeiPge Schriften is nagelaten; zoodat men hier duidelijk en bondig verneemt wat de kerkvaders, reformateurs en andere uit nemende mannen in dit opzigt geleerd hebben, terwijl nergens eenige twijfel over de zuivete voorstelling van de leer des geloofs kan beslaan. Welke boeken men derhalve ontbeert, de Bijbel met kantteekeniD2en behoort nervens te ontbreken. Toen dit werk in vroegeren tijd aanzienlij^ hooger kosten dan" tegenwoordig vorderde, is het gedurig op u:euw gedrukt. Nu .ie pr-js zoo gering is, als tot nog toe nooit is voorgekomen, ziat men zich algemeen in de gelegenheid dezen Bijbel te verkrijgen. Zulk een werk zal men, zoo eenigzins de godsdienst op prijs gesteld wordt, niet in geringer staat dan andere boeken, maar iu behoorlijke gedaante verlangen Aan dit verlanGen wordt hier te gemoet gekomen. Fraaiheid van letter, helderheid van papier en duidelijkheid van druk zijn hier vereenigd. En wat de naauwkeurigheid betreft, wordt alle zorg besteed dat deze uitgave met de beste van KELR in vol- komene overeenstemming zij. Nog staat de inteekening open zoo lang de voorraad strekt van hetgeen reeds afgedrukt is. De prijs is 20 Cent per aflevering, en kompleet 12.80 met Duitsche of met Latijnsche letter. Bij deze uitgave is men tevens in de gelegenheid in hetzelfde formaat de BERIJMDE PSALMEN, FORMULIEREN en LITURGIE te ver- krijgeu, zjodat dit alles achter den Bijbel gebonden kan worden. S. VAN VELZEN Jr., Uitgever.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2