Buitcnlaniï. Binnenland. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. ven-, Tcr-'gj-.n» schijnbaar en tijdelijk. Het is onmogelijk de degelijk verkregen en eigen geworden regten, als die der omwenteling van 17is9 der inenschheid te ontnemen; wat de wereldd win geilde magt van den grooten Napoleon niet ver- mogt, dat heefi vreedzame ontwikkeling in Pruisen en Oostenrijk te neeg gebragt. Eu wij Nederlanders, eerstelingen der vrij heid, u ij zouden vreezen en bekommerd zijn voor de muchi- natien van bekrompen overmoed. He reactie is het krachtigste middel ter hereeniging der waarlijk vrijzinnigenzij maken in Nederland eeue zedelijke meerderheid uit, waartegen de numerieke moet bezwijken. Waartoe dan gissingen, geruchten, vertellingen en onbeschei den verhalen onze overtuiging kan niet geschokt worden, de meerderheid der kamer was in haar onbetwistbaar re»t, toen zij de begrooting verwierp van een ijdel en overmoedig man, in wien zij geen vertrouwen kon stellen, en zij is volstrekt niet verantwoordelijk voor de gevolgen, ai zouden die, door den invloed van schandelijke intriges, schijnen uit te ioopen op teruggang. Het ruslig afwachten der beslissing getuige van onbeperkt verlrouwru op de zekerheid onzer beginselen, en als wij geroepen worden tot medewerking dan blijke onze trouw aan regt en vrijheid I Londen, 12 December. De Times zegt, dat de regering en de natie in Frankrijk zoo spoedig mogelijk het denkbeeld moeten laten varen, dat er iu Italië tueer dan eeue uieeiiiug bestaat omtrent het wereldlijk gezag van den paus. Het lot van Italië hangt af van ue handhaving van het besluit van 1S61. In eene maandag gehouden vergadering van de maat schappij van aardnjk>kuude zijn brieven voorgelezen van dr. Kirk, van Zanzibar, die van 14 dagen later dagteekening zijn dan de jongste uit die plaats ontvangen berigteu. In die brieven wordt het gerucht, dal dr. Livingstone eemge maanden geleden nog in leven was, nader bevestigd. Men verneemt, dat in hel rapport aan 't congres van deu minister van oorlog, Grant, de opgave voorkomt, dat van 34.ÜH0 gedurende dit jaar geworven rekruten 13,000 ge deserteerd zijn. Dezen behoorden vooral tot de afdeel in gen, die tegen de Indianen gezonden waren. In plaats van te vechten zijn zij naar de naburige gouddistricten verhuisd. Bij zekere gelegenheid is een geheel regiment kavalerie gedeseneerd. P&rijS, 11 December. In het staalkundig overzigt van den Mouiteur worden in herinnering gebragt de verklaringen, door de heerpn de Moustier en Roulier in het wetgevend lig- chaam afgelegd. Het blad wijst op het votum van vertrouwen roet bijna eenparige stemmen aan het gouvernement verleend en zegt, dat uimtner meer volkometi overeenstemming en sym pathie tusschen het ministerie en de wetgevende vergadering bestond dan thans. De betuiging der goedkeur»..g voor het veriedene is tevens eene uitdrukking van vertrouwen voor de toekomst. Die stemming heeft aan de fransche diplomatie nieuwe kracht bijgezet. De regering des keizers blijft voort gaan met hare pogingen, om de medewerking der mogendhe den te erlangen, ten einde te geraken tot een toestand van bevrediging en regt, weiken zij tr..cht le bereiken zoowel in het belang van het pausdom al9 in dat van Italië. Wel verre dat de regering de eenheid van Italië iu een hatelijk daglicht zou willen stellen of onverschilligheid daaromtrent uitlokken, wenscht zij integendeel den haat en het wederzijdsch wantrouwen te doen vergelen. Zij zou het oogenblik willen verhaasten, waarop de welgevestigde eenheid van Italië tevens zal omvatten het regt om zelfs de souvereiniteit des pausen te beschermen. De regering is van gevoelen, dat de raadge vingen der europesche mogendheden een gunstigen invloed kunnen oefenen en de beginselen van verzoening doen zege vieren. De conferentie kan nog met goed gevolg bijeenkomen en de regering heeft zich in dien geest bij de europesche rao- gendhedeu uilgelaten. De aangeknoopte onderhandelingen wor den voortgezet. -^u hei rapport, waarin de maarschalk Narvaez aan ko ningin Isabella de sluiting der wetgevende kamers en de bij- eenroeping der nieuwe cones tegen 27 december voorstelt, zegt hij, dat de regering der koningin zich bewust is, onder de iuoeijelijke omstandigheden, waarin hei land verkeerd heeft, in allen deele haar pligt betracht te hebben, maar dat dit be wustzijn haar niet genoeg is, en zij er behoefte aan gevoelt, hare overtuiging in dat op/igt ook door de stem der volks vertegenwoordiging bekrachtigd ie zien. Berlijn, 12 December. Het huis der afgevaardigden heeft heden het wetsontwerp, betreffende het verhoogen van het in komen des konings, met eene groote meerderheid aangenomen. Eenige weinige leden der partij van vooruitgang hebben tegen de voordragt gestemd. Men verzekert, dat de russisch-amerikaansche telegraaf- maatschappij, die reeds drie jaren in Siberie en verder in het hooge noorden van Azie werkzaam is, nog geen enkele harer werklieden verloren beeft, noch door een of ander toeval, noch door de ruwheid van het klimaat, noch door eeue ziekte, (die geacht kon worden daarvan het gevolg te zijn. Gemiddeld heeft die maatschappij des zomers 250 man en des winters 150 man in hare dienst. Weenen, 12 December. Be beriglen uit Hongarije komeu daarin overeen, dat de vereering van Kossuth op bedenkelijke wijze toeneemt en dat deze agitatie thans zeer vele aanhangers heeft Zijn portret hangt in alle boek- en plaatwinkels voor de glazen en wordt bij duizende exemplaren verkocht Be dagbladen zijner partij worden thans het meest gezocht én ge lezen, en verscheidene nieuwe worden opgerigt. Bovendien neemt het verzet van eenige comitateii tegen de besluiten der regering toe. Zoo heeft het Sgatmarer comituat de ministeriele resolutie, betreffende de reeruiering, als in strijd met de wet verworpen. GOUDA, 14 December. - In de zitting der tweede kamer van woensdag heeft de minister van binnenl. zaken overgelegd het algemeen plan der werken van de kanaal-maatschappij, maar niet het contract met den aannemer, dat h:j niet officieel bezitvoorts vele bestekken en bijlagen. De zaak is coramissioriaal gemaakt. Nog werd eene incidentele discussie over die stukken gehouden. Vervol gens is de discussie over het crediet voor de mogelijke exploi tatie der staatsspoorwegen aangevangen. Iu de zitting van donderdag zijn de beraadslagingen voortgezet. De heer Dumbar verklaarde zich voor het wetsontwerp uit het oogpunt van het algemeen belang; hij vroeg evenwel eenige inlichtingen. De heer van den Heuvel betoogde, dat even goed als de lijn Almelo—Sal/bergen ook de lijn EindhovenLuik door den staat in exploitatie dient te worden overgenomen. De lieer Rappard was van meening, dat de regering noch de bevoegdheid noch het regt heeft de exploitatie voort te zetten van genoemde zijlijnen, als behooreude aan particuliere maat schappijen. De heereu Bots en Hollingerus Peypers ondersteunden het gevoelen van den heer van den Heuvel. De minister van binnenl. zaken beantwoordde de verschillende sprekers. Hij verdedigde bet ontwerp van wet in het b ree Je waardeerde ook het belang der particuliere zijlijnen en herhaalde de verzekering, dat, als dit zonder groot financieel nadeel ge schieden kon, de regering niet ongenegen was ook die dienst casu quo over le nemen, maar daartoe moesten dan nieuwe contrac'.en gesloleu worden. In art. 1 heeft de regering eeue verhooging van 150,000 aangebragt. Al de overige artt. ziju aangenomen, zoo mede de wet met algemeene stemmen. In het eerste gedeelte der gisteren ca. half twee ure geopende zitting der tweede kamer is hit wets-ontwerp, hou dende vaststelling der begrooting van het fonds, voortsprui tende uit de koopprijzen van domeinen voor 1868, ua eenige discussie aangenomen met 55 tegen 7 stemmen. Aervolgeus zijn de disctissien aangevangen over de onteige ningswet HaagGouda: Eerst heden was het zeer uilgebrei verslag verkrijgbaar, waarop de minister mondeling heeft moe ten antwoorden. De minister van binnenl. zaken heeft de concessie in het breeue verdedigd, en de minister van financien heeft de af zonderlijke overeenkomst nopens het brievenvervoer toegelicht, waarna de heer Blom het ontwerp heeft bestreden, als niet bevorderende het algemeen belang op de best mogelijke wijze. De heer Fransen v. d. Putte heeft den minister verzocht, om zoo mogelijk zijne textuele rede reeds morgen afzonderlijk te doen afdrukken, zoodat de leden haar vóór en bij de dis cussie kunnen raadplegen, waaraan de minister, als 't kan, ge volg zal trachten le geven. Blijkens de onteigeningswet voor den spoorweg 's Gra ven hage— Gouda, zal die weg aanvangen op den spoorweg Rot terdam—Gouda, bij de draaibrug over de ringvaart van den Zuidplaspoider. Verder is hij ontworpen in nagenoeg regte rigting naar sGravenhage, langs de noord-oostelijke grena van de kom dier gemeente, eindigende aan den bezuidenhoutschen weg. an het daar te maken station is bij het plan gerekend op een verbindingsweg naar den holl. ijztren spoorweg, aan sluitende aan dien spoorweg ten noorden van dedelftsche trekvaart. Men meldt uit Dockum dd. II december* De handel in vlas in de vorige maand, vooral in 't begin, was zeer geanimeerd, veroorzaakt door r;.ringen aanvoer en eenige vraag naar monsters; nu echler de aanvoer grooter wordt, en de begeerte tot koopen vermindert, gaan de prijzen zeer achteruit, zoodat men aanmerkelijk lager kan koopen dan vóór 14. dagen. De puikste soorten komen weinig voor en worden nog al gekocht, waardoor zij hoog in prijs blijven; heden liep het weder flaauw; men besteedt van 1.60 tot 2.50 en 2.60. In het Weekblad voor Lager, Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs leest men de volgende aankondiging van Trio, Journal amusant en trois langues, francais, anglais et alleraand, pour la jeunesse. Deventer, C. Zwaardemaker. Zij die met het onderwijs in de levende talen belast zijn, weten bij ondervinding hoe noodzakelijk, maar tevens hoe moeijelijk het is de jeugd aan het lezen in de vreemde talen te gewennen, en gewoonlijk zit het bezwaar daarin, dat Ue on derwijzer niet altijd werkjes weet aan te wijzen, die eene niet al te gedwongen zedelijke strekking hebben en die onderhou dend en boeijend genoeg geschreven zijn om door hunne aan trekkelijkheid den leeslust op te wekken en aan te moedigen. Vooral is dit het geval met de werkjes in de fransche taal, waar Airaard en Maine-Reid bijna de eenigsteu zijn, die den echten kindertoon weten aan te slaan, doch die dan ook alle in het nederlandsch vertaald zijn en daardoor juist voor de meeste jongelieden den prikkel der nieuwheid verloren hebben. Aangemoedigd door het gunstig onthaal aan „Bato, tijdschrift voor jongelieden" ten deel gevallen, heeft de heer Zwaarde maker beproefd in eeneu behagelijken vorm iets dergelijks voor de nieuwere talen zamen te stellen en de eerste aflevering, welke juist van zijn „Trio" verschenen is, dunkt ons eene zoo gelukkige proeve van bewerking aan te bieden, dat wij niet schromen ouders en onderwijzers, opvoeders en kindervrienden daarop met nadruk opmerkzaam te maken. Behalve toch dat de stukjes, welke de heer Zwaardemaker heeft verzameld, uit munten door eene goede taal en Hinken stijl, zijn zij zoo on derhoudend en aangenaam geschreven, dat zij volkomen be antwoorden aan het doel, waarmede hun hier eene plaats is ingeruimd. Maandelijks zal daarvan eene aflevering verschijnen van 48 bladzijden, zoodanig ingerigt, dat het jaarlijks drie boekbun- delijes vormt, ieder eene taal bevattende, terwijl de prijs van vier gtildeii per jaar, de nette uitvoering in aanmerking ge nomen, zeer billijk mag genoemd worden. Voor ouders, die hunnen kinderen bij de eene of andere feestelijke gelegenheid een gepast en nuriig geschenk willen geven, is het inteekenen op dit onderhoudend maandschrift eeue uitmuntende gelegenheid om het onderwijs, op de scholen ge geven, eene practisehe oefening te bezorgeu, en wij twijfelen niet of de jongelieden zeiven, jongens en meisjes, zullen na kennismaking tnet de eerste aflevering, elke maand gretig naar het verschijnen van hun journaal uitzien, terwijl ouderen en volwassenen insgelijks met genoegeu met den inhoud daarvan kennis zullen maken. Wij weuschen den heer Zwaardemaker geluk met de gelukkige greep door hem in het belang van de lectuur der jeugd gedaan, en durven aan zijue onderneming de beste uitkomst beloven, terwijl wij met bijzondere ingeno menheid de verschijning van zijn tijdschrift vuor de jeugd vermelden: en de verspreiding daarvan in gemoede aanbevelen. Er bestaat wel geen beter voedsel, zoo wel voor den ge zonde als voor den herstellende, dan zuivere onvervalschte chocolade; immers een kop goede chocolade overtreft verreweg de beste bouillon in gehalte van werkelijke voedingsstof. Voor billijke prijzen te verkrijgen, vindt echter zoo dikwijls eene vervalsching van dit artikel plaats, dat eene kwaliteit, voor welker zuiverheid wordt gewaarborgd, eene zeldzaamheid i9 geworden. Het verdient daarom te meer vermelding, dat de stoom-ehocolade-fabriek van Franz Stollwerck te Keulen, die tot de meest belangrijke fabrieken van Duitsch- land behoort, op de wereldtentoonstelling te Parijs wegens zuiverheid, voortreffelijke kwaliteit eu goedkoopte van hare chocoladen, met de priisraedaille werd bekroond. Deze onder scheiding is des te eervoller, dewijl de uitgereikte medaille de eenige is, die in deze branche op geheel Pruisen is gevallen. De fabriek dankt aan haar beginsel, alleen volkomen zuivere fabriekaten ter markt te brengen, haren alom verbreiden roem. Men zoude kunnen beweren, dat het zoowel de pligt als het belang van iedere groote handelszaak in victualiën enz. is om Jiare klandisie van dit product te voorzien. De uitoefening van beroepen eu bedrijven toor ingezetenen en vreem delingen zonder onderscheid van geslacht of kerkgenootschap is in Beijeren vrijgesteld. De koning van Pruisen zal een miilioen th. verhooging bekomen. Griekeulaud belooft instemming met het beginsel van non- interveutie ook ten aanzien van Caudia. Jn Frankrijk mag ait Ke- derlaud eu België vleesch ingevoerd norden, ïnits het aau de grenzen gezond worde bevonden. Men vreest reeds weder voor ongeregeldheden in den kerkelijken staat In Noord-Amerika is meu zeer verbolgen over h*t ophangen der fenians in Eugelaud. Men wil 'n Noord-Duitsch- land de diplomatie der kleinere staten geheel opheffen, om de herhaling te voorkomen der hesceu-darmstadtsche stoutigheden. Een scheve— ningsche visscher heeft te Gravesand binnen gebragt een in zee verlaten gevonden driemaster met eene lading hout ter wraarde van f 100,000. Te Liverpool heeft de overheid het houden eener rouw processie voor de gehaugeu fenians verboden. De terse hell inger loodsi ink tiaar no. 4 is met 7 wakkere zeelieden in den laatsteu storm vergaanvijf weduwen en 26 weezen nalatende. Het russische leger wordt gewapeud met naaldgeweren. Men verwacht in Belgie eene ministeriele crisis. Te Dresdeu is in eene volksvergadering van 400 personen besloten tot het oprigten eener democratische partij. Men verneemt nit l hina dat ui de provinciën nabij Peking een gevaarlijk oproer is uitgebarsten. Griekenland beklaagt zich dat het uitgesloteu is vau de dood*; boren conferentie. N. von Dreyse, de uitvinder van het rampzalig naald geweer, is dezer dagen overleden te Sowmerda in Thuringen. Men hoort te Londen op nieuw van aanranding op de straat in den avond. De wurternbergsche regering is zeer tegen de opname in den noord— duitschen boud. De oosteurijksche regering zal geenerlei maatiegel voorstellen, die gelijkt op een staatsbankroet. Vrijdag, 13 December. Tegenwoordig de heeren van Bergen lJztndoorn, voorzitter, do Grave, Viruly, Prince, Braggaar, Rerny, Buchuer, Droogleever, vau Gennep, Kist, van btraaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen eu gearresteerd. Is ingekomen eeu besluit van heeren gedeputeerde stater, houdende bedenkingen tegen de begrooting der kosten van het burgerlijk armbestuur en van het bestedehngbuis voor kinderen, voor het dienstjaar lfcCs. De heer Westerbaan komt ter vergadering. De bedenkingen betreffen den post van voorschotten, ten behoeve vau elders armlastigeu, die wel bij voortduring afwisselt, maar waarbij toch de gemeente in voorschot blijit. De secretaris leest eeue nota van tegeu- btdenkingen en ophelderiugen van B en W., waarin de zaak van h«*t burgerlijk armbestuur wordt opgehelderd cn redenen aangevoerd voor de verhooging der begrooting van het bestedeliughuis De heer Kist vraagt eenige ophelderingen, die gegcv.n worden Eu alsnu wordt besloten tot de terugzeuding der begrooting aan hh. gedep staten met bijvoeging der nota met verzoek om gtene wijziging te brengen in de begroot ing. Voorts is aan de orde het ontwerpreglement voor de stadsruuziekschool Op voorstel van den heer Buchuer wordt dit reglement terstond ar- tikelsgcwijze in behandeling genomeu. De heer Viruly verlaat de vergadering. De 16 artikelen van het reglement worden achtervolgens onveranderd goedgekeurd, na korte discussie over art. b, betreffende de toelating der leerliugcii eens in het jaar, art. 9, de verpligtiug om eerst een jaar lang de zangschool te bezoeken en den leeftijd der toelating Daarna wordt door den heer Kist voorgesteld, omdat het hier al< t ware een geheel nieuwe zaak geldt, de bestaande commissie niet aan te vullen of te vergrooten, maar die geheel te hernieuwen en alzoo vijf leden te benoemen. Dit voorstel wordt met 11 tegen 1 stem, die van deu voorzitter, aan genomen, eu eindelijk het reglement in zijn geheel aangeuomen met algetneeue stemmen. B. en W. stellen voor de verhooging van een post op de begrooting ten gevolge van wijzigingen in de voorwaarden van deu verkoop van boomtu enz. Conform. Wordt medegedeeld door den voorzitter de afloop der verpachtingen en der veikooping op gister, als verpachting no i. 220, 2. 31, 3 7, 4. f 24, 5 27, 6. 135, verkoopiug no. 1. 215, 2. 29, eD stellen zij voor alles te gunnen behalve de verpachting no. 1 en die op nieuw te verpachten voor eeu of voor zes jaren, dat algemeen wordt goedgekeurd. De commissie voor de verordeningen breugt rapport uit op het vroeger ingekomen adres van deD heer J. P. van Catz, betreffende het bouwen van zijn huis en beiigt, dat het verzoek, gelijk het daar ligt, voor geene inwilliging vatbaar is, maar dat door het brengen van eeDe geringe wij ziging in art. 2 en 3 van het bouwreelernent aan B. en W. de bevoegd heid kan toegekend worden, oro in dergelijke voorkomende gevallen naar bevind van zaken te kunnen handelen De heer Peeters maakt opmerkzaam op de mocijelijkheden, die uit zoodanige wijzigingen zouden kannen voortvloeijen, waarna het voorstel wordt goedgekeurd. Iviets meer aan de orde zijnde, gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren ter resumtie. KANTON GEREGT te GOUDA. Bij vonnissen van 20 November 1867. 1°. A. N. 2°. A. v. d. V., ieder wegeus het zonder nood zaak berijden van een met klinker bestraat voetpad te Gouda, met een kruiwagen niet beladen met glas of aardewerk, ver oordeeld tot eene geldboete van 1, of ieder 1 dag subsid. gevangenisstraf. 3°. M. K. 4°. T. v. H. en J. v. V., isder wegens het visschen in eens anders vischwater1°. zonder voorzien te zijn van eene daartoe betrekkelijke akt* of kostelooze vergttr^ I ning, en 2°. zonder voorzien te zijn vau een schriftelijk bewty*

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2