VISITE-KAARTEN Ml advertent IEN. Gemengde Berigten. Varia. De Bijenkorf, Tot kennisgeving en waarschuwing. Stollwerck'sche borst-bonbons iu hunne uitwendige Burgerlijke Stand. A. QUANT, BOVENKWARTIER, BIERBROUWERIJ Dr.J. B. ROLL het algemeen belang niet op den voorgrond had gestaan. De iieer van Lvnden was van gevoelen dat de bezwaren tegen de overeenkomst ondergeschikt moesten blijven aan het belang der aansluiting en dat de regering het publiek belang had bevorderd. De heeren Pijnappel en Godet'roi verdedigden de voordrngi, hoewel de transactie vele bezwaren had. De heer Fransen van de Putte zou eerst voor de wet stemmen, maar achtte de aansluiting niet genoegzaam gewaarborgd, doch ver anderde later in den Joop der discussie van opinie en ein digde roet tegen te stemmen, en de heer van Voort buysen zou, oru het belang der zaak, de wet aannemen. De heer Thorbecke opperde onderscheidene bezwaren, hij geloofde niet dat de aansluiting ooit zon worden bewerkstelligd. De mi nister van binnenlandsche zaken bestreed de argumenten te gen de transaetie aangevoerd en is het ontwerp ten slotte aangenomen met 43 tegen 21 stemmen en daarna het ontwerp HarmeienBreukelen met algemeeue stemmen tegen eene. In de zitting van de eerste kamer der siaten-generaal van dingsdag zijn zes kleine wetten aangenomen. Tegen woens dag ten 2 ure zijn eenige anderen aan de orde gesteld. Don derdag ten 11 ure worden alle begrootings- en crediet-wetten, de begrooting der staatsspoorwegen en de credietaaD vrage voor de exploitatie der staatsspoorwegen in behandeling genomen. De Arnhemse!'e Courant zegt: Waarom is bet vooruit/igt om te ondergaan wat de libe ralen meer dan eens ondergaan hebben, en dat hun ten slotte tot voordeel gedijd heeft, zoo verschrikkelijk voor de reacti- onnairen? Waarom sparteleu zij aldu9 tegen deze gevreesde verjorgenskuur? Waarom moeten hemel en aarde bewogen, het land in rep en roer gebragt, waarom moet al deze pban- tasmagorieu van het verloren Nederland eu de omgeworpen dynastie vertoond worden, omdat de vertegenwoordiging het diplomatiek beleid van een reactionnaircu minister beell afge keurd, en omdat men vreest, dat zij ook het financieel beleid van een anderen reactionuairen minister zou kunnen af keureu «Om eene zeer eenvoudige reden. Omdat de reactionaire partij ueet dat zij geene toekomst heeftomdat zij weet, dat z.j zelfs geene veikeiijke partij, maar slechts eene coterie is. Gr» af van Zuylen en graaf Schimraelpenninck zijn graaf van Zuylen en graaf Schimmelpenuinck, en niets ineer. Zij verte genwoordigen geene partij in het land zij zijn slechts partij gangers op hunne eigene gelegenheid zij zijn zelfs de reactie niet zij zijn slechts reactionairen Ge^-n staatsman is denkbaar zonder partij geene reg°riug is denkbaar zonder ten stelsel en programma van regeren, en er is geen stelsel en programma van regeren, wanneer er geene meeruerheid in het land is, die dit stelsel en programma als ue zijne erkent, ze helpt hand haven en in toepassing brengen." In de Friesehe Courant leest men het volgende Berigten uit den Haag verzekeren, dat de ontbinding der kamer bepaald aanstaande is. 't Zou op die wijze wel wat druk gaan Het pleizier gaat er zoodoende af. Maar moet bet zijn, wel, dan maar weer aan het steramen, aan het lezen van brochures, proclamatie!:, lange advertentieuvan voren af dan maar weer in 's vredes naam. Moge het geduldige volk van Nederland uit de ondervinding der achttien laatste maan den dan geleerd hebben, dat 's lands heil toch waarlijk niet te zoeken is bij eene conservatieve regering. Men deelt, zegt de N. R. C., van een goed ingelichte zijde mede, dat de heer Mijer mei de laatste mail aan den min. van koloniën geschreven heeft, dat Indie niet conserva tief kan geregeerd worden en dat hij des ministers voorschrif ten onuitgevoerd moet laten, omdat zij in strijd zijn met het regerinss-reglement. Volgens statistieke opgaven, voorkomende in den neder- laudschen residentie-Almanak voor 1866, bedroeg de bevolking der provinciën op 31 december 1866 als volgt: Noord-Brabant 426,573, Gelderland 430,286, Zuid-Holland 673,761, Noord- Holland 571,**33, Zeeland 177,832, Utrecht 172,487, Friesland 292.503, Overijssel 253,163Groningen 113,755, Drenthe 104,956 eu Limburg 223,532, zijnde het totaal 3,440,281 rielen (1,704,875 mannelijk en 1,735,406 vrouwelijk geslacht). Vereelekeu met de volkstelling op 31 dec. 1859, is de be volking vermeerderd met 75,948 m. en 55,364 vr., totaal 131,312. Sedert 1 jan. 1830 is de bevolking des rijks met 877,975 zielen toegenomen, zijnde 24,388 per jaar. Maandag avond ten zes ure brak aau den Usseidijk, tus schen Gouderak en Ouderkerk a/d lJssel, een hevige brand uit in e n blok huizen, waaronder de bekende herberg //bet Zwaantje." Door den hevigen wind aangeblazen, greep bet vernielend vuur alles aan, en was er aan geen blusschen te denken. Naar men zegt, is er slechts een gedeelte van den inboedel kunnen gered worden en brandde alles totaal af. Naar men verneemt zou zich in de naburige gemeente Sluipwijk, bij den landbouwer A. R. een geval van veetyphus voorgedaan hebben, waarvan de bijzonderheden zeer verschillend worden meegedeeld. Zooveel is zeker, dat de noodige maat regelen tegen verspreiding der ziekte terstond genomen werden, en dat de bevoegde auto. iteiten zich ijverig bemoeijen om verder onheil te stuiten. Men schrijft ons uit Gorinchem dd. 16 December: Van verschillende zijden vernemen wij heden, dat het nog geenzins zeker is, dat aan den Elshout een stoomgemaal zal worden daargesteld. Door eeuige besturen zouden bezwaren zijn geopperd over de plaats van stichting en dientengevolge alles weder op losse schroeven staan. Wij hopen, met het oog op het algemeen belang, dat deze geruchten*vaiseh alarm mogen zijn, want in sommige polders i3 de stand van het pol- deruater, in weerwil van gunstige gelegenheid tot uitraaling, alles behalve voordeelig. In eenige polders staat zelfs onge veer één voet op het zomerpeil, 't geen aan de pachters van grieudeD en in het algemeen voor de velling van houtgewas zeer ongelegen komt. Hoezeer de concurrentie in den waren zin vau het woord, den verbruiker ten goede komt, zoo verafschuwenswaardig is deze, vanneer zij door namaking den kooper zoekt te bedrie gen. Niettegenstaande alle weitelijke bescherming werden de verpakking veelzijdig op 't misleideust nagemaakt, ja zells de firma van den fabriekant hiertoe misbruikt. Bij den indus triëlen wedstrijd van alle landen, te Parijs, waar alle slechts denkbare huismiddelen alsborstsijropen, pastilles, peetorinen, elixers, extraeten etc. etc. vertegewoordigd waren, werd van de zijde der internationale jury alleen aan de Stollwerck'SChö borst-bonbons de prijsmedaille toegekend, een bewijs dat de compositie van den koningl. Geh. Hofraad, en universiteits professor Dr. HARLESS nog niet geëvenaard is. De lijdende moge zich dus bij het koopen van de regte verpakking, van de volledige firma en de aanwezigheid van het hofleveranciers-zegel van den fabriekant wel overtuigen. De italiaansche minister heeft een te kort van 200 millioen op de begrootiug aangekondigd. De oostenr. eerste kamer heelt de herziene grondwet met algpmeene stemmen onveranderd aangenomen Men verwacht oorlog tusschen Thibet en N' paul. Ruitn zes bunders boom gaard zijn te Wijk bij Duurstede verkocht voor 16,900. In het mexicaansche gewest Duraugo is een opstand uitgebroken Men ver wacht eene nieuwe portugesche leeniug van 2 a 3 millioen ponden sterling. De feuians hebben getracht de gevangenis in Clerkenwell in de lucht te doen springen om zekeren Burke te bevrijden, dit is niet gelakt, maar drie personen zijn gedood en 39 gewond. In de ves tibule van het kapitool te Rome is eene hevige proclamatia van het romeinsche comité van opstand aangeplakt. De frausche bank heeft voor het eerst sedert hare oprigting meer dan 1000 millioen fr. in kas. In het oostelijk gedeelte van Londen heerscht onbeschrijfelijke ellende. In het dorp hloppenheim bij Mainz is de veetyphus uitgebarsten. Te Toulon wordt alles gereed gehouden tot de onmiddellijke ver scheping eener divisie naar Civita-Vecchia. Men wil den arbeid der kinderen in de fransche fabrieken regelcu bij de wet. De beproefde vereeniging vau Coburg en Gotha is mislukt. Pruisische officieren die deelgenomen hebben aan eene kiesvergadering worden verpligt hun ont slag te nemen. 12000 Abyssiuiers verlaugen reeds een vriendschaps verbond aan te gaan met Engeland. In de week van 1—7 dec. zijn drie personen overleden aan de cholera, twee te Rotterdam en een te O. en N. Gastel. Zeven schouwburgen staan sedert de onlusten stil te Rome. Oostenrijk heeft voor het lijk van Maximiliaac de republiek Mexico erkend. De paus zal den 24 dec. 12000 medailles aan zijne soldaten uitdeelen. De Vesuvius werpt voortdureud stroomeu gloeijentie lava uit. Spanje wil Cuba en Porto Rico verkoopen aan de vereenigde staten voor 150 millioen dollars. De spaansche regering heeft 27 nieuwe sena toren benoemd Te Enschede is de stoomfabriek van de hh. J. Stroink Zonen verbrand. De schade wordt begroot op 100 a 150 duizend gulden. Het maken van een fort op de houtenscbe vlakte bij Vech ten is aaubesteed voor f 526,000 Kunnen ambtenaren zitting in de tweede kamer hebben Deze vraag is ter loops behandeld, toen de credietwet voor koloniën in discessie was. De minister had een verhooging van trak tementen in de credietwet weggelateneen lid der kamer, te vens referendaris bij koloniën, drong er op aan om dien post weder op te nemen, en de minister, het gemeen overleg tus schen kamer en ministerie op prijs stellende, gaf aan dit dringend verlangen toe en plaatste de verhooging weder op de begrooiing. De kamer hierover evenwel anders denkende, ver wierp dien post, alzoo geen acht slaande op het vriendelijk on derhoud tusschen den minister en zijn inferieur. Het doet nu weinig tot de kwestie af of er ruggespraak gehouden was, zooals men heeft willen beweren, en of de kamer op een klein comediespel onthaald is, de kwestie is of ambtenaren als leden der kamer de belangen des volks naar behooren kunnen be- hartigen; of zij niet te veel aan de regering ondergeschikt, wel onpartijdig kunnen stemmen, of in een w oord hun positie in veel gevallen niet vrij dubbelzinnig is. Dit is echter nog niet alles. De leden der tweede kamer moeten een groot deel des jaars in 's Hage vertoeven. Het is hun onmogelijk hun andere betrekkingen naar eisch te vervullen. De traktementen worden dus voor eeu groot deel ounut weggeschonken en de ingezetenen ondervinden dikwijls nog moeite door de afwezig heid der ambtenaren. Ambtenaren zijn dus geen geschikte volks vertegenwoordigers, tenzij zij even als de vorige burgemeester van Harlingen hun betrekking neerleggen, wanneer zij het mandaat van volksvertegenwoordiger vau de kiezers ontvangen. Eeu officier, tot volksvertegenwoordiger gekozen, wordt non- actief. Waarom kan dat niet bij alle ambtenaren, die een mandaat van de kiezers ontvangen De gouverneur-generaal van Neerlands Indie beeft, naar men beweert, aan zijne vrienden de ministers geschreven, dat met de conservatieve beginselen in Indie niet te regeren is. Hij zal dus van vlag dienen te veranderen en de liberale vaan doen waaijen, waarschijnlijk tot groote vreugd der 13 onsterfelijke». Misschien was het wel zoo eerlijk, maar minder voordeelig om naar het moederland terug te keeren als aanvoerder der conservatieven toch is hij naar Indie gegaan en die beginselen maar P. Mijeren beginselen! De geschiedenis van 1818 is toch nog niet vergeten. Een ministerie Thorbecke 1 Zouden wij reeds weder zoo ver zijn, dat men daarover konde denken, eu dat daarvan ernstig konde sprake zijn. Zien wij in deze dagen de laatste stuip trekkingen der reactie, of rust zij zich toe om met menwe kracht den strijd ie aanvaarden. Spoedig zal aan de onzeker heid een einde komen. De koning zal in zijn wijsheid het lot des lands beslissen, en naar die beslissing wordt door het ge- heele land met belangstelling uitgezien. Met gerustheid kan de liberale partij die beslissing afwachten. Wordt de liberale partij tot de regering geroepen, met nieu wen moed kan zij haar programma ten uitvoer brengen, en, door de ondervinding geleerd, zal zij zich wachten om door kibbelarijen in eigen boezem de tegenpartij gelegenheid te ge ven door overrompeling het bestuur te bemagtigen en voor ge ruimen tijd vgel goeds tegen te houden Zegepraalt de reactie en moeien de kiezers andermaal beslis sen tussohen regering en vertegenwoordiging, ook dan behoeft de liberale partij niet ongerust te zijn de kiezers, door schade wijzer geworden, zullen een krachtig antwoord geven, en geen beloften! van welken aard ook, zullen op de stemming van invloed kunnen zijn. Ook de meest ontrukte gemoederen weten wat zij vao dit ministerie te wachten hebben. Slechts voor één beslissing behoeft de liberale partij vrees te koesteren. Halfslachtigheid, in de jongste tijden concihaut genoemd, altijd gevaarlijk, zoude nu hoogst noodlottig zijn. Geen transigeren met beginselen, geen geven en nemen, komt in onzen tijd te pas. Daardoor wordt het volk op een dwaalweg gebragt, en na korten tijd vindt de regering nergens steun, alom vindt zij tegenstaoders, nergens vrienden. Een zoogenaamd conciliant ministerie 20ude maar al te spoedig de pensioenlast van afge treden ministers met nieuwe namen versieren, en ook daarom is zuik een ministerie niet te verkiezen. Voor dat de tweede kamer uiteenging, heeft zij nog een wet aangenomen, waarbij onze stad roet de zoo geweuschte spoor- wegliju Gouda—'s Hage begiftigd werd. Zonder ons te be kommeren over de wijze, hoe die wet tot stand is gekomen, zonder de bezwaren tegen de concessie, uit vroegere overeen komsten voortvloeiende, te onderzoeken, zullen wij, cd bev voorbeeld van hooggeplaatste personen, nu eens denken, het doel heiligt de middeleu, en elkander geluk wenschen, dat na een spoorweglijn zal tot stand komen, die voor onze stad van het hoogste belang is. Eeu directe verbinding met 's Hage kaa niet anders dan zeer gunstig op de welvaart der stad werken. K ANTONGEEEGT te GOUDA. Bij vonnissen van 27 November 1867. po. G. Y„ C. G., A. v. H. en T. L„ aangeklaagd van het in vereeniging maken van nachtelijke bewegingen tot ver storing van de rust der inwoners; de eerste beklaagde G. V. veroordeeld tot eene geldboete van 5.50 of 1 dag subsid. gevangenisstraf en in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang, de drie overige beklaagden vrijgesproken, de kosten te dragen door deu staat. 2°. W. v. d. J- Hz., wegeDS het als geleider zittende rijden op eene met drie honden bespannen kar, binnen de gemeente Moordrecht, veroordeeld tot eene geldboete van 3 of 1 dag subsidiaire gevangenisstraf en in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. 3». H. v. D. en C. v. E., wegens bet in vereeniging vis- schen in eens anders vischwater, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van den eigenaar of regthebbende op dat vischwater, de eerste beklaagde H. v. D. bovendien wegen bet op de eerste vordering van een daartoe bevoegd beambte niet vertoonen van zijne vischacte, en de tweede beklaagde C. v E wegens het visschen zonder acte of kosielooze vergunning. Veroordeeld de eerste beklaagde H. v. D. tot twee geldboeten, eene ad 3 en eene ad 1 de tweede beklaagde v. E. tot twee geldboeten elk ad 3, of ieder 1 dag subsid. ge vangenisstraf voor elke boete, verbeurd-verklaring van bet vischtuig met bevel aan den tweeden beklaagde C. v E. tot uitlevering of voldoening der waarde, en bij gebreke hieraan tc voldoen, mede tot 1 dag subsid. gevangenisstraf, door den tweeden beklaagde C. v. E. te ondergaan en solidair in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. Gebokls 10 Dec. Tennis Willem, ouders W. A Hijd.iaarciiM au Tellinuen. 13. Maria Elizabeth PW inula, oiuhrs r A. Ihier en C D Vriens 13. Leendert Aothooie, ouders I A Wiltenburg en W. C. de Lange. - 14. Andreas Lubbert»», ouder I A san Atema cn A. de Jong. Johanna Catbarina, ouders 11. M. Larlier en L. M Gou net. 15- Cornelia Pieter, ouders Al de Graaf ea M. van der sloot Sara, ouders G. F. Tijbont en S. de Jong. Ovebiadek: 13 December. J. M. Schnileobnrg, la - G- ™j> - Speld. 20 w. t. LeeÜang. 1 t. - 14 h. Hag, 4 w Dillen, 7 w. Bevallen van eene dochter C. M. CARLIERGonnet. Gouda, 14 Dec. 1867. De ondergeteekende betuigt zijn innig leedwezen, dat hij door spoedig vertrek genoodzaakt was, Vrienden en Bekenden te verlaten, zonder afscheid te nemen. Hij roept hun dus bij deze een hartelijk Vaarwel toe. J. E. C. PEINCE. Gouda, 15 December 1867. op best GLACÉ CARTON, zeer net ge steendrukt per 100 Stuks f l.OO, 200 Stuks 1.80, verkrijgbaar bij Kleiirep. Eene fatsoenlijke familie, uit drie per sonen bestaande, verlangt met Mei e. k. te Gouda te huren: een niet te groot HUIS, echter met minstens VIJF KA- MEES en TUINTJE of OPEN PLAATS, of wel een dat getal Kamers inhoudende. Eeflecterenden adresseren zich met op gave vaD stand, lokaliteit, huurprijs, enz. aan de firma Mej. de Wed. HERMANS en C0., Boekhandel te Breda, onder lett. M. te 's Hertogenkosch. De ondergeteekende heeft de eer te be rigten, dat hij een Dépot zijner Bieren heeft gevestigd bij den Heer A.NORTIEE, Gouwe, wijk C. n°. 34, te Gouda, bij wien dezelve van heden af verkrijgbaar zijn gesteld. J ANT. SMITS, 's Hertogenbosch, 18 Dec. 1867. van te Amsterdam. Deze DrODDelS zijn een onfeilbaar geneesmiddel tegen alle Rhenmatisene ZiektenJicht enPodagra, en brengen zeifs in de hardnekkigste en meest verou derde eevallen nog hulp en verligting aan. r Iedere flacon is me: etiquette en gebruiksaanwijzing voorzien. Depot voor Gouda bij den Apotheker STEEN MEIJER.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2