hl Woensdag, 1 Januari Kennisgeving. Buitenland. 1868. a I 1S6S. 601 f Me Uitgave van A. BRINKMAN. T de expeditie Lange TiendetcegD. n°. 60. i.y Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/'2,franco p. post ƒ2,25. Advertentien van 1—6 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. GOUDSCHECOU BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het eerste aanvullings-kohier der plaaiselijke directe belasting in deze Gemeente voor het dienstjaar 1867, door Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland goedgekeurd en ter invordering aan den Heer Ont vanger dezer Gemeente is toegezonden. Gouda, den 30“ December 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZEN DOORN. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. der hartstogt, van zijn heilig bezworen regt gebruik te maken, dan zullen geen middelen, hoe vreemd ook, in staat zijn om onheilig vuur aan te stoken en tweedragt te zaaijen, waar een- dragt zoo noodzakelijk is. Dan zal het voik beseffen, dat alleen de vrijheid in staat is om de zucht tot onafhankelijkheid levendig te houden eu den auuexeerders eerbied in te boezemen dan zal geen leugen over waarheid zegepralen, en het zelfs de hooge politiek tot wet gesteld worden om de moraliteit te eerbiedigen. Den koning wenschen wij wijze raadgeveis, die de waar heid liefhebben en het belang van alle onderdanen des konings zoowel hier als in verre gewesten boven hun eigen belang of het belang hunner partij stellen. Het volk wenschen wij vertegenwoordigersdie, zonder aanzien des persoons, krachtig de belangen des lands voorstaan en de heilige regten des volks verdedigen. Allen zij bezadigdheid en wijsheid toegewenscht. Dan kan 1868, hoe verontrustend het nu ook moge schijnen, voor ons vaderland nog een gelukkig jaar zijn, en tijdelijke rampen en tegenspoeden kunnen strekken om den band tusschen volk en vorst naauvzer toe te halen. Stadgenooten Gaat het geheel wel, dan zullen ook de deelen van den algemeeneu voorspoed genieten. Is op hei einde van het afgeloopen jaar een voor onze stad belangrijke wet tot stand gekomen, die voorzeker gunstig zal werkeu op onze welvaart» trachten wij zei ven, zooveel in ons is, daartoe mede te werken. Die zich zei ven helpt, heeft aanspraak om geholpen te worden. Kracht wenschen wij u dus toe, kracht eu lust om werkzaam te zijn tot nut van u zei ven, tot nut van het algemeen, en al mogen dan rampen ons treffen, onderlinge hulp en welwillend heid zij daarvoor het beste geneesmiddel. Moge ue een d ragt in ons midden niet gestoord worden, maai wij ook di. jaar, onder de leiding van ons geineente-bestuur krachtig voort gaan op den weg van ontwikkeling en volkswelvaart! Londen, 28 Dec. De dagbladen brengen thans uitvoerige brieven uit Abyssinie, alsmede rapporten ven de indische over heden, betreffende den aan vang der britsche expeditie tegen koning Theodoras. Drie bergpassen, 12 tot 15 engelsche mij len van de westkust der Roodc Zee en slechts weinige mijlen van elkander verwijderd, geven toegang tot het abyssinische grondgebied, en hebben in hunne nabijheid geschikt terrein voor een legerkamp met wellen van drinkbaar water. Die punten zijn door de engelsche troepen, welke te Zulka, op de westkust der Ronde Zee, landden, dadelijk bezet; te Zulka is enkel een depot achtergelaten. Intusschen is er mei de toebereidselen voor de expeditie meer tijd voorbij gegaan dan verwacht was; de Times vreest dan ook, dat het regensaisoeu (hetwelk in Abyssinie tegen april aanvangt) zal invallen, voor dat de gevangenen bevrijd zijn en dat er alzoo twee veldtogten tot het bereiken van het doel der expeditie zullen worden vereischt, Hij geeft den raad, om nu reeds toebereidselen voor die gebe -rlijkheid te maken. Uit New-York meldt men van 17 dezer: Het congres heeft, met 83 tegen 55 stemmen, geweigerd de motie van ge neraal Butler tot niet-inwisseling der nationale schuldbrieven tegen goud in overweging te nemen. Tevens heeft het congres verklaard, de staatkunde der reconstructie te zullen blijven handhaven, en heeft het den president Johnson berispt wegens het dooi hem gedane voorstel tot wederintrekking van de acte van reconstructie. 29 Dec. Verschillende aansporingen komen in de tolken van de iersche nationale drukpers voor, om de engelsche bla den, die zich tegen de fenians aankanten, eens eene geduchte les te geven, en daarbij een ruim gebruik van grieksch vuur niet te ontzien. Verschillende londeusche organen doen trou wens hunne bureaux reeds een geruimen tijd door dè poliüh^- gedurende nacht en dag," bewaken. f'* Een nieuw jaar, moge het een goed jaar zijn Is 1867 .net zijn zorgen voorbij gesneld, weinigen voor/.eker zijn met «rust heid den nieuwen jaarkring ingetreden. Waar men staart, overal belemmeren donkere wolken het heldere uitzigt, overal heeft men redenen tot bekommering, en belangstellend moet men vragen Wat zal van alles de uitkomst zijn Naauwelijks is de vrees voor oorlog eenigzins bedaard, of hier en daar kan men weer dreigende teekenen zien opdoemen, en handel en nijverheid, die bronnen der volkswelvaart, kwij nen, en de nadeelen daarvan worden door ieder gevoeld. Moge 1868 voor allen een goed jaar zijn, moge het de rampen van 1867 doen vergeten, en vrede eu voorspoed Eu ropa’s deel zijn. Vrede! kan, mag dat woord nog gebruikt worden in een tijd, waarin de beste krachten der volken gebezigd worden om steeds tot den oorlog gereed te zijn, waarin de drogreden, tot walgens toe gedurig wordt herhaald, dat een krachtig leger en uitmuntende verdedigings-middelen het beste middel zijn tot behoud van den vrede; kan er ernstig sprake zijn van vrede in een tijd, waai in alle staten zich uitputten om zich ten strijd toe te rusten, en men bijna oorlog moet wenschen om van dien zoogenaamden vredestoestand eenmaal ontslagen te worden. In één woord zijn onze wenschen voor Europa opgesloten. Mogen wij dit jaar iets nader gebragt worden tot een alge- meene ontwapening, moge voor oorlogsmaatregelen, maatregelen tot beschaving en ontwikkeling des volks in de plaats treden. Is die ontwapening voor velen nog een illusie, moge het getal der voorstanders dit jaar toenemen, en althans de kltinere staten het voorbeeld geven, dat iij geen bescherming verwach ten van brutaal geweld of wonderdoende geweren dat zij op hun goed regt steunende, het geweld tier onder de oogen dur ven zien, vertrouwende op de publieke opinie van het christe lijk Europa. De oorlogs-toestand toch is niet slechts nadeelig voor de volkswelvaart, zij is ook doodelijk voor de vrijheid. Een sol- daten-hoofdman kent slechts onderhoorigen, vrije burgers kent hij niet, eu zoolang de oorlogsbudgetteu en legerorganisatien den tijd der wetgevende ligchamen of parlementen innemen, kan van waarachlige vrijheid, van verbroedering der volken, zoo noodig voor de algemeene welvaart, geen sprake zijn. Is het hoofddoel eener wereldtentoonstelling om verbroedering te brengen, het chassepotgeweer maakt de tentoonstelling doelloos, verbroedering onmogelijk en vryheid tot een hollen klank. Is Europa’s toestand in het algemeen niet bemoedigend, ook in ons vaderland is de gezigteiuder beneveld. Weder zal het volk opgeroepen worden om over het lot des lands te beslissen. De raadslieden des konings.het vertrouwen der volksvertegenwoor digers niet meer bezittende, zijn door de kroon gehandhaafd, en het volk moet nu beslissen of zijn vertegenwoordigers het in hen gesteld vertrouwen verbeurd hebben. Heeft het volk den ernstigen wil om met bedaardheid, zon-

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1