Zondag, 5 Januari]. 1T 609. 1868. kscltool. Buitcnlanb. p vermist, Effecten. Overzlgt. Uitgave van A. BRINKMAN. leester der Ge- Parys, 69% 44% 49% 76% Lange TiendeicegD. n°. 60. 297/8 9% 82% 135% ming der kosten 29% 9% 69% 82% 81% 74s/. 185% 44%6 22% Hoogste koers. 52% 61% 82% 135% 54% 33% 37%, 89% 49% 55% 37%, 89% 30 December. Gebleven koers. 52’/, GOUDSCHE COURANT. 76% 13% INKMAN. van toezigt over luzijkschool. P, Secreiarii. 1867. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post 2,2 5 Advertentien van 1—6 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. toezigt over de Soijda brengt ter ij op Zat u rdag 1868 inschrijving deren, welke aan ile en instrumen- i school wenschen 81% 74% plaats hebben op j namiddags van bouw Arti Legi. toelating zijn: i jaren voor jon- i voor meisjes. 1 onderwijs, dat gen, waarvan ten rijzer moet blijken. instrumenten is i leerling. jn indachtig ge- jving geene kin schoot meer zul- óór de volgende maand December ?n. Onze iiitzigten zijn waarlijk niet opwekkend. Terwijl de ka merzitting gesloten is en wij uitzagen naar de ontbinding, die de straf is der stoutheid van de volksvertegenwoordigers, om geen vertrouwen te schenken aan dommen hoogmoed en laster- zieke leugenachtigheid, werden wij aangenaam verrast door de benoeming van drie nieuwe ministers. Waarlijk eene voortref felijke keuze, nu weten wij waarheen wij gaan; wij zijn in volle reactie. Wintgens past goed bij het heterogene ministerie, vooral bij den minister van koloniën, ook hij beschouwt de zaken van verschillende zijden. De beide andere zijn mannen op hunne plaats. Wtj meenden welhaast kerk en staat voor goed gescheiden te zien, maar de vireeniging zal inniger wor den dan ooit. Men heeft vroeger meermalen bitter geschimpt op de zamen werking van liberalen en katholieken; toch zal het verhoud tusschen Rome en Geneve oneindig aardiger ge- zigtspunten opleveren. Ras zal men zingen „Waar werd op- regter trouiv ter wereld ooit gevonden?" Nu is de toeleg open- baar, nu wordt agitatie weder pligtsbet richting, en de vernie ling van het monster der gemengde school het doel van den kruistogt. Moet na zestigjarige zegening het sieraad van Ne derland bezwijken voor de samenspanning van bijgeloof en vooroordeel? Wij kunnen het niet gelooven, het misleide volk zal de oogen openen en den afgrond zien, door heerschzucht bereid. De schandelijke toeleg zal mislukken en een levendig gevoel ontwaken voor de onschatbare gaven van vrijheid, ver lichting en veredeling Het nederlamlsche volk by vernieu wing opgeroepen om zich vertegenwoordigers te kiezen kap*het De prijs der A Iv ?rtentien van één tot ze» regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 4 Januarij. Het is een vreemd verschijnsel, dat Engeland in zoo groofe onrust verkeert door de w’oeliugen van een betrekkelijk gering aantal fenians. Men bedenke echter dat het wanhopige inen- schen zijn, die in wraakzuchtige woede niets ontzien, voor niets terugdeinzen, als zij slechts hunnen vijanden schade ?u leed kunnen veroorzaken. Dit is dan de vrucht van eeuwen lange onregt vaardigheid en barbaarsche onderdrukking. De ver raderlijke boosheid dier schandelijke onverlaten moet krachtig beteugeld worden, maar het is overigens even noodzakelijk om rond en opregt den grond weg te nemen dier regt matige on tevredenheid, welke duurzaam heerscht in Ierland. Zonder radicale hervorming der wederzijdsche betrekking blijft die kan ker knagen aan de rust van Engeland. De expeditie naar Abyssinie is in vollen gang; de eerste berigten luiden gunstigde onderneming moge kostbaar zijn, zij ’zal de welvaart van Engeland niet krenken en kan, wie weet, welke gunstige uitkomsten bieden voor het handelsverkeer in die verre gewesten. In Frankrijk gaan er reeds stemmen op, die wantrouwen prediken tegen de britsche bedoelingen, die toch altijd oneindig beter zijn dan ai wat men ooit van de Franschen verwacht. Daar toch is men bezig den willekeurigen en ondragelijken last van den verfoeijel ijken krijgsdwang geweldig te verzwaren, i en hoe weinig weet men tegen dien gruwel in te brengen boe nietig is het verzet en hoe brutaal en dreigend zijn de ophelderingen van den maarschalk Niel. Europa mag zich be dacht houden op hetgene te wachten staat van den overmoe- digen geweldenaar, en al wil men ons diets maken, dat de dreigende woorden slechts dienen moeten om het ontwerp der legerorganisatie ongeschonden te doen doorgaan, wij vragen, waartoe die ontzettende legersmoeten zij alleen dienen om geheel Europa stelselmatig *e verarmen mogten zij veeleer de oogen openen der volken, die als het vee Ier slagtbank worden geleid, opdat de overblijxenden bukken onder militair despo tism us. Vrede heet het overal, maar wie gelooft in den vrede. Nie mand aanschouwt de vruchten des vredeskwijning en armoede zijn de vruchten van het alaemeeen wantrouwen. vertrouwen niet ontzeggen aan de mannen, die getrouw aan hunne roeping uit innige overtuiging het verkeerd beleid en ue onjuistheden van den minister van buitenl. zaken af keurden. Londen, 1 Jan. Het besluit, waarbij het huis deramer. verte genwoordigers zijn voornemen heeft uitgesproken, om te vol harden bij de reconsiructie-acte, zegt in zijn considerans o. a. Overwegende, dat de president in zijne laatste boodschap aan het congres, m schandelijke minachting voor den volkswil, gelijk die uitgesproken was in de verkiezing der leden van dit veertigste congres, heeft aangespoord tol intrekking van de reconstructie-acte. waarvan toch Het gevolg zou zijn, dat de re gering in handen gegeven werd aan de vroegere oproerige staten en de rebellen /.elven; dat het geheel? losale element in het zuiden zou overgeleverd worden a-in de verraders, is het gepast, dat het huis in krachtige bewoordingen zulk een buitensporig voorstel afwijze. en besluite, dat het huis geen slap terug zal gaan van lel standpunt van vooruitgang en bevordering van de zaak der geLjke regien en niet zal afwijken van zijn vast voornemen om alle personen le beschermen, als gelijk voor de wet, eu dat het huis verder besluite, dat er geen reden is om te twijfelen of de herstelling der oproerige staten gaat voorspoedig voort op een vasten en duurzaïneu grondslag, en dat er geen gegronde reden is om de beslaande wetten op de reconsi ruc» ie der unie in te trekken. 3 Jan Volgens berigten uit Zm/ibar heeft een zekere arabische koopman, Doll genaamd, op den Isien October den reiziger Livingstui e werkelijk aan het meer T.igtuyk gezien. Uit Athene worll gemeld: De heer Morairints. president van het hof van cassatie, duur den kondig met de /amenstel ling van een nieuw kabinet belast, is reeds in zijne taak ge slaagd. Het ministerie is aldus gevorm I Moriitiuis. presides en minister van justitie en openbare eerelieust; Dely.imi, bui- tenlandsche zaken Spiro M.dio, oorlog I .nnoptdo-, financiën Sachturi-4. marine en Mepinisi. tnnneni .ndsehe zaken Pr ’8, J«n. De Mouiteur van gisteren bevat de lijst der a. indeeling van de kies lis neten. Er zullen vuor geheel Frankrijk negen afgevaardigden meer zijn. De departe menten, wier getal afgevaardigden met één zal vermeerderd worden, zijn de Giron le, de Finisère. de oost»! ij ke Pyreneën, de Isère, de Ome. <le Hérault, de Aud?, de Cher en de Jura. Het departement de Seme zal geen afgev iardigde meer hebben, ondanks de vermeerdering der bevolking. Er heerscht op dit oogenldik tweespalt tusschen den mi nister van openbaar onderwijs en tien aartsbisschop van altijd nog ter zake van hel ouderwijs aan meisjes. Bij de au iemie. die de heer von der Goltz beden bij den kei/er gehid heeft ter overhandiging zijner geloofsbrieven als gezant van den noord-duitschen boud, «as de keizer zeer welwillend in de woor.»eu, die hij deu gezant toesprak, lag geen de minste wrevel. 2 Jan. De Muuiteur meldt: Gisteren heeft Je keizer bij de receptie, ter gelegenheid van tien nieuw jaarsdag, den pausé- lijken nuntius geantwoord Ik acht mij gelukkig bij den aanvang des jaars ais s eeds omringd le zijn door de vertegenwoordi gers van alle mogen iheden en weder te kunnen verzekeren, dat het mijne voondurenUe begeer'e is, om met haar de beste verstandhouding te bewaren. Ik dat.k u voor de wenschen, welks gij in ader uaam hebt gen it voor Frankrijk, mijne familie sn mij zei ven. De keizer, den aartsbisschop van Parijs antwoordende, zeide: De wenschen, die gij ten Hemel hebt gezon ien voor de kei zerin, den keizerlijken prins en mij, hebben mij diep getroffen. Zij spruiten voort uit een edel hartik weet dat gij de be langen der godsdienst niet scheidt van die van hel vaderland en de beschaving. 3 Jan. Na ecue langdurige discussie heeft bet wetgevend

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1