F18, werken van i Zondag, 12 Januari]. 604. 1868. erhuring K. De Verkiezing. Overzigt. CENTS I 8, unkman, - JE met eirca 22 HOOILAND, gemeente Stolwijk, ■ij 1868, des voor- tet dorp te Stolwijk, aren, aanvang ne- Mei van dit jaar. bekomen ten kan- J. G. BROUWER t. Brieven franco. SDITIE zich Uitgave van A. BRINKMAN. kels ter inzage aderlijke Wer- GOUDSCHE COURANT. zes VO’jT I een gemakkelijk •te Werken van door O. M. van de heeren DICKENS- Een Deel. BARNABY DAVID COP- - MKULAAS DOMBEY EN it gesteld, be- loeinde Werken tige vereischte, Ier kring van e auteurs, «ier itteu. Thans tn worden niet in geen geval ran iedere Af- Lange Tlende ic egD. n°. 60. De prijs Jer advertentien van éen tot regels met inbegrip van het ztgel is bO Cent, eiken regel daai boven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. uw antwoord gevraagd. lik d~ Deze Courant veischijnt des Doudeidags en Zondags. In de btad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. keel- en borst- eeschheid zijn de ck’sche mbons e huismiddel. De ie aanbevelingen, opesche hoven, de toegekende prijzen rekende bewijzen. zich a 30 cents den Apotheker J. Oudewater bij T. Schoonhoven bij Dit ministerie speciaal geroepen ter regeling der kubmi.de en schoolkwestie, heelt niets tui oplossing dier kwestie» ge daan. Terwijl de mHisier van binnenl. zaken nog oulai g? m de kamer verklaarde, dat ons openbaar onderwijs ongeschonden moest bewaard blijven, wenschen vier zijner collega’s diep in grijpen Ie veranderingen, die oen val van ons openbaar onder wijs zonden met zich slepen, en hel aan het toezigt der gees telijkheid onderwerpen, een toezigt, waaraan men het tegen woordig in alle landen wil on trekken, en dut hier in vroeger eeuw wrange vrucluen heeft gedragen. In de kolomen heerscht volgens alle berig'en verwarring, ongerustheid en malaise, men verfoeit er de tegenwoordige regeringsbegiuseieu, en ook hier te lande wordt het getal der aanbidders van het gouden kalf altijd minder, omdat men geen schandelijke voordeelen verkiert, ten koste var het welzijn van millioenen Javanen, die toch ook de gelie-'de onderdanen des koniiigs zijn. In plaats van regeling is door dit miniserie de verwarring in Ousl-Iudie ten top gevoerd, en me’ gruuie meerderheid zou door de vertegenwoordigers des voiks de be- grooting van kolomen verworpen zijn, indien het ministerie de discussie had durven alwachten. Ook de toestand der financiën is alles beha he bevredigend. Nu de groote sommen, door het vorige liberale ministerie bespaard, zijn uitgegeven, worden wij door leeniugcn en verhoogde belastingen bedreigd. Zijn wij dn j.iar nog vnjgeioopen, de verhoogde uitgaven in de meeste takken «Ier oieust zullen het ministerie dwingen bij een volgende begruuung de belastingen te verhoogen. en daarom was deze lieg rooting reeds bij de vertegenwoordiging mei weerzin ontvangen, en was hel lot van den minister van financiën ook zeer twijfelachtig. Eu waartoe worden aanzienlijke sommen besteed? Ons verdeeligmgsstelsel is ellendig, heet hei; alles moet ver nieuwd en verbeterd worden. Niei slechts vorderen forten, ge weren en schepen aanzienlijke sommen, ook de levende verde digingsmiddelen zijn, naar hel oordeel van het ministerie, in slechten staat, en wij werden reeds bedreigd met een verzwaring der militiewet, die evenwel vrij algemeen door de tweede kamer werd afgekeurd. Z.u de nieuwe kamer het ministerie beier ter wiiie zijn, om den imüiiepiigi voor de ingezetenen nog zwaar der te maken Wenscht gij dit, kiezers Zullen wij ons nu bij de/e verkiezing alleen tot de kwestien behalen, door het ministerie vooropgesteld of zullen wij het geheeie regeringsbeleid beoordeelt» de, zooveel in ons is trach ten mannen te kiezen, die zich met kracht zuilen verzetten tegen het tegenwoordig ministerie, om ons zoo spoedig moge lijk van hen te verlossen, die naar veler overiaiging voor hun betrekking geheel ongeschikt zijn, en de dierbaarste be langen des lands op bet spel zetten, om hun eigenliefde en ijdelheid te voldoen. Hierop, kiezers, wordt Ruim een jaar geleden kwam de tweede kamer, door allerlei kunstmiddelen bijeengebragt, te zamen, en nu reeds is het von nis uitgesproken weder worden de kiezers opgeroepen om te beslissen tusschen hun vertegenwoordigers en het ministerie; beschuldigde men bij de vorige ontbinding de kamer, dat zij zich een regt aaumatigde, dat haar niet toekwam, en dat zij door oveitreding van haar regten de doodstraf verdiend had, nu heeft zij gebruik gemaakt van een haar onbetwist toekomend regt zij heeft de vermetelheid gehad de begrooting van bui- tenlandsche zaken af te stemmen, en wederom volgt de ont binding. En waarom werd de begrooting afgestemd, waarom stelde de kamer geen vertrouwen in het beleid van den tegen woordige» minister van buiteniandache zaken Waarom wei gerden 38 volksvertegenwoordigers hem hun vertrouwen Herhaaldelijk heeft men het in de laatste dagen kunnen le zen. Drie kwestien worden door het ministerie voorop gesteld De luxemburgsche kwestie, de limburgsuhe kwestie en de schelde kwestie. De minister van buitenlandsche zaken prees zich gelukkig die kwestie» geëindigd te hebnen de oppositie keurde de gebezigde middelen af. Zij wilde niet erkennen, dal het doel de middelen heiligtzij vond het verkeerd, dat hei mi nisterie, om de kwestie over Luxemburg ie eindigen, met welk land wij Nederlanders niets te maken hebben, ons in een waar- borg-tractaat gewikkeld had, waardoor wij gevaar loopen een maal in een europeschen oorlog gewikkeld te worden zij kunde niet goedkeuren, dat met zooveel ophef over de iimburgsche kwestie gesproken werd, omdat het van zelve» sprak, dat, wan neer een vereeniging, al is die ook een statenbond, uiteen gaat, elk lid der vereeniging weder vrij is, en men dus voor de losmaking van Limburg geen vergoeding had behoeven aan te bieden, die niet gevraagd werd. Zij konde eindelijk de han delingen van den minister in de schelde kwestie niet goedkeu ren, al is dan ook de uitkomst naar ons verlangen geweest, en toch, in weerwil van die bedenkingen, in weerwil van het wantrouwen in den minister, zoude de begrooting hoogst waar schijnlijk aangenomen zijn, indien geen bijkomende umsiaii lig- heden, door de ijdelheid en arrogantie van den minister ver oorzaakt, verscheiden leden der tweede kamer niet had doen besluite» hun vertrouwen aan den minister ’e ontzeggen. Als eerlijke mannen konden zij hun vertrouwen niet schenken aan iemand, die zich, om het parlementair uit te drukken, aan on juistheden schuldig maakte. De begrooting van bijtten land «nhe zaken werd afgestemd. en het ministerie erzocht ontslag. Het verzoek om ontslag door het geheeie ministerie werd door den koning geweigerd, het ministerie bleef aan, versterkte zich met drie nieuwe leden en doet, zoo uitgerust, een beroep op de kiezers. De kiezers moeten dus weer beslissen tusschen hun vertegen woordigers en het ministerie. Onze grondwet, afkeerig van democratie, droeg het toezigt op de regering aan de volksver tegenwoordigers op, de ministers brengen dit toezigt nu reeds voor de tweede maal bij de kiezers overdeze moeten beslis sen, zoodat onze volksvertegenwoordigers door die handelwijze overbodig worden, tenzij men de tweede kamer alleen gebruiken wil als een staatsligchaam. dat alles goedkeurende, daardoor de verantwoording moet dragen van alle verkeerde handelingen, door het ministerie begaan. Medekiezers, andermaal worden wij ter stembus geroepen. Zullen wij ons tot de ingewikkelde kwestie» bepalen, door het ministerie voorop gesteld, of zullen wij van de gegeven gele genheid gebruik maken om een krachtig protest aan te teekeneu tegen bet tegenwoordig regeringsbeleid? Moeteu wij ons niet afvragen of dit ministerie de ondersteuning van onze verte genwoordigers verdient, en naar het antwoord, dat wij ons zei ven op die vraag geven, worde de keuze der afgevaardig den bepaald. GOUDA, 11 January. De ministerien beginnen «eer voor korter of langer tijd in orde te komen het was daarmede te doen in België en Ne derland, in Portugal en Griekenland, in Italië en Oostenrijk. In constitutionele staten kan het wel niet anders, en die af wisseling is niet zoo verderfelijk als men ons zou willen wijs maken Amerika althans, waar alle betrekkingen slechts vour korten tijd worden opgedragen en het iukie/en zeldzaam is, bloeit in het genot eener ons ondenkbare vrijheid, lueei dan eenige staat van Europa. Hoewel men mets dan van vrede hoort, kwijner handel en nijverheid en worden geheeie streken geteisterd door hongersnood, alsof wij in vollen oorlog waren. De fransche iegerorganisalie, die <1 -zer dagen tot stand komt, zal den rampzaligen toestand nog verergeren en aanleiding ge ven tot nieuwe dwaasheden by verschillende volken, die uil» geput en krachteloos zuilen zijn in het oogenblik 1 Eigeutiyk mogt men meenen, dat Frankrijk zich

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1