Mr. J. L. DE BïtUIJN KOPS Dr. K. A. ROMBACH. öuitcnlonït. ötttnenlonö. Gemengde Berigten. ADVERTENT IE N. Nederland, Nederland, Volk van Nederland! Hoofdkiesdistrict DELFT. een Agent, Over ij selsche brieven. Marktberigten. Burgerlijke Stand. Mr. W. R. Baron van TTJYLL van S EROÖSKE R K EX van ZIVLEN en J. L. BERXIIARDI. DE KIESVEREENIGING „Vreest God, eert den Koning*" te Gouda Mr. G. GROEN VAN PRIXSTERER en M. A. F. H. HOFFMAN. H. J. van BLOMMESTEIN, Voorz. C. F. van BERCKEL. VERKIEZING Mr. P. POST UITERWEER. Woensdag 22 Jan. 186S. P. T. van MUNNEKREDE. W R. Baron VAN TÜYLL VAN SEROOSKERKEN VAN ZUYLEN. De Directie der Internationale Suikerraffinaderij te amsteüdam, Jc!., i. II wl.feleu aau Je zege der liberalen. Waarom wijken tij 'j;,u niet, die hunne veroordeeling moeten voorzien, üan een man als Heemskerk zoo kortzigtig rijn en zich vleijen met eene andere uitkomst. in ons distriet zijn wij reeds gewoon het onderspit Ie delven. Wij hebben het voorregt niets te kunnen verliezen, wij kunnen slechts winnen. Als laauwheid en onverschilligheid plaats maakten voor krachtigen ijver, dan zouden wij onze kandidaten zien zeseviercn, maar wij durven het niet verwachten. Eene hoop hebben wij, dat mr. de Br.tuw vervangen zal worden door den genialen mr. Groen, die zijner overtuiging leelt. Wij ontveinzen niet, dat die orthodoxen de eigentlijke tegen partij zijn, maar wij verfoeijeu de halfheid der „vermomde" libe ralen, dié beide "partijen bedriegen om hunne zelfzuchtige bedoeliugen te bereiken. Loilden, 16 Jan- Men meldt uit Washington van 14 dezer: Ten gevolge van een besluit door den senaat geno men, heeft de generaal Grant zijne betrekking als minister van oorlog nedergelegd, de generaal Stanton heeft daarna zijne betrekking weder aanvaard. Parijs, 14 Januarij. Het wetgevend ligchaam heeft heden art. 14 van het leger-ontwerp met 197 tegen 43 stemmen en het geheele wetsontwerp met 199 tegen 60 stemmen aange nomen. De kamer besliste, dat voor de eerstvolgende zitting de interpellatie van den heer Lanjuinais over de begraafplaat sen, benevens de wetsontwerpen op de drukpers en het regt van vereeniging aan de orde zullen worden gesteld. De ka mer is daarna tot den 27sten uiteen gegaan. 16 Januarij. In de zitting van den senaat is de wet betiefFend. de leger-organisatie ingediend en gerenvoyeerd naar eene commissie van tien leden, welke morgen zal benoemd worden. Weenen, 15 Januarij. De Presse verneemt, dat het rijks- bud2et «isteren in de zitting van den ministerraad, onder voorzitterschap des kei/ers, vastgesteld. Het cijfer voor ge wone uitgaven voor het departement van oorlog is gebragt tot op SO millioen en bet cijfer van hel buitengewoon budget op 31 millioen. Florence, 14 Jannarij. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Rataz/i geklaagd over de onvolledige en ten rieele onjuiste mededeel in en van politieke documenten, betref fende de jongste gebeurtenissen. De hh. Menabrea en Mari antwoordden, «lat het ministerie onpartijdig alle stukken heeft openbaar gemaakt, welke het ter zijner beschikking had. De kamer heeft het besluit genomen, dat de nieuwe stukken door Ratazzi ingediend, zullen worden onderzocht. GOUDA, 18 Januarij. Z. M. heeft bepaald, dat de stembriefjes, in te leveren ter verkieziu» van ledeu van de tweede kamer der stalen generaal op den 22° dezer maand, en in geval van herslem ming op den 4» februarij a. s., respectivelijk zullen geopend worden in de lioofdkiesdistriclen Dokkum, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Hoorn, Haarlem, Leyden, Dordrecht, Roermond, Delft, Gorinchem, Gouda, den 24"" januarij en 6 februarij. en in het hooidkiesdistrict Alkmaar den 25" januarij en 7 febr liet Handbl. zegt: Het oogenblik is gewigtig. Ouze staats- en sclioolinrigtino beiie loopeu gelijkelijk gevaar. Anti-papisten, die nog in 1856 spraken van een protestant- schen staat, waarin anderen slechts werden getolereerd man nen der april-be.iegiug, die zicli niel schaamden de smadelijkste opruijmgen tegen onze roomsch-catholieke iandgenoolen ten papiere te stellen en te doen drukken, treden in verbond met dezelfde verwerpelingen van toen, en een deel van ben wijst naar al wat men verneemt, zulk een bondgenootschap zulk een waarlijk monsterachtige unie niet t f, i! zou ook' onze constitutie, bij welker behoud de roomsch-holieken meer dan iemand belang heeft, in wezen en toepassing, in naleving en uitvoering gevaar loopen. 8 Men meldt uit den Alblasserwaard De vrienden van den heer de Brauw sparen geen moeite om de kiezers te benegen, dezen heer op nieuw naar de kamer af te vaardigen. Evenwel ontmoet die kandidatuur hoe langer zoo meer tegenstand, in de eerste plaats om het voor ons schoolwezen zoo verderfelijk en voor de geldmiddelen der gemeenten zoo bezwaarlijk voorstel, door dien heer bit de ka mer aanhanging gemaakt, en in de tweede plaats omdat hii ia da kamer de hooge uitgaven voor oorlog en marine heeft goedgekeurd, waardoor het land in financieleu uood is gebragt. Diezelfde grief bestaat ook tegen den heer Hoffman, die mede te weinig zelfstandigheid betoont tegenover dit ministerie. In dezen tvaard, voor zooveel die niet tot het kiesdistrict Dor drecht behoort, wordt vrij algemeen de verkiezing gewenscht van de beeren jhr. mr. W. T. Gevers Devnoot en mr. P. P. van Bosse, bekend als voorstanders van de openbare school, van orde eD zuinigheid in 's lands geldmiddelen en als tegenstan ders van overdreven uitgaven voor het soldaatje spelen. Ge vers Devnoot is bovendien met dezen waard en onze belangen grondig bekend, hetgeen op zich zelf hem reeds aanbevelens waardig maakt. <X>ï«<00 Eenige pruisische bladen zijn in beslag genomen wegens eenigt* aan merkingen over den heerschenden nood. In Kuineuie worden op nieuw gewelddadigheden gepleegd tegen de Israëlieten. Het pauselijk leger telt tegenwoordig 22,000 man, waaronder 15,000 vreemdelingen, onder welke laatste 40U0 Nederlanders en Duitschers. Sedert 1846 zijn de scholen in Spanje verdubbeld, de scholieren ruim verviervoudigd en de kos.en van liet ouderwijs bedragen nagenoeg het vijfvoud. Het itali- aansche tekort wordt geraamd op 816 millioen. De portugesche eortes zijn ontbonden. De geestelijke goederen in Italië worden gemiddeld 23pCt. boven de raming verkocht. Te Toulouse is eeQ schip met buskruid iu de lucht gesprongen, waarbij een persoon is gedood en vier gekwetst zijn. De spoorweglijn Meppel - Heerenveen is 15 jan voor het publiek geopend. Ook in Pommeren hccrscht groot gebrek aan levensbehoeften. In Frankrijk vertoont zich agitatie tegen het vrij handelstelsel. Pruisen heeft een groot aantal naaldgeweren goedkoop en op gemakkelijke voorwaarden verkocht aan Italië. VII. Bijna altijd verwarren eerzuchtige en ïjdele ministers hnn persoon met deu troon en hnune persoonlijke ze kerheid met die van den staat. Dit maal natuurlijk iets over de verkie/.ingeu, want daar iedereen schreeuwt, juicht of scheldt, kunnen wij onmogelijk zwijgen, 't Is me een tijd. Het christelijke element onzer bij uitstek christelijke natie doet wonderen. De goede dagen voor den burgerman zijn vooibij. Graaf Schiinraeipenninck en graaf van Zuyien zullen ons nu eens regeren, zoo als we '*t na '48 niet ondervonden hebben. Maar om daartoe te geraken, moet men eerst opruiming houden. Die meuschen met hunne bur gerlijke begrippen over vrijheid en zoo meer, moeten aan kant, want eene gravelijke vrijheid pist daarbij niet. Als dan al die tegenstribbelaars, zooveel mogelijk, uit den weg zijn geruimd, waaraan men met alle kracht en onder de leus der jezuiten- spreuk werkt, openbaar en nog oneindig veel meer in 't ge heim, dan gezorgd voor 't onderwijs, door eenvoudig aan alle femelscholen subsidie te verstrekken, opdat ons volk na verloop van tijd eene snikkende, zuchtende en zich zelve oneindig diep gezonken gevoelende natie worde, die tegen onze graven als messiassen opziet en onzer aller Vader niet beter denkt te kun nen behagen dan door het aanheffen van//psalmen van Datheen." Zoo deze zaak dan in orde is, rest er nog een klein karreweitje tot onschadelijkmaking der overgebleven vrijheidschreeuwers. Daar bezoldigde troepen de overheid wapenen met eene de vrijheid vernielende kracht, zoo dient er voor een leger gezorgd, dat jaarlijks een dertig millioenen gulden kost. Dat schuld aflossen van die liberalen is ook maar gpkheid. We moeten bovenal zorgen ons prestige in het buitenland op te houden, en hoe zouden we dat in gravelijken geest kunnen doen zonder een leger en zonder enorme schulden En om tot dien toe stand te geraken, roepen alom aangeplakte plakkaten ons op om ons oordeel uit te spreken. Binnen weinige dagen zal het volk van Neerland zijn koning moeten zeggen of zijne raadslieden deugen of niet. En daarom kiezers, nu gij nog het regt hebt zulks te mogen doen, maakt er daarom een goed gebruik van. Bedenkt wel, dat de in het verschiet zijnde regeringsvorm dit zonderlinge heeft, dat, hoewel ij c e ttrgcrlijke vrijheid volkomen vertrapt, aan de maatschappij, die ouder zijnen ijzeren scepter vergruisd wordt, gemeenlijk een uiterlijken schijn en trotsche vertooning van voorspoed geeft at ij in den aanvang zeer omzigtig en naauwelijks merkbaar wer t; dat hij trap voor trap het oogpunt zijner begeerte na dert dat vleijerij, nederig groeten enz. surrogaten zijn óm den gemeenen man te behagen maar eens zijn doel bereikt heb bende, wee dan de leizen, welke ondèr zijn juk gekromd zu len moeten gaan! Daarom kiezers, ziet op het einde! oor de verkiezingskoorts aangegrepen, ben ik onwillekeurig a gemeen geworden eö heb mijne provincie verlaten. Daar is na uurlijk ook strijd, zoowel als ergens elders, doch zeer hevig is het tot nu toe niet en schijnt het ook wel niet te worden l e kie*vereemginge» hebben hunne kandidaten gesteld, zoo als zy in zoodanig geval moeten; maar ook niet meer, zoo ais zij wel konden. Nu zal er hier eu daar nog wel wat kuiperij in t spel komen, en daarbij zal de zaak haar beslag wel krijgen. In de kandidaten is nog al variatie. De Kampers proberen het eens met vader Groen. Of dit nu een karaperstreek moet beduiden, daarvoor kan ik niet instaan, maar genoemd wordt hij. Deventer doet het roijaal. Beide kiesverenigingen (ook die, waar v. Vloten beschermheer over is) proclameren Dumbar envan Delden, twee door en door beproefde mannen, goed sprekende en stemmende voor alles, behalve voor de heerschappij der negen heiligen. Daar is niets te vreezen wel is er ietwat woeling, doch die doodt zich zelve. //Jabroers" is niet het deveuter wachtwoord. Anders is het gesteld in Twentbe en Salland. Daar stelt men tegenover v. d. Linden en Limburg- Brouwer tal van bekende en onbekende grootheden. Was de vorige maal de liberale partij daar al niet zeer sterK, t zal nu gewis niet beter zijn want beide afgevaardigden, waar de hh. graven om den dood niet mee kunnen sollen, stilletjes weg te knikkeren, zou voor hete' isterie eene zegepraal zijn, die men vergeefs in een sutler d' t zou kunneu aan vijzen, want als men praat om iemand ongezouten de waarheid te zeggeu, dan kunnen zij het. Zij ontzien bij zulke gelegenheid niets, zelfs geen gravenbrein. Terwijl ik dit schrijf, heeft de zwolsche kiesvereeniging nog geen kand.daten gesteld. Evenwel zal het wel op de oude afgevaardigden van Naaraen van Eemnes en Stieltjes uitdraaien, die bovendien dan ook al reeds door particulieren in eene ad vertentie der Zwolsche Courant van heden worden aanbevolen. Populair zijn ze echter nietdoch in dit geval moet men al dubbel tevreden zijn met beider herkiezing, want bij hunne kwade hebben zij ook hunne goede zijde. Van Na tmea u. 1. is, wat men ook zeggen wil, ministerieel, en daarbij niet weinig aristocraat; maar hij is schoolopziener en zijn naam in de on derwijzerswereld staat ens borg, dat hij bij de behandeling der aanstaande schoolkwestie niet minis'erieel zal zijn. Dit zegt reeds veel en daarom is zijne herkiezing wel raadzaam, te meer daar zijn plaatsvervanger nog onbekend is en mo.i hier aan erge voorvechters niet uenkt. Stieltjes is een geheel ander man. Bijzonder knap en bij/onder eigenwijs, ziedaar alles wat er van te zeggen valt. Zijn zuiderzee-bemoeij;ngen, in verband met die oude kwestie van het zwolsche diep, geveu hem niet weinig aanhangmaar bij de behandeling der schutterswet heeft hij het bij velen verkorven. Doch, wat men ook van hem zegge, een jabroer is hij niet, en dat zegt nu veel, zoo niet alles. En hiermede genoeg over de gestelde kandidaten. Hun lot is over een groote acht dagen beulist We zuilen dan zien of we in de laats!e twintig jaar vooruit zijn gegaan of niet. Maar al mogt het dan ook blijken, dat de uitslag verpletterend is voor het liberalisme, toch twijfelen wij niet aau zijne einde- lijke zegepraal. Eeue natie als de onze, die haar kracht in zich zelve moet zoeken, kan onmogelijk het hoofd gerust neder- leggen bij graven, baronnen en meer zulke ijdeiheden der tjdei- heden. D. 13 Jan. 1868. Gouda, 16 Jnn. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 495. Roode Kleefsche ƒ490. Zeeuwsche per mud 13 a 15.50. Rogge 10.50 a 12. Gerst 6.25 a 8.25. Haver 3.60 a 4.75. Boekweit Fraiische per 2100 kilo 220 a 225. Noordbrabantsche 240 a 250. Bruine booneu 12.a 15.50. Wriite boonen 11.a 14.50. Boter 1.05 a 1.15. GOUDA. Geboren-. 13 Jan. Francina Maria, ouders A. Sliedrecht en P. Har- deubol. Anna Walradina. ouders 1) D. L. vau Goor en E. Romeijn. 15 Lena Cornelia Geertrui, ouders H. bpte en C. Vermeulen. Cor nells, ouders C Nieuw veld en S. A. Evexling 16. Johanna Iluberta, ouders B. C'. lijster eu N. Bruijnix. Ferdinandus Ilubertus Geraidus, ouders G Kabel en E C. van der Veer. Christina Fetrouelh, ouders M. Verschut en G. van Gorselen. Overleden: 13 Jan. J. Vcispuij, 39 j. C. van Krimpen, 5 m 14 d. 15. S van Gessel, 66 j. J. G. C 8chuijt van Castricum, 16 m 15. A. den Hei tog, 2 j. - G. Vtrkaaik, 10 m. Gehuwd 15 Jan. NV. Adams en G. T. Gori=sen. 16. P. Hopkoper en C. van der Dussen. ziet toch toe eer gij naar de stembus gaat, denkt toch, al de stemmen voor GROEN, HOFFMAN en DE BRAUW uitgebragt, dat die zijn verloren, daar GROLN voor Delft en Arnhem als kandidaat is voorgesteld, denkt aan de dagen van 1795 tot 1813, wat onze ouders en voorouders beleefd hebben, daar hunne zonen werden weggevoerd, en wij, Nederlanders, uit de rij der volkeren werden weggeschrapt, dus laat ons toch epnparig de stemmen uitbrengen op mannen, wie 't hart nog gloei voor het welzijn van ORANJE ea NEDERLAND, op hen wier namen zijn heeft tot hare Candidaten bij de aanstaande verkiezingen gesteld De Kiesvereeniging NEDERLAND heeft met algemeene stemmen tot hare CANDIDATEN voor leden der Staten-Generaal gestemd de Heeren EN Bet Bestuur De ondergeteekende, uit de Nieuwspa pieren vernomen hebbende, dat hij in de Hoofdkiesdistrieten Utrecht eu Gouda ge steld is als Caadidaat voor de 2e Kamer der Staten Generaalacht zich verpligt bij deze opentlijk te verkl tren, dat hij, ofschoon die vereerende onderscheiding op prijs stel lende, nogtans verlangt buiten aan merking te blijven. Een handelshuis in Granen en Meel vraagt voor GOUDA en OMSTREKEN die, of eenig vermogen bezit, of voor een later te bepalen som borgt kan stellen. Iuclinerenden adresseren zich met franco brieven onder de letters V. R. aan het Bureau dezer Courant. vernomen hebbende dat veel stroop van allerlei aard als haar fabriekaat wordt ia den handel gebragt, terwijl in hare raffi naderij niet anders dan rietSilikör, dus zelfs geen beetwortelsuiker, verwerkt wordt, geeft bij deze kennis dat, ten einde zoo danige misleiding te belemmeren, op de af te leveren vaten voortaan de met hare firrna gestempelde gewigt-nota's gehecht zullen worden, ten bewijze dat de stroop werkelijk van de Internationale Suiker raffinaderij afkomstig b.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2