BAL MASQUÉ, öinnenlanö. Gemengde Beriglen. Ingezonden. Varia. ADVERTENT XEN. Sociëteit „Ons Genoegen." KOOLASCH' Burgerlijke Stand. op Maandag, 17 Februarij 1868, P. BOZESTRATEJï. Meiitaii*. m«.r dat het italiaanselie gourernèmènt dat verbo- den heeft. GOUDA, 5 February. Z M heeft benoemd tot ridder der orde van den nederl. leeuw den heer J. B. Snellen, op Akkeroord in den Zuidplas- ^"z TheeT ^md tot diree.eur van het kabinet des konings W b.ron vau Heeckerea van Keil, lid der gedepu teerde staten van Gelderland. Na.tr wij vernemen, heeft het Z. M. onzeu koning behaagd om voortaan het wiulerloun voorliet werkvolk ouzer marlt .euie etablissementen niet meer toe te passen, en deze derhalve voort- durend he zeilde d iggel J toe te statin. 2. M. heeft de commissie, benoemd bij besluit van den a° iauunrij 1S07, om maatregelen ie beramen tut wering van den vee!Vphiis, ontbonden, met dankbetuiging aan de ifi.en uier commissie voor tie door hen bewezen diensten, d.e, ouder hoo- jreren ze»en, me,le hebben bijgedragen tot wering van de ramp, waardoor de nederlandscbe veestapel gedurende ruiui 2 Jareu werd geteisterd. 10-- Met intrekking van het besluit van den 8" jan. 18oo, u° lol 7.1e afdeeliug. heeft de minister van binneulaudsche zaken, bij besluit van den 25» dezer, n». 218, 7de afdeeliug heptald, dat de besturen van alle instellingen vau weldadigheid de opgaven, bij art. 10 der armenwet be Jool I. taariyks aan de geineeuiebesturen zulieu doen, vóór of uiierlijk op oen 20 iulii vol"eude op het jaar, tot hetwelk de opgaven betrekkelijk zijn. Voor die opgaven zyu bij beuellde uesluit nieuwe oio- dellen vastgesteld. Verder is door den minister bepaald, dat de tabellen der instellingen en oer geuieenteu aan gedeputeerde stalen den 1 au».!St.» van elk jaai over bel laatst voorafgegane belmoren te"gewordeu. De provinciale tabellen zullen uiterlijk den lo oct "vau elk jaar aan den munster moeten wor.ieu gezonden. De voorschriften betreffende de statistiek der instellingen tot het voorkomeu van armoede blijven voorloopig ouveratiderd. Maandag jl. is te Assen overltdcn jlir. mr. van Asch van Wijck, commissaris des kouiugs in de provincie Drenthe. 1). inspecteur vau de geneeskundige dienst der zeemagt heefi ter kennis van de ouders of oogden gebr.igi, die voor liuinie zonen of pupillen de loei; ling als kweekeling bij 's rijks kweekschool voor miliiaire gcueeskuiidigeu uiogien verlangen, del op ~'J jiinij lböti ten vergelijkend examen Her adspiiaiiteu zal plaats hebben; dat tui jaar .Ie gelegenheid is geopend tot het plaatsen vau elf kweektlingeii voor oe diëtist Uer zeemagt, en tl.it vóór deu 1° uiei lSt>8 een daartoe sirekkeud verzoek schrift aan het departement van marine, portvrij zal moeien worden inge70u<leii, zullende na dat lijds.ip geeue verzueken tol toe! itiug tot gemeld examen worden aaugeuomeu. De vroeger gehoudeu aanbesteding van het bouwen van eetie dubbele schutsluis aan den mond van het kanaal door Walcheren, met uiivvateringsluizen in de buiieiivlei.g Is, liet maken van den oosthavenilam eu het verrigleu van eenige grond»erken bij Veere, is goedgekeurd en dit werk gegund aan do laagsio inschrijvers, de hli. P. 8. Blaiicl.emanebe ie Maastricht en M. B. Terwindt te Paneerden voor 1,579,9 )0. Men schrijft uit Leeuwarden van 1 febr. Hen hevige storm uit liet zuid-westeu, gisteren avond reeds aangevangen en eerst heden namiddag ten 3 ure eenigzius lot bedaren ge komen, heef. hier aan een groot getal gebouwen vrij wat schade aaugerigt. Pan verl belang is zij aau de gasfabriek, waarvan hel dak he eu ochtend len 6 ure gruotendeels werd afgeslagen. Gelukkig.ijk hadden zich de stokers, die de nachtdienst hadden gedaan, juist verwijderd, eu stotuleu de stokers voor deu dag eerst op het punt om binnen te komen. De beschadiging aau de mijn is van dien aard, dal de gasverbruikrrs zijn verwittigd, dat heden avond vermoedelijk geen gas vuur de particuliere verlichting zal hunurii worden beschikbaar gesteld. De groute schoorsteen van de pas n:euw gebouwde siroo kartonfabriek is mede voor het grootste gedeelte omgewaaid. Hij kwam -cider aan de buitenzijde teregi, waardoor de machinerie geene schade ontving. Voorts uit MeppelAau deu buitenkant slaan de Straten onder; zoover het oug reikt, is alles zee. De algevaardigde Julliot heeft le Brussel over het plan Tan legerorgauisatie gezegd Er z-jti op dit oogenldik vijf millioeo gewapende mannen, en dagelijks worden er (luizende millioruen franken besteed, en voor welk prg?-- «waardig doei Dit sielsel van een gewapen- deo vrede, dat men met zooveel' lof verkondigt, heeft slavernij, verlamden arbeid, verloren vertrouwen, vernietigde kapitalen) Tcrlaten werkplaats eu akker, in een woord, uverai ongerust beid en ellende tea gevolge. Het is niet langer de rede, die bes.uurt, maar de dwaasheid Indien dat de weldaden der monarchien zijn, zal het volk er tegenzin in krijgen, en de militaire buitensporigheden bren gén meer repuolikeiuen voort dan alle boeken eu dagbladen te zaïneu zouden kunnen doeu. Men zou blind moeten zijn ora niet te zien, dat de gekrooude hooiden daardoor hun eigea ondergang bewerken Gu wilt, zonder het te bekennen, het pruisisch sy teein bij ons invoeren. Gij wilt de geheele burgerij eu de zoueu der landbouwers dieustpligtig maken Maar laat ons niet uit het oog verliezen, dat een te sterk leger ten bale komt der absolute magt eu slechts ten koste der rilheid bestaan kan. Indien wij vour de wet der militaire organisatie stemmen stemmen wij voor het oiibeke»»de eu /ijne gevolgen. Ik zal dus legen htï ontwerp der regering stemmen, omdat het on getwijfeld lot eei.e «e sierke en noodloiuge reactie leidt. Ik wil der regering het misnoegen helpen sparen, dat deze wet haar zou berokkenen, want indien het land ie dezen op/.igte geraadpleegd werd, zou men verwonderd staau over het groote gelei van hen, die het ontwerp, door de regering voorgesteld, zouden alkeuren. Eenige dagen geleden heeft het oostenrijksche hof uit Parus de me ledeelmg ontvangen, «lat de keizer en de keizerin iu juny naar Weenen zullen komen en ook pesth, Salzburg en lschl zullen bezoeken. Van Weenen begeven '/ij zich naar Berlijn om over 5s Graveuhage en Brussel naar Parijs terug te keeren. Het stoomschip Great Eastern is voor schulden in beslag genomen. De pruisische regering wil eene vesting bouwen aan den Weser. Lord Hobart, een bekwaam fiuancier, zal tegen een traktement van 36,000, de betrekking aauvaardeu van diiecteur der ottoinauische bank te houstautiuopel. Mgr. Darboy, aartsbisschop vau Parijs, beeft zich caiididaat gesteld voor het lidmaatschap der frausche academie De londensche politie imt 7782 man is onvoldoende en zal vermeerderd woideu nut P-0O man, 100 sergeanteu eu 20 inspecteurs. Max Havlaar is iu het engelseh vertaald door baron Nahuys. De schach van Herzie zal zijue hoofdstad Teheran lraaijer en gezoudtr doen maken ouder de leiding van een oudotticier der lran^chc geme. ln 1867 heeft de oudergioudspoorweg te Londen 30 inillioen reizigers vervoerd. De P*"ijzenaars hebben goed geteekend voor de hougaarsche leeuing. Gedureude 1867 zijn iu Nederland door den njks'eltgraaf verzonden 679,492 eu ontvangen 65\259 b ngten. De geheele opbreugst bedraagt nagenoeg 5 ton Dt afgevaardigde Twesten is in appel gekomen tegen het vonnis dat hem geldboete oplegt De stemming te Parijs »s zeer sterk tegen de politie. Te Amsterdam worden eenige rijkstelegrafisten onderwezen iu het bedienen van den telegraaftoestel van deu amerikaan- schen professor riughis, waarbij het telegram iu drukletters wordt o\er- gebragt De eugelsche koningin zal in de maand maart weder re ceptiën houden. - De berigte»» uit Caudia doen het einde van den op stand voorzien. Uit Kuchartst is eene buitengewone zending van priesters afgevaardigd naar Petersburg. Te Rijssel is de candidaat der regering, de Rotours, met overgroote meerderheid gekozen. Te Ber- liuchen iu Brandt nbuig is een geziu aaugetast door trichinose, twee persüiu u ziju be/weken. De bevolking van Engeland, Schotland en Ierland bi draagt 30,157,473 zielen Te Buenos Ayres heerscht hevig de cholera, de bevolking outvlugt de stad om in tenten op bet land te wonen. Mijnheer de Redacteur 1 Om alle misverstand en verdtre schade te voorkomen, die het tegenwoordig reeds door zoo menige orthodoxe inrigting lijdt, berigt ik u bij deze, dat de openbare vergadering, die woensdag avond in de lulhersche kerk gehouden zal worden vanwege eene nieuwe zending-vereei.iging, afdGouda, volstrekt niets gemeens heeft mei de alhier sedert jaren bestaande af- deeling van het oude nederlaiidsche-zeiideling-geuootschap, waar van het hoofd bestuur i'e Rotterdam gevestigd is. Door het opnemen dezer regelen in uw veel gelezen blad, zult gij /eer verpligten deu secretaris van het ned. zend. gents., afd. Gouda, J- N. SCHELTEMA. Mijnheer de Redacteur! Behoeft men zich in de 19* eeuw iu ons vaderland bijna nergens te beklage» over slechien toestand der middelen van vervoer, ten gerieve van het reizend publiek daargesteld en onderuondeu, m de afgelooj en week ondervond ik eene groott onregelmatigheid dienaangaande. Ik was namelijk gepasseerde» zat» rdag middag, den ln dezer maand februarij verpligt m\j vau Gouderak naar Moordrecht le begeven Om nu den kortslen weg te gaau, wilde ik mij aan het door de gemeente Goudemk verpachte veêr laten overvaren. "Mtegensiaande op dat oogeublik een hevige westelijke storm woedde en het water in de rivier den Ij-sel zeer hol siond, zoouai bet wei was aan te zien, dat bet moeite zoude koste" om da veerschuit cr.ver te feeyen, werd die schuit slecht* door èêti persoon bediend." Eerst stond ik i:i twijfel of ik al dat. niet mede zoude gaan, want, hoewel ik durf zeggen, dat ik niet erg bang ben uit- geva len, moet ik toch bekennen, dat ik weinig lust gevoelde voor dezen togt, maar na eenige beraadslaging stapte ik dan in de schuit. Als naar gewoonte kwam berouw bij mij te laat. Ongeveer 15 minuten was ik verpligt in het schuitje op het water Te dobberen, terwijl elke riemslag mij het w. ter om de ooren deed waaijen. De veerknecht namelijk, ofschoon een flinke, sterke kerel, in het vak ervaren, was verpligi, wilde hij op de plaats zijner bestemming aankomen, (daar hij slechts alleen was) on geveer 100 ellen tegen den wind op te roeijeu, en dan nog liep hij gevaar om aan het oostelijk gedeelte van de kom der gemeente Moordrecht te landen. Een en ander deed bij mij de vraag rijzen of er geen regie meuten bestaan, welke den pacluer van het veer, die, in een groote regenjas als bijna verborgen, alles op zijn gemak met de handen in de broekzakken, stond aan te zien, zomler echter te helpen, te verpligten bij stormachtig weer meerder personeel aan te stellen, en zoo dusdanig» reglementen niet bestaan, zou ik het gemeentebestuur vau Gouderak iu overweging geven die te maken, waarvoor ik en menigeen met mij dankbaar zouden zijn. Bestaan echter zoodanige reglementen, dan zou eene betere toepassing daarvan aanbevelingswaardig kunnen genoemd woiden, omdat dan wel ligt de pachter verpligt zou zijn, wildp hij aan de handen der justitie ontkomen, meerder personeel aan te stellen, wanneer stormen woeden. Met de plaatsing dezer regelen zult UEd. verpligten 4 febr. 15G8. Uw dienaar V. Terwijl men zieh in andere districten in den afloop der ver kiezingen mag verheugen, heeft de liberale partij in ons district weder het onderspit gedolven. De oude afgevaardigden wer den weder gekozen. Moet de nederlaag toegeschrev i worden aan de kracht der ministerielen of is de laauwheid n onver schilligheid der liberalen de oorzaak Mag men veronderstel len, dat in een district, gaarne zeggen wij Hollanders, in de beschaafdste en meest ontwikkelde provincie des lands gelegen, de partij van stilstand en achteruitgang de meerderheid heeft, en de liberale beginselen meer en meer grond verlie/eu, en dat, in weerwil van alles, wat de laatste jaren gebeurd is, geheel in strijd met hetgene wij in andere districten zien. con servatieve Delft bragt het tot herstemming, ook Levden is zoo gelukkig; het anti-revolutionaire Arnhem heeft dien naam reeds verloren, want twee liberalen kregen de meerderheid en ook daar moet een herstemming beslissen. Dordrecht wees een anti-revolutionair af en koos twee liberalen. Alkmaar deed een 's Jacob vallen en dwong Foreest om zich aan herstemming te onderwerpen. Alom zag men beweging, alleen ons district bleef bij het oude; een anti-revolutionair en een conservatief zullen andermaal onze vertegenwoordigers zijn. Aan wie de schuld Wat heeft de liberale partij gedaan, om het beoogde doel te bereiken Er zijn kandidaten gesteld door de kiesvereeni- ging „de Grondwetdie kandidaten zijn een paar malen be kend gemaakt, en eindelijk ter elfde ure een strooibiilet rond gezonden. Van zamensprekiiig roet buitenkiezers, van openbare vergadering is niets bekend. Alles is zeer conservatief behan deld, alles heeft veel van raadsvergaderingen met gesloten deuren. Ongewijdeu mogen van de zaken niets w en, die zijn slechts goed om de namen iu te vullen, «loor een zoogenaamde kiesvereeniging gesteld, en het stembiiiet behoorlijk bij tiids in de stembus te brengen. Zoude zulk een handelwijze de harmonie tosechen de ver schillende nee len van het district niet uitmuntend bevorderen, of zouden daardoor zelfs welgezinde kiezers, om van onver schillige niet eens te spreken, niet afgesihnkt wellen om in het vervolg met een kiesvereeniging mede te werken, uie zich nog wel „de Grondwet" durft noemen. Reeds dikwijls heeft de liberale partij in dit district leergeld gegeven. Zoude het nu niet lang genoeg zijn, en zonde eindelijk de lijd niet ge komen zijn, dat de kiesvereeniging „de Grondwet" de eerste dienst aan de liberale partij bewees, door zich zoo spoedig mogelijk te ontbinden, opdat men daardoor komen mogt tot het besluit om eene krachtiger georganiseerde liberale kiesver eeniging in het district Gouda op te rigten. De openbare zaak eischt een openbare behandeling. Dit be hoort de eerste wet van een liberale kiesvereeniging te zijn. Tijd en plaats der te houdeu vergaderingen moeten dagen voor uit iu het geheele district bekend zijn. Aiien moeien daar kunnen hooren, allen moeien vrijheid hebben hun gevoelen te zeggen. Er moei een debat plaats hebben, en de kie/.trs, die de vergadering hebben bijgewoond, moeten in staat gesteld zijn naar overtuiging hun stem uit te .brengen. Een gelukkig verschijnsel is het ontstaan van goede kiesver- eenigingeu daarvoor is men dit nationale ministerie dank verschuldigd. Reeds nu zijn vele kiesvereenigiugen opgerigt, nog een ontbinding en de meeste gemeenten, ook op het platte land, zullen hun kiesvereenigiugen hebben en daardoor de keuze van liberale volksvertegenwoordigers krachtig oevordereu. Het is niet genoeg te zeggen, de kiezers komen niet. Is het beproefd, is de noodige openbaarheid aan de vergaderingen gegeven. Is er gehandeld overeenkomstig de roeping eeuer waarlijk liberale gezindheid? Maar niet slechts ten tijde van verkiezingen, niet slechts in tijden van onrust en spanning moet de kiesvereeniging teekeueu van leven geven, ook op andere lijden kau zij i.uttig werkzaam zijn om den politieke» geest op te wekken of levendig te houden, om meer en meer de onverschilligheid uit ons politiek leven te verbannen. Maandelijks kon men een vergadering houden, en gewis zul len wel mannen te vinden zijn, die de aanwezige kiezers om trent hangende kwestie» inlichten, of een onderwerp van staat huishoudkunde of wetgeving willen bespreken. Daar waren ouk de kiezers in staat zich inlichtingen te verschaffen omtrent hangende kwestie», rnen kunde de handelingen der afgevaar- dig«Jen bespreken, en ook gemeentebelangen behoefden niet uitgesloten te zijn. Een streng toezigt der kiezers mogt voor sommige leden van een gemeenter-tad niet aangenaam zijn, het publiek belang zoude daarbij slech's kunnen winnen. Werden dan-afdeelingen van zulk een vereeuiging in dc buitengemrenten opgerig', dan koude me» tijdens de verkiezin gen een algcmeene vergadering beleggen en, door eendragt sierk, zoude zeker een beiere uitkomst verkregen worile». Amsterdam heeft een goed voorbeeld gegeven. „Burgerpligt" bewijst, «lat ook iu Neeriands hoofdstad een krachtiger leven is ontwaakt. Moge een kiesvereeniging in den geest van de amsterdamsche „Burgerpiigt" ook in ons district herstellen, wat door ge mis van ijver en belangstelling verloren ging. Gkborln: 30 Jan. Maris Joanna, ouders J E. Daalmans en E. Jas pers. 1 Februarij. Pieternella Cornelia, ouders C. van Hofwegen en J C. Elshout. Dicuwertje, ouders P. J Mulder en E Kramer Jo hanna, ouders D. Setou en W. van Leeuwen. 2 Paulina, ouders P. Geirnaert eu M Andruis. Johauna Maria, ouders J. van \Saas en H. Bruistens. Wouter, ouders 1.. Soet en A Hagoort. Keeltje, ou ders F. lierman de Groot en A. H. Kourtisse. 8. Maria Cocc'-lia, ou ders C Iafeber en L. Jonker. OvhRLiDEN 31 Jaiiuarij. E. Akrijn. wrd. S. de Koning, 79 j. A. Wurtz, 22 m. l Febr P H. van deu Heuvel, 27 d 2 J Zee- gers 15 d. A. H. Tekkelenburhh, huisvr. ven R V c^elensauk, 61 j. Bewallen wan eene dochter, A. H. NOURR1SSE. geliefde echtgenoot Taa F. HERMAN, Fz. Gooba, 2 Fehroarij 1868. Eenige kennixgemng. len van een doe L. LAFKBERJokees. Gocua, 3 Februarij 1868. Door ongesteldheid van den WelËerw. Heer li'. M. CÖHEN STUART heeft bet Jaarfeest der Ned. Zendirg-Vereeniging, Afd. „Gquda", op 5 Februari 18Ó8 geen plaat». A. DE RAADT, Pre». ties avonds ten 8 ure, onder Directie van den Heer J. F. van dee VLIST, Kastelein. F.en gepasporteerd MILITA1B, pas oit de dienst ontslagen, zoekt le de/.er stede of in den omtrek geplaatst te worden, hetzij in eene fabriek, hetzjj al, kautoor-of pak huisknecht, tegen billijke be'omiiig. Brieven franco ouder lol!» S. bij ion uitgever drier Courant. tot H O O G 1 N G, is op zeer voordeel ig» voorwaarden, zoolang de voorraad «t rets, te verkrygen aau tiet As. !,h;>k ie Oottda. Naders iuibtdiatit N F. SC «V&.EC tridaaf.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2