II. uiten- iREN luge uiters^ OER- REPS, IDIJ- leurde i van Zondag, 1 Maart. 1868. N° 618. png. Öiritcnlflnb. tn. överzigt. -y belang het ontwerp tot 59716 47716 r Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiende teegD. n°. 60. irij. Jebleven koers. 47’1/16 23’A eilzame ran den RCK te opent- angdu- mg ge- t ont wende nadat i’sche eds in werpen on- ij dan BENZ. borst- w ijzing Apoih. der bij n boven GOUDSCHE COURANT. De prijs der Advertentién van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. 31’5/i. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25. Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Londen, 26 Febr. Be Times gelooft dat, op eene enkele belangrijke uitzondering na, de leden van het kabinet Derby het ministerie Disraeii zullen uitmakeu en dat er in den loop der openbare aangelegenheden geene vertraging zal plaats hebben. Reuters Office heeft uil Washington neri^t ontvangen, dat de beeren Stevens en Kiiighain, daartoe door het congres be noemd, voor het retr1 er.ijk comité van den senaat zijn versche nen, tot het uitbrengen eener furmeele beschuldiging tegen den president Johnson, waarop tie senaat heeft besloten lot de be noeming eener speciale commissie tot onderzoek dezer zaak. Nog meldt men dd. gisteren uit New-York-. Generaal Grant heeft Sheridan benoemd tot tijdelijk bevel hebber van Missouri. President Johnson heeft verboden, dat die benoeming permanent zou zijn. 27 Febr. Alle leden van het kabinet Derby hebben er in bewilligd ouder Disraeli aan te blijven. De heer Hunt zal waarschijnlijk minister van financiën worden. Lord Cairns neemt de benoeming toi lord kanselier aan. Disraeli is heden naar Osborne om de lijst aan Hr. Ms. goedkeuring te on derwerpen. Het voorstellen der tweede lezing van het ontwerp tot schorsing der habeas corpus acte, lokte eergisteren in bet hoo- gerhuis eene belangrijke discussie uit. Er werd op aan gedron gen, dat lord Russell zijne Brochure over Ierland zou intrek ken hij weigerde en eischte, dat de regering zou mededcelen welke politiek zij tegenover Ierland wil vc-Jge»:. Het was nu wel noodig de schorsing te verlengen, maar men kou daarmede niet voortgaan, zonder iets voor Ierland te doen in de eerste plaats moest de kerkelijke kwestie worden opgclost. Namens de regering werd verklaard, dat zij in hei lagerhuis haar po litiek zou blootleggen. Na eeue scherpe discussie werd de bill ten tweeden male gelezen. De heer Walpole, minister zonder portefeuille, heeft zyn ontslag ingediend als lid van het kabinet. De magistraat van het politie-geregtshof in Bow-street heeft geweigerd bevel te geven tot het in hechtenis nemen van den heer Eyre, welke weder door het Jamaica-comité aan geklaagd is van moord, in zijne vroegere kwaliteit van gou verneur van Jamaica, op den heer Gordon gepleegd. De Pall Mall Gazette zegt, dat lord Derby niet alleen is afgetreden om redenen van gezondheid, maar om zijne waar digheid niet te kort te doen. Hij toch kon niet langer zijn wat by was, aangezien hij tene conservatieve school vertegen- GOUDA, 29 February. Gelijk sedert eenigen tijd te verwachten was, heeft graaf Derby, de enylsche premier, om redenen van gezondheid, zijn ontslag genomen. Deze aftreding eischt in Engeland de ver nieuwing van het kabinet, en zoo werd Disraeli, kanselier van de schatkist, door de koningin belast met de vorming van het nieuwe ministerie. Disraeli zal nu als hoofd optreden en ove rigens zullen de meeste leden van bet Derby-kabinet hunne zetels behouden en de heer Hunt voor Disraeii in de financiën optreden. De zoon van lord Derby, lord Stanley, zal dus niet, zoo als men vermoedde, zijn vader opvolgen, maar minister van buiten landsche zaken blijven. De schorsing der habeas corpus akte is voor Ierland ver lengd om de voortduring der feniansche woelingen, maar tevens wint de overtuiging veld, dat de toestand belangrijke verbe teringen eischt, en graaf Russell heeft teregt ernstig aange drongen op de opheffing der staatskerk, welke instelling, naar zijne meening, geen wedergade heeft in de wereld, en waaraan hij een groot deel t ^hreef der ontevredenheid van de ier- sche bevolking. In Frankrijk vertoonen zich sporen van toenemende ontevre denheid. Het wetgevend ligchaam vermoeit zich nog altijd in de behandeling der drukperswetde oppositie, niet afgeschrikt door gedurige verwerping, gaat voort met het indienen van amendementen. Maar de zitting van den verjaardag der roem rijke revolutie, 24 februarij, leverde een tooueel op van de schromelijkste verwarring, toen Havin, de boutdredacteur van de Siècle de uitspraak der jury w’ilde voorlezen in zijn geschil met Kervéguen, die hem beschuldigd had, zich voor 600,000 fr. aan Pruisen verkocht te hebben. De uitkomst was diepe beschaming van den laster. Willekeurig werd de voorlezing belet door de sluiting der zitting, en door afsluiten van het gas kon de oppositie slechts gedwongen worden de zaal te ontruimen. Doch het vuur der ontevredenheid woedt niet slechts onder de min talrijke, echter steeds aangroeijende oppositie, maar de telkens herhaalde straatrumoeren en vechterijen van het gemeen met de politie, getuigen van eene onrustige ge zindheid, die volgens vroegere ondervinding tot de schrome lijkste gevolgen kan leiden. Oostenrijk zal wel eindelijk den lastigen gast te Hietzing tot meerdere matiging moeien dwingen; het kan toch om zijnent wil geen verschil laten opkomen met Pruisen, waarbij niets te winnen, wel alles te verliezen is, en die hanoversche dwaas schijnt, nu hij zoo vele millioenen bedongen heeft, Pruisen op zettelijk te trotseren. Kan men hem dan van daar het geld zenden om zijne onmogelijke plannen te begunstigen. Vou Beust weet ook al te goed, dat hij voor zijne hervormingen volstrekt rust naar buiten behoeft, om van binnen de hard nekkige geestelijkheid en het bevooroordeeld gemeen te be dwingen het zal hem zwaar vallen zijne vrijzinnige maatregelen tot stand te brengen. Ondanks alle ontkenning en geruststellende verzekeringen is er onweder aan den oostelijken hemel. Er broeit storm in Ru- menie en Servie, de Turken verzamelen troepen aan den Donau. Het gevaar is niet met woorden af te werende diplomatie schijnt eenstemmig in het vrede roepen, maar dit leugenspel dient slechts om den waren toestand te bewimpelen. De plotse- f linge uitbarsting zal nog eens de diplomatische wijsheid be schamen. Eindelijk is de amerikaansche president door bet congres in staat van beschuldiging gesteld. Het schijnt ons eene ver schrikkelijke gebeurtenis, die oproer en geweld ten gevolge moet hebben, doch dit is geheel anders in het land der vrij heid daar wordt de wet als het hoogste geëerbiedigdde beslissing hangt daar niet af van solduieu-geweld. De wet zal kracht bezitten om de maatschappij te vrijwaren van ge weldige aanranding. Onze tweede kamer is bijeen gekomen en door de ministers begroet met eene vriendelijke aanspraak, die verzoening schijnt aan te bieden en gunstig afsteekt bij vroegere dreigende waar schuwingen. De hoop is gevestigd op 12 versebe leden, want Blussé, van Bosse, Cornells en c. q. van Nierop zijn oude goede bekenden, wier gevestigde meening genoeg bekend is. Eu wat de overigen betreft, kan de illusie slechts gering zijn. De ministers weien, dat zij staan tegenover eene meerderheid, die niet van hunne meening is. Dus verzoening, vergeten en vergeven. Slechts een onverlaat kan daartegen zijn. Geen baal, geen vergelding; de beleed igende overmoed van v. Zuylen, de dwaze ontbinding, de bedriegelijke voorspiegelingen, de we- derzijdsche bitterheden en wat van dit alles meer zij, worden vergeten en bedekt maar niemand mag den gezworen eed vergeten en de belangen des lauds verwaarloozen voor het be houd van eensgezindheid, die ons ten verderve zou worden. Mag men in den minister voorbijzien, als zijne handel wijze geen vertrouwen inboezemt, mag men instemmen met maatre gelen, die ons terug doen gaan m ig men zorgeloos berusten, als de financiën ous toevertrouwd schijnen aan onbekwame handen? Neen, onze vertegenwoordigers zijn geroepen om te strijden voor onze regten en belangendat zij het doen met krachtige matiging, met volhardenden ijver

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1