A, öuitenlanb. cht goed euicijk. uur, ar bet ais, verdere ‘g BinnenlunlJ. tl? t wde AK" icies. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. Londen, i Maart. Blijkens de officiële handelsstalen heeft de uitvoerhandel van het britsche koningrijk, gedurende het jaar 1867, eene waarde bedragen van 181,183,971, dat is omstreeks 4 pet. minder dan in het jaar 1866, en 9 pet. meer dan in 1865. Hierbij bedenke men zegt de Times dat nagenoeg alle grondstoffen, inzonderheid de katoen, in 1867 goedkooper waren dan vroeger, waarvan natuurlijk verlaging van den marktprijs der fabricaten het gevolg was. Dit in het oog houdende, mag men wel aan nemen, dat de totale waarde van hetgeen ons land in 1867 heeft uitgevoerd, eene grootere en meer winstgevende hoeveelheid britsche producten vertegen woordigt, dan ooit in eenig vroeger jaar afzet op de buiten- landsche markten had gevonden. GOUDSCHE COUR AJXTT nder k, wijk lien bij letterkundige be- REGT 1868 I 3KKE; REM grooten A 88. jnsteeg, orgens STEL, De prijs der Advertentien van één tot ze« regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. ikander 1106, brieven i Boek- 1‘- N. UFFA. 1 49, Eerste te huur 2 Bo- ler enz. 6, 46a I. in- igsdag gs ten bespro eiing, les na- ats. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is 2,franco p postƒ2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. GOUDA, 4 Maart. In de zitting der tweede kamer van zaturdag, waarin beslist moest werden over de al of niet toelating der leden in de hoofdkiesdistricien Gouda en Roermond, zijn, zonder eenige discussie en overeenkomstig het rapport der commissie, toegelaten de heeren Holfman (Gouda) en Haffmans (Roermond). Over de toelating der beide andere heeren, Cornelis voor Roer mond en de Brauw voor Gouda, zijn langdurige discussien gevoerd, waarvan de slotsom was, dat de neer Cornelis is toe gelaten met 46 tegen 18, en daarna de heer de Brauw met 42 tegen 24 stemmen. De omstandigheid, dat voor de toelating van den heer Cornelis vele conservatieven en voor die van den heer de Brauw ook een aantal liberalen hebben gestemd, toont genoegzaam aan, dat alleen de kwestien, gelijk zij zich voor deden in aanmerking kwamen. Wel was de bestrijding van den heer Cornelis van conservatieve „ijde heftiger en langdu riger dan die van den heer de Brauw van andere zijde, maar dat lag welligt in den aard van de bezwaren zelve. Het bezwaar tegen de toelating van den heer de Brauw was blijkens de stukken, gegrond op de omstandigheid, dat de stembus te Montfoort, eenigen tijd (minstens 10 minuten) voor bat bepaalde uur werd gesloten. Ofschoon nu na dien tijd De heer G. Scater-Booth, lid van het parlement en een der secretarissen van de poor-lawboard is tot opvolger benoemd van den heer Hunt, als secretaris van financiën. Het kabinet is thans zamengesteld als volgt: Disraeli eerste lord van de schatkist, George Ward Hunt finaucien, G. Hardy binnenl. zaken, Lord Stanley buitenl. zaken, de her tog van Buckingham koloniën, sir J. Pakington oorlog, sir Strafford Northcote secretaris van staat voor Indië, Corry ma rine, lord Cairns lord kanselier, de hertog van Marlborough lord president van den raad, de hertog van Richmond presi dent van de Board of trade, de hertog van Montrose post- meester-generaal, en graaf van Maijo eerste secretaris voor Ierland. Betreffende de revolutie in Japan verneemt dat deze is veroorzaakt door de openstelling der havens voor de vreemde lingen. De jonge Mikado is door drie der voornaamste land- vorsten gevangen genomen. De afgetreden taikoen is naar Osaka gevlugt en heeft zich, onder bescherming der europesche vloot gesteld, doch de vreemde gezanten weigeren te interve niëren. Te Jeddo heeft een ernstig gevecht plaats gehad tus- schen de troepen van den taikoen en die van prins Satsuma, waarbij het paleis van den prins verbrand is en vele soldaten in den strijd gedood zijn. Eene depeche uit Abyssinie van den 12n bevestigt het berigt, reeds door Reuters Office medegedeeld, dat koning The- odorus zich met alle gevangenen te Magdala bevindt. De voorhoede van het engelsche leger is op twee marschdagen van Artala aangekomen. Het volk van Tigris is zeer vriendschappelijk. Parijs, 2 Maart. Het middelbaar onderwijs voor meisjes breidt zich in de groote steden van Frankrijk, onder krachtige begunstiging van de overheden, allengs meer uit. Zoo zijn dezer dagen de lessen te Toulon in bijzijn der voornaamste overheden geopendde gemeenteraad dezer stad heeft even als die van Marseille, beurzen tot bevordering van dat onderwijs gesticht. Intusschen verklaart de hooge geestelijkheid zich schier eenstemmig tegen het plan der regering om door open bare lessen van leeken wetenschappelijke en letterkundige be schaving aan meisjes te geven. Berlijn, 1 Maart. Eene door de regering voor eenigen tijd benoemde commissie voor het defensie-wezen in de Elve- hertogdommen heeft thans een rapport ingediend en voorge steld om van Kiel. Duppel, Sonderburg en Rendsburg vestingen van den eersten rang en deze tot eene soort van vierhoek te maken. De kosten daarvan zouden door den noord-duitschen bond gedragen worden. In de gisteren tot sluiting von den landdag uitgesproken troonrede wordt gezegd, dat de koning zeer tevreden is over de wijze, waarop de gewigtige aangelegenheden door den land dag zijn behandeld in overeenstemming met de regering. De koning zeide de beide buizen dank voor de bereidwilligheid, waarmede zij de benoodigde gelden, die de uitgaven der vorige begroeting overtroffen, hadden toegestaan, ten einde op die wijze de eer der k^oon te kunnen handhaven. Wijders wordt melding gemaakt van de maatregelen door de regering geno men om den nood der bevolking van Oost-Pruisen te lenigen van het provinciale fonds van Hanover en de goedkeuring door den landdag gehecht aan de overeenkomsten, door de regering met de onttroonde vorsten, namelijk met den voormaligen ko ning van Hanover en deu hertog van Nassan aangegaan. Ten slotte sprak de koning de volgende woorden: /zMijue regering heeft voortdurend hare krachtigste pogingen in bet werk ge steld om den vrede van Europa te bewaren. Aangenaam is het mij hier de verzekering te mogen geven, dat die pogin gen door de andere mogendheden op de meest vriendschap pelijke wijze zijn beantwoord en dat daarin een waarborg mag worden gezien van het ongeschonden blijven van den europe- schen vrede. Op goeden grond mag ik derhalve verklaren, dat het vermeerderde algemeene vertrouwen, hetwelk zich heeft geopenbaard, de ontwikkeling op materieel en intellectueel gebied krachtig zal bevorderen en daardoor de natie lot dien hoogeren trap van welvaart zal geraken, tot welke men haar poogt op te voeren. Weenen, 1 Maart. Luidens het Fremdenblatt heeft de regering besloten bij alle wapens van het leger eene aanzien lijke vermindering van het effectief in te voeren. In het be gin der volgende maand zal met dien maatregel reeds een aan vang worden gemaakt. Florence, 1 Maart. Het rapport der commissie voor de belasting op het gemaal is openbaar gemaakt. De belasting zal bedragen 2 frs. per centenaar voor meel, tarwe en rijst, 1 fr. voor de andere graansoorten. Dezelfde producten van het buitenland afkomstig, zullen aan de belasting maar aan geene regten meer zijn onderworpen. Bij den invoer van genoemde producten zal de belasting worden terugbetaald met aftrek van 10 pct. Art. 28 zegt, dat dit ontwerp den 1® jan. 1869 zal in werking treden en dat op dien dag de bepalingen van art. 5 van het besluit van junij 1868 ook van toepassing zullen zijn op de renteu van staatsschuldbrieven. Op die wijze zal de belasting op de roerende eigendommen worden geïnd, door middel van eene inhouding bij de betaling der intresten door de schatkist gedaan zoowel binnen als buitenlands. Nizza, 29 Febr. Koning Lodewijk I van Beijeren is he den voormiddag ten 8 ure 35 min. overleden. Geboren 25 aug. 1786, volgde hij zijn vader koning Maximiliaan I deu 13 oct. 1825 op en deed, bij patent van 20 maart 1848, af stand van den troon ter gunste van zijn zoon, den kroonprins Maximiliaan Joseph (overleden 10 maart 1864); hij was ge huwd met koningin Therese Charlotte Louise Frederique Amalie, dochter van wijlen hertog Friedrich van Saksen-Altenburg (overleden 26 oct. 1854).

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1