IJ. N iten- 5. Zondag, S Maart. Kennisgeving. Nationale Militie. 1868. Overzigt. N° 630. )AM I1Z. vf NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. Uitgave van A. BRINKMAN. 3BEN, N, IJKEN, worden C 1868, aan het rwaardet T. agd: den ver- naar I beven. f Kan oden op i 'OOB i AN. OUDSCHE COURANT. haven. haven. on- I dan REN lage iterst >ER- EPS, DIJ- eurde van Lange Tiendeweg, D. n°. 60. Gouda, gelet van den 19den Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is 2,franco ppost 2,25 Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. KS, AL- makken bevrs- Gouda. Bij den uitgever is eene klagt ingekomen van een onzer ge- abonneerden te Z. over de ongeregelde ontvangst der Courant, die dan eens des morgens, dan weder des namiddags en soms zelfs eerst den volgenden dag wordt bezorgd. Daar de Courant geregeld van bier verzonden wordt, hoopt men verbetering van deze waarschuwing, terwijl anders het verzuim gebragt zal worden ter kennis van de administratie. ven bric* iaan vaS u van B aan hst De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel ia 80 Cent, voor eiken regel daarboven 1(1 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van op art. 150 der wet op de Nationale Militie augustus 1861, (staatsblad n°. 72); Noodigen de lotelingen, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit, om zich daartoe, voor den 1“ april aanstaande, ter plaatselijke secretarie aan te melden. Gouda, den 6“ Maart 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DBOOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN 1JZENDOORN. geland, Frankrijk en Oostenrijk, die vast besloten zijn om zich te verzetten tegen elke aanranding der integriteit van het turksche rijk. Sommigen brengen hiermede in verband de reis prins Napoleon, die thans te Berlijn vertoeft, daar de agitatie over den meer nog over het contingent van 100,000 man. De overgroote meerderheid in voor de regering GOUDA, 7 Maart. De oostersche kwestie wekt op het oogenblik de meeste be kommering, ten aanzien van het behoud des vredes. De toe stand vau Turkije is onzeker, de talrijke christenbevolking is onrustig en dit betreft niet slechts Candia, maar vooral ook Bulgarije, waar een zucht ontwaakt voor de stichting van een groot Slavonisch rijk, en voor dit plan woelt men ijverig in Rumenie, Servie en Montenegro. Rusland kan niet dan met genoegen die woelingen gadeslaan men kent de oude plannen van Rusland en men weet, dat het die nimmer opgeeft. In- tusschen rust het vertrouwen op de overeenstemming van En- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda maken bij deze bekend, dat de EERSTE ZITTING van den Militie raad, bedoeld bij art. 86 der wet van den 19" Aug. 1861, (Staatsblad n°. 72), zal plaats hebben op Dingsdag den 17“ Maart 1868, des namiddags ten 1 uur, in het Raadhuis alhier. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zitting voor den Militieraad behooren te verschijnen 1°. De vrijwilligers voor de Militie 2°. De lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens zieke lijke gesteldheid, gebreken of gemis van de gevor derde lengte. De lotelingen, die voor bovengenoemden Militieraad niet zijn verschenen, worden gehouden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor de dienst aangewezen, terwijl het niet ont vangen van eene bijzondere kennisgeving of van een oproepings- biljet niet ontheft van de verpligting tot het verschijnen voor den Militieraad of tot bet indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Gouda, den 6“ Maart 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. van 1 houding van Pruisen een grooten invloed kan uitoefenen. In Frankrijk heerscht ontevredenheid en ongunstiger; loop der drukpers-discussie en het wetgevend ligchaam is uiterst volgzaam en bewondert Rouher, die in dat verschrikkelijke leger met zijne voortreffelijke, wonderdoende achterladers slechts voorboden ziet van een wel bevestigden en duurzamen vrede, terwijl de maar schalk Niel zich niet van eenige bangmakerij kan onthouden, om de door zijn ambtgenoot vergulde pil gemakkelijk te doen slikken. Er loopen te Parijs geruchten van eene proclamatie des keizers, die reeds op de keizerlijke drukkerij gereed wordt gemaakt, maar welks in houd onbekend is; men spreekt van eene volksstemming, van de uitbreiding der bevoegdheid van den senaat, van de ontbinding van het wetg. ligchaam enz. De aftreding van graaf Derby brengt slechts geringe veran dering in het engelscbe kabinet. Het verspreide gerucht, dat Derby ook na zijne aftreding als premier zitting zou behouden in het ministerie blijkt ongegrond te zijn. Een reeks telegrammen over hei in staat van beschuldiging stellen van den president Johnson verspreidt nog weinig licht over de zaken. De amerikaansche toestanden zijn zoo afwij kende van de europesche, dat wij ons hoogst moeijelijk een begrip kunnen vormen van de wezentlijke toedragt en van de vermoedelijke gevolgen. Dit is zeker, dat de wet daar meer wordt geëerbiedigd en dat geen verwisseling van perso nen de krachtvolle instellingen des lands bedreigt, maarj even min is het te ontveinzen, dat de tegenwoordige woelingen, die nog lang kunnen aanhouden, eeuen ongunstigen invloed moeten hebben op den bloei van de nijverheid en vele schade toebren gen aan veler belangen. De burgeroorlog woedt in Japan. Dit is een onvermijdelijk gevolg van de aanraking, waarin dat rijk gekomen is met de westersche volken. De kwestie loopt geheel over het open stellen der havens en de betrekkingen met de vreemdelingen. Wij gevoelen, dat de afsluiting van Japan niet kon voortduren, maar wij betreuren het, dat niet met bedachtzaamheid de weg der vreedzame hervorming wordt gevolgd, en men het verder felijk pad opgaat van geweldige omwenteling. George van Hanover is onverbeterlijkhij heeft bet geduld uitgeput van Pruisen, dat zooveel consideratie betoonde voor den koning van Gods genade, dien het intusschen zelf onttroond had. Die ex-koning is zeer rijk en toch zou hij van Pruisen 16 millioen aannemen zonder afstand te doen van eeuig regt, maar wat meer is, hij wil een lest ut gereed houden en duur zaam in staat van oorlog met Pruisen blijven verkeeren. Dit zijn de gevolgen als men zulke stijfhoofdeu te beleefd behan delt. De confiscatie en annexering van Hanover is een brutaal feit, maar zeer zeker in bet belang der bevolkingmaar Pruisen kan na het gebeurde zich niet plooijen naar de hardnekkigheid van een bekrompen vorst, die zich niet weet te schikken in de omstandigheden. De eenvoudige, bezadigde en krachtige interpellatie van den heer Thorbecke is de aanleiding geweest tot eene langdurige discussie, waarin al de opeengehoopte grieven tegen het mi nisterie duidelijk zijn uiteengezet, en waartegen de minister van binnenl. zaken, ondanks zijne erkende scherpzinnigheid, weinig op goede gronden wist in te brengen om de enorme fout der tweede kamer-ontbinding eenigzins te vergoelijken. De voorstanders van bet ministerie behielpen zich met de oude verdachtmakingende minister van buitenl. zaken beloofde nieuwe inlichtingen bij de vernieuwde behandeling zijner be groeting, en de conciliante heer de Bosch Kergper. wilde het I debat eenvoudig sluiten, doch de wakkere jftussé wildk.die I sluiting niet zonder te constateren, dat de vg#(pdering de rrtfel- i. - -■

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1