Ouitcnlanö. Biminüanö. Gemengde Berigten. Marktberigten. Burgerlijke Stand. •aülr.kheid der ontbinding ontkende, waarvan ook- in de uit komst der terkiezingen genoegzaam gebleken i*. berst heden Tpmaeht men, na zesdaagsehen strijd, de gtemming, die ge lui -ca moet van de afkeuring der on verschoon., m; handelwijze der" ministers, die zich bet ivautrouwen zoonel van de verte genwoordiging als van het volk op den hals haalden. LOÏl I 'U. 4 Maart. De regering beeft een telegram om vangen vmi sir R. Napier uit Assegaradat, xnelilende dat de Europeanen, die koning Theodoras met zich had genomen, naar Vlao-daia waren gezonden. Er was nog geen uikel beu ijS dat de opstandelingen in Abyssinie ouder Mu.ueu aanvoerder zich naar 3Iagdala wilden begeven om Theodoras aan te vallen. Berigtea ni: New-York melden, dat het congres de pun ten van aanklagt tegen den pr«*sident Johnson heeft aange nomen. Dij wordt beschuldigd van overtreding der wet, door buiten toestemming vau den senaat den heer Stanton afgezet eu den generaal Tl. uias in zijne plaats benoemd te hebben, alsmede door de poging om den generaal Dwing te bewegen tot het nitvcjcreu van bevelen, die hem niet door tmschenkomst van den generaal Grant geworden waren. liet congres te Washington heeft nog een vierde punt van beschuldiging tegen Johnson aan genomen, namelijk dat hij opentlijk handelingen van het congres onwettig heelt ver klaard. In eene onlangs gehouden vergadering van ae London- TYorkiiigtnen's association is definitief besloten tot het houden eener algemeene conferentie van werklieden-verecnigingcii in mei a. s„ onder den naam van „h mdwerks-parlemen:," Pun ten van behandeling zullen zijn1°. de tegenwoordige toestand der handwerks-vcrrcnigingen en hare toekomst; 2°. ot cn welke wetgeving noodig is, om de handwerks-vereenigiugen op etue wettige en veilige basis te brengen; 3^. middelen voor de aanneming van een georganiseerd stelsel van emigratie, waar bij de overbodige ongebruikte arbeidskrachten des lands be nuttigd kunnen worden; 4°. de noodige maatregelen, om zich ecne gepaste vertegenwoordiging van de belangen van den ar beid in bet hervormde parlement te verzekeren. Er is een comité benoemd, om de verg idering voor te bereiden. Parijs, 4 Maart. De commissie voor het drukpers-ontwerp heeft de volgende nieuwe artikelen voorgesteld Het zegel is behouden op het bedrag ais bij het ontwerp was voorge steld 5 c. en 3 c. Het aantal vellen druks der brochures, die van zegelregt zijn vrijgesteld, is van 10 op 6 verminderd, en voor de 6 vellen is het zegel verlaagd op 4 c. per vei. In geen geval zal de boete het één derde der borgstelling kunnen te boven gaan. Elke openbaarmaking van feiten, die het bij zonder leven raken, wordt gestraft met eene geldboete van 5 OU frs. Aan de gérants der dagbladen is vergund eene drukkerij te hebben, uitsluitend bestemd voor het drukken van het dagblad. In het wetgevend ligebaam zijn heden de discussien be gonnen over het wets-ontwerp, waarbij de iigting in dit jaar op 100,000 man bepaald wordt. Op eene vraag van den heer Picard antwoordde de heer Rouher, dat Erankrijks betrekkin gen met de buitenlandsche mogendheden niets te wenschen overlaten. De wolken, die zich aan den politieken horizont vertoonden en aanleiding gaven tot verschillende onrustbarende geruchten, zijn geheel verdwenen. Een amendement van den heer Picard is daarop verworpen met 220 stemmen tegen 29. Een ander amendement van den heer Hal ley en Claperède is insgelijks verworpen. Een amen dement van den heer Tillancourt, strekkende om de bepaling der wet, die de vereischte lengtemaat reduceert tot 1.55 meter, nn reeds op de vrijwilligers en plaatsvervangers toe te passen, is dc- r den minister bestreden, maar niettemin met 122 stem men tegen 104 in overweging genomen. Morgen hervatting der discussie over de drukperswet. De thans ontworpen fraosche leening zal de achtste zijn sedert ls54. Den 6n maart 1354 werd door den min. van financiën, Bineau, eer.e leening voorgesteld van 250 millioen; in 1S55 bood de heer Baroche eene leeningswet aan van 500 millioen; daarop volgden in hetzelfde jaar de buitenge wone leening van den heer Magne van 750 millioen en die van 125 millioen, door denzeifden minister aangeboden als waarborg van de ottomanische leening. Den 25° april 1859 stelde de heer Magne op nieuw eene leening voor van 500 millioen, en in 1S64 schreef de min. Fould eene leenin» uit van 300 millioen. Na deze 6 leeningen, bestemd om in de behoeften van den oorlog te voorzien, kwam de leeninc van 250 millioen, aangeboden door den heer Eould voor de stad Parijs. De discnssie, die in de kamer van afgevaardigden te Florence wordt gevoerd, stelt de groote financiële moeijelijk- heden, waarin Italië verkeert, in het helderste licht. De hoofd. kwestie is de afschaffing van den gedwongen koers, die voor Italië eene ware ruïne is en eene oplossing der financiële mceijelijkheden hoogst moeijelijk maakt. Het ontbreekt intus- schen in de kamer van afgevaardigden niet aan plannen, om den toestand te herstellen. Een der meest ernstigen daaronder is dat van den heer Ferraris, oud-minister in het kabinet Ratazzi, die voorgesteld heeft de uitgifte van 250 millioen aan staatsbons, ter vervanging van de bankbilletten. 0 Maart. Het wetgevend ligchaam heeft het artikel tot strafbepaling op zekere berigten aangaande het particulier leven van personen met 135 tegen 105 stemmen aangenomen. Brussel, 4 Maart. De regering heeft in de kamer een wets-ontwerp ingediend, waarbij de Iigting voor 1869 bepaald wordt op 12,000 man. De diensttijd der manschappen is daarbij bepaald op 27 maanden in plaats van 29 maanden. Berlijn, 4 Maart. De brief van graaf v. Bismnrok, waar- mtde hij aa:i de zuid-duitsche regeringen de mededeeling heeft geuaun, dat liet toipurlement op 20 maart naar Berlijn wordt bijeengeroepen, heelt de zuid-duitsche hoven, zoowel door den vorm als door den inhoud, gekwetst. De mededeeling ge schiedde in den vorm van een rescript, gelijk die van eene huogere overheid tot eene lagere, maar geenszins overeenkom- sJig is met de betrekkingen tusschen verbonden staten. Nog kwalijker werd door de zuid-duitsche hoven opgenomen, dat het berlijnsche kabinet een zoo vroegen termijn voor de ope ning van het tolparlement heeft vastgesteld, zonder er op te letten, dat tegen dien tijd de verkiezingen in Wurtemberg en het groothertogdom Hessen niet zullen zijn afgeloop.n. I)e pruisiselie regering schijnt er niet op te letten, dat zij dooi zoodanige handelwijze in de kringen, welke bovendien zeer af» keerig zijn van eene ondergeschiktheid aan de hegemonie vau Pruisen, geene propaganda zal maken. De aats-Auzeiger bevat de kon. verordening omtrent liet beslag ieggen op het vermogen van den koning van Hanover. Naar een onzer dagbladen meldt, heeft het staats- geregtsnof besloten tegen graaf Platen, die zich bij koning George te Hiet/ing bevindt, eene aauklagt wegens hoog ver raad 111 te stellen, De Prov. Cor. zegt, dat de stappen der regering tegen den ex-koning van Hanover ongetwijfeld de goedkeuring van het pruisische volk zullen verwerven ook de europesche mo gendheden zullen die maatregelen onvermijdelijk achten. De regering is zich bewust, dat door de genomen maatregelen de onzinnige, doch voor Pruisen niet gevaarlijke ondernemingen niet geheel verhinderd kunnen worden, maar dat het misbruik toch deels kau worden tegengegaan en daardoor eene waar schuwing orut gegeven aan de aanhangers van den ex-koning. In Hes sen wordt een ongeteekend stuk verspreid, bevat tende eene oproeping aan de getrouwe Keur-ÏI essen om zich manmoedig te betoonen, ten einde het juk der vreemde over- heersching van de schouders te werpen. Met het oog op bet gepleegde onregt, den smaad, die geduld moest worden, kan de dag van vergelding Diet lang meer op zich laten wachten. Florence, 4 Maart. De Corresp. Ital. bevat brieven uit Civita-\ ecchia, volgens welke sedert 15 februarij geene vrij willigers voor het pauselijk leger aldaar zijn aangekomen. Er zouden 200 zouaven naar Frankrijk worden teruggezonden. De 1 rauschen waren ijverig bezig met de voortzetting der forti ficatie-werken. 5 Maart. In de vergadering van de kamer der volks vertegenwoordigers, bij de discussie over het doen ophouden vau den geforceerden koers, bestrijdt de heer Disco het voor stel, omdat hij het nadeelig zou achten voor bet land, indien de geforceerde koers plotseling oph.eld. De heer Ratazzi ver dedigt in zijn antwoord aan den heer Doda de financiële ope ratien, welke geschied waren onder zijn ministerie, voor zoo ver de kerkelijke goederen daarbij betrokken waren. Hij schat het voordeel dat de regering daarbij gehad heeft op honderd millioen. De Correspondance Italienne constateert, dat erop nLow onderhandelingen geopend zijn door italiaansche commandaiiun met de pauselijke bevelhebbers, om weder de overeenkomsten in werking te stellen, welke vroeger gesloten zijn tot geza- mentlijke wering der rooverij. De onderhandelingen hebben nog niet tot een eindresultaat gevoerd, maar de wijze waarop zij opgenomen zijn, doet in geenerlei wijze denken, dat men een weigering zou te wachten hebben. GOUDA, 7 Maart. iT"j Naar,WIj, met Senoe?e» vernemen zal morgen over acht dagen (zondag 15 maart) eene tooneelvoorstellinz gegevea worden m het lokaal „Nnt en ermaak," door het Antwerpsch gezelschap, ender medewerking van den heer Victor Driessens, die elders veel goedkeuring mogt inoogsten, waarom wij het met vertrouwen durven aanbevelen aan de belangstelling van ons tooneelminnend publiek. Bij kon. besluit is aau deu heer L. Begeer alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ijker van het vaat werk voor deze gemeente. Naar men verneemt zullen met 1 april te 's Hage er. te Leyden afdeelingen worden gevestigd van de commandiet- kas, te Rotterdam in 1867 opgerigt. Uit Delft meldt men dat de hr. mr. D. Koorders voor- loopig belast is met de lessen door wijleu dr. Keyzer gegeven, en zijn collegie aan de iurigting A?t opleiding van oost-indi- sche ambtenaren aldaar heeft geopend. In de zitting van de tweede kamer der staten-geueraal van woensdag werd de beraadslaging over de interpellatie voortgezet, waarover nog het woord voerden de hh. van der Linden, Storm van 's Gravesaude, Godefroi, Oldenhuis G'atama, Saaymans Vader, Haffmans, Moens, Gefkeu en de Bosch Lem per. De laat9te deed het voorstel om de beraadslagingen te sluiten cn over te gaan tot de orde van den dag. De heer Blussé van Oud-Alblas stelde eene andere motie van den vol genden inhoud „De kamer, gehoord de inlichtingen der mi nisters, is van oordeel dat geen landsbelang de jongste ontbinding der kamer vorderde, en sluit de beraadslagingen." Na eene woordenwisseling tusscheu de hh. Blussé van Oud-Alblas, Dul- lert, van der Linden en den voorzitter over de wijze vau be handeling dezer beide voorstellen, werd de motie van den hr. de Bosch Kemper iu stemming gebragt, en met 39 tegen 32 stemmen verworpen. Daarna stelde de heer Blussé van Oud-Alblas op nieuw zijne motie voor, welke alstoeii in behandeling weid genomen. Nadat de heer van Wasseuaer Catwyck daarover het woord gevoerd had eu zich ten stelligste er tegen had verklaard, werd besloten de beraadslagir g den volgenden dag voort te zetten. Ook in de zitting van donderdag zijn de discussien niet afgeloopen. Tegen de motie spraken, behalve de minister van binnenl. zaken, die ook nog repliceerde op eenige algemeene punten uit het debat van gisteren, de heeren Pijnappel (iu meer dan één opzigt niet al te conciliant Yoor de regering), vun Nispen, (nu niet ontevreden met de vroeger niet voldoende verklaringen nopens het onderwijs) Rochussen, Zinnicq Bergmann, Verheijen, vau der Does de AVillebois, Saaymans Vader en Gefkeu, terwijl de motie en ook de aangevoerde redenen in de vorige dagen verdedigd of nader geadstrueerd werden door de hh. v. 's Gravesaude, de Bruijn Kops, v. Eek, v. d. Linden en den voorsteller, den hr. Blussé. De hr. v. 's Gravesande wenschte aan zijne goedkeurende stem voor de motie geen andere gevolgtrekking verbonden te hebben dan dat hij de ontbinding afkeurde. Er staat dan ook in de motie niets anders. Op één incident mag wel de aandacht gevestigd worden. De heer Blussé, antwoordende op de bewering van sommigen, die (als de heeren Verheijen, Saaymans en Gefken) de motie in strijd waanden met den eerbied aan de kroon verschuldigd, zeide, dat hij hieromtrent kort kon zijn, daar de minister van binn. zaken eergisteren (en met meer openhartigheid dan bij de eerste ontbinding) ronduit verklaard had, dat die ontbinding geheel kwam voor de verantwoordelijkheid des ministers. Toen maakte evenwel de minister van buitenlandsche zaken eene ontkennende beweging, waarop de heer Blussé herhaalde, dat hij het zéé gehoord en verstaan had. En inderdaad, de heer Blussé had goed gehoord, want de minister van binnenl. zaken had gezegd: dat het al of niet aannemen van het ontslag of de benoeming der ministers eene uitsluitende daad des konings was, eu dan volgde (ook vol gens het Bijblad 2 maart blz. 29 kolom 1)/,Maar dat dekt niet en nimmer heeft het in onze bedoeling gelegen de verantwoordelijkheid van het ministerie voor de ontbinding zelve." De discussien t>ver de motien zijn gisteren in de tweede kamer voortgezet. De ministers van binnen- en buitenl. zaken hebben verklaard de motie te beschouwen als een votum van wantrouwen eu als eene verklaring, dat men niet meer met deze ministers wil zamenwerken; dat men weigert de beloofde nieuwe inlichtingen te onderzoeken. Bij aanneming der motie zou de regering geene andere gevolgtrekking kunnen aannemen. De discussien zeiven komen overeen met die van donderdag en loopen ten einde, zoodat men heden de beslissing mag verwachten. Het bureau der regelings-couimissie voor het tiende ne- derlandsche taal- en letterkundig congres heeft zijne uitnoodi- ging tot deelneming aan de letterkundigen in Noord- en Zuid- Nederland gerigt. Daaruit blijkt, dat het congres zal worden gehouden te 's Graven hage, op 31 aug., 1 en 2 sept. a. s. Het bureau verwacht voor 15 april antwoord. De lijst der leden van de regelings-commissie getuigt van de algemeene be langstelling, die het congres te 's Gravenliage ondervindt. Men berigt uit Deventer: In gelukkige navolging van vele grootere en kleinere steden werd maandag ulhier door de deventer winkel-vereeniging een winkel voor het publiek open gesteld, waar men zeker kan wezen goede waar te vinden, ter wijl de w inst, daarop genoten, als tegemoetkoming kan beschouwd worden voor den handwerksman. Mogt de onderneming op nemen en welslagen, dan zullen de oprigiers en bestuurders een goed werk verrigt hebben, dat aan den arbeidenden stand zeer merkbare voordeeleu kan opleveren. Men schrijft uit den Alblasserwaard Tot groote blijd schap van de ingelanden zijn thans de meeste polders in dezen waard geheel of grootendeels van het overtollige polderwater bevrijd. Algemeen is dan ook reeds een aanvang gemaakt met den veldarbeid. Alvorens tot t? bebouwing van honder den bunders land t? kunnen overgaan, moet zwaar gemest wor den, daar het hocge polderwater de bouwgronden zeer heeft verarmd. Dien ten gevolge zijn de meststoffen moeijelijk te bekomen en daardoor duur. Op sommige akkers is men bezig de vroegste soorten van aardappelen te pooten. De vrueht- boomen teekenen veel bloemknoppen, inzonderheid de meeste steenvruchten- en perenboomen. De wei- en hooilanden liggen goed te velde. Het vee is welvarend, ofschoon de longziekte sporadisch voorkomt. De prijzen van het zuivel variéeren weinig; vo^r herfstkaas bedong men 26 a 27 de 50 ued. ponden. Boter gold 55 cent het halve ned. pond. De keizeriD van F-ankrijk wil eene vereeniging stichten ter verleening vau hulp aan gekwetste zeelieden. De zitting van het ua weldra bijeenko mende duitsche tolparlement zal vermoedelijk in drie weken afloopen. De ministeriele italiaansche bladen verzekeren dat de werkloonen zullen stijgen door de invoering der gemaalbelasting. In geheel Portugal heerscht verbittering eu onmst. De engelscbe schooner Marianna is voor Antwerpen iaet SÜÜ vaatjes petroleum verbrand van de zes perso nen aan boord is alleen de stuurman in de >cheldc konuen springen en met zware brandwonden opg 'ischt. Dc J.uverr.burgers zijn verstandig genoeg om eene legermagt van 300 gendarmes ruimschoots voldoende te achteu. Koning Geortie van llanover tart Pruisen uit, en dit antwoordt met het in beslag nemen zijner goederen. De opstand in Yucatan is gedemp:. In Spanje is een gedeelte van Arragon in staat van beleg verklaard. Victor Emanuel heeft eene nipuwe italiaansche kroonorde ingesteld. De fransche gezant te Koustan'mopel heeft eene schikking met Montenegro voorgesteld Dc stedelijke raad vau Dublin trekt opent lijk partij voor zijn medelid Snllivan veroordeeld wegens oproerig ge schrijf. De bevolking der pru. sche monarchie bedraagt nagenoeg 24 millioen zielen. De rraaumarkten in Duitschland zijn flaauwer; te New-York verwacht men groote aanvoeren uit het we>ten en daling. Uit den Haag schrijft menAan een diergaarde valt riet te denken, apen, beeren en cacatoes behoeft men wezeutlijk in de residentie niet op het kanaal te gaan zoeken. De eersten zicu we overal, de tweeden ko men ons zelve opzoeken en de derden hooren we tot vervelens toe. Woensdag 4 maart is den koning uit Delft de eerste grasboter oangc- boden. Gouda, 5 Maart. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 500. Roode Kleefsche 490. Zeeuwsche per mud 14 a f 15.50. Kogge 10.a 12.Gerst 6.50 a S.25. Haver f 4.a 5.60. Boekweit Fransche per 2100 kilo 235 a 24U. Noordbrabantsche 260 5 f 265. Bruine booneu 11.75 a f 16.Witte boonen f 10.a f 14. Boter 1.10 a 1.30. Aanstaanden woensdag, 11 dezer, zal de gewone voorjaars kaasmarkt alhier gehouden worden. GOUD A. Geboren 3 Maart. Frans, ouders J. ünattrse eu A. Verkerk. 4. Jo hannes Hilko, ouders H. Jager en W. van Zntphen. Anthonetta, ouders H. P. Bekkeis en G. Blank. 5. Arie, ouders J. G. Schooiiderwoerd en G. Polet. Philippns Johannes, ouders P. J. Boom en J. C. Koopman. Roelof, onders H. van den Berg en M. Dekker. 6. Johanna Maria, ou ders L. Hoogensteger en J. M. Straver. Cornelis .Tacobas, ouders .S. Matze en F. Hofman. Maria, ouders X. Verkerk en II. C. Nobel. Overleden: 4 Maart. L. Schilt, huisvr. van FL Sprnijt, 27 j. 11 m. G M. de Puijt, 5 m. H. Voortjes, huisvr. van J G Heetman, 42 j. Gehuwd 5 Maart. J. Buitenhuis eu II. van den Edel.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2