HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. WEI- OF HOOILAND, Gemengde Berigten. Varia. A D VERTENT IEN. eeD gemeubileerde Kamer, Openbare Verkooping Attentie. MIN. Burgerlijke Stand. 25 JARIGE p Ésaa 73 ai 3 3 li IIB 2 B ii met Alcove, Kost en Bewas- van een perceel uitmuntend goed Er biedt zich aan een gezouds MIN, drie weken kraams, van drie en twintig jarigen leeftijd in vaste betrekking. Adres bij den uitgever dezer Conrant. overlegging zeer spoedig plaats had. Hij raadde het ministerie aasi, het verlangen te hennen te geven tot achorsiDg der verdere behandeling van de motie Blussé. I)e revering, gelijk zoo even reeds gezegd is, heeft de be spoedigd! overlegging der stukken toegezegd maar wenschte zich niet te mengen in de regeling der werkzaamheden van de kamer en kon daa ook niet in overweging geven, eene motie boitea behandeling te laten, die niet van haar, maar van een lid afkomstig was. Na velerlei redekavelingen over en weder bleek bet genoegzaam duidelijk, dat de regering dezen voorloopigen uitweg toch alies behalve te versmaden vond, zoodat nu als 't ware een voorloopige wapen stilstand geslo ten is, waarbij hei latere oordeel over de ontbinding gebeer ongedeerd blijft. De heer Blussé heeft dan ook voorloopig van de° verdere behandeling zijner motie afgezien, zich voorbehou dende bij de later zich voordoende gelegenheid de velerlei aanvallen en bedenkingen daartegen van conservatieve zijde in- gebragt, te wederleggen. In de zitting van maandag is bij loting vastgesteld de rooster van aftreding der leden. Voor het district liouda moet in junij IS69 aftreden de heer mr. IV. hl. de Brauw, en in jnmj 1 >71 de heer M. A. F. H. Hoffman. Be minister van binnenl. zaken heeft de verkiezing van een lid der taeede kamer, tengevolge van het overlijden van den heer J. F. Zvlker in het hoofdkiesdistrict Appingadam be paald op dingsdag 31 maart en de herstemming c. q. op dingsdag 14 april a. s. Be minister van oorlog heeft o. a. ter keimisse gebragt van de be'rokken militaire autoriteiten dat bij de cavalerie in het ve-.volg geene milicien-plaatsvervangers boven de 25 jaren oud mogen worden ingedeeld, tenzij deze bij het wapen gediend hebben. in de Arnhemsehe Courant van 4 dezer leest men onder het concert- en tooneelnieuws een uitvoerig en hoogst loffelijk verslag van eene voorstelling, aldaar gegeven door den heer Tictor Driessens en wordt die, op eene enkele uitzondering na, verre weg het beste genoemd wat dezen winter in den arn- hemschen schouwburg te zien was. De heer I ictor Driessens en mejufvr. Beersmans worden hoog geprezen om hun natuur lijk en waar spel, waarbij men vergeet dat zij rollen geleerd hebben; ia den toestand, dien zij voorstellen en zoo geheel naar de natuur voorstellen kan niet anders gesproken wor den, dan door hen geschiedde en vooral hunne gebaren en mimiek hebben dat ongedwongene en oorspronkelijke, dat den waren kunstenaar kenmerkt; de hoogste overwinning Jer studie is die vo,komen te verbergen en zoowel mejufvr. Beersmans als Driessens hebben daarin booge volkomenheid bereikt. - Wij wenschen en vertrouwen dat de hier te geven voorstelling aan dit gunstig getuigenis ten volle zal beantwoorden. Op dingsdag, 31 maart a. s., zal te Botterdam op de plaats der sociëteit „Harmonie" plaats hebben eene tentoon stelling van vee en pluimgedierte. Toigeus het programma is een groot aantal prijzen en premien uitgeloofd en bestaat ook het voornemen om eene verloting te honden van tentoon gesteld vee. Van den 4" tot en met den 9° april a. s. zal te Am sterdam in bet paleis van volksvlijt eene tentoonstelling ge houden worden van voortbrengselen van tuinbouw, onder me dewerking van de afd. Amsterdam der holl. maatschappij van landbouw. Een aanzienlijk aantal gouden en zilveren medailles en belangrijke premien zijn uitgeloofd. De Stoompost verneemt, dat door den heer G. S. Pieters, firma Hudig en Pieters, te Botterdam, eeDe aanvrage om con cessie is ingediend voor den aanleg eeDer zeehaven te Scheve- ningen en van een spoorweg tusschen Scheveningen en 's Hage. Het klassikaal bestuur van 'sGravenhage heeft reeds uit spraak gedaan in de bekende zaak van dr. Zaalberg. Baarbij is de kerkeraad der ned. herv. gemeente in 't gelijk gesteld met betrekking tot de door dezen genomen maatregelen, om het prediken van den heer Zaalberg te verhinderen, en de door den kerkeraad tegen den predikant ingestelde eiseh, dat hem door de hoogere kerkelijke autoriteit voor goed het wederoptreden onmogelijk mogt gemaakt worden, op grond dat dit weder optreden zou zijn eene bespotting en verguizing der gemeente ztio' gegrond en gen igtig geoordeeld, dat het de zaak naar het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft verwezen, ten einde dit, als de daartoe bevoegde autoriteit, den hr. Zaa'lber» zijn gedwongen ontslag uit de evangelie-bediening geve. Intusscheu is nu reeds door meer dan 1600 leden der herv. gemeeote te 's Huge geteekend op een adres ter gunste van het wederoptreden van dr. Zaalberg als herder en leeraar der gemeente. Te Breda zijn dezer dagen proeven genomen in de fabriek van stoom- en andere werktuigen van de hh. Bruyn Kops Backer met de pneumatische toestellen, die, ten behoeve van de toepassing van het slads-reinigings-stelsel van kapitein Lier- nur, in genoemde fabriek zijn vervaardigd. Die proeven zijn goed gesiaagd. De heer Liernur had alle gemeente-besturen, die getoond hadden belang in zijn stelsel te stellen, uiigenoo- digd, zich bij 'deze proeven te doen vertegenwoordigen, ten einde allen twijfel, die omtrent de deugdelijkheid van het stelsel en de gemakkelijkheid zijner toepassing mogt bestaan, te doen ophouden, door de toestellen in volle werking voor te stelien. Naar men verneemt, is, ingevolge het laatstelijk genomen besluit tot tijdelijke vervanging van den heer mr. J. L. de Brovn Kops, thans beuoemd tot lid van de tweede kamer der staten-generaal, als leeraar in de staathuishoudkunde, het han- delsregt en het adminisaratief regt aan de polytechnische school te Delft, aangewezen de heer mr. J. van Gigch, leeraar aan de hoogere burgerschool en de burger-avondschool te Delft. Men schrijft uit den Alblasserwaard Naar wij vernemen, zal binnen kort door de betrokken waterschapsbesturen eene leening, ad 5 pCt. worden opengesteld, tot een bedrag van 150,000, ter bekostiging van een aan den Elshout te stichten stoomgemaal. Men schrijft uit Haaften dd. 9 maartDe staat der veld gewassen in deze omstreken laat zich zeer goed aanzienhet koren staat goed en krachtig; oliezaad is hier weinig, maar dat weinige staat mede goed de zware klei is door de vorst goed los geworden, en, ware het weder gunstig gebleven, gelijk in het begin der vorige week, dan zouden er reeds aardappelen uitgepoot zijn nu zijn 't nog maar enkele hoekjes in de akkers. De Hongaren petitioneren om het herstel der wetten van 1848, De oosteDnjkscbe reactionairen spannen alle krachten in tegen bet mi nisterie. De publieke opinie is in geheel Pruisen zeer tegen het vestigen eeDer pauselijke nuntiatuur te Berlijn. De iu ftbr. geveilde italiaansche kerkelijke goedereu geschat op 14 en drie kwart miiliom hebben 201 /g niilliotn opgibragt. Yon Bismarck heeft bij hoiTetsteu den voorrang op de vorstelijke familie. De hertog van Cohurg-Gotha treedt ais Bolingbroke op in bet tooueelstukje „een glas water." De Zwitsers teekenen a pari op eene vier en een half pCts. leening. De krijgstoerustingen worden door Frankrijk in stilte voortgezet. Yoort- dureud hebben er te Rome desertien plaats onder het corps vreemdelio- geD. Te St. Eticnue worden dagelijks 600 chassepotgeweren gemaakt, i In Venezuela is op nieuw eene revolutie uitgebroken. De veeziekte i duurt ongehinderd voort op Sumatra's westkust. Reeds 128,337 karbou- i wen eu ruuderen bezweken. Te Warschau zijn in den nacht van 25 I op 26 febr. elf brievenbussen opengebroken eu bestolen. De cxkomug van Hanover heeft een geheimen gezant naar Parijs gezonden. In febr. zijn te Parijs 148 faillietverklaringen uitgesproken. Te Colmar zijn de ooijevaars eene vroege leute komen verkondigen. Uit Canada zijn 140 man overgekomen om in pauselijke krijgsdienst te treden. De Mijerfopperij zal eindigen in een Zuylenvoetzoeker. Te Purmerend ver- hoogea de werkbazen het loon en bevorderen het onderwijs der jong maatjes. Het italiaansche deficit voor 1869 beloopt 169 millioen. Men wil te Meenen de couponbelasting verhoogen met JOpC't. Sal- nave houdt zich nog staande op Haïti; Cabral heeft moeten wijken uit St. Domingo. Het lijk van baron Bentinck, onzen gezant, wordt uit loonden herwaarts gebragt. Charles Dickens heeft van vier lezingen te Washington lü en van 8 te Philadelphia, 19 duizend dollars zuiver overgehouden. Te houstautiuopel hebben belangrijke ministeriele wij zigingen plaats gehad. -- De veepest heeft opgehouden in oosteurijksch Silezie. Men hondt zich overtuigd dat Italië vele beddingen steenkool en uitmuntende bruinkool bezit. Te Mexico is een complot tegen Juarez ontdekt. Russische schepen zijn weder begoimen caudiotische gezinnen over te brengen naar Gnekerlaod; de grieksche stoomboot Krete breDgt provisie eu ammuuitie naar Caudia. Het verkeer op den Breoner- spoorweg neemt steeds aanzienlijk toe. Nog altijd werft men in Hano ver voor het legioen van den exkoning. Kan het ministerie na de gehouden discussie aanblyven, zelfs wanneer het zich in een meerderheid van een paar stemmen mogt verhengen Door de oppositie is krachtig de onberaden wijze in bet licht gesteld, waarop het ministerie met de ver tegenwoordiging gehandeld hééft, en de verdediging was krach teloos tegen de feiten. Deels ontwijkend, deels geruststellend, werd tot zachtheid aangemaand. Gééft uitstel, laat ons het ge beurde vergeten laat ons slechts het tegenwoordige voor oogen houden, zoo luidde het, maar weerlegging der feiten, verdedi ging van de ontbinding der kamer werd slechts door weinigen eprofc e er, die onbevooroordeeld de gehouden discussieu heeft nagepan, zal moeten erkennen, dat het ministerie de nederlaag heeft geleden en dat niets anders overblijft dan zoo spoedig mogelijk de groene tafel te verlaten. xvDÜ K°°nader miDiiters verschilde aanmerkelijk bij vroeger. Werd bij de vorige ontbinding de kamer toegevoegd: blijf binnen de grenzen, nu wordt verzocht slechts eenigen tijd ge duld te hebben, dan toch zouden de bewijzen overgelegd wor- a van buitenlandsche zaken de beschuldigingen niet verdiende. Moet dit slechts dienen om het vonnis te out- wijken of om medelijden in te boezemen, waarom andera niet nu reeds de stukken ter tafel gebragt en alle beschuldigers beschaamd. Maar zoo bandelen geen ministers, zoo handelt slechts een ondeugende oppositie, adres aan de laatste brie ven historie. Cremer verzocht geen uitstel om zich te verdedigen, en Geertsema draalde niet om de bewijsstukken over te leggen. De conciliante politiek heeft zich ook krachtig in de discussie gemengd, bij monde van den beer Pijnappel en de Bcseh Kem per. Jammer, dat er op dit oogenblik weinig plaats is voor conciliante ideën. Het ministerie heeft reeds tweemaal zonder medelijden en zonder eenige neiging tot bemiddeling of ver zoening het doodvonnis over de volksvertegenwoordigers uit gesproken, kan het nu een ander lot verwachten Met een ander ministerie, met andere mannen, van welke rigting ook, kan de conciliante partij eenig nut doen, met dit ministerie, met deze mannen is het streven dier partij vruchteloos, en zelfs de bedreiging van een man als de Bosch Kemper, om zijn mandaat neder te leggen, mag de oppositie niet beletten te doen, wat zij als haar pligt beschouwd. Zoude de heer de Bosch Kempèr, na een veertiendaagsche aanwezigheid in de kamer, zich reeds als onmisbaar beschou wen, dat hij zijn medeleden dreigt met de nederlegging van zijn mandaat als volksvertegenwoordiger? Zoo iets hoort men wel eens van ministers, maar volksvertegenwoordigers dreigen niet, maar leggen eenvoudig hun mandaat neder. Zoo zoude meu niet slechts aftreding van miuisters hebben, maar ook af treding van volksvertegenwoordigers, alles ter bevordering van de door de conciliante rigting zoo gewenschte stabiliteit. Te vens is dit een uitmuntend middel om de politieke kwestien voortdurend uit de zaal der vertegenwoordigers tot de kiezers over te brengen en zoo de constitutionele monarchie meer en meer een democratischen tintte geven, en dit behoort toch im mers niet bij de conciliante politiek De goessche Vader beeft als professor in het staatsregt willen fungeren, en gelijk gewoonlijk zijn medeleden onderrigt gege ven, maar met zoo weinig succes, dat de minister van binnenl. zaken zich gedrongen gevoelde tegen de gezegden van den zuiveren anti-revolutionair te protesteren, en toch de VacLr meent het goed met zijne vrienden, de ministers. Hij misrekent zich slechts eenige jaren, en daardoor vergist de oud-edelmo- gcüdc zich in de bepalingen der grondwet. Waartoe zoude toch, volgeus de begrippen van den zeeuw sehen Vader, een kamer van volksvertegenwoordigers dienen Door dit onderwerp nog eens bij gelegenheid op zijn gewone duidelijke wijze te behandelen, zoude de oud-edelmogende voor zeker vele belangstellenden verpligten. Is de eenstemmigheid tusscben het ministerie en de anti revolutionaire partij reeds veel minder dan tijdens de verkie zingen, ook de katholieke partij schijnt niet voldaan te zijn een der leden dier partij beeft verklaard geen vertrouwen meer in dit ministerie te stellen. Heeft de onderwas-kwestie het monsterverbond te voorschijn geroepen, het niet inwilligen der verschillende eischen zal het spoedig uit elkander doen spatten. De minister van binnenlandsche zaken handhaaft de staats school en zal trachten, indien hij tijd en gelegenheid beeft, eenige bepalingen ter gunste der bijzondere school te formuleren. Wat zullen de nieuwe ministers van eeredienst wel gedacht hebben deze verklaring hoorende, of moet Groen weder het ver lies van een zijner getrouwen betreuren Is het ministerkleed weder gebleken hoogst schadelijk te zijn voor anti-revolutio naire beginselen Was een nieuw onderzoek dier stukken over buitenlandsche zaken zoo noodig, om daarvoor de discussie te sluiten, waar door het nederlandscbe volk een repetitie dier discussie te wachten heeft De ontbinding is toch niet te verdedigen. Heeft de vertegenwoordiging ongelijk gehad met de verwerping der begrooting van buitenlandsche zaken, dan ligt de schuld aan de regering, die geen voldoende inlichtingen heeft gegeven. Dan is er weder gelegenheid tot een motie omtrent het geven van onvoldoende inlichtingen, want motien worden nu gedul dig verdragen, zij schijnen weder tot de bevoegdheid der ver tegenwoordigers te behooren. De verwachting kan dos nog eenigen tijd gespannen zijn. GOUDA. Geboren 6 Maart. Cornelis, ouders T. Boutestein en J, Burger. 7. Martinus, ouders J. J. van Yelzen en C. Bakker. 8. Catharina, ouders S. de Vet en J. Boot. Johanna Maria, ouders A. vau Leeuwen en M. J. Jaspers. 9. Willemina Apolonia, ouders T. de Bruijn eu W. H. Kwakenaar. Johanna Maria Josephina, ouders T. N. Joosten en M. A. van Kersbergeu. Overleef n: 5 Maart. H. L. de Feijzer, wed. A. Zegers, 76 j. h. A. 'i. Smits, 2 j. K. Snarnaaij, 19 m. 9. H. Benschoten, 1 j. 10 m. G. Klopper, 15 zn. T. Mulder, wed. A. Smit, 76 j. 10. C. Bonneur, 8 d. [pjjs Door des Heeren goedheid. van fis A. M. SCHOUTEN IsS P. den BAARS. Hunne dankbare Kinderen. Gouda, 11 Maart 1868. Voor de vele bewijzen van be langstelling voor en bij ons huwelijk be toond, betuigen wij onzen welgemeenden dank. J. W, SCHOUTEN. A. SCHOUTEN, Flentrop. Maarten, 5 Maart 1868. WOEDT GEVRAAGD met MEI aan staande voor een JONGMENSCH, 8 C hing. Franco Brieven met opgave van prijs per maand, onder lett. L. N. bij de Erven THIERRY MENSING, Boekhandelaren te 't Gravenkage. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen bij deze ter kennisse van de ingelanden Dat de lijsten der stemgeregtigde ingelanden van het Hoogheemraadschap voor het jaar 1868, zoo als die door de Vereenigde Vergadering zijn vastgesteld, van af den 12° dezer dagelijks (behalve des Zondags) van des morgens negen tot des middags twaalf ure, ter inzage zullen liggen op de Secretarie van Rijnland te Leyden, en wijders op de Gemeente-Secretarien van de hoofdplaatsen der districten en onder-dis tricten, als ook in de lokalen van de stoomgemaal-werktuigen de Cruquius, de Lynden en de Leeghwater. LEYDEN, den 7- Maart 1868. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, H. C. J. HOOG, Dijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPS, Secretaris. gelegen op Spoelwijk, binnen Kezuwijk, op DONDERDAG den 19» MAART 1868, des middags ten 12 ure, in „eet Schaakbord" aan den Kleiweg te GOUDA. Nadere informatien zijn te bekomen ten kantore van den Notaris MOLENAAR te Zdid-Waddinxveen. Men verlangt tegen Mei a. s. te huren een MUIS met 5 a 6 KAMERS, bene vens een TUIN. Adres franco bij den Uitgever dezer Courant.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 4