I Zondag, 15 Maart. 1S6S. 3° 622. Buitenfanlr. len. Overzigt. KENNISGEVING. Uitgave van A. BRINKMAN. kil 1, SEN prijzen, behoort, n waren, OVDA. S7 apothe- veg over lN. GOUDSCHE COURANT. bereid door mij krijgbaar INK op na on- aan de jarea slijm gebruikt spijs- 311, bij- r zacht */j cent gebruik, aat. straat merstr. afdsteeg. n. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. 1 van of hap van :swuk Ja over uur den aling te W. J. Gouda. aan geene partij gaaf toegestaau _kbyssinie had geschre- zoo lang1 fa Lange TiendewegD. n°. 60. ravond- laatste en wqï. als leer- aan dit ch vóór ES, Di- I rij wiet u zijn. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. GOUDA, 14 Maart. De treurige gevolgen der onzinnige krijgstoerustingen zullen zich steeds meer en meer doen gevoelen. Is de hongersnood dezen winter in verschillende gewesten toe te schrijven aan een zamenloop van omstandigheden, de algemeene verarming door gedurige leeningen en stilstand in handel en nijverheid zal toch wel eindelijk velen de oogen moeten openen voor hei onver mijdelijk verderf, dat de europesche maatschappij te gemoet gaat. In Engeland, waar men weinig aangedaan i« door de besmettelijke wapenkoorts, klaagt de minister van financiën over stilstand in den handel en dreigenden teruggang in de opbreng sten. Frankrijk moet in vollen vrede voor die booze grillen eene nieuwe leening sluiten. Oostenrijk wil de coupon-be- lasting met 10 pCt. verhoogen en Italië zal dit kunstmiddel invoeren. Dit is wel de zegenrijkste belasting ter wereld, want zij ligt een tip op van den sluijer der toekomst, zij waarschuwt, en zoo gevoelige waarschuwing wordt niet geheel in den wind geslagen. De .talianen zijn snuggere financiers; zij moeten nog eens duizend millioen leenen, en zij gaan eerst de coupon belasten, zeker om de inschrijvers uit te lokken. De geldnood der gou vernementen wordt zoo groot, maar grooter is nog de dwaas heid van hen, die om den wil der hooge rente altijd geld geven, en weten, dat het dienen moet voor krijgstoerustingen, die het leed der volken verhoogen. Van tijd tot tijd spreekt men over ontwapening, en nu weder wil men beweren, dat Napoleon het initiatief zal nemen, niet van de zaak, maar van de bespreking. Juist is men daarge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda, gelet op de wet van den 4“ Julij 1850 (staatsblad n°. 37), regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter eerste en tweede kamer der staten-generaal, mitsgaders den rooster hunner aftreding; Brengen ter algemeene kennis, dat de lijsten, aan wijzende de personen die binnen deze gemeente tot het kiezen van le den van de tweede kamer der staten-generaal, van de provinciale staten en van den gemeenteraad bevoegd zijn, zoodanig als die lijsten nu zijn herzien, alsmede de staat hen aanwijzende die van deze lijsten zijn moeten worden geschrapt, gedurende veertien dagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure ter inzage van een ieder op de plaatselijke secretarie zijn nedergelegd; terwijl bovendien deze lijsten en staten zijn aan geplakt, de eerste aan den ingang van de St. Anthoniestraat bij den Kleiweg, de tweede aan den ingang van de groote Kerkstraat bij de Markt en de laatstgenoemde aan den ingang van den Langen Groenendaal bij ae Gouwe aan bet gebouw de Lutliersche Kerk. Voorts wordt herinnerd, dat elk, de vereischten van kiezer bezittende, bevoegd is, tegen de lijsten bezwaren in te dienen, wanneer daarop 1°. Zijn naam of die van een ander, tegen de bepaling van art. 8 der wet, niet, of niet behoorlijk voorkomt. 2°. De naam van iemand, die, hetzij een of meer der in de kiezers gevorderde vereischten mist, of uitgesloten is, hetzij - op de kiezerslijst eener andere gemeente staat, is gebragt. En eindelijk, dat de bezwaren, binnen veertien dagen de dagteekening dezer kennisgevirg, bij verzoekschrift, op gezegeld papier, door de noodige bewijsstukken gestaafd, den gemeenteraad behooren te worden ingediend. Gedaan te Gouda, den 14n Maart 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTU1JN. DE GRAVE, W. P. B. Londen, 11 Maart. De heer Maguire heeft in het lager huis in naam der iersche katholieken geprotesteerd tegen een subsidie aan de katholieke kerk in Ierland. Wat gewenscht wordt, is de aanwending van de goederen der protestantsche kerk tot voorziening in de algemeene behoeften van Ierland. Lord Mayo stelt uit naam van het gouvernement voor, de kerkelijke kwestie aan te houden en eene commissie van enquête te benoemen over den algemeenen toestand van Ierland. Hij stelt voorts verscheidene maatregelen voor ter gunste der pachters benevens de vestiging van een katholieke uuiversiteit. De liberale bladen zijn weinig ingenomen met het regeringsplan. Na de rede van den heer Maguire en die van lord Mayo is de discussie ov#»r den toestand van Ierland verdaagd tot donderdag. Uit Suez wordt gemeld, dat de koniwg'van Al een vriendsebappelijken brief aan den heer Hassam U*J ven, waarin hij te kennen gaf dat hij hem slecht? reed om werkelijk over te gaan tot de verwezentlijking eener legerorganisatie, die het geheele volk soldaat maakt. En nu durft de Moniteur verkondigen, dat het volk dien ondragelijken slavenlast als een weldaad erkent. Waarlijk een benijdenswaar- dig lot, waarin zelfs de kleinste volken deelen. Die ondank bare Belgen stribbelen nog tegenzij zouden toch in "eslokt worden bij een oorlog, maar daarvoor is het ook niet, dit weet ieder; eene onmatige krijgstoerusting kan niet baten aan de kleine staten, maar het is een naaperij, een mode, een lust tot soldaatjespelen, om zich bezig te houden en te troosten bij stilstand en armoede. De feniansche woelingen worden in Engeland krachtig be dwongen; nu wil men ernstig beproeven om een deel der ier sche grieven weg te nemen op Schotland zal men de parle- ments-hervorming toepassen. De fransche drukperswet heeft het voorregt te bevallen het contingent van 100,000 man is en nu is de wet op de vereenigingen in behandeling, die weinig ten goede belooft. Toch woelt het in Frankrijk en de toestand wordt te gevaarlijker, naar mate elke uiting meer bedwongen wordt. Rusland broeit over zijne oude plannen en Turkije ziet zich door de voorposten bedreigd. Daartoe dienen Rumenie en Servie. Prins Napoleon verdiept zich in de beschouwing der berlijnsche merkwaardigheden en zou en passant wel eenige vriendelijke woorden van zijn neef kunnen overbrengenhet zou curieus zijn eene fransch-pruisische coalitie tegen Rusland. Wij hebben wapenstilstand. De minister van buitenlandsche zaken wil zijn veroordeeld beleid nader ophelderen en bewij zen, dat hij het land van den ondergang redde. Men zal hem een standbeeld voteren en dan de motie Blussé aannemen, want het landsbelang, dat de ontbinding cischte, is nog altijd zoek. Men weet in waarheid niet, wat dit mi nisterie wilhet is in het debat zoo volkomen bezweken, dat geen stemming noodig was, en dan nog, is er iemand, die ge looft, dat het financieel wanbestuur ooit goedgekeurd kan wor den of dat de koloniale uitmergelings-politiek eene meerderheid voor zich zal hebben Is het nieuw tijdverlies te verontschuldigen weder gaan drie maanden verloren. Wanneer zullen die heerlijke bewijsstukken inkomen Kan iets den voorzienen afloop voorkomen Ge looft iemand aan de mogelijkheid van de instandhouding van dit dubbel versleten bewind? Vriend noch vijand. Wij behoe ven andere personen, een homogeen ministerie-, dat waarborg heeft van mogelijke stabiliteit. Het is verbazend stout, dat deze verblinde ministers de verantwoordelijkheid op zich nemen van een ncodeloos tijdverlies, dat zoo verderfelijken invloed oefent op de wezentlijkste belangen des lands. ints on- m- zien mei ïudek; :ich ook et doosje attent op het ge in tracht (16 oeger bij ,e Gz»ifc> den heer Gouda.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1