öhtnenlanö. Gemengde Berigten. ADVERTENTXEN. VERKOOPING HUIS, Burgerlijke Stand. KOST 73N INWONING hechtenis hield, totdat hij zijne landgenooten had gezien. De .luitsche reiziser Uerard Rolfs, die eene betrekking bekleedt bij het britsche expeditionaire leger, schrijft aan een aagblad, dat de eevptische gouverneur van Massonah eene poging had aau- eewend, om den koning Kassa van Tigreh tegen de Lngel- sahen op te rnijeu. Dit Egypte vertrokken aanhoudend troe pen van den onderkoning naar Massowab, weshalve men niet geloofde, dat die vorst geneigd was zijn legercorps van daar terug te ontbieden. Uil New-York wordt dd. lieden bengt: De republikeinen hebben bij de verkiezingen in New-Hampshire de overwinning behaald. De hr. Harrimiui, republikeiusch candidaat, is tot gouverneur gekozen; de meerderheid der leden van de wetge- veilde vergadering is ook uit republikeinen zaïnengesteld. 12 Maart. De City of Boston heeft berigten van New- York aangebragt, loopende tot 29 Febr. Bij bet proces tegen den president Johnson, is tot bet nemen van een besluit, eene meerderheid noodig van twee derden der aanwezige ledeu. De senaat heeft een voorstel, strekkende om gedurende het pro ces met Johnson, alle officiële gemeenschap met hem af te bre ken, verworpen. In eene op 2b febr. gehouden volksvergade ring te New-York, is het gedrag van Johnson goedgekeurd. Te st. Louis wordt eene militaire democratische club ge organiseerd. De iersche correspondenten der engelsche couranten ea de iersche dagbladen zelve zijn eenstemmig in hun bcrigt van den goeden indruk, dien bet pl„n van deu prins vaD IVallis, om na paschen Ierland te bezoeken, in Ierland maakt. De prins zal tevens de insignes van de orde van St. Patrick ontvan gen, welke door den prins-gemaal gedragen zijn. Tol nog toe was de plaats van prins Albert, als ridder van die orde, niet vervuld. Het jaarlijksehe adres vau de loudeusche vereenigiug lot be- Torderiug van de kiesbevoegdheid der vrouweu zal ditmaal 14,UU0 handteekeuiugeu dragen. 13 Maart, lu het lagerhuis worden de discussien voort gezet over Ierland eu de plaunen der regering hevig bestreden. Parijs, 12 Maart. l)e Moniteur meldt het volgende: De speciale raden van revisie, voor de vorming der mobile uatio- nale garde, welke op 9 dezer hare werkzaamheden hebben be gonnen, zijn thans in geheel Frankrijk in werking. De meest voldoende mededeeiingen zijn ontvangen nopens deze eerste toepassing der wet van 1 febr. 1S68. Overal heeft zij met kalmte en regelmatigheid plaats gehad. Overal komen de jonge lieden goed op eu zijn met den besten geest bezield. Slechts een zeer klein getal heeft reden van vrijstelling opgegeven. Het land stelt vertrouwen in de zorg des keizers en van de overheden voor zijne belangen. Het erkent de weldadeu der wet en neemt daarvan ook de lasten aan. Toulouse alleen ma,.kt daarop eene ongunstige uitzondering; eenige oproerige demonstratien hadden aldaar plaats in den avond van den 10°, maar zij werden spoedig onderdrukt, door de krachtige houding der overheid. De aanwezigheid onder den volkshoop van wel bekende raddiaaijers, die niets te maken hadden met den raad van revisie, bewijst genoegzaam, dat de werkzaamheden van dien raad slechts het voorwendsel waren tot het plegen vau wanordelijkheden. De noodige maatregelen zijn genomen om des noods de herhaling van dergelijke tooneelen te voorkomen. Men verzeken, dat de leening van 440 millioen niet vóór het einde van april, en misschien nog later, zal worden uitgegeven. De weinige haast, die met de leening wordt ge maakt, is ontegenzeggelijk, een feit, dat eeue vredelievende be- teekenis heeft. Voor het overige vindt men een ander bewijs van de vredelievende wending, die de toestand neemt, hierin, dat de jonge soldaten der reserve, die sedert 1 november wa ren opgeroepen, op het einde dezer maand naar hunne haard steden zullen worden teruggezonden. Men zegt, dat de „Arcadiers" besloten hebben met kracht te velde te trekken tegen de wet op de vereenigingen. Dit zelfde werd echter ook gezegd, toen de drukperswet in be handeling zon komen, en evenwel hebben zij allen voor die wet gestemd. Het gerucht loopt, dat koningin Victoria keizer Napoleon zou hebben uitgenoodigd tot bijwoning eener revue, in de maand junij te zijner eer in Engeland te honden. Men zegt nog niet, of de keizer de uitnoodiging heeft aangenomen. In de zitting van het wetgevend iigchaam heeft de heer Garnier Pages gesproken legen de wet op de vereeniging. De onlusten te Toulouse zijn van zeer ernstigen aard geweest. Benden jongelieden doorliepen de straten met eene roede vlag, onder het zingen van de „marseillaise" en het aanheffen van den kreet: „weg met den keizer!" Zij ristten barricades op en wierpen bij den generaal, den maire °enz. de glazen in. Er was eene groote ontwikkeling van troe pen noodig, om de oproerigen in bedwang te houden. De opstand ia echter nog niet geheel gedempt. De keizerlijke procureur is gekwetst. Men spreekt ook van onlusten te Tours, te Orleans en in andere hoofdplaatsen. 13 Maart. Telegrafische berigten uit Toulouse melden dat de rust geheel hersteld is. Bij de discussien over het ontwerp op de vereenigin gen beeft Kouher de oppositie hevig bestreden. Brussel, 13 Maart. Met 63 tegen 43 stemmen hebben de vertegenwoordigers het contingent van 1869 goedgekeurd op 12000 man, en met 66 tegen 35, dat dit in twee afdee- lingen, actieve dienst en reserve zal gescheiden worden. De zitting nas zeer onstuimig. Berlijn, 11 Maart. De commissie voor de justitie-zaken uit den bondsraad van den noord-duitschen bond beraadslaagt heden namiddag over het verdrag met Noord-Amerika over de nationaliteit van landverhuizers. De officiële bladen melden, dat er een plan bekend is ge worden om 5000 Duitschers over te halen om via Antwerpen naar Lima te vertrekken, onder voorwendsel van het stichten eener kolonie aan den Mariro-rivier. De genoemde bladen herhalen te dezer gelegenheid de waarschuwing der rege ring tegen landverhuizing naar Peru. De begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen koning Lodevvijk van Beijeren heeft den 9n Maart met groote plegtigheid plaats gehad. Van vreemde vorsten waren aanwezig de kroonprins van Saksen, aartshertog Adalbert van Pruisen, de hertog van Modena, prins Lodewijk van Hessen en de hertog Max van Wurtemberg. Men schrijft uit Hanover, dat een aanvang is gemaakt met het beslag leggen op de vaste eigendommen van den ex-ko- ning George, die allen verzegeld zijn. De hanoversche bank heeft het plan, om ^.«nscnappelijk kapitaal mei een miiliueu ie verminderen, door inkeep van aandeelen. Dien ten gevolge zijn de actiën in de laatste da gen zeer aanzienlijk gerezen. De voormalige hanoversche minister graaf Platen, tegen wien regtsvervolging is ingesteld, als beschuldigd van hoogverraad, is naar men verneemt via Hamburg gereisd naar Kopenhagen, alwaar hij zich zal vestigen. Officieus wordt medegedeeld, dat het handelsverdrag met Oostenrijk tot het einde van 1S78 van kracht zal zijnindien het niet 11 maanden voor den afloop van den termijn is op gezegd, zal het voortduren. Er is bepaald, dat van beide zijden geen verbod zal worden uitgevaardigd van in- uit- eu doorvoer; de verligtingen in het verkeer zijn gebaseerd op vrijen invoer van producten van den grond en verjaging van regteu voor voortbrengselen van nijverheiddoorvoerregten zijn afgeschaft. De uitvoer tusschen beide staten is vrij van regteu. De bladen zijn weder in toorn ontstoken, omdat het oostenrijksche gouvernement toestaat, dat aan den directeur van politie, die aan de Hanoveranen te Hietzing passen ver strekte, het kommandeurskruis van de hanoversche Welfen— orde is verleend. Weenen, 12 Maart. In de zitting van het lagerhuis van den rijksraad yan heden heeft de minister van justitie een wets ontwerp ingediend tot opheffing van den lijfsdwang. De wets ontwerpen tot opheffing van de woekerwet en opheffing vau den staatsraad zijn, in den zin der regeriug, na de laatste le zing aangenomen. De W ieuer Presse verwacht in de naderende lente eene algemeene ontwapening. ït01U6, 14 Maart. Het Giornale di Roma meldt, dat in geheim consistorie, na korte allocutie zijn benoemd zeven kar dinaal-priesters, waaronder Bonaparte, en twee kardinaal-diakens. ervo gens heeft de paus vier bisschoppen gepreconiseerd en de benoeming door de propaganda bekend gemaakt van den bis schop van 's Hertogenbosch en van negen nieuwe in de ver- e6I-p' s'a^en gestichte bisschopszetels. Florence, 12 Maart. De minister Menabrea heeft, in ant- woord op eene interpellatie, betreffende het kanaal Cavour, in de kamer van afgevaardigden zijn leedwezen te kennen gege ven over de misbruiken der administratie, die bij den aanleg van dat kanaal hebben plaats gehad. Hij kwam op voor het regt der tta.iaansche regtbanken, om ten deze uitspraak te doen, maar ontzegde aan de vreemde regtbanken, om zich met deze kwestie te bemoeijen. Hierna is eene orde van den dag, ten aanzien dezer inter pellatie aangenomen. T><? w?'^eU3 'S de d's™ssle begonnen over de gemaalbelasting. ver»ano.^ JtS1 het P,an' om die belasting te doen g n door eene belasting per buisgezin. Het ontwerp is m overweging genomen. 5 P GOUDA, 14 Maart. Nut eifavWIJ Tne?eD' 231 maandag 23 dezer, in het lokaal ut en Yermaak" door onzen ijverigen gymnastiek-onderwij- zer, tien heer Steenbergen, eene openbare gymnastiek-les gege ven worden, gevolgd door een groot assaut en afgewisseld door muziek. Wij wenschen, dat eene talrijke opkoirst van de alge meene belangstelling moge getuigen en den Ouderwijzer eene aanmoediging zij om zich voortdurend met onbezweken ijver te wijden aan zijne nutte taak, en dit nog te meer, daar de opbrengst van den avond zal strekken ten voordeele van de werkinrigting alhier. Heden houdt de tweede kamer eene zitting, waarin zullen inkomen de door den minister van bnitenl. zaken toegezegde stukken over de luxemburgsche zaken. De heer L. E. W. Boorda van Eysinga, ontslagen en verbannen ingenieur 2e klasse bij de (ontbondene) commissie tot de vervoermiddelen op Java, heeft zich ten zesden male bij adres tot de tweede kamer geweud en zijne bezwaren bloot gelegd wegens het den 3° sept. 1864 uit 's lands dienst ont slagen en uit zijn geboorteland Java verbannen zijn, gelijk het heette, wegens b*t schrijven van een artikel in den Java-Bode, getiteld Solo eu Je resident Nieuweuhuyzen. Dingsdag avond i? te Leyden, in den ouderdom van 67 jaren, overleden de lieer Jan van der Hoeven, hoogleeraar bij de faculteit der wis- uü natuurkunde aan de hooge school aldaar. De wetenscHn verliest in hem een harer kundigste beoefenaars en de akalemie clu borpr e-rootste geleerd*" Door den heer C. Maatje Cz. te D*!ft is concessie aan gevraagd voor eene schroefstoo^bootdienst tusschen Maassluis en Amsterdam, tot vcrvoer van personen, goederen en vee, alsmede tot verrigten van sleepdienst. Deze dienst (wordt de C-.icessie toegestaan) zal uitgeoefend worden met 2 ijzeren booten, van Delft langs de Maas op Ylaardiugen, Schiedam en Botterdam, van daar langs den IJssel op Gouda en wijders langs de Gouwe en den Amstel op Amsterdam, en terug. De Winsch. Ct. meldt dat er voor het op te rigten ge- denkteeken op den heuvel te Heiiigeriee reeds 19 ontwerpen zijn ingekomen, waaronder stukken van groote verdiensten, en een zeer fraai ontwerp, op een twintigste der grootte in gips gemodelleerd. Het ramschip de Buffel, voor rekening van de neder- landsche regering bij de hh. B. Napier and Sons te Glasgow in aanbouw, is den 10n dezer met goed gevolg te water gelaten. Uit het Westland wordt gemeld dat de bewerking van den grond en het leggen van aardappelen in vollen gang zou den zijn, zoo de menigvuldige regen van den laalsten tijd hierin geene verhindering had gebragt. Over het algemeen bleef het bouwland nog te nat om geschikt betecld te worden. Dezelfde berigten doen zich ook uit de omstreken van Leyden voor, maar daarentegen staan de granen en het koolzaad, die zooals o. a. uit Soeterraeer wordt gemeld, dezen winter door hoog water noch strenge vorst geleden hebben, goed te veld en laat zich een zwaar gewas te gemoet zien. Men schrijft uit Srailde dd. 10 maart: Den 12° dezer zullen de turfgravingen algemeen hier weder beginnen te wer ken de jaarlijksche regeliug der dagloon en heeft hier vóór eenige dagen bereids plaats gehad. De daarvoor benoemde commissie uit de verveeners heeft ze, uit aanmerking van de duurte der eerste levensbehoeften, verhoogd met 60 centen; zij bedragen nu 7.10, het dagwerk van 40 veenstokkeu, bedra gende 330 a 340 tonnen alles voor gewoon graafwerk bui tengewoon te regelen naar omstandigheden. De machinale turfmakerij, van de nederlandsche brandstoffen- maatschappij, heeft ten vorigen jare weinig of niet gewerkt, en men denkt dat ze nu geheel stil zal blijven staan. Het Handbl. zegt in een artikel over de interpellatie Thorbecke, o. a. //Was het niet de pligt van de kamer om tegeu die her haalde ontbinding protest aan te teekenen, om ook voor de toekomst te constateren dat dergelijke maatregelen, al3 eene miskenning van den geest onzer constitutie, de strengste af keuring verdienen? Wanneer de tweede kamer tegenover dit ministerie het stilzwijgen had bewaard, de vraag ware gepast geweest, wat eene vertegenwoordiging beteekent, die niet een maal voor hare regteu en de regten der natie durft opkomen. De tweede kamer kon en mogt niet zwijgen, en wanneer de minister Heemskerk zich in ernst heeft voorgesteld dat de ka mer zwijgen zou en rustig de wetten zou gaan onderzoeken, die de regering mogt goedvinden in te zenden, dan zien wij daarin een nieuw bewijs van dat gemis aan politiekeu tact en helder inzigt in parlementaire toestanden, dat zijne tegen standers hem verwijten en zijne vrienden in hem betreuren. Sedert 1S54 zijn meer dan 17 maal honderd duizend personen gesneu veld of ten gevolge van wonden eu in de i oorlog leloopen ziekten (cho lera, typhus, ei -bezweken, en wordt het geldelijk verlies geschat op ruim 22 duizenu millioen gulden. Italië maakt groote maritieme toe rustingen. Nieuwe rijke goudlagen zijn ontdekt in Dacota 50 mijlen van Oraoha in de vereen, staten. De beschuldiger der fransche dag bladen, de Kervégnen is naar Spanje geweken. Het nieuwe turksche ministerie bestaat uit mannen van vooruitgang. Een fransche maire heeft bedankt om niet mede te werkeu tot de uitvoering der legerwct. Prins Napoleon heeft een reisje gedaan als dilettant-diplomaat. De koning van Beijeren wil na grootvaders erfenis van zijne renten saan ieven. Van de canadasche zouaveu zijn eenige vermoedelijke fenians afgewezen. Door werkeloosheid zijn onlusten uitgebroken in de hene- gouwsche landstreek Borinage. Spanje heeft besloten tot conversie der amor'isable en overgebleven uitgestelde in geconsolideerde schuld. Voor leniging van den hongersnood in Algiers zal nog een millioen fr. noodi" zijn. Te Toulouse hebben ter zake der legerwet ongeregeldheden plaats gehad. Italië zal weder eene greote leening behoeven om deu gedwongen koers der bankbilletten op te heffen. In de omstreken van Rheuen begint men de tabaksteelt los te laten en de landen te bezaaijen met erwten. Zestien ladingen tarwe, te zamen 40,000 quarters, zijn van Londen afgezonden naar het buitenland. Uit Portugal verneemt men nog altijd van toenemende gisting. De spoorwegbrug over de Pruth bij Lazony is ingestort toen de gemengde czernowitzertrein daar over reed, de passagierswagens bleven gelukkig staan, maar 2 locomo tieven en 9 veewagens stortten in de rivier. In den nacht van woensdag op donderdag zijn te Genemuiden door een hevigen brand het stadhuis, de schoolgebouwen en circa 330 huizen vernield. Op St. Thomas zijn in het begin van febr. bij vernieuwing hevige schokken van aardbeving gevoeld. GOUDA. Geboren 10 Maart. Josina, onders J. Zuidam en A. van Leeuwen. 11. Willem, onders J. van Boon en C. Vergeer. Jacobus Wilhelmus, onders H. J. de Knoop eu N. J. Kromme. 12. Jacoba Cornelia, ouders J. C. de Vries en A. van der Kleijn. Overleden; 10 Maart. A. van den Borg, 79 j. 11. C. Jansen, huisvr. van G. H. de Jong, 37 j. A. M. Hermans, 10 d. 12. j' Truijen, 8 m. M. Zzntvoort, 27 d. Gehuwd: 11 Maart. P. F. Lems en A. Sparnaaij. B. K. de Graaf en T. Kooij. G. Gravesteijn en M. J. van der Pool. J W. van Loon en C. Beek. Bevallen van eenen welgeschapen zoon WILHELMINA POOLEN, geliefde eehtgenoote vaa J. J. NIEUWMEIJER, Gouda, 12 Maart 1868. Eenige kennisgeving. Heden overleed te Rotterdam mijne geliefde aanhehuwdznster Mejufvrouw GEERTRU1DA KNüPPE in den ouder dom van 65 jaren. Wed. J. A. KNüPPE, geb. Broekman. Gouda, 13 Maart 1S68. Eenige kennisgeving. Voor de talrijke blijken van deel neming, ontvangen bij het overlijden van ons veel geliefd dochtertje, betuigen wij onzen oprechten dank. F. S. SPARNAAIJ. J. SPARNAAIJ— van der Torren. Gouda, 14 Maart 1868. EEN BEJAARD HEER VERLANGT BINNEN DEZE STAD bij zindelijke Burgerlieden of bij eene We duwe. Hij is voorzien van Bed en toe- behooren. Men verzoekt opgaaf per maand met franco irieven onder lett. B bij den üitgever dezer Courant. OPENBARE WILTTGE te NOORD- WAD 1)1 NX VEEN, op MAANDAG den 23° MAART 1S6S, des voormiddags ten Elf ure, in het Raadhuis aan het Dorp, bewoond door JAN SLOOTJES, van EEN BIJNA GEHEEL VERNTEWD in de Gemeente van Noord-K iddinxveen. Degenen; die inlichtingen verlangen, kunnen zich tot dat einde ver roegen ten kantore van den Notaris MOLENAAR te ZuiD-W ADTliNXVEEN.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2