Ö'mnenlanï». Gemengde Berigten. Varia. KANTON GEBEGT te GOUDA. Burgerlijke Stand. 17 Maart. Het wetgevend ligchaam heeft art 8 fler wet op het regt van vereemging aangenomen. Art. 9 Brussel6, STlffi"1'!* van volksvertegenwoor diger heeft'met eeue meerderheid van 38 stemmen de wet betreffende de militaire reorganisatie goedgekeurd, en met S7 t e»en -1 stemmen aangenomen het voorstel, om den duur der lüdi'aire dienst tot op 24 maanden te vermtuderen, met drie maanuen reserve. volksvertegenwoordiging heeft het badge*, van oorlog aangenomen met oS tegen 12 stemmen. De uitffaven beloopcii 36,841,800 francs. Berlijn, 1« Maart. Thans is het wetsontwerp betreffende de belasting op den tabak, gelijk het bij den bondsraad van de tolvereeniging is ingeJiend, bekeud geworden. ^aar"'1 blijkt, dat in het gebied der tolvereeniging jaarlijks eene be lasting zal geheven «orden van 6 silbergr. over elk stuk grond, dat met tabak beplant en 3 pruisische vierkante roeden groot is. De belasting voor den uitgevoerden taoak zal vergoed worden, en als minimum is daarvoor bepaald 1 th. per cente naar ruwe tabak eu 1 th. 5 silbergr. per centenaar gefabriceerde tabak. De bondsraad der tolvereeniging is echter gemagtigd de vergoeding tijdelijk of duurzaam te verhoogen tot 1 th..10 silbergr. en tot 1 th. 15 silbergr. per centenaar. Buitendien zal vrijstelling van de belasting verleend worden vanneer door misgewas of door andere niet van bei weder afhankelijke on gelukken de oogst te velde geheel of ten deele bedorven is. De belasting wordt voor het eerst van den in het jaar 1S69 met tabak bebouwden grond geheven. Weeneil, 18 Maart. In de vergadering van den rijks raad van heden verklaarde de minister van biunenl. zaken, dat de regering er niet aan denkt het eigenaardige der verschil lende groepen nationaliteiten in het rijk uit ie wisschen, maar veel meer de autonomie uit te breiden en de rigting van een zekere deceutralisatie te volgen. De Neue Presse meldt, dat de minister van jaaUtie eerst daags een wetsont»c.p zal indienen tot invoering van de jury ook in drukpersproctssen. Hetzelfde blad meldt, dat ten ge volge van de werkzaamheden der hongaarsche delegatie de indiening van financiële plaunen eerst in de volgende week zal plaats hebbeu. Florence, 16 Maart. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Torigiani rapport uitgebragt over eene petitie van 37 gemeenteraden in napelsche provinciën, strekkende om op krachtige wijze de rooverijen te onderdrukken. De regering heeft verklaard, dat de militaire conventie net de pauselijke regering ter onderdrukking der rooverijen hersteld is. GOUDA, IS Maart. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van zatnrdag zijn de heeren Lith de Jeude eu Hoorders bece- digd en heeft de minister van buiten!, zaken een bundel diplo- malieïe stukken overgelegd, betrekkelijk de luxemburgsche kwestie, en voor elk lid een gedrukt exemplaar beschikbaar gesteld. De kamer heeft bij stemming eene commissie van on derzoek benoemd, bestaande uit de heeren Thorbecke, J. K. v. Goltstein, Kochussen, v. d. Siaesen de Sombretf en Heemskerk. De vergadering is daarna geseheiden. Het résumé, hetwelk de minister van buitenl. zaken van de overgelegde diplomatieke stukken geeft, komt hierop neder 1°. Het doel, oir. den regtsioestand van Limburg bij ver drag te regelen, is door het traetaat te Londen bereikt"2°. het verwijt, dat de regering de luxemburgsche kwestie zou hebben doen onutaau, kan door niets worden gestaafd dan door de zinsnede, voorkomende in eene vreemde depeche, weike verkeerd is opgevat3°. de regering was met den groothertog t,_ voeien, dat de kwestie airt m. 'era kon worden geregeld dan door de onderteekenaars van het tracmat van 1839, na vooraf gaand overleg met Pruisen. Het traetaat van Londen verwe- zentlijkt dit4°. door de nederlandsehe regering is begrepen, dat het noodzakelijk «.s, de mondelinge mededeeling van den groothertog aan den pruisischen gezant nopens de luxemburg sche kwestie te doen volgen door eene schriftelijke kennisgeving aan de pruisische regering als bewijs van aansluiting aan de openhartige en loijaie staatkunde van den groothertog 5°. in het eerste voorstel omtrent het traetaat van Londen, was van geene guarantie door Nederland sprake. Eerst op 8 mei des avonds kreeg men kennis van het gewijzigde voorstel en den volgenden dag ten 1 ure moest het traetaat geparafeerd wor den. Hiertoe bewilligde de regering, in de stellige overtuiging, dat een enkele dag van uitstel den oorlog kon doen uitbar sten; 6°. wel verre dat de houding der nederlandsehe regering hare stelliog tegenover andere mogendheden zou hebben ver zwakt, heeft zjj integendeel bewijzen ontvangen, die hou- din". als vredelievend en loijaal, algemeen bijval heeft gevonden. Het rapport der commissie, beiast met het onderzoek der ingekomen diplomatieke stukken, gisteren uitgebragt in de zit-, tiifg der staten-generaai, bevat eene feitelijke uiteenzetting der zaken, maar geen oordeel over het beleid der buitenlandsche zaken! De conclusie strekt tot aanneming voor kennisgeving. Hierover zal donderdag aanst. beraadslaagd worden. De tooueel voorstelling, 11. zondag avond in het lokaal „Nut en Vermaak» gegeven door het nationaal tooneelgezel- schap van Antwerpen, onder directie van den heer E. Lemaire, met medewerking van den heer Victor Driessens en mej. Beers- mans, heeft volkomen beantwoord aan de gunstige verwachting, want niet alleen dat allen hunne rol volkomen meester waren, werkte blijkbaar het gevoel in diverse karakters mede, iets wat maar al te dikwijls bij onze tooneelspelers ontbreekt. Jlet blijdschap werd dan ook door het talrijk publiek in de volbezette zaal vernomen, dat genoemd gezelschap van plan is in den loop dezer maand nog eene voorstelling te geven, en wij twijfelen niet of de algemeene belangstelling zal dan op nieuw doen blijken, dat men prijs stelt op het genot van zoo verdienstelijke kunstvoorstelling. De Arnh. Ct. zegt naar aanleiding van de diplomatieke bescheiden, in de luxemburgsche en iimburgsehe kwestie ge- wisseld „Reeds de eerste lezing van die stukken geeft aanleiding tot menige opmerking, Slechts ééne willen wij releveren; de graaf van Zuvlen heeft in de kamer veaklaard, dat een hoog geplaatst persoon tot hem gezegd had: vous avez sauvé la paix de l'Eu- rope. Men moet daaruit opmaken althans in den zin waarin die woorden werden medegedeeld lag de bedoeling dat het beleid des graven van Zuylen den vrede had gered. „Nu blijkt uit de overgelegde correspondentie, dat graaf von Bismarck die woorden tot den nederlandschen gezant te Berlijn heeft gerigt (dus niet tot graaf van Zuylen), toen de gezant hem verklaarde, namens den minister, dat deze overtuigd was, dat de groothertog Luxemburg niet zou afstaan zonder voorkennis van Pruisen. „Alzoo: iudien de groothertog mogt besloten hebben dien afstand zonder voorkennis te doen, zou de vrede verbroken zijn geweet. Dit zal niemand bevreemden; het besluit van den groothertog om dit niet te doen, waarvan die verklaring ten ""larborg strekte, redde dus den vrede. Dit is logisch, maar ZR'laar wat den graaf van Zuylen nu aanleiding gaf tot de lofspraak op zich zeiven. een buitenlandsch minister in den mond gelegd: dat hij den vrede van Europa gered had." Bij vcnuis der nrr. regtbank te Brielle, dd. 5 maart jl. is Johannes vau der Mast oud 29 jaar, veearts te Zu:d-Beijer- land, die in verschillende gemeenten zich als veehandelaar voor doende, zoogenaamde „Nederlandsehe wenschen" iu vorm en kleur gelijk aan bankbiljetten van 40.tegen de waarde van deugdelijke bankbiljetten had ingewisseld, te dier zake schuldig verklaard ain opligting en veroordeeld tot eene cel lulaire gevangenisstraf van een jaar en tot betaling van twee geldboeten ieder van 25.bij wanbetaling te vervangen elk door gevangenisstraf van vijf dagen. De officier van justitie te Brielle acht het, in verband met vroegere waarschuwingen van belang de aandacht van het publiek hierop te vestigen. Het Deventer-Weekblad, het bekende orgaan van dr. J. v. Vloten, is zeer ingenomen met de wets voord ragt, betreffende het hooger onderwijs. Volgens dat blad, gaat zij uit van de mees* gewenschte beginselen en belooft zij radicale verbeterin gen. De minister Heemskerk heeft een loffelijk werk verrigt, 't welk men bijna niet meer durfde verwachten, nadat zoo veie jaren zijn voorbij gegaan. Zeer zou het te wenscheu zijn, alle ministeriele verwikkelingen daargelaten, dat de hoofdbepa lingen van het ontwerp hoe eer hoe beter kracht van wet erlangden. De hoogleeraar Valeton bespreekt in de „Goede Belijde nis" alleen de voorgestelde opheffing van de theologische facul teiten. Hij zou het eene nationale zonde en eene volksramp achten, wanneer de tneologie uit de rij der wetenschappen werd verbannen. Men meldt uit Bodegraven De stoomboot ïtiju en Gouwe en de stoombooten Stad Woerden I en II, die sints l*/j i*81" de grootste concurrenten waren, zijn thans in eene maatschappij vereeuïgd. Ook is door deze maatschappij thans concessie aan gevraagd voor eene dienst van Woerden over Gouda u&fi* Rotterdam v. v. Men schrijft uit NunspeetHt«, heerlijke vooijaarsweer brengt vele handen in beweging, daar men allerwege met bet zetten der vroege aardappelen aanvangt. Gelukkig beeft de zachte winter nog al voordeeiig op de roestmakerij gewerkt, zoodat de werkzaamheden niet bij gebreke van dien behoeven vertraagd te worden. Het wintergraan staat uitmuntend, daar net in het minst niet geleden heeft. Het stadje Genemuiden telt 2400 ingezetenen, waar onder ongeveer 1600, die tot de arbeidende klasse behooren. Al die menschen zijn ten gevolge van het verbranden van na genoeg al de voorhanden grondstoffen, bijna geheel van werk bèfoofd. Men kan zich uit deze omstandigheid een denkbeeld maken van de uitgestrektheid van den in dat stadje heerschen- den nood. Men meldt uit Zwolle van 15 dezer: Het schijnt, dat de zendelingen der zoogenaamde Mormonen, waarvan wij onlangs melding maakten, hier niet zonder vrucht werkzaam geweest zijn, want onder de personen, die hunne lezingen bijwoonden, heeft er zich een opgedaan, die geregeld des zondags preekt, zooals het heden eene week geleden in de buurtschap W ester holte en heden hier plaats had. Volgens gerucht moet de plegtigheid van den doop door indompeling, niettegenstaande het minder daarvoor geschikte jaargetijde, ook reeds hebben plaats gehad en zal die binner kort weder wor den toegepast. Te Toulouse heeft men 8000 man op de been moeten brengen, om de ongeregeldheden te onderdrukken. In Zuid-Lancasbire hebben 12,000 mijnwerkers, die den arbeid gestaakt he'obcu, eene meeting gehouden. Het plan, ter oprigting eener katholieke universiteit in Ierland, vindt weinig bijval in bet psriement. In Frankrijk houdt men loterij voor de hanoversche uitgewekenen. - EeD ongenoemd vriend van volksbescha ving te Londen heeft 12 tonnen gouds beschikbaar gesteld voor technisch onderwijs. In Drenthe worden veel runderen opgekocht voor pruisische rekening. Te Toulon, Nantes en Montauban hebban ook ongeregeldheden plaats gehad, ter gelegenheid van de inschrijving der mobiele garde. Mecklenburg en Lubeck worden met 1 junij opgenomen in bet tolver bond. De Engelschen beginnen te begrijpen, dat de abyssinische ex peditie hnn ontelbare millioenen en duizende menschenlevens zal kosten. De Vesuvius is weder in volle werking en werpt een groote hoeveelheid wit gloeijende stof uit onder zware ontploffingen. Te Muucheu hebben de kunstenaars-vereenigingen eene grootsche plegtigheid gevierd ter nage dachtenis van Lodewijk I. Te Harliogen is opgerigt eene efdeeling der maatschappij „Tot nnt van den Javaan", die spoedig zestig leden telde. De suikeroogst op Jamaica heeft geleden door zware regens. Men klaagt weder bitter in het napelsche over de onveiligheid, door de rooverbenden veroorzaakt. De troepen van Juarez zijn iu Yucatan door de opstandelingen geslagen. De hongaarsche regering duldt geene de mocratische clubs. Twee in Engeland gebouwde pantserfregatten zijn afgeleverd aan Spanje. Men wil te Parijs, bij de eerstvolgende verkie zing, Victor Hngo kandidaat stellen voor het wetgevend ligchaam. Het contingent der mobiele nationale garde *n het departement der Seine is nagenoeg 10,000 man. Prius Napoleon zou te Berlijn eene outwapening voorgeslagen hebben. Een wurtemberger voiksman bevat de constitutie van den noordduitscheu bond iu deze drie paragrafen1. soldaat ziju, 2. belasting betalen, 3. zwijgen. Ons ministerie weegt precies 4000 pond, want het is een last. De telegraafkabel door de perzische golf is gebroken. Gelukkig zijn wij weder van onjuistheden en dergelijke lie felijkheden en zactne woordjes verlostwij zullen de dingen weder bij hun regten naam mogen noemen en geen gevaar loopen voor onwellevend of onbeschoft gehouden te worden. De minister heeft toch het voorbeeld gegeven, en het woord „onjuistheid» in den ban gedaan, toen hij een dagblad-cor respondentie in de vergadering van volksvertegenwoordigers een infameu leugen noemde. Of zulke krachtige uitdrukkin gen evenwel op den uuui zullen strekken cjt de zoo gewenschte overeenstemming te bevorderen, is een andere vraag. Zal het nederlandsehe volk andermaal vergast worden op een langdurige discussie, nadat de minister de goedheid gehad heeft de stukken te zenden, waarin niemaud belang stelt, en die na alles, wat buitenlandsche regeringen openbaar gemaakt hebben, wel weinig nieuws konden bevatten. Of zal kor! en goed na die mededeeling een besluit vallen, opdat duidelijk voor de geheele wereld bliike, hoe de vertegenwoordigers over de rege ring denken. Zal van alle andere kwestien afgescheiden, beslist worden, dat de roekelooze ontbinding strijdig was met de be langen (les lands, of zullen nog allerlei middelen opgezocht worden om 'nel zoo gevreesde votum der vertegenwoordigers te ontkomen Gedurende het keizerschap van Napoleon I werden door den senaat ruim 2 millioen soldaten tot zijn beschikking gesteld. Daarbij komeL nog de vrijwilligers en verschillende andere troepen, zoodat het geheel, zonder overdrijving op 3 millioen kan gesteld worden. Van dezen waren er in 1814 ruim 800,000 manschappen over, zoodat in tien jaren tijd meer dan 2 mil lioen fransche soldaten moeten zijn gebleven. Is het dan te verwonderen, dat zelfs Fransehen, hoe verzot ook op krijgs roem, geen goed oog op legerorgaoisatien hebben, en men hier en daar in verzet gekomen is tegen de wet, die van ieder Frauschman een soldaat en geheel Frankrijk tot een legerplaats wil maken? Terwijl op geheel het vaste land legerorganisatien en oor logsuitgaven aan de orde zijn, geeft Engeland het voorbeeld van vermindering der oorlogsbudge.unterwijl op het vaste land geruchten van oorlog elkander afwisselen, wenscht Enge- lands minister een deputatie van vredesvrienden geluk met de reeds verkregen resultaten, cn durft hij ontwapening en alge- meenen vrede in het vooruitzigt stellen. Is dit ironie, of heeft de practische Engelschman vroeger dan andere regenten begre pen, dat de oorlog meer en meer een onmogelijkheid wordt, dat iedere nieuwe ontdekking op het gebied der menscbeu- 9lagterij de kansen van eeu algemeenen vrede vermeerdert, en dat de mogendheden van het vaste land door geldgebrek en algeheele uitputting gedwongen, eindelijk wel tegen wil en dank vrienden van den vrede zullen moeten worden Frankrijk wil leenen, Italië en Oostenrijk zullen vóór een leening te sluiten, eerst de coupons der oude schuld belasten, en dat alles om des te meer werkkrachten aan landbouw eu nijverheid te kunnen ontrukken, om gebrek en hongersnood, armoede en on tevredenheid te bevorderen. Een wet op het hooger onderwijsWare niet zooveel ge- gebeurd, wat velen in den lanue tegen dit ministerie heeft ingenomen, hadden we geen herhaalde ontbinding der volks vertegenwoordiging te betreurenwas er niet herhaaldelijk sprake geweest van onjuistheden (om dat zoetsappige woordje nog eens te gebruiken), waardoor of de vertegenwoordiging ge mystificeerd öf achtenswaardige mannen gelasterd werden, dan zoude men kunnen tvenschen, dat dit ministerie ten minste zoo lang aan het bewind bleef, dat de wet op het hooger onder wijs tot stand war gekomen en daardoor alle takken van on derwijs geregeld waren. Thans staat het te vreezeu, dat tusschen de indiening van het eerste ontwerp en de vaststelling der wet een geruime tijd zal verloopen. Het zoude ook moeijelijk zijn bij de tegenwoordige spanning een ontwerp van zulken omvang naar behooren te behandelen. Beheerschte art. 23 der wet op het lager onderwijs bijna de geheele discussie en zijn daardoor verschillende bepalingen voor het ouderwijs nadeelig, zonder nadenken, in de wet opgenomen, het zoude te vreezen zijn, dat bij de tegenwoordige kerkelijke partijschappen, het al of niet blijven bestaan der theologische faculteiten het hoofdpunt der discussie zoude zijn, zeker ten nadeele van vele andere belang rijke zaken, die een gezet onderzoek vereischen. Bij vonnissen van 26 Februarij 1868 zijn 1°. J. v. L., wed. A. D., wegens het bewaren van koemest op een erf te Gouda in een niet gemetselden put of bak, ver oordeeld tot eene geldboete van f 10 of één dag subsidiaire gevangenisstraf. 2°. C. H., a wegens het berijden vau een voetpad met een kar, bespannen met een trek- of lastdier in Zuid-Hoiland, en b wegens het belemmeren van den openbaren weg in de ge meente Zuid-Waddinxveen, door het buiten noodzaak daarop plaatsen van een rijtuig met paard bespannen. Veroordeeld tot twee geldboeten, elk van f 1.50 of 1 dag subsid. gevan genisstraf voor elke geldboete. 3°. K. de B., wegens het zonder noodzaak berijden van een met klinker bestraat voetpad te Gouda, met een kruitvageu niet beladen met glas of aardewerkveroordeeld tot eene geld boete van 1 of l dag subsid. gevangenisstraf e. e. 4°. C. P., wegens het als geleider van een aangespannen hondenkar, niet gaan vóór of naast die honden, binnen de ge meente Beeuwijk veroordeeld tot eene geldboete van 3 of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 5°. G. K., vegeus het visschen in eens anders vischwater, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van den eige naar of regthebbende op dat vischwaterveroordeeld tot eene geldboete van 3 of I dag subsid. gevangenisstraf. Bovendien ailen in ue kosten, des rcods invorderbaar bij lijfsdwang. GOUDA. Geboren: 22 Maart. Coroelis PJeter, ouders J. J. Nienwrneijer en Yf. Poolen. 13. Keeltje, ouders C. van Wingerden en C. Trouwborst. 14. Alida Geertruida, ouders J. Koolmees en M. den Outer. Pie- ternella Cornelia, ouders P. J. Marree en A. Taat. la. Wiifcelmina Cornelia, ouders W. van Soest en E. A. Jaarsveld. Johanna Hendrika, ouders A. Mol en M. Streefland. 16. Jannetje, onders E. Schoorman en G. M. Thijsse. Overleden: 32 Maart. G. van der Zwalm, huisvr. van I. JJsselsteijn, 43 j. P. E. Peetere, 15 w. 27. B. Leuvenberg, 1 j. 6 n.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2