<3mncitlflnï>« Gemengde Berigten. AD VER TENT IE N. Openbare Verkooping Houtwaren, Openbare Verkooping HUIS en ERF, Marktberigten. Burgerlijke StancL (a coutanf) van eene groote partij EIKEN en ANDERE Chalons dit jaar twee instrnctie-corpsen zal ontvangen, bevat tende drie divisien infanterie, eene divisie kavallerie en artil lerie naar evenredigheid. De manoeuvres zullen 1 mei beginnen en 15 september eindigen. Er is sprake van om nabij Toulouse eene divisie infan terie, beuevens eene brigade kavallerie te vereenigen, maar er is *e dien opzigte nog niets beslist. Het wetgevend ligchaac heeft de artikelen 10 en 11 der wet op de vereenigingen aangenomen. Art. 11. door het gou vernement ingetrokken, is pro forma verworpen. De artt. lo, 14 en 15 zijn aangenomen. De voortzetting der discussie is verdaagd tot na de beraadslaging over de interpellatie van den heer J. Simon. Onder den titel „le bilan de rEmpire" is eene brochure verschenen, geschreven door den bekenden staathuishoudkun dige Hom. Onder anderen toont de schrijver aan, dat het keizerrijk, hetwelk de vrede is, reeds 31 milliards verslond, waarvan meer dan de helft voor inproductieve doeleinden. Dit is 13 milliards meer dan in gelijk tijdvak de regering van Lodewijk Philips heeft gekost. De schrijver dringt ten slotte aan op vermindering der uitgaven. Ter gelegenheid van de discussie ia het wetgevend lig- ehaare over de wet op de vereenigingen, brengt men in her innering eenige woorden, door den tegenwoordigen keizer der Fransehen in 1S43 gesehreven. „Moeten wij/ zeide prins Lo dewijk Napoleon, „niet bloozen, wij vrij volk, of die ons ten minste vrij gelooven, omdat wij verscheidene revolutien ge maakt hebben om het te worden, moeten wij niet bloozen, zeggen wij, dat zelfs Ierland, het ongelukkige Ierland, in som mige opzigten eene grootere vrijheid geniet dan het Frankrijk van julij? Hier, bij voorbeeld, kunnen personen zich niet ver eenigen zonder autorisatie der politie, terwijl in het vaderland van O'Connell duizende menschen zich verzamelen, over hunne belangen beraadslagen, de grondslagen van het britsehe rijk bedreigen, zonder dat eenig minister de wet durft verkrachten, die iu Engeland het regt van vereeniging beschermt/ Wanneer men deze woorden naast de thans ontworpen wet op de vereenigingen legt, dan ziet men, dat de meening van Xapoleon III sedert 1843 wel eenigermate is gewijzigd. Weenen, IS Maart. Het officiële blad meldt, dat het wetsontwerp op de weerbaarheid, dat op gelijksoortige begin selen voor de beide deelen des rijks berust, zijne voltooijing nadert. De beraadslagingen tusschen de betrokken ministerieu over deze gelijke tospassing in de beide deelen des lands, zijn binnen kort te verwachten. De minderheid der commissie van het huis der heeren, belast met het uitbrengen van rapport over het wetsontwerp op het huwelijk, stelt voor de discussie over het ontwerp voor onbepaalden tijd te verdagen, totdat de onderhandelingen be treffende de herziening van het concordaat met Eome zullen ziju begonnen. De regering zal zich zeer bepaald tegen der gelijk voorstel verklaren. Indien het ontwerp op het huwelijk wordt aangenomen, waaraan niet te twijfelen valt, ziju de kerk vorsten voornemens het huis te verlaten, onder voorwendsel dat het zijne bevoegdheid is te buiten gegaan. Indien aan dit voornemen gevolg wordt gegeven, zal de feudaal-clericale beweging eerst regt beginnen en zal de rege ring met kracht en beleid moeten bandelen, ten einde den 3torm te bezweren, welke vooral van den kansel dreigt los te barsten. 19 Maart. De eerste kamer heeft heden de beraadsla gingen geopend over de wet tot invoering van het burgerlijk huwelijk. Dc spanning van het publiek was groot, toen de rapporten vsn de meerderheid en de minderheid voorgelezen waren. Bij de debatten verklaarde de minister van openbaar onderwijs, dat de regering zich op het standpunt plaatst van de meerderheid der commissie (dat is voor de wet)de rege ring is voor de denkbeelden van Jozef II, eu acht de thans aanhangige wet zeer noodzakelijk. Zij is overtuigd, dat de te Rome aangeknoopte onderhandelingen, bij goeden wil, weldra tot een resultaat zouden kunnen leiden doch dit schijnt geens zins het geval te zijn. Het concordaat is echter een hinder paal in alle takken der staatsdienst. Eenige leden antwoorden hierop den minister, o. a. de kar dinaal Rauscher, die het rapport der minderheid verdedigde. Morgen voortzetting der debatten. Rome, 18 Maart. Bij het overhandigen van den rooden hoed aan kardinaal Bonaparte, heeft mgr. Ricci verklaard, dat de paus den prins het kardinalaat heeft toevertrouwd, niet alleen om diens deugden te beloonen, maar ook om eene edel moedige, aan den h. stoel verknochte natie en een doorluchti- gen souverein te eeren, die reeds zulke eclatante diensten aan het pausdom heeft bewezen. GOUDA, 21 Maart. z. M. heeft eervol ontslagen op zijn verzoek als hoog heemraad den heer J. A. Snel en benoemd tot dijkgraaf van den Krimpenenvaard den heer M. Bisdom van Vliet. De commissie van rapporteurs uit de tweede kamer der staten-generaal voor de begrooting van Indie is, blijkens het openbaar gemaakt eindverslag, van oordeel, dat bet beter is de beraadslagingen over de koloniale politiek uit te stellen tot het behandelen van het budget van den min. van koloniën. In de zitting van de tweede kamer van donderdag heeft de hr. Reinders in handen van den voorzitter de gevorderde eeden afgelegd. Aan de orde was de conelusie van het rapport der com missie tot onderzoek van de overgelegde diplomatieke stukken nopens de Limburg—Luxemburgsche aangelegenheden. Die conclnsie strekt om de stukken aan te nemen voor kennisgeving. Het debat liep grootendeels over het diplomatiek beleid der regering en over den inhoud, de strekking en de waardering van de n;euwe overgelegde stukken, terwijl te gelijker tijd door twee leden der commissie, de hh, J. K. van Goltstein en Rochussen, het standpunt, dat die commissie bij de vaststel ling van haar rapport had aangenomen, werd uiteengezet, hetzij tot verdediging van het van conservatieve zijde vooral zeer aangevallen rapport en conclusie, hetzij tot mededeeling der redenen, waarom dit rapport door die beiden onderleekend was. De hr. van Goltstein verdedigde de houding der commissie, die geen oordeel wenschte uit te brengen over het beleid der buiten landsche betrekkingen, maar de ieden in de gelegenheid wenschte te stellen, den weg tot een eigen oordeel elfen eu gemakkelijk te maken. De hr. Rochussen, die in geenen deele roet het rapport instemde, gaf te kennen, dat hij tot bevorde ring van spoed en van spoedige afdoening van andere zaken medegewerkt had tot het rapport zoo als het is liggende, maar onder voorbehoud van zijne eigene meening, verklaring of protest nader kenbaar te maken. Hij gaf dan ook te keunen dat hij zich geheel vereenigde met de rede van tien hr. Hoor ders, die als eerste spreker hetzelfde rapport nadrukkelijk be streed en een uitvoerigen lofzang hield op het beleid van dezen minister van buitenl. zaken. Hij werd op dien weg gevolgd door de hh. W. van Goltstein en van Wassenaer Catwijck, die even als hij, met het Oranje-boek tot leiddraad, dat beleid tot in de wolkeu verhieven, de bestrijding er van als on vaderland lievend, ondoordacht, onregtvaardig en wat niet al meer qua- lificeerden. De hr. Gratama toonde meer speciaal de onver antwoordelijke houding aan ten aanzien der toetreding tot de collectieve garantie. De hr. van 's Gravesande, die reeds vroe ger verklaard had, dat zijne stem tegen de begrooting van buitenl, zaken niet gelegen was iu afkeuring van het diploma tiek beleid, maar iu politieke redenen, heeft dat zelfde oordeel volgehouden, maar keurde hoogelijk af, dat de regering de stukken niet reeds in nov. had overgelegd of mededeelingen aan de kamer had gedaan. De ontbinding bleef in zijn oog, geheel afgescheiden van deze stukken, volstrekt niet geregtvaar- digd. Hij zou echter tegen de conclusie stemmen. De heer Godefroi heeft iu eene uitvoerige rede aangetoond, dat de over gelegde stukken geen nieuw licht over de zaak verspreiden, dat het regeringsbeleid des ministers er volstrekt niet mede geregtvaardigd was, dat de grieven van nov. in volle kracht bleven, en dat de collectieve garantie hoe luchthartig men daarover nu ook wiide heenstappen een groot nadeel, eene groote ongelegenheid was voor ons land, weiks eerste regel van internationale staatkunde moest zijn: strikte handhaving onzer neutraliteit. Dat leidend beginsel was opgeofferd, en wel op eene onbegrijpelijke wijze, ja zonder blijkbare tegen kanting van de regering. Hij noemde meer dan eenmaal de woorden van v. Bismarck over het redden van den vrede ijdel marktgeschreeuw, daar nog even voor de sluiting van het lon- densche traktaat, posterieur aan dat gezegde van 3 april, die vrede in groot gevaar was. Voorts is op voorster van den hr. Blussé besloten, dat de verdere behandeling zijner motie tot afkeuring der ontbinding uit 't oogpunt van het lands-be- lang, zal volgen onmiddellijk na afloop aer thans gevoerde discussie. - Nadat in de zitting van gisteren de heer Insin^er het commissoriaal rapport heftig had bestreden en het buiteniandsch beleid des ministers hoogelijk had geprezen, heeft de heer de Bosch Kemper, die mede bezwaren had tegen het rapport, over het beleid zelf zich maar gedeeltelijk voldaan betoond, daar noch eene losmaking van de personele banden tusschen Luxem burg en Nederland was verkregen, noch de collectieve garantie was ontgaan, waardoor het groote beginsel voor ons land, hand having eener strikte onzijdigheid, was opgeofferd, maar het kon niet anders, en tegenover die nadeeleu van het londensche traktaat stonden de voordeelen ten z inzien van Limburg. Daarop volgde eene zeer uitvoerige verdediging door den heer Tbor- becke, zoowel van de handelingen der commissie, als van in houd, strekking en conclusie van het rapport, dat in aanlegen hoofdinhoud de uitdrukking was van de geheele commissie, terwijl de verschilpunten door hem werden aangewezen. De conclusie, geheel neutraal, kon geene andere zijn dan aanne ming dier stukken voor kennisgeving. Daarop volgde de mi nister van buitenlandsche zaken, die eene andere conclusie ver langde ook de minister van binneul. zaken drong daarop aan, en meende dat het nu de tijd en hier het eigenaardige terrein was, om over het buiteniandsch beleid, dat nn meer dan ooit het geheele kabinet betrof, uitspraak te doen en niet bij de dubbelzinnige, voor tweeërlei uitleg vatbare motie Blussé. Bleek het, dat er nu nog principaal verschil was overgebleven over het buiteniandsch beleid, en dat de kamer dit alsnog afkeurde, dan zou de regering naar constitutionelen eisch de kabinets kwestie andermaal stellen. De hr. van 's Gravesande zag daarin eene behendige manoeuvre om de motie Blussé van de baan te schuiven, die hij voor zich bleef voorstaan, omdat hij de ont binding der kamer, afgescheiden van het buiteniandsch beleid, als onverantwoordelijk bleef beschouwen, terwijl ds minister bleef volhouden, dat nu de tijd tot het uitspreken van een oordeel gekomen was, want dat juist het buiteniandsch beleid, dat afgekenrd was in november, zamenhing met de ontbinding. De kamer bleef intusschen vrij om over de motie Blussé te discuteren, zoolang zij wiide. Ook de heer Fijnappel was, na dat hij het rapport van critiek en van afkeuring had geschetst en meerendeels dezelfde grievtl. daartegen, als de heeren Hoor ders en Insinger had bijgebragt, mede van oordeel, dat de conclusie gewijzigd moest worden. Heden voortzetting. Men schrijft uit Paramaribo dd. 20 februarij Het nieuws is schaarsch. Er circuleert alhier een adres aan Z. M. den koning en aan de staten-generaal, houdende ver zoek om de immigratie te bevorderen en maatregelen te willen nemen, dat er sooedig landbouwers mogen komen, dewijl de toekomst voor de kolonie anders zeer treurig is. In de gemeenteraadszitting van 18 maart is te Amster dam o. a. besloten, directeuren der maatschappij van nijverheid te antwoorden, dat de raad vooralsnog niet kan voldoen aan hun verzoek tot ondersteuning van bet plan van den heer A. Huet, betreffende een open zeegat voor Amsterdam. Dat ver zoek hield ook in, dat de raad de kosten van nadere onder zoekingen en opnemingen zon betalen. Het bovengemelde besluit werd bij acclamatie genomen. Het verslag, door ge melde maatschappij aangeooden, werd met dankzegging aan genomen. Een onzer geabonneerden verzoekt melding te maken van eene ongeoorloofde industrie, die tegenwoordig op onzen markt dag wordt uitgeoefend. Gewoonlijk bevindt zich daar in een rijtuig een persoon, die zich uitgeeft voor kies- en tandmeester en ook werkelijk onder het gezigt van vele omstanders kiezen en tanden trekt; dit echter daargelaten, veroorlooft hij zich aan den patient, wanneer hij in zijn mond ziet, mede te deelen, dat er wormpjes in dezen of dien kies of tand itten, waartegen hij een perfect middel bezit, en dit alleen om zreh meester maken van eenige dubbeltjes, terwijl hij voor het oog der omstanders dit door zekere behendigheid tracht te bewijzen, dat echter onmogelijk is, en daar ongetwijfeld alle hh. genees kundigen de ongerijmdheid dezer bewering zullen willen be vestigen, acht hij het belangrijk genoeg het publiek daartegen te waarschuwen. P. Ben 5 maart hebben op Madera ernstige ongeregeldheden plaats gehad', waarbij de soldaten op bet volk geschoten hebben. Lord Chelmsford, de afgetreden JorJ-kanselier, heeft het grootkruis der Bath-orde geweigerd. Te Genemuiden zijn door den brand 140 gebouwen vernield (huizen, pakhuizen, schuren, gemeentehuis en scholen), bewoond door 105 gezin nen; daarenboven zijn 39 hooibergen verbrand. Buiten Cork hebben de fenians een landhuis vruchteloos overvallen om wapenen te rooven. In de Beetnster en de Schermer heerscht eene hevige ziekte onder de schtptn. De pruisische democraten zullen een congres honden. De oostenrijksche regering zal op nieaw credieten vragen voor nog drie maandeu. De wet tot sluiting der speelbanken te WieshadeD, Ems en Homburg is opgenomen in de pruis. Staats-Anzeiger. Nadere berigten beweren, dat het gezag van Juarez in Yucatau is erkend. Te Drum men werdt eene bewaarschool gebouwd. Te Alkmaar wil men een gedenkteeken stichten voor Floris V. In Engelaud klaagt men dat leger en vloot in den slecbtsten toestand zijn. Californie wordt nn ook een graanland. De waarde van den oogst van 1867 overtreft de op brengst der goudmijnen en 161 schepen met tarwe zijn afgezonden naar Europa. Binnen kort zal door Rothschild te Frankfort eene inschrij ving geopend worden op eene 4^/gpC'ta. wurtembergsche staatsspoonreg— leening van 9 raillioen gulden. De maarschalk Mac Mahon is te Parijs komen bevestigen, dat de Arabieren in Egypte van hoDger sterven. De fransche regering bedreigt deu bey van Tunis als hij zijne geld schieters niet heter behandeld dan zij de mexicaaosche schuldbnevenhou- ders. Het eng. lagerhuis heeft eene wet aangenomen, waaibij de openbare teregstellingen worden afgeschaft. Te Hanau en ook te Hano ver worden oproerige geschriften verspreid. De bakkerbocr van Dijk te Genemuiden onder vermoeden van brandstichting gevangen, is bij ge mis van elk bewijs weder ontslagen. De liberale constitutie is bij volksstemming gehandhaafd in het kanton NeufchateL Gouda, 19 Maart. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 510. Roode Kleefs. 495. Zeeuwsche per mnd 13.50 a 15.50. Rogge 10.a 12.Gerst 6.50 a 8.25. Have 4.a 5.50. Boekweit Fransche per 2100 kilo 235. Noordbrabantsche 265. Bruine booneu f 12.a 15.50. Witte booneu 11.a 14. De veemarkt met gewonen aanvoerkalfdragende koeijen, geschikt ter verzending naar Belgie, waren vlug te verkoopen, maar andere soorten tnoeijelijk te plaatsenvarkens werden grif verkocht, maar gering was de vraag naar schapen. Boter 1.20 a 1.30. GOUDA. Geboren 17 Maart. Dirk, ouders F. Bezem en C. Blok. Adrians Wilbelmina, ouders J. Honkoop en A. K. de Knegt. Pieter Johannes, ouders N. H. de Ranter en L. F. van Haeften. Jacob Dirk, onders D. Dobbe en J. W. öchaap. 19. Abel Hendricas, ouders J. C. vaa der Rleijn en J. Gibbon. Teuntje, onders G. Kielliger en M. van Leeu wen. Leeodert, ouders A. Nieuw enhuisen en A. Goedraad. 20. Jo hanna Cornelia, onders G. Voordouw en C. van Scbaaik. Andreas Mar tinis ouders A. Lacan en C. C. Arts. Overleden 16 Maart. A. Furstner, 14 w. 18. J. Jonker, huic- vrouw van W. Lankborst, 45 j. 19. J. Kooij, 26 j. Gehuwd-. 18 Maart. T. Karreman en P. H. Taat. J. Verweij en A. Hakkert. Heden overleed ons innigst ge liefd eenig zoontje BERNARDUS DIRK, slechts 15 maanden oud. D. van dek KINT. A. M. van dek HINTFilet. Gouda, 21 Maart 1868. *4* Voor de blijken van belangstelling, ondervonden bij de bevalling mijner vrouw, betuigt de ondergeteekende bij deze zijnen welgemeenden dank. TORRÉ, 2de Luitenant-Kwartierm*. Gouda, 21 Maart 1868. (NIEUW EN OUD) bestaande in DEELEN, BINTEN, RIB BEN, KOZIJNEN, KROMHOUTEN, IJzeren STOOMPIJPEN, enz. welke zullen verkocht worden op Maandag den 23° Maart 1868, des morgens ten 10 ure, aan het Veersta! te Gouda, ten overstaan van den Deurwaarder B. H. VAN DE WERVE te Gouda. te KRIMPEN op ie LEK, op DINGSDAG den 24° MAART 1868, des voormiddags ten II nre, In de Her berg van A. van der LAAN, aldaar, VAN EEN en verderen GROND met een perceel DIJKGROND, binnen de Gemeente Krim pen op de Lek. Te aanvaaarden 1 Mei 1868. Nadere informatien zijn te bekomen ten kantore van den Notaris MOLENAAR te ZUID-WADDINXVEEV.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2