I I I 1 I rG öuitenhnïr. Donderdag, 26 Maart, 1S6S. N’ 625. t KENNISGEVING. I I I r. ïh Uitgave van A. BRINKMAN. i»Öi Tutf- de na- i 1ST. i f. j en ten FOR- ’3 den 98. 1868, e van ek te <GE- des inent pril ten VAN louda, EL, or een aarder i Rot- ip last rstaan, .968, en ten KZOON <tewoijk >open als: 1LEIN J, enz. BOE LEN, KIP- :hap- lie ten Lange TiendewegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren.1 De prijs per drie maanden is 2,franco p. post/2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. ijde en ’smor- ’s mor- 3 uur. n ’sna- uren. Ter ordonnantie van en affigeren, en van de predikstoelen der onderscheidene christe lijke kerkgenootschappen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat onze ministeriele departemen ten en andere autoriteiten, justicieren in officieren, wien zulks aangaat, aan de naauwkeurige uitvoering de hand zullen hou den, zonder eenige conniventie of dissimulatie. Gegeven te ’s Gravenhage, den la Maart des jaars 1815, het tweede van onze regering. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda, gelet op de aanschrijving van Heeren Gedeputeerde staten van Zuid-Holland, d.d. 9 Julij 1844, strekkende om de ingezetenen den inhoud der wet, betrekkelijk het vieren der zon- en feest dagen te herinneren, welke wet luidt Wij WILLEM, bij de gratie Gods, Prinse van Oranje-Nassau, souverein Vorst der Vereenigde Nederlanden, enz., enz., enz. Aan alle degenen, die deze zullen zien of hooren lezen, salut doen te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijk heid om, op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsten prijs stelden, de pligtmatige viering van den dag des Heeren en andere dagen, den open baren christelijken Godsdienst toegewijd, door eenparige en voor de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen te verzekeren zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der staten-generaal dezer landen, hebben goedge vonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: 1. Dat op zondagen en op zoodanige godsdienstige feest dagen, als door de kerkgenootschappen van den christelijken godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen worden ver- rigt, welke den godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geene openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als w’anneer de plaatselijke regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering vau geringe eet waren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen, zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mo gen uitstallen, noch met opene deuren verkoopen. 3. Dat gedurende den tijd voor de openbare Godsdienstoe fening bestemd, de deuren der herbergen eu andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dien zelfden tijd, geenerhande spe len, hetzij kolven, balslaan of dergehjke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zoo als schouw burgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredieust bestemd en in het alge meen alles wat dezelve zouden kunnen hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit be sluit naar gelang van personen en omstandigheden, zullen ge straft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig guldens, of met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mogten zijn deze boete te betalen. 7. Dat bij eeue tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld worden en wijders alle de te koop gelegde of uit gestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of an dere publieke plaatsen voor ééne maand gesloten. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaatselijke reglementen en inrigtingen zullen worden gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen dat deze in het Staatsblad zal worden geïnsereerd, en dat een genoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de staten in de onderscheidene provinciën of landschap pen, ingevolge art. 86 der Grondwet, ter uitvoering zal wor den gezonden, met last om dezelve alomme te doen publiceren (get.) WILLEM. Zijne Koninklijke Hoogheid, (get.) A. R. FALCK. Voldoen bij deze aan gemelde aanschrijvingen vermanen de Ingezetenen ten ernstigste, om de voorgeschreven bepalingen stipte lijk in acht te nemen, ten einde de rust op de uren aan de open bare Godsdienstoefening gewijd, niet worde gestoord, en ieder zich zou kunnen vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen op de overtreding hier van vastgesteld. En is de COMMISSARIS van POLITIE gelast voor fanning dezer te doen waken. Gouda, den 20Q Maart 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTU1JN. DE GRAVE, W. P. B. Lond6D9 21 Maart. In het parlement is door graaf May o een iersche reform-bill ingediend, welke aan eenige burgten het regt ontneemt een lid voor het parlement te kiezen, om dat regt aan volkrijke districten te geven. De census is voor de burgten een weinig lager gesteld, maar voor het overige zijn er geene nieuwe bepalingen van eenig belang. Dit ontwerp is met de grootste onverschilligheid in het huis der gemeenten ontvangen. Bij al de magtige iersche vraag stukken, die om oplossing vragen, en bij den wensch van een. gedeelte der bevolking naar een eigen parlement, is eene derge lijke kleine verandering in het kiesregt, al een zeer bomoeopa- tisch geneesmiddel voor de ziekte, waaronder Ierland lijdt. Uit New-York loopen de berigteu tot 12j maart. Het supplementaire wetsontwerp op de reconstructie is wet gewor den, daar de president geen veto geteekend heeft. Officieel is aaugekondigd, dat sights 71,000 stemmen bij de laatste verkiezing in Alabama zijn uitgebragt. De republikeinsche conventie in Peusylvanie heeft ter gunste van Grant uitspraak gedaan voor het presidentschap. De democratische conventie van New-York is gisteren te Albany vergaderd geweest. De ex-gouverneur Seymour heeft het woord gevoerd tegen de be taling van de staatsschuld in papieren geld. De heer Gladstone heeft in het lagerhuis zijn voorstel, betreffende de afschaffing der staatskerk in Ierland ingediend. Hij wil den werkkring van geestelijke commissien aldaar be perkt hebben tot zaken van dringenden aard, overeenkomstig de beslissing van het parlement, en dat een adres aan de ko ningin zal worden gerigt, strekkende om de belangen dier kerk en die der geestelijkheid aan het parlement over te dragen. 24 Maart. Men meldt uit ^Washington van gisteren: het proces van den president is heden aangevangen. Zijne advo caten hebben op de aanklagt eene beantwoording ingediend, waarin alle beschuldigingen ontkend worden. Zij hebben tevens een uitstel van 30 dagen gevraagd om de verdediging gereed te maken. De senaat heeft dit met 41 tegen 12 st. geweigerd. Berlijn, 22 Maart. De rijksdag van den noord-duitscben bond is heden namiddag ten 1 ure in de witte zaal door den koning geopend. De troonrede kondigt de verdere voltooüifiJL aan van de vroeger gegrondveste inwendige instellinggx*%tjsv op de reeds tot stand gebragte regeling van het, postverkeer

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1