ADVERTENT I EN. Binnenlonb. Gemengde Bcrigten. Openbare Verkooping Malz-Borst-Bonbons. Overijselsclie brieven. Burgerlijke Stand. MAHONIEHOUTEN MEUBE LEN, HUISRAAD en andere roe rende goederen. Daags te voren te zien. 30 Cents per pakje. Malz-Cliocolade met onderschei Jene staten en ook op het met Noord-Amerika besloten verdrag, spreekt 's konings genoegdoening uit over de wijze, waarop de diplomatieke vertegenwoordiging van den noord-duitschen bond in bet buitenland is opgenomen, en be sluit met de overtuiging uit te drukken, dat de zegeningen des vredes op het werk van den rijksraad zal rusten. Weenen, 21 Maart. Het huis der heeren heeft heden bij discussie over het wetsontwerp op het huwelijk, het voorstel van graaf Mensdorff tot verdaging verworpen, met G5 tegen 45 stemmen en het voorstel der minderheid is insgelijks verwor pen met 69 tegen 34 stemmen. De president van het huis der afgevaardigden heeft in de zitting van heden mededeelirg gedaan van de volgende wets ontwerpen, strekbende tot dekking van het deficit: 1°. tot het verkoopen van staatsdomeinen, tot een bedrag van 25 millioen fl. 2°. de vermeerdering der vlottende schuld met 20 millioen; 30.' verhooging van de korting op de prijzen der loterij 4°. conversie van gefundeerde schuld in rentegevendeen 5°. het heffen eener belasiing op de kapitalen. I11 de zitting van dings- dag e. k. zal de memorie van toelichting door den minister yan financiën worden ingediend. Het financiële voorstel, heden in het huis der afge vaardigden aangeboden, bestaat uit vijf wetsontwerpen. Het eerste betreft de conversie der staatsschuld en strekt om de te genwoordige staatsschuldbrieven te veranderen in niet-aflosbare, met eene inkomsten-belasting van 12 pCt. bezwaarde rente. De interest is bepaald op 41/10. He aanvragen tot conversie moe ten geschieden binnen drie maanden. Het tweede ontwerp heeft betrekking op de belasting op het vermogen, te beginnen met 150U. Het derde strekt tot verhooging der korting van de loterij-prijzen tot 15 pCt. De overige ontwerpen zijn bekend. GOUDA, 25 Maart. In de zitting der tweede kamer zijn zaturdag de discus- sien voortgezet en ten einde gebragt over de conclusie vau het verslag der commissie tot onderzoek der diplomatische be scheiden, betreffende de limburg-luxemburgsche aangelegenhe den, strekkende om die stukken aan te nemen voor kennisgeving. De hr. Insinger, den hr. Thorbecke beantwoordende, bleef zijne opmerkingen in zijne eerste rede vervat handhaven. De hr. de Bosch Kemper kon zich met de conclusie van het rap port wel vereenigen, daaraan mogt z. i. echter geen motie verbonden worden. Het bevreemde hem, dat zij, die het re geringsbeleid afkeurden, geen adres aan den koning hadden aangeboden. De hr. Koorders beantwoordde eenige sprekers, die tegen zijne vroegere rede bemerkingen hadden gemaakt. De hr. v. d. Linden schetste de positie waarin men thans ver keerde, nu de andere zijde aandringt dat men van deze zijde eene gemotiveerde conclusie voorstelle. Om den strijd over eene gemotiveerde motie te ontwijken, dringt men aan op eene gemotiveerde conclusie en dus op iets dat men zelf zegt on grondwettig te zijn. De hr. v. d. Does de Willebois teekende protest aan tegen het verslag. Hij drong evenzeer aan op het stellen der afkeuring van het buiteniandsch beleid, hetzij in den vorm van een adres, hetzij in dien van eene motie van wantrouwen. De min. van justitie achtte het een regt- matigen eisch dat de kamer zich verklare en dat zij, die zoo scherp hebben veroordeeld, den moed hebben die veroordeeling te formuleren. De heer Godefroi kwam nog met een enkel woord op zijne vroegere rede terug, voornamelijk omtrent het punt der garantie. De positie der partijen nagaande, meende hij dat de ministeriele partij een voorstel tot goedkeuring moest doen. De min. van binnenl. zaken drong wederom aan op het uitbrengen van een eindoordeel over het regeringsbeleid. De hr. Kalff bestreed het rapport en de conclusie en hoopte dat de regering de kabinetskwestie alleen zou verbinden met de vraag omtrent het buiteulandsch beleid. De hr. Dullert beantwoordde den min. van binnenl. zaken. Na langdurige discussien tusschen de ministers van binnen- en buitenl. zaken en van justitie en de hh. van der Linden, Dullert en de Brauw, constateert de hr. Pijnappel dat, daar de oppositie geene ge motiveerde conclusie voorstelt, hij dit nu doet. Zijne gewij zigde conclusie bevat de erkenning dat door de overlegging der stukken de waardeering is bevorderd van het aandeel dat de regering geh.id heeft iu de afwending der gevaren die Europa en Nederland hebben bedreigd. De hr. de Bosch Kemper wil eene zelfstandige verklaring. Een voorstel van den hr. Kocr- ders om de beraadslagingen tot maandag te verdagen, wordt ver worpen met 43 tegen 25 st. Na bestrijding van de motie Pijn appel door de hh. de Brauw, v. Wassenaer Catwijck en Bergma n, wordt die ingetrokken en de ongemotiveerde conclusie der commissie aangenomen met 55 tegen 17 stemmen. In de zitting van maandag zijn de beraadslagingen over de motie Blnssé weder opgevat en ten einde gebragt. De hr. Blussé heeft de tegen zijne motie ingebragte bezwaren weder- le°d en nam als uitgangspunt de negen punteD, hoewel ia gewijzigde orde, door den hr. de Bosch Kemper in de zitting van 6 maart ter bestrijding gesteld. De mininister van binnenlandsche zaken gaf te kennen reeds verklaard te hebben dat de regering eene kabinetskwestie zag1°. zoo de kamer weigerde de inlicntipgen van den min. van buitenl. zaken te hooren en 2°. zoo eene afkeurende conclusie ware voorgesteld geworden. Zij kan zich dus, na de dubbelzinnigheid der motie te hebben betoogd, van verder de bat onthouden. De hr. de Bosch Kemper beantwoordde den hr. Blusse, n. a. van diens bestrijding van sprekers argumen ten, welke bij nader uiteenzette, terwijl bij bleef volhouden, dat de eenige grondwettige weg was: het aanbieden van een eerbiedig adres aan den koning. Hij zou de indiening van zulk eeu adres voorstellen, maar eerst nadat hem gebleken was dat geen sprekers meer het woord wenschten te voeren, daar hem anders smoring der debatten zou kunnen worden verweten. De hr. Dutnbar zou voor de motie stemmen en verklaart, dat het weinig vertrouwen dat hij nog in sommige leden van het kabinet stelde, door de herhaalde ontbinding geheel en al verdwenen is. Hij wees er nog op dat de min. van binnenl. zaken los weg een lid der vertegenwoordiging vau hoog verraad had beschuldigd, door te verklaren dat de motie was eeu coup d'clat, een greep naar de souvereiniteit. De hr. Fransen van de Putte deed uitkomen de zonderlinge stoute wending van het ministerie sedert zaturdag, waarbij bij aantoonde dat het zedelijke kracht miste. Op het verwijt des heeren de Bosch Kemper dat na 1853 motien van orde en afstemming van begrootingen zijn te baat genomen, antwoordde spreker dat de voornaamste schuldigen in deze zijn de conser vatieven, waaronder de meeste der tegenwoordige ministers. Wat het gevolg zal zijn van de motie, gaat ons niet aan, zeide spreker, wel het ministerie, dat bovendien noch de kolo niale noch de onderwijskwestie tot oplossing had gebragt. De min. vau binnenl. zaken beantwoordde den hr. Fransen van de Putte. De hr, Haffmans, de motie bestrijdende, ver dedigde de houding der regering. De hr. Koorders, hoewel niet in het algemeen motien als ongrondwettig beschouwende, zou tegen deze motie stemmen, omdat zij was eene onware motie, daar ze het feit der ontbinditig losrukte van de ver werping der begrooting van buitenl. zaken. Nadat de heer Jonckblcet nog 't woord gevoerd had werd de motie met 39 tegen 34 stemmen aangenomen. De hr. de Bosch Kemper doet vervolgens het voorstel een adres aan Z. M. den koning te rigteu; de discussie daarover werd uitgesteld tot dingsdag. In de zitting van gister is het voorstel van den heer de Bosch Kemper tot aanbieding van een adres aan den koning door leden vau alle rigtiugen bestreden. Na verdediging door den voorsteller is het voorstel verworpen met 69 tegen 3 stem mee. Yóur stemden de hh. Kien, van Foreest en de Bosch Kemper. De vergadering is daarop gescheiden. liet Hdbl. zegt o. a. van de coucilianten Willen en niet willen, durven en niet durven, niet voor, maar ook niet tegen, niet afstemmen maar ook niet aannemen, ten slotte zich met alles bemoeijen, alles beter willen weten, allerlei nieuwe theorien opzetten, die in de praktijk falen, maar eigeutlijk, zonder het zelf le willen, alles in de war sturen, alles vertragen zonder bij magte te zijn om iets tot stand te brengen, ziedaar de karakteristiek van de partij, die door de hh. de Bosch Kemper en Pijnappel vertegenwoordigd wordt, en die, hoe goed en eerlijk hare bedoelingen ook zijn mogen, voor het practische staatsleven volkomen onbruikbaar is. 115. „De bevolking van Beijeren bedraagt 4,823,600 zielen, waaronder "v i milltairen- De kouing van Pruisen heeft 17,500 gulden ge schonken voor den bouw eeoer r. k. kerk te £,ns. - Binnen eeu uur was de te kraukfort opengestelde wurtemburgscbe él/spCts. spoorwcglee- n eeu kwart volgeteekend. Uit Belgie schrijft men dat Aederlaud verlost rs vau de runderpest en vau bet ministerie. Candia bekomt weder een nieuwen gouverneur in Ar.starchie- bev, een christen, nu gezant te Berlijn. De reform-league zal eene groote volks- demoustratie organiseren ten behoeve der afschaffing der iersche staatskerk. ~-M.en deD" ,D P™s™ het afschaffen der aceijnsen op brood ea huwpliik wordt6 .pa 1J »»tiu. zal Weenen verlaten als het burgerlijk huwelrjk wordt .„gevoerd, - Voor Algerie is 2 milUoeu aangevraagd bij slecht farhet aU De f«tifieaticwerken zijn zoo teven 6 en een geld is. Spanje leent 55 millioen tegen b en een half pCt. otu af te lossen in 15 jaren Te Weenen heeft eene vrijwillige illuminatie plaats gehad over het burgerlijk huwe- euroo^che intrT" StC"^ Zith Zonderlingen twist bloot aan eene overeet draven a t ~,De in Pruisen worden beboet Er iB dlr de L i e" het verzuimen V3° kerktaoek. - den danbïadltteL» d vamCr tot de vervolging van den dagbladlasteraar de hcryegaen. In Frankrijk wijden zich 72,000 van de 100,000 kloosterlingen van beiderlei sekse aan de opleiding van ruim twee millioen kinderen. De typhus is aan het afnemen in Oost- Pruisen. Te Zwolle heeft zich eene bende Zigeuners (heidens) vertoond van een dertigtal personen met eenige paarden en wagens. Te Dublin wordt een standbeeld opgerigt voor Daniel O'Connell. Oproerige too- neelen hebben plaats gehad te Bordeaux naar aanleiding der recrutering voor de mobile nationale garde. De schade door de veeziekte ver oorzaakt op Sumatra's westkust wordt thans reeds geschat op 8 millioen gulden. Men beweert dat de eng. regering het parlement ontbinden zal, als zij ia de iersche kwestie te kort schiet. IX. Overijsel heeft zijn tweede Enschedé. De avond van den alom gehouden biddag deed Genemuiden gedeeltelijk iu asch verkeeren. In den vroegen morgen van den volgenden dag verspreidde zich de mare wijd en zijd, en van dat oogenblik af komen dagelijks tal bezoekers de puinhoopeu bezigtigen. Een en ander is uit de dagbladen reeds genoegzaam bekend. Een feit echter dient nog aangestipt. Acht dagen voor het nood lottig tijdstip is aan de gemeente Genemuiden, door de wed. Muijderman Zonen te Zwolle, een brandkast geleverd 36 uren is deze door vuur bedekt geweest, toen geopend en alles on geschonden bevonden. In tegengesteld geval ware de gemeente zeker geruïneerd geweest. Nu zal zich alles wel schikken. De gemeeute, die voor arm doorging, is werkelijk rijkdaarbij nog de ingeroepen weldadigheid onzer landgenooten, die veel zegt, ook meer nu, zal spoedig alles wel weer ten beste doen keeren en na verloop van jaren zal Geuemuideu er ongetwijfeld bij gewonnen hebben, daargelaten eenige particuliere uitzonde ringen. Een persoon, verdacht van brandstichting en bereids gearresteerd, is weder op vrije voeten gesteld. Het verdere on derzoek dienaangaande zal de tijd leereu. Gedurende eenige dagen wordt onze provincie bezocht door een troep Zigeuners, in echt nationaal kostuum, 't welk voor zeker niet weinig opzien baartover Almelo en Kaalte kwamen ze in den laten avond van donderdag te Zwolle aan. De troep bestond uit 4 mannen, 4 vrouwen, 22 kinderen, 4 wagens en een groot aantal paarden, echt hongaarsch ras. Na van de regering verlof ontvangen te hebben op een stuk gemeente weiland lot zaturdag te mogen vertoeven, op voorwaarde, dat alleen de vier heeren in de stad mogten komen, sloegen zij hunne tenten op, bestaande uit een paar stokken, met een zeil overdekt. Levenswijze en kleederdragt dezer meuscheu is veel verschillend van de onze. Niettegenstaande den kouden, natten grond, liepen de kinderen half naakt eu natuurlijk blootvoets de dames waren al niet veel beter, maar de heeren waren ge kleed en forsche, goed ontwikkelde mannen. Een hunner scheen de chef te zijn. Allen droegen verwilderde en tot op den rug toe hangende haren, spraken plat duitsch en schenen belijders der grieksche godsdienst. Het doel dezer menschen is twijfel achtig wel liepen zij de stad door om met ketellappen wat te verdienen, doch dit kon niet veel zijn, in aanmerking ne mende den korten tijd van hun verblijf alhier. Te Almelo hadden zij echter een patent genomen. De diefachtige aard, waarvoor hun stam genoegzaam bekend staat, was ook hun iu gecne geringe maie eigen. Vooral schenen zij verzot op rooken. Kinderen, naauwelijks 2 jaar, zag men dampen als oude moffen, en op allerlei manieren wisten zij zich van rookgereedschap meester te maken, alsook van andere dingen want sedert hun verblijf alhier gewaagt men van tal van kleine dieverijen, al- temual op hunne rekening. Dat zij niet al té goed te vertrou wen waren, scheen het dagelijksch bestuur ook te begrijpen, daar daags de politie altijd iu hunne onmiddellijke nabijheid was en 's nachts bijzondere stille wachten onze eenzame straten doorkruisten. Zaterdag middag twaalf uur heeft de politie hen naar 't Kalerveer gebragt en men zegt dat zij over Elburg op de holiandsche plaatsen aangaan. Wat daar van zij, is mij onbekend, doch dat het haastig vertrek hun niet aanstond, is zeker, daar zij onze stad verlieten met toorn op 't gelaat, den toeschouwers herhaaldelijk met eene uitdrukking van diepe ver achting toeroepende: «Schweine! Hund pff pff Geheel anders is voor ons het bezoek van het antwerpsch tooneelgezeïschap. Een paar maal heeft dit te Deventer en Zwolle gespeeld. Men roemt er algemeen overen waarlijk, men moet ook al alle gevoel van 't schoone missen, zoo men het spel van den heer Victor Driessens niet meesterlijk vindt en niet weggesleept wordt door die vleijende, maar hoogst eenvoudige, natuurlijke en zoo kinderlijk-onschuldige vlaamsche taal. Het doet den noorderbroeder goed den zuider eens te hooren, veel meer nog dan het zien van den bruinen. Een ander genot nog staat ons te wachten. De heer J. J. Cremer zal donder dag a. s. in de zwolsche nutsafdeeling het pubiiek op een zijner novellen vergasten, en 't betuwsche dialect zal gewis niet minder ons treffen dan 't vlaamsche. Zijn naaste, waarop men met verachting, maar tevens ook met medelijden maar wel te dikwijls neerziet, eens te aanschouwen eu een bewijs te zien der waarheid, dat niet zelden een hart, onschuldig en smette loos, onder de ruwste pij verborgen is; 't kan ongetwijfeld veel goed doen en gerust opwegen tegen het kwaad, dat de Mor monen hier hebben berokkend, welke trouwens dan ook reeds lang vertrokken zijn Sinds de laatste verkiezingen worden we in de Provinciale Overijselsclie en Zwolsche Courant nog telkens vergast op stuk jes over de almelosche ongeregeldheden, 't Is eeu gekef van beide partijen, waardoor feilen aan 't licht komen vooral al niet erger dan elders hebben plaats gehad; maar zij leveren toch het bewijs, dat in 't algemeen bij verkiezingen de stem der holiandsche natie een onbestaanbaar iets is, en dat de zegswijze, dat onze natie waarlijk liberaal is, iu waarheid alleen dan geldig is, wanneer men onder natie alleen verstaat hen, die zich aan allerlei politieke wikkelingen laten gelegen liggen. Zoolang er bij ouze mindere standen nog zooveel domheid heerscht als nu, en 't oranjegeschreeuw nog zooveel overeenkomst heeft met eene anti-vaderlandsiiefde, is de stem der natie slechts de stem der heethoofden eu opruijers, die nu eens zus dan weer zóó zal spreken, afhangende van de kwantiteit en kwaliteit van boven genoemde heeren. Wanneer men bij dergelijke beschouwingen wat minder schermde met raooije woorden, maar de zaken gron dig onderzocht en naging, de waarheid zou niet zoo deerlijk verminkt worden. Als men wat zorgvuldiger was in het eer biedigen der waarheid, zou dit beter getuigen van vaderland- schen zin, en 't maatschappelijk leven met al zijn zorgen en zuchten, met al zijn onjuistheden eu kibbelarijen, het zou er bij winnen. Maar dat onware, het is ons helaas! zoo natuu?- lijk geworden, dat waarheid onnatuurlijk schijnt. Zwolle, 22 Maart 1868. D. GOUD A. Geboren: 18 Maart. Cornelia Maria Josephina, ooders E. D. *r.!i Klaveren en M. E. vau Leeuwen. 19. Geertruida Johanna, ouders A. Borst en G. Woudenberg. 20. Heleua, ouders W. Boot en J. W. Kieuwenhuijzen. Johannes, ouders G. Prince en J. C. Leeflaug. 21. Nicolaas Martinns, ouders A. A. Tholeus en A. Dongelrnans. Willem Bernard, ouders J. W. P. van Ede van der Pals en A. M. E. Kramer, 22. Lena Clasina Maria, ouders C. IJsselsteijo en C. 5i. Jonker. Magdaleua Johanna Josephina, ouders F. W. Essebaggers eu J. de Jong. Overleden: 21 Maart. B. D. van der Kint, 15 ra. M. Jongkoen, 62 j. A. de Bruin, 11 w. 22. C. van Rijst, 16 j. Woerden, 22 Maart 1868. Overleden M. H. PRINS, geliefde echtgenoote van H. F. SCHARP. Eenige kennisgeving RH. Leden wordt bij deze kennis ge geven dat het HEEREN-OONOERT van Donderdag 26 Maart door bijzondere omstandigheden is uitgesteld tot Don derdag 2 April. DE DIRECTIE. op DINGSDAG 31 MAAKT 1868, des voormiddags ten 9 ure, aan het lokaal in de Nieuwsteeg, wijk E nas. 16/17, te Govda, ten overstaan van de Notarissen MONTIJN en KIST aldaar, van ge kleurde en blaauwe japansche UNIVERSEEL HUIS- en HULPMID DEL tegen HOEST, HEESCIIHEID en VERKOUDHEID. Te verkrijgen bij de Heeren J. C. van VREUMINGEN te Gouda en HENRI J. van den BERG te IVotrdtn. is mede verkrijgbaar in p ikjes van 40 Cis., 60 Cts., 75 Cts. en 1.10. Aanvragen om Depots franco aan het Centraal-Depot van JOH. ilOFF te AM STERDAM. Voor vervalsching wordt ge waarschuwd.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2