I» 5 4 in F Zondag, 29 Maart. 696. 1868. öuitenhnb. DA Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. A GOUDSCHE COURANT de ntage Wer- ijlende schijnt rst enz. :id der i niet geval e Af- pakje Oude- •Eheu- 35 er. leverd, bijzon- deug- roemde tegen bet Ter lelijk zich be- erken schte, van wier Ihans OON. van M. eeren INS- 1. ABY TOP AAS EN Lange TiendeicegD. n°. 60. van Deze Courant verschijr.t des Donderdags en Zondags. I In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is 2,franco p. post/2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. wallen hij 13 stukken geschut geplant had. daten van dig bevel Uit Washington wordt Wij staan aan het einde. Het ministerie is in elke poging bezweken. De ministers zien hunne handelwijze stellig veroordeeld, zij kunnen zich niet ontveinzen, dat bun beleid, hun vasthouden door velen is veroordeeld, die de motie-Blussé om verschillende redenen af keurden; hun aanblijven is een bekommering voor velen, die zich nooit mengen in den strijd der partijen. Wat willen deze onberaden mannen, die de rust des lands ten offer brengen aan dwaze koppigheid Zij hebben zich door hunne onjuistheden, door hunne uitvlugten en zwenkingen volkomen onbruikbaar gemaakt. Geen uitweg blijft hun open, elke dag vertoevens verzwaart de verantwoordelijkheid, die zij doelloos delijk, dat zij den moed niet hebben binding over te gaan, want dan zou zwak hunne voorstanders zijn, maar kunnen zij dan iets win nen bij het uitstellen van het onvermijdelijke Het volk ziet verlangend uit naar het eindigen van de vertooning, die niets bragt dan onjuistheid, onrust en stilstand. GOUDA, 28 Maart. Het voorstel door Gladstone in het lagerhuis gedaan ter opheffing van de staatskerk in Ierland is van hoog belang en van veruitziende gevolgen. Die opheffing is voorzeker eene daad van regtvaardigheid, die een einde zal maken aan eeu wenheugend onregt en zeker het beste middel ter bevrediging van het, onderdrukte Ierland, maar even zeker zal zij de aan leiding zijn tot een heftigen strijd tusschen de partijen. In dien de motie aangenomen wordt, dat velen waarschijnlijk achten, dan zal de ontbinding onmiddellijk volgen en de ver kiezingen nog weder volgens de oude wetsbepalingen plaats hebben, daar de nieuwe voorschriften eerst het jaar 1869 in wer king komen. Nu dit vraagstuk der staatskerk in ernstige overwe ging is, is het niet moeijelijk te voorzien, dat de vraag in alge- meener zin zal opgeworpen worden en het geheel bestaan der heerschende kerk op het spel staat. Is de vrijzinnigheid doorge drongen tot Oostenrijk en illumineert men te Weenen over de mogelijke invoering van het burgerlijk huwelijk, dan mogen de Engelschen toch ook wel inzien, dat de suprematie eener heerschende kerk onbestaanbaar is met de burgerlijke vrijheid en dat slechts volledige scheiding van kerk en staat voldoen kan aan de behoeften der tegenwoordige maatschappij. Wij willen hiermede geenszins een duurzaam beginsel erkennen, maar een redmiddel uit een toestand die door verbastering onhoudbaar is geworden en wier opheffing den wpg baant tot eene vrije ontwikkeling der maatschappij, die niet op ver ouderde dwalingen maar op eeuwige en hoogere grondslagen moet rusten. De hervorming der maatschappij in 1789 be gonnen en telkens gestuit door schendig geweld, gaat altijd voort en zal onder tallooze afwisseling haren loop voltooijen en al is het na langdurig tijdsverloop, den geheelen toestand der maatschappij veranderen en baar nader brengen tot het doel der menschheid, dat zeker niet gevonden wordt op den weg des gewelds. Frankrijk, dat het eerst baanbreker was en dure offers ge- bragt heeft en toch ook groote zegeningen aan zijne opvol gende omwentelingen dankt, zwoegt sedert achttien jaren onder het juk van een ijzeren despotismus en zamelt de krachten :ot eene nieuwe uitbarsting, die zachtkens begint te naderen. De meerdere vrijheid toch, die in hoogdravende woorden was aan- gekondigd, loopt op niets uit, en uit alles blijkt, dat men door dreigenden nood zoo weinig geeft als mogelijk. Het volk slaapt, de vertegenwoordigers zijn willelooze handlangers des ge welde, en de overmaat der onzinnigste krijgstoerustingen wekt slechts een schaduw van ziekelijk leven, dat onverhoopt in r’ J- koorts zon kunnen ontaarden. Oostenrijk is den weg der hervorming opgegaan en onder de leiding van een uitstekend staatsman eene betere toe komst te gemoet te gaan. Hongarije is door zware opoffe ringen tevreden gesteldmaar de financiële nood drukt zwaar en kan niet dan langzaam verminderd worden, en dit bezwaar is echter niets in vergelijking van den storm, die zich zamenpakt in het verzet der geestelijkheid, die in vereeniging met eene be- krompene en onbeschaafde menigte, elke hervorming als ver derfelijke nieuwigheid zal bestrijden. De prijs der Advertentién van ééo. tot zei regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. op zich laden. Wij zijn waarlijk bedreigd door grenzenlooze verwarring en toch volharden zij in de miskenning van de onvervreemdbare regten der vertegenwoordiging. Het is dui- om tot eene derde ont eerst regt blijken hoe Londen, 26 Maart. Uit Abyssinie is het berigt ontvan gen, dat koning Theodorus zich op de bergvlakte van Talanta verschanst heeft en het voornemen heeft slag te leveren. De groote vrees van het expeditie-corps was, dat het naar Enge land zou terugkeeren, zonder immer den vijand gezien te hebben, zoodat het berigt van den voorgenomen tegenstand van Theo dorus groote geestdrift verwekt heeft, te meer daar men hoorde, dat de koning 10,000 man gedisciplineerde troepen bij zich had en het plan koesterde Magdala te verdedigen, op welks Officieren en sol- het britsche leger hoopten, dat sir R. Napier spoe- zou geven de vesting te bestormen. L.__ *t van gjsleren berigtDe president Johnson heeft veto ingelegd tegen het wetsontwerp, waarbij verboden wordt van de vonnissen der districtshoven bij het opperste geregtshof in hooger beroep te komen. 26 Maart. De Standard meldt, dat Disraeli het parlement ontbinden zal, zoo Gladstone’s motie wordt aangenomen. De heer Disraeli heeft geantwoord op een adres der na tionale vereeniging. In dit antwoord zegt de minister het volgende: Wij hebben onlangs hooren spreken van de iersche kwestie. Naar mijn gevoelen hebben wij hier met eene engel- sche kwestie te doen, want eene magtige partij heeft thans opent lijk beleden, dat het haar streven is om eene heilige vereeniging tusschen staat en kerk, die de grondslag van en de eenige waarborg voor de godsdienstige vrijheid is, te verbreken. In het hoogerhuis beeft de hertog van Marlborough de voorstellen der regering, tot verbetering van bet onderwijs, in geleid met eene rede, waarin hij den korten inhoud van de voorgenomen hervormingen mededeelde. De sectescholen wor den niet afgeschaft. De eenige vooruitgang is, dat subsidie uit de belastingen voortaan ook zal kunnen gegeven worden aan scholen, waar niet de staatsgodsdienst onderwezen wordt. In plaatsen, waar slechts ééne gesubsidieerde school bestaat, zal deze aan de zoogenaamde conscience-clause onderworpen zijn, d. i. zij zal ook kinderen van audere gezindten moeten opne men en dezen vrijlaten om de godsdienst-lessen niet bij te wonen. Voorts zou er een minister van onderwijs worden be noemd en een beter staatstoezigt worden georganiseerd. In het lagerhuis is de wet van den heer Gladstone, tot afschaffing van de gedwongen betaling der kerkelijke belasting, na eene poging van den beer Newdegate om uitstel te verkrij gen, voor de derde maal gelezen en aangenomen onder luide toejuichingen. Volgens de Owl zijn de plannen voor een nieuw te bou wen lagerhuis in gereedheid. Worden zij ten uitvoer gelegd, dan zal er een gebouw worden opgetrokken, waarin 490 leden zullen kunnen plaats nemen. Indien het parlement een der plannen goedkeurt, dan zal het gebouw binnen twee jaren vol tooid zijn, tegen eene uitgave van 100,000. De commissie, in wier handen die plannen gesteld zijn, beeft zich bepaald verklaard tegen de oprigting van eene redenaars-tribune. De Punch wijdt eene plaat aan de iersche kerkelijke kwestie. John Buil is afgebeeld, zittende in een armstoel zijne eene wang is sterk gezwollen, terwijl op den band, die hem om gelaat is gebonden, de oorzaak der kwaal is aangegeven. regter zijde staat Gladstone, en ter linker Disraelide

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1