Otnncnlanö. Gemengde Berigten. Varia. AD VER TEN TIEN. HAMMEN, Marktberigten. Burgerlijke Stand. PRO DEO. Raderstoomboot d' IJssel. menten, die zij bij zich hebben, doen hen als dentisten kennen, (ihdstone ?f"l, dat hij er voor is om de kies te trekken Disraeli daarentegen is ran oordeel, dat de kwade kies slechts geplombeerd behoeft te worden. De staatscommissie, die, gelijk men weet, zich bezig heeft gehouden met een onderzoek omtrent de nieuwigheden in eeniger "-emeenteu der anglicaanscbe kerk door de geestelijken eigenmagtig ingevoerd, heeft in een dezer dagen opgemaakt rapport verklaard dat er, ook waar verscheidenheid in de leer vrijstond, eenvormigheid in de eeredienst en eenparigheid in de kerkplegtigheid behoorden te zijn, en dat daar het gebruik van kaarslicht, wierook en bijzondere kledingstukken bij de bediening van het avondmaal verboden behoorde te worden, als strijdig met de gewoonten der laatste drie eeuwen. 27 Maait. Berigten uit New-York van 18 dezer melden Generaal Thomas heeft aangekondigd, dal een leger in Tennessee georganiseerd wordt, om gewapenderhand de regering van dien staat' te bemagtigen. Grand heeft generaal Thomas gemagtigd om alle middelen, die te zijner beschikking staan, te gebrui ken, ten eiude de autoriteiten van dien staat te beschermen. Parijs, 25 Maart. In de zitting van het wetgevend lig- cbaam is de wet op de vereenigingen aangenomen met 209 tegen 22 stemmen. Daarna is de zitting verdaagd tot nadere bijeenroeping. Volgens de door den Moniteur medegedeelde berigten uit Bio-Janeiro, werd aldaar verzekerd, dat aan den bevelheb ber der braziliaansche scheepsmagt in Paraguay bevel was ge zonden, om zonder verdere aarzeling zijne meestal gepantserde bodems aan het geschut van Hutnaita bloot te stellen en met alle magt een aanval op die sterkte te ondernemen. In den argentijnsehen statenbond was een deel van den staat banta Fc nog in opstand tegen het gezag van den president Mitre. Brussel, -tv Maart. Er hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad in den omtrek van Charleroi, ten gevolge van de werkstaking aan de kolenmijnen. De luitenant der gendarmerie is zwaar gewond te Chateli- nean. Bij een gevecht te Montigny zijn 10 dooden en gekwet sten gevallen. Generaal Thibaut is van Charleroi vertrokken met een regiment karabiniers, twee bataillons infanterie en een eskadron kavallerie, van het hier liggende garnizoen. 27 Maart. Het departement van oorlog heeft van gene raal Desart, kommandant der tweede territoriale divisie, de volgende depeches ontvangen Charleroi, vrijdag, 9.24 's morgeus. De toestand is zeer ge ruststellend. 12 ure 48 min. Het blijft stil en rustig Berlijn, 25 Maart. In de zitting van den rijksdag is de heer Simson met groote meerderheid tot president herkozen de heer Ujest tot eersten, de heer Benniugsen tot tiveeden vice-president. De Prov. Corr. schrijft het volgende Thans zijn er geene donkere wolken aan den staatkundigen hemel. Ook de jongste bezorgdheid wegens het oosten, welke grootere beteekenis zou hebben erlangd, indien bij eenige groote mogendheid neiging tot ernstige verwikkelingen had bestaan, is door de gemeen schappelijke vredelievende stemming van Europa uit den weg geruimd. Weenen, 26 Maart. In de zitting van het lagerhuis is de door het heerenhuis voorgestelde wijziging op het ontwerp v-iu wet op het burgerlijk huwelijk bij de derde lezing aan genomen, alsmede het voorstel der regering, om bij voorbaat de belastingen te heffen tot einde junij. GOUDA, 28 Maart. Gisteren namiddag omstreeks half zeven nre is van een alhier in de haven liggend vaartuig een jongentje van 4 jaar voorover in het water gevallen, terwijl het naar zijn afwaaijend petje greep. Eerst twee uur later werd het lijkje opgevischt. Naar wij vernemen hebben de hh. leden van het concert „Enphonia" het voornemen om in ucu loop der maand april, op een nader te bepalen dag, een openbaar concert te geven ten voordeele der slagtoffers van den brand te Genemuiden, tegen 50 c. entree. Men is reeds begonnen de lijsten aan te bieden, die voorzeker met genoegen zullen ontvangen worden, daar ieder gaarne tot het goede werk door eene geringe bij drage zal willen medewerken. De Staats-Conrant bevat het besluit tot aanwijzing der eigendommen in de gemeenten Moordrecht, Zuid-Waddinxveen, Zevenhuizen, Bleiswijk, Zegwaard, Soetermeer, Nootdorp, Stomp- wijk, Voorburg en 's Gravenhage, welke ten behoeve van den spoorweg van Gouda naar 's Gravenhage, ten algemeene nutte znllen worden onteigend. Woensdag hebben de afdeelingen der tweede kamer van sta ten-generaal een aanvang gemaakt met het onderzoek der ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbegrooting voor dit jaar. jje tweede kamer hield donderdag eene zitting. Ingeko men is een wets-ontwerp tot wijziging der begrooling voor Nederl. Indie, 1S67. Eindverslagen zijn uitgebragt over de ontwerpen tot definitieve vaststelling van het hoofdstnk buiten- landshe zaken eu dat van justitie voor 1868. De dag der dis cussie nader te bepalen. Tegen zaturdag zijn eenige ontwer pen van minder aanbelang aan de orde gesteld. Tot rapporteurs over het hoofdstuk buitenlandsche zaken zijn benoemd de hh. van der Linden, Dam, Gefken, W. Goltstein eD Godefroi. Jien verzekert, dat de beraadslagingen over de begrooting van buitenl. zaken in de zitting der tweede kamer van aan staanden maandag zullen plaats hebben. De N. Kott. Cour. meldt uit 's Gravenhage van giste ren Men schijnt eenigzins verlegen met de vacature van ons gezantschap te Londen. Den post langer open te houden, zou minder hoffelijk jegens de britsche regering kunnen wor den geacht. Daarenboven dringt, naar gezegd wordt, onze gezant te Petersburg op verplaatsing aan, en hem dezen zomer gepasseerd hebbende voor den baron van Zuylen, huivert men om hem op nieuw voorbij te gaan, hetgeen naar gezegd wordt, ook tegenzin bij den koning zou vinden. De Amst. Cour. zegtNaar wij van goeder hand ver- Deraen, heeft het „algemeen beurscomité voor pub'ieke fondsen" alhier zich reeds in het begiti dezer week tot den oostenrijk- schen minister van fiDancien gewend, met een protest tegen diens ontworpen maatregelen ter verbetering van den toestand van 's rijks geldmiddelen. Voornamelijk komt het beurscomité op tegen de couponbelasting, en het slot van zijn schrijven bevat het bepaalde verzoek, dat de leeningen, in het buitenland ge sloten, uitgegeven en betaalbaar gesteld, van bedoelde belasting mogen worden vrijgesteld. Uit de overwegingen van de arbitrale uitspraak tusschen den heer J. J. Lion en den heer A. W. Sythoff is gebleken, dat zeker iemand, die bevriend schijnt te zijn met den heer Lion, namens den heer Sythoff, doch zonder magtiging, aan den heer Lion voorloopige aanbiedingen heeft gedaan, om zijn redacteurschap neder te leggen, en dat de aanbiedingen in dier voege gedaan, door den heer Lion zijn afgewezen. Het verslag, nitgebragt in de buitengewone algemeene vergadering van leden van het anti-dagbladzegel-verbond, op 25 jan. jl. te Botterdam gehouden, is thans iu druk uitge geven, voorafgegaan door eene korte schets van de rede, bij die gelegenheid door den voorzitter van het tijdelijk hoofdbe stuur gehouden. In dat verslag wordt een overzigt gegeven van het ontstaan der vereeniging, die zich ten doel stelt de afschaffing van het dagbladzegel op alle mogelijke wijzen te be vorderen, en van hetgeen de oprigters en later het tijdelijk hoofdbestuur in het belang der zaak hebben verrigt. Mogt de vereeniging reeds van den aanvang veler belangstelling onder vinden, eerst na de goedkeuriug barer statuten en hare erken ning als regtspersoon, die nog al vrij lang was uitgebleven, verkreeg zij eene belangrijke uitbreiding, zoodat het verbond thans ruim 6U0 leden telt en acht afdeelingen zioh hebben ge constitueerd. Ook heeft de vereeniging nog in verschillende plaatsen hare correspondenten. Het bestuur acht de vereeni ging op die wijze voor de toekomst op solide grondslagen ge vestigd, en hoopt, dat in een volgend verslag niet minder be vredigende resultaten, ja nog grootere bewijzen zullen geleverd worden van de uitbreiding en den invloed der vereeniging. De pruisische regering herigt bij circulaire aan de gezanten in het buitenland dat de reiB van prins Napoleon geen politiek doel had. De porte heeft de eisehen van Montenegro definitief afgewezen. Twee ter dood veroordeelde fenians hebben gratie verkregen. Het fransehe kabinet wil niet de onderteekenaars van 1815 overleggen, wat er voor Polen te doen is. De portogesche verkiezingen zijn vólkomen in het voordeel der ministers uitgevallen. Oostenrijk zal in den loop van den zomer eene eipeditie naar Oost-Azie ondernemen. ln het dorpje Marcilly bij Eoanne zijn op de veemarkt 200 ossen, op het voorbeeld van een hunner, wild geworden, los gebroken, en hebben in hunne woede alles omverwerpende, 15 personen gedood en dertig gewond. De abyssimsche expeditie kost maandelijks alleen aan vrachten nagenoeg vijf millioen gulden. Te Melbourne kost goed schapenvleesch één stuiver het pond. - Dit jaar zal te Londen eene luchtvaart-tentoonstelling ge houden worden. Een der grootste fabrieken te Birmingham, waar de chassepot-geweren voor het fransehe leger gemaakt werden, is totaal af gebrand. Prins Napoleon laat zijn kabinet van oudheden in veiling verkoopen. De porte ruilt met de Engelschen, antiquiteiten tegen ge groefde armstrong-kanonnen. Men tracht het Saez-kanaal onzijdig te doen verklaren Aoot de zeevarende mogendheden. Ook Mazzini raadt nitste. aan m het romeinsche vraagstuk. Men slaat thans te Bir mingham voor 6 milloen fr. koperen pasmunt voor Italië; ook het kope ren geld voor Bnmenie is daar onder handen. Het eng. gouvernement wil de lersche spoorwegen aanknopen. - Graaf von Bismarck is benoemd tot erfelijk lid van het huis der heexen. Uit Konstantinopel beweert men, dat de bevrediging van Candia snelle vorderingen maakt. Ding3- Jag heeft de nederl. tuinbouwmaatschappij Linnteus hare inrigting te Wa tergraafsmeer, nabij Amsterdam, met een tiental leerlingen geopend. Het regtsgeding van Jefferson Davis is weder uitgesteld tot half April. Hoor een bergval zijn in het 690 inwoners tellende dorpje Buonanotte jn de Abruzzen 30 huizen vernield. De mijnwerkers in Zuid-Derbyshire Rebben na een jaar rnsten den arbeid hervathet verlies aan daggeld bedraagt 300,000 golden. Indien wij eerlijke mannen zijn» zullen wij voorwaarts gaan in den naam van waarheid en regtvaardigheid, ons herinne rende, dat wanneer de zaak bewezen is en het uur gekomen, het uitstel van regt, weigering van regt is, zoo sprak de heer Gladstone in het engelsche parlement bij de behandeling der wetten, ter verbetering van den toestand in Ierland. Engeland i* overtuigd, dat Ierlands toestand onhoudbaar ishet oogen- blik is daar, dat regering en oppositie de handen aan het werk slaan om dien toestand te verbeteren. Ook ons Ierland wacht reeds jaren op herstel van grieven Java heeft zich bitter te beklagen over het moederlandmeer en meer vestigt zich de overtuiging bij alle eerlijke mannen, dat die toestand onhoudbaar is, maar ons parlement houdt zich bezig met laDg versleten luxemburgsche kwestien en de ont bindingsmanie der ministers. Java vraagt aanhoudend hulp, en bet antwoord vindt het in spoorwegwetten en kanalisatie- ontwerpen in het moederland. Java vraagt slechts een weinigje vrijheid, en van alle verordeningen is dwang de grondtoon. Java vraagt regt, en het batig slot, het noodzakelijk batig slot belet alle billijkheid en wiegt het geweten der Nederlan ders in slaap. Wat wegen en wikken onze vertegenwoordigers de woorden van reeds verouderde protocollen, wat behoeven zij zich zoo diepzinnig te bekommeren over garantie-kwestien en andere diplomatieke beuzelingen, waarvan de oplossing toch door het zwaard en niet door de pen bewerkstelligd wordt, in weer wil van alle plegtig bezworen tractaten en fiju gestelde protocol len, als er van verre uit het schoone rijk van Insulinde stem men opgaan van verdrukking en ellende, van achteruitgang en verwarring. Het ministerie heeft zich bij zijn optreding ten doei gesteld de koloniale kwestien te regelen, dafc het zich daaromtrent verantwoordenog niets is gedaan, de verwarring, de ellende is toegenomen, daardoor alleen heeft het zijn onbe kwaamheid bewezen, en verdient geen ondersteuning. Aan de oppositie past het, even als Gladstone in het eügelsche parle ment met zelfstandige voorstellen op te treden, om daardoor te tooneu, dat zij niet langer medepligtig wil zijn aan het onregt, zoo vele jaren Indie aangedaan. Maar ook een ge deelte der liberale partij is helaas, nog te zeer verblind door de batig:—slot—politiek, om voor alsnog afdoende maatregelen te kunnen verwachten. Eerst zal door de eeu of andere nood lottige gebeurtenis het geweten der natie wakker geschud moe ten worden. Moge het dan niet te laat zijn De kamer heeft zich niet te beklagen over te ver gedreven nederigheid en te groote bescheidenheid vau het nieuwe bloed, dat volgens ministerieel recept nieuwe krachten aan de afge leefde vertegenwoordiging moest schenken. Terwijl de hr. Pijn appel een vurig kampioen is voor groen gekleurde conciliante beginselen, en in geen discussie gemist wordt, heeft de nieuwe afgevaardigde van Hoorn zich zelf reeds een brevet van on misbaarheid uitgereikt. De nieuwe afgevaardigde voor Haarlem, waarschijnlijk nog bedwelmd door de loftuigingen in 1853 door hem behaald, toen hij het drijveu en wroeten der kerkelijk politieke partijen zoo meesterlijk in de Gids ten toon stelde, meende met een enkelen slag zijn vroegere politieke medestan ders het zwijgen op te leggen, toen bij de discussien opende met een hevigen aanval tegen die onverlaten, die zulke edele, onbaatzuchtige en hoogst bekwame mannen, als onze ministers zijn, durfden bestrijdende spreker ontzag zelfs zijn tegen woordige vrienden niet, die een beschuldiging van flaauwheid niet konden ontgaan. Heeft de beer Goltstein zich nog ver waardigd zijn nieuwen, waarschijnlijk zeer geachten vriend, een klein lesje toe te dienen, de liberale partij schijnt weinig no titie van zijn woorden genomen te hebben de discussie is be daard voortgezet en met de bekeering van D. Koorders geëindigd. Een vraag na de discussien in den laatsten tijd over Luxem burg c. a. gehouden. Er is veel gesproken, dagen aaneen hoorde men gevarieerd dezelfde zaken, ieder scheen zijn welbespraakt heid te willen toonen, en men erkende dat er niets nieuws te zeggen was, en toch men sprak. Zoude nu met al dat spreken één overtuiging veranderd zijn, zoude door een redevoering een stem voor of tegen het mini sterie gewonnen zijn. Zouden zelfs de met zooveel ophef aan gekondigde inlichtingen van eenigen invloed geweest zijn Moet meu die vraag ontkennend beautwoorden, dan zoude bet wel iu het belang des lands geweest zijn, indien na twee redevoeringen het vonnis geveld was. Een weinig cijfers kunnen geen kwaad bij de behandeling der staatsbegrooting. Sedert 1854 zijn de uitgaven hier te lande vermeerderd met 281/2 millioen, iu Indie met 49}/2 millioen. De inkomsten zijn slechts vermeerderd met 401/a millioen, zoodat het verschil bijna 30 miliioeu bedraagt, ten uadeele der schatkist. De staatsbegrooting voor 1868 heeft als eindcijfers voor staats uitgaven 93J/o millioen en 63/2 millioen voor gemeente-uitga ven. Meer dan een vierde tan dit geld Is bestemd voor militaire uitgaeen. De inkomsten worden geraamd op CS1/» millioen, zoodat het krijgswezen 2/5 der inkomsten vordert. En nu leveu wij iu vredestijd De staatsbegrooting en de indische begrooting bedragen te zaïnen 2031/2 millioen. De uitgaven voor het krijgswezen zijn te zamen 55 millioen, dus ook meer dan een vierde van de gezamenlijke uitgaven, en veel meer dan een vierde der gezamenlijke inkomsten, die slechts 18C millioen bedragen. Gouda, 26 Maart. Bij weinig handel werden tarwe en rogge iets lager afgegevengerst, haver en boekweit prijs houdend. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 500. Roode Kleefs. 495. Zeeuwsche per mud 13.a 15.40. Rogge 10a ƒ11.75. Gerst 6.a 8.25. Haver 3.90 a 5 50. Boekweit Fransehe per 2100 kilo 235 a 240. Noordbrabautsche 260 a 270. Bruine booneu 12.a 16.Witte booneu 10.a 14. De veemarkt met goeden aanvoer, doch tragen handel kalfdragende koeijen waren iets meer gezocht. Schapen waren niet te verkoopen varkens moeijelijk. Boter 1.26 a 1.36. GOUDA. Geboren: 26 Maart. Johanna Maria, ouders W. F. Schwartz en ïb W. M'ajon. Johannes Cornelis, onders C. Mulders eD M. L. Brender. Adriana Maria Josiua, ouders N. Mathot en M. W. J. Veerman. Maria, ouders A. Lourier en J. Verhart. Adriana, ouders J. F. van der Kind en G. van Leeuwen. Overleden 25 Maart. S. J. Smit, 17 j. Aan den Weledelen Heer J. REUT1N- GEB, Chirurgijn en Yroedmeester alhier, wordt bij deze de oprechtste hulde der dankbaarheid toegebracht voor de zoo be langrijke als gevaarlijke BORSTOPE- RATIE, door hem op 21 Maart jl. met zeldzame bedrevenheid en uitmuntend succes, aan eene ons dierbare lijderes, ver richt. De Familie VAN OUDSHOORN. Gouda, 27 Maart 1868. Bij Vonnis der Arroodissements-Regt- back te Rotterdam van den 16" Maart 1868, is ten verzoeke van JOHANNA VAN YLAARDINGEN, huisvrouw van LEENDERT JOHANNES LUNENBURG, Menbelmaker, beide wonende te Gouda, denzeive LEENDERT JOHANNES LU NENBURG voornoemd, ter zake van ver kwisting gesteld onder CuratOlö. De Procureur der F/iecheres, Mr. VORSTMAN. Kosteloos hij dispositie der voormelde regtbank dd. 2 Dec. 1867. PUIK BESTE WESTPHAALSCHE zijn te bekomen bij P. HORNES, Spek slager, Gouwe wijk C N°. 55. Van Gouda Maandag en Dtngsdag 'sm or- gens 6 uren, de overige werkdagen 's mor gens 7 uren. Zondag 's morgens C^/2 uur. Van Rotterdam Op gelijke dagen 'sna middags 2 uren. Zondag 's avonds 5 uren. Da gel ij k s Retonrkaarten

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2