AF, Donderdag, 2 April. 1868. 697. ping buitenland. len, mde en men in lakt. f I l ;man. -lU MEST, r. verkrijgen te Zuid— rerkoopene rerkooping ;ave van A. BRINKMAN. re. straat, n°. rlemmerstr. te Wagenit. eenw. over I GOUDSCHE COURANT. 1L 1868, n of in de Jr A. van 3ÜDA. van Gemeente Lange TiendewegD. n°. 60. straat, oekhorststr. 1 heden der de SPIJ8- tend tegen JLOED, en i ZACHT, IJVEND. Cent en .ar bij de Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. I In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Litgi De prosper drie maanden is ƒ2,franco p post f2,25I T Ad vertentien van 16 regels tot des middags ten 121 J ure, grootere Roeten vóór 10 ure ingezonden zijn. I mus Pillen, bekend, en te Gouda eplaatst bij Hoogstraat, rzocht, wel ar ons, bij Hen, bereid pt, in Depót lierbmen op- bij de bier i elk doosje eigenhandige digers Wed. ■elke Band iet Zegellak, 1 zijn. Wij '.ntelijk daar a aan Wfil de Doosjes sjes, waarin ning is, zich achten voor laksels. (16 De prijs der Advertentièn van één tot ze* regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. der gemeenten zijne resolutie toegelicht, betreffende de staatskerk in Ierland, welke volgens spreker uit bet staatkundige oog punt eene hatelijke en gevaarlijke en uit bet maatschappelijke oogpunt eene onregtvaardige instelling is. Hij verklaarde zich op hekelende wijze tegen het uitstel der behandeling, en sprak op welsprekende wijze ter gunste van deze daad1 van geregtig- heid jegens Ierland. De heer Stanley zeide, dat het tegen woordige parlement, dat het einde van zijn zittingstijd nadert, het regt niet heeft om de handelingen van het aanstaande par lement te belemmeren. De heer Cranborne viel Disraeli hevig aan, wiens staatkunde geen vertrouwen hoegenaamd verdiende. De advocaat-generaal verklaarde, dat de resolutie onwettig was. De discussie is daarna tot woensdag verdaagd. De handelingen van de aanklagt tegen Johnson voor den senaat zijn heden geopend door Butler. De commissie voor het in staat van beschuldiging stellen, heeft als bewijs van de schuld van Johnson overgelegd een afschrift van de oorspronkelijke benoeming van Stanton tot minister van oorlog en van de boodschap van Johnson, w’aarin de redenen worden uiteengezet van het ontslag van dien minister. Parijs, 29 Maart. Men verwacht, dat de minister van van binneul. zaken weldra aan den keizer het rapport omtrent den algemeenen geest der gemoederen, ten gevolge der werk zaamheden voor de inschrijving der nationale mobile garde, zal doen toekomen. 30 Maart. Aan bet ministerie van oorlog is men ijverig bezig met de organisatie der mobile nationale gardeeen ge deelte der officieren is reeds benoemd de manschappen zullen echter voorloopig niet tot oefening worden opgeroepen en ge schiedt dit, dan zal met bewoners der oostelijke departementen ’ben begin worden gemaakt. 31 Maart. Blijkens een telegram uit Grenoble is de rust aldaar gisteren gestoord geworden door 300 jongelieden, die den Marseillaise aanhieven voor de prefectuur en het gebouw der jezuïten. De menigte is uiteen gedreven. Berlijn, 30 Maart. Volgens de Zukunft is het wets-ont- werp tot opheffing der gijzeling door den bondsraad aangeno men zij wordt alleen gehandhaafd bij ter kwader trouw ge pleegde bedriegelijke handelingen. Weenen, 29 Maart. In parlementaire kringen heerscht de overtuiging, dat de keizer, even als het van den aanvang verwacht werd, de confessionele wetten zal sanctioneren, zoodra zij definitief door de beide kamers goedgekeurd zullen zijn. 30 Maart. De gemeenschappelijke delegatien van de oosten- rijksche monarchie hebben het budget van 1868 voor alle in den rijksraad vertegenwoordigde landen en voor Hongarije als volgt zamengesteld gemeenschappelijk ministerie van buitenl. zaken 4,263,221 fl.gemeenschappelijk ministerie van oorlog: a. voor de landmagt 68,699,640 fl., b. voor de marine 7,508,477 fl.gemeenschappelijk ministerie van financiën 223,000 fl., te zamen 80,694,338 fl. Van dit bedrag wordt afgetrokken een voorloopig geraamd bedrag van de in- en uitgaande regten van 7,200,000 fl.alzoo blijft eene som van 73,494,338 fl. te dekken over. De cis-leithaansche gewesten moeten, volgens de wetten van den 21n en 24“ december 1867, daartoe bijdragen 51,446,036 fl. 31 Maart. In de vergadering van het Leerenhuis van dingsdag, is het debat over de wet op het lager onderwijs voortgezet. Nadat de min. van onderwijs nogmaals bet stand punt der regering in de schoolkwestie bad uiteengezet, is de conclusie van het rapport der minderheid met algemeene stem men op 19 na verworpen. Daarna zijn 1 en 2, betreffende het regt van toezigt door den staat in de godsdienstig zede lijke opvoeding, weder aanhangig gemaikt in den vorm, waarin zij door het lagerhuis aangenomen waren. Eindelijk is bet ge- heele wetsontwerp, volgens de conclusie van het rapport te meerderheid aangenomen. f LGK-den, 29 Maart. De Pall Mall Gazette zegt//Disraeli’s oneenijke en gevaarlijke kreet: „„de godsdienst is in gevaar/" wekt de onverdraagzaamste vooroordeelen en de neest ontvlam bare hartstogten van het volk op, ter wille van elltüuige partij belangen, hetgeen ongeveer de laagste rol is, die een minister kan spelen. Wat ook de meeningen mogen zijn van verstandige mannen, aangaande de iersche kerk, zij moeten allen een mi nister veroordeelen, die hulp zoekt in eene soort van staat kundige brandstichting, oneindig meer geducht dan eenige, welke ooit door den dolzinnigsten radicaal werd ondernomen." In het begin der week verklaarde Disraeli in het par lement, dat hij de motie van den heer Gladstone bedaard en kalm bestrijden zou, met het oog op het groote gewigt van het onderwerp. Twee dagen later bezwijkt hij voor de ver leiding, om aan een ouden tory-edelman een brief te schrijven, die al de godsdienstige onverdraagzaamheid van het volk moest opwekken, en door sophismen de vrienden van de pro- testantsche kerk onder zijn vaandel voeren. Geene geestdrift werd echter opgewektalle verstandige mannen, zoowel libe ralen als conservatieven, veroordeelden zijne woorden en daar de crisis gevaarlijk is, besloot hij tot eene nieuwe verandering van front. Bij monde van lord Stanley verklaart hij, dat het ministerie aanstaanden maandag, vóór dat Gladstone’s motie in stemming komt, het volgende amendement zal voorstellen „Het huis der gemeenten, ofschoon van oordeel, dat belang rijke wijzigingen in het wereldlijke bezit van de iersche kerk behooren te worden gebragt, acht het raadzaam, voorstellen tot opheffing dier kerk als staatskerk over te laten aan de be slissing van het nieuwe parlement." Lord Stanley’s verklaring, dat belangrijke wijzigingen noodig zijn, is een harde slag voor dc conservatieve couranten, die het ministerie bijstaan en altijd verklaarden, dat iedere veran dering onraadzaam w’asdoch waarschijnlijk zullen deze hulp troepen nu ook wel vau batterij veranderen. Men schijnt echter Gladstone niet aan het woord te willen laten komen, uit vrees welligt, dat, als Gladstone de krijgsbazuin steekt, de muren van het iersche Jericho van zelf zullen omvallen. Nu de ier sche staatskerk door de liberale partij wordt aangevallen, is het belangrijk eens na te gaan wat een van Engeland’s edelste staatslieden, lord Macauly, dertig jaren geleden, aangaande haar zeide„Indien er ergens ter wereld eene staatskerk ware, die door vier vijfden der bevolking, welke aan hare zorg is toe vertrouwd, voor kettersch werd gehouden eene kerk, die door het zwaard werd gegrondvest en staande gehouden eene kerk, die tweemaal meer oproer dan bekeeringen veroorzaakte eene kerk, die hoewel zij groote sterkte en magt bezat en langen tijd werd ondersteund door geweldige vervolgingen bij de wet bepaald, gedurende een tal van geslachten werd bevonden toch niet in staat te zijn, om hare keringen te verspreiden, en te naauwernood het veroverde terrein kon behouden eene kerk, zoo gehaat, dat bedrog en geweld, tegen haar gepleegd, met welgevallen werden aangezieneene kerk, wrier leeraars pre dikten voor leege banken en die met moeite haar wettig be staan voortsleepte door behulp van bajonetten, wij erkennen het, zulk eene kerk zou volgens onze beginselen niet te ver dedigen zijn. Zoowel de tijdelijke als de geestelijke belangen van het volk lijden er onder." Het turksche monsterkanon, hetwelk ten behoeve van het britsche museum is afgestaan, te gelijk met 8 marmeren kogels, elk van 6 centenaars, en zulks in ruil voor twee stukken ge schut van engelsch maaksel met 200 kogels, is op de Theems aangekomen, aan boord van de Terrible. Dit kanon is van koper, heeft de lengte van 18 voet, weegt 19 ton en voert het volgende opschrift, dat vertaald aldus luidtDit kanon is vervaardigd op 23 October 1464 door Ali, onder de regering vac Mahomet Khan, zoon van Murat Khan. 31 Maart. Gisteren heeft de heer Gladstone in het huis

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1