PHOTOGRAPHIE. Gemengde Berigten. ADVERTENT IE N. H. W. M. Steevens, Openbare Verkooping INBOEDEL, Ovei'ijselsclie "brieven. Marktberigten. Burgerlijke Stand. J. H. KIEBÊRT, Van 26 maart tot 1 april werd alhier gelegenheid ge- geven tot Let verkrijgen van een Setm^chrA van goed af- gelegd v^er ie^^veten^Johannis IleudnLus ilel- ^"ohSra^.HendrtkAdrtanns Toen en Hendrtk Xe™C\Voensdag rijn in de zitting van de tweede kamer de beraadslagingen voortgezet over de Indische begrootiug. De hr™ pesfeun merkt m b.jna de geheele begroot.,.g een uitzet- ting waanegen hij bezwaar heeft; hij kan echter gee 1 amen dement voua.e.ien, omdat de verhoogingen niet zijui toe„elicht. Vrt 22, bijdragen aan 's rijks middelen ad 10 milhoen, wordt op voorstri van den heer lïochussen, ondersteund door den heer Fr v d Putte, aangehouden tot na de beslissing O'er de voorgedragen of nog voor te dragen amendementen. - De heer Nierstrasz zou de afdeeling marine «eoscben te verhoo- <ren ten einde te komen tot vermindering der ned. begrooting. De 'heer IV. van Goltstein stelt een amendement voor op art. 28, om dezen post met 780,000 voor den aanbonw van een ramtorenseiiip, te verminderen. De heer bloet schenkt zijn volle adhaesie aan het araemdement en aan het beginsel, dat daaraan ten grondslag ligt. - Voor het amendement spreken no- de heeren Storm, de Roo en Blossctegen het amend. de"heer Nierstrasz en de min. van kolomen. Bij omvraag is het amend, aangenomen met 60 tegen 9 stemmen. Daarna zijn al de overige artikelen aangenomen. De bee'- Godefroi verzoekt, dat de onder-afd. „departement van justitie" van de begrootiug worde afgenomen en wordt onderstenud door de heeren v. d. Putte en lokker, doch be- streden door den minister en de hh. Sloet en Gefken. De onder-afd. 8 wordt daarop met SS tegen 32 st. verworpen. Vervolgens worden twee amendementen van den hr. Kocr- ders, eea"tot verhoogiug en een tot verlaging van een post verworpen. Over art 24 statistieke opname, wordt het woord gevoerd door de heeren Insinger, Fr. v. d. Putte, de min. van koloniën, Nierstrasz, Kochussen, de B. Kempev en Koorders. De hr. v. u Putte verdedigt de uitgebreide opname, zoo als die nu aan den gang is, terwijl de minister die liever aan de gewestelijke autoriteiten zag opgedragen. Een amend, van den hr Koorders tot vermindering wordt verworpen. Bij art. 25 bespreekt de heer Sloet de benoeming van den heer Bosch. Spreker heeft dien ambtenaar vroeger benoemd, we-ens zijn groote kennis van de koffij-cultuur. Hij boort dat de "gouverneur-generaal zich niet zal laten iuthiencereu door den minister over eeue benoeming, waarmede deze niets te maken heeft. De heer v. d. Putte drukt er op. dat de zaak van den heer Bosch met een zeker oog-erk in 't debat is gebragt hij acht al deze bijzonderheden omtreu. .,mbteuaren in de kamer onnoodig. Nadat de minister zijn regt tot aanbeveling aan den goov.-geu. gehandhaafd en de ongeschiktheid van den hr. Bostb heeft volgehouden, wordt deze onder-afd. beuevens de volgende tot en met 30 goedgekeurd. In de zitting van donderdag zijn de beraadslagingen voort gezet. Artt. 3039 werden goedgekeurd; een amendement van den hr. Koorders op uit. 35, om de afd. brieveuport met 40,000 te verminderen, werd, nadat het was bestreden, door hem ingetrokken. Op art. 40, onderwijs .oor Europeanen, werd door den hr. Koorders voorgesteld dien post te vermin deren met 21,200, welk amendement hij echter na discussie introk; een amendement van den hr. Rochussen, om den post met 8800 te verminderen, werd echter met 42 tegen 25 st. aangenomen en het art. goedgekeurd. Artt. 4155 werden goedgekeurd; amendementen van den hr. Koorders op art. 41, enderwijs voor ue iniandsche bevc'kiiig, om der post met ibOü le verminderen, en op art. 45, geneeskundige dienst, om den posi 1000 verminderen, werden door hem ingetrok ken. Bj art. 56, onderhond werken, werd een amendement door den hr. Koorders voorgesteld tot vermeerdering met i 312,132. Op voorste! van den hr. W. v. Goltstein werd besloten dit art. en het amendement aan te honden tot na art. 64. ien op art. 57, nieuwe werken, voorgesteld amendement van den hr. IV. van Goltstein, tot vermindering van het art. met 640,347, werd na discussie met 44 tegen 26 stemmen verworpen en het art. onveranderd goedgekeurd, even als de artt. 5S61. Op art. 62, telegraphie, werd door den hr. \V. v. Goltstein een amendement voorgesteld om dat artikel met f 125,000 te vermindereu. Dit amendement is door den min. bestreden en met 36 tegen 34 stemmen aangenomen, waardoor een amendement van den hr. Fransen v. d. Putte om den post met 25,000 te verminderen is vervallen. De beraad slagingen zijn gevorderd tot onder-art. 94 van de afdeeling departement van oorlog (geniewerken). De behandeling der mdische begrooting is in de zitting van gisteren afgeloopen. Het eenige amendement, dat is aan genomen, en wei met 54 tegen 17 stemmen, is dat van den hr. w. V. Goltstein op art. 94 (geniewerken 2,233,199), en' strekkende tot vermindering van die onderafdeeling met f 324 561, meer speciaal bestemd voor nieuwe werken en ook tot oprigting van een nieuw hospitaal Dabij Weltevreden. Zoowel bij de behandeling van deze afd. (oorlog) als bij die van marine zijn vrij lange discussten gevoerd over het de fensiestelsel van Java, over het aandeel der marine daaraan, pver den b estand en de behoeften der zeemagt in O. I., over de al of niet mogelijkheid van verdediging van eenige be paalde punten, over de expeditien en meer andere daarmede verwante onderwerpen. Zóó veel bleek, dat er nu nog wiet eens een vast stelsel van defeusie is aangenomen, en dat de min. ook op dat punt in voortdurenden staat van onderzoek en overweging is. In meer dan een opzigt heeft ook de hr. Fransen van de Putte den min. sieun verleend tegen bestrij ding van sommige noodzakelijke posten van uitgaaf, en de slotsom is geweest, dat hoofdst. 11 (uitgaven in Indie) is aangenomen met 56 tegen 17 st., hoofdst. I (uitgaven in Nederland), waarover de beslissing was aangehouden tot na afloop van de araendementen, met algcmeene stemmen en ins gelijks met algcmeene stemmen de beide hoofdstukken tot vaststelling der middelen (in Nederland en Indie). Daarna zijn nog eenige aanvullingwetjes der o. i. begrooting van 1867 aangenomen. Eindelijk is in strijd met het dings- dag genomen besluit om de langdurigheid der discussie op voorstel van den hr. Storm v. 's Gravesande de discussie over de staatsbegrooliug uitgesteld tot 21 april. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistriet Appingedam, zijn uitgebragt 1576 geldige stem men. Daarvan verkregen de heeren mr. D. oe Ruiter Zylker 770, mr. B. J. Gratama 406 en mr. E. van Loon 384, zoo dat er eeue herstemming tusschen de beide eersten moet plaats hebben. Jlen schrijft ons uit den Alblasserwaard dd. 1''April: Door gunstigen wind en droog weder zijn eindelijk de pol ders van het overtollige water bevrijd. Sedert ongeveer twee jaren was daarvan gee sprake. Algemeen is men dan ook druk in de weer om hetgeen door het water vernield werd te herstellen. De schade blijkt echter hoe langer zoo meer hoogst aanzienlijk te zijn. De aardappelen zijn in den grond en de vroege soorten aanmerkelijk in den grond ontwikkeld. De tuinvruchten en vroege vruchtboomen leden evenwel door vrij sterken nachtvorst. De weilanden hebben een goed aanzien, en men zendt reeds veel jong vee daarheen. De gezondheids toestand van den veestapel is goed, en toch is de longziekte nog al hier en daar. Ook klagen veien over velerlei onge dierte in den grond, dat belangrijke schade aan het ontkie mend zaad en jonge peulgewassen veroorzaakt. De commissie nit het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol land, tot het afnemen van het examen voor hei notaris-ambt gevorderd, heeft den belanghebbenden verwittigd, dat zij tot voormeld einde zal vergaderen in het gebouw bij het hof in gebruik, op vrijjag 22 mei a. s., en zoo noodig de daarop volgende dagen, en verlangt, dat de aan haar toe te zenden stukken portvrij worden geadresseerd aan den griffier bij het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland. Men verneemt, dat de in de maand junij a. s. af te nemen examens der adspiranten, dingende naar eene plaatsing als kadet op de koninklijke militaire academie, niet te Breda, maar te 's Gravenhage zullen plaats hebben. POLITIE. Aan het bureau van politie is in bewaring een Gouden Me daillon. Regthebbende kan hetzelve terug bekomen bij den heer commissaris van politie alhier. Men heeft plan een onderzeescben telegraaf te leggen naar Britsch Inait.. Mohilla, een der Comorische eilanden is door de Franschen gebombardeerd en in bezit genomen. De groote ellende te Ixjuden begint eenigzins te verminderen, daar er eenige vreag naar werkvolk is gekomen. Op den spoorweg Loban-Zittau heeft ten gevolge van zwaren nevel eene botsing plaats gehad tusschen een passagierstrein en een loco motief; twee rijtuigen zijn verbrijzeld en verschellen personen zeer ge kwetst. De tweede kamer heeft deze week een aanval van Indieg-$üQ gehad. Te Londen is opengesteld tegen 93 pCt. eene 8 pCt spaansche leeuiug van ruim 98 milhoen gulden. Men heeft te Parijs besloten om niet over te gaan tot de ontbinding der kamer. In een gedeelte van Spanje heersebt vreeselijke nongersuoodhet koorn is driemaal duurder dan ia 1885. Ju het pauselijk ieger zijn valsche broeders met verradelijke bedoelingen binnen geslopen. De fenians in de ver- eenigde staten beramen een nieuwen aanval op de britsche bezittingen ia Amerika. De belgische mijnwerkers-onlusten zijn gedempt. De huid van een minister is ongevoeliger dan die van een rhiuoceros. De afschaf fing der gijzeling is in beginsel aangenomen door den duitsehen bondsraad. Na de bruiloft van zijn zwager in Italië gaat prins Napoleon Daar Weenen, Pesth, Bucharest en Konstantinopel. De vroegere ridderorde van het H. Graf, in 1099 ingesteld door Godfried van Bouillon is dezer dagen door den paus hersteld. De rijksdag van den n. d. bond heeft met 97 tegen 92 st verworpen het voorstel om aan de leden vergoeding van reis- en verblijfkosten te verleenen. Een wetsontwerp is inge diend tot bet slaan van hongaarsch koper en zilver. Men vleit zich in Engeland, dat de expeditie koning lieodorus in de laatste dagen van „naart bereikt beeft. Te Turijn hebben de werklieden aan het arsenaal en andere etabl:ssementen den arbeid gestaakt wegens de belasting op de arbeidsloonen. X. Wij hebben hem gezien den man, reeds weken met klim mend verlangen verbeid en die al ruim drie uren vóór ziju optreden bewonderaars had (historisch)we hebben hero ge hoord, den gevierden novellist, dien fijnen schetser der Over- Betuwsche Urmenschen, dien heerschappijvoerder over een der schoonste dialecten onzer ond-hollandsche tale ja, we hebben hem bewonderd, begrepen en gevoeld maar wat ons elk oogen- blik bovenal trof, die eenvoud en die waarheid eenvoud was alles wat men zag, waar, dubbel waar, alles wat men hoorde. En al kunnen we gerust beweren, dat Creraer's „kruizemuntje" onder de minste zijner novellen is te rangschikken, en al is de vertelling van „Jan, Pier en Klaos" over en over bekend, 't welk evenwel meestal met Cremer's voordragten het geval is, waardoor niet zelden de zoo sterk gespannen verwachting eenigermate getemperd wordt, toch hebben we een avond gehad vol genot, onuitwischbaar in ons geheugen, waardig om de reeks der genoegelijke stonden in dit saizoen te sluiten en ons bovenal des te dierbaarder, omdat hij der liefde gewijd was liefde was zijn toon, liefde zijn zin, liefde zijn geest De deventer ex-hoogleeraar zal eindelijk de stad verlaten. Door het meerendeel der inwoners miskend, neemt hij afscheid van een veste, die hem eens dierbaar is geweest en waar bij met de kracht eens tijgers immer en altijd tegen vooroordeel en bekrompen zin heeft gevochten, om zich niet te Kampen, zooals eerst zijn plan was, maar te Bloemendaai te vestigen. „Waar duin en mei te zamen smelt," „En Holland blinkt op 't schoonst," „Ver van uw raad- en kerkgesp „Ligt daar mijn vriendlijk buitenhuis,0 „Mijn aangename woonst/' Nog altijd wacht onze commissaris des kouingc op zijn ont slag. 't Begint er nu op te gelijken, wat reeds lang beweerd is, n. 1., dat het tijdstip afgewacht wordt, waarop de mn/ster van financiën met goed fatsoen zich aan de firma zal kunnen onttrekken, om bier in de overijselsche velden en landouwen de rust te komen genieten, waarop hij billijkerwijs aanspraak heeft, na zooveel verguizing en zooveel belastering geduldig te hebben moeten verdrageu Maar de wegen des Heeren zijn ondoorgrondelijk. De juiste toedragt der zaak zal wel met vaderlandslievende bedoelingen gepaard gaan, en daar leggen we ons gerust bij neder. In de laatste dagen is het lot onzer ministers echter verre van benijdenswaardig geweest. Gelukkig altijd nog, dat al de overijselsche kiezers niet blind zijn ge weest en nog in tijds voor krachtige steunpilaren, als Kalff, Gefken en van Naamen hebben gezorgd! 't Mooiste is echter nog dat Kalff nog zoo wat half en half voor een anti-minis terieel moet doorgaan, en vooral voor volbloed-onafhankelijk. Jammer dat de man nu zoo aan 't scharrelen is, en te veel zijn naam op den voorgrond stelt. Van Gefken had niemand anders verwacht, om de eenvoudige reden, dat niemand er iets van dacht, en van Naamen is er nu reeds algemeen voor be kend, ofschoon het eene bepaalde waarheid is, dat bij zijne eerste verkiezing ook diezelfde begripsverwarring omtrent bem heerschte. Maar wanneer vroeg of laat in teze kamer de schoolwet eens voor goed op de proppen komt, en de neder- landsche volksvertegenwoordiging aan alle andere het voorbeeld zal geven, hoe men dagen achtereen over zaken kan redeneren, zonder het minste verstand er van te hebben, en ook zonder iets duurzaams, iets beters tot stand te brengen, dan zal men zien, dat van Naamen onder een andere vlag zal zeilen, ten minste zoo hij waarde hecht aan zijn eens gegeven woord aan Mastenbroeker boeren. Terwijl ik dit schrijf, ontvang ik het Deventer Weekblad van heden, en wel van zulk een gehalte dat, zoo het de eer mogt genieten om door de eene of andere omstandigheid op de groene tafel te prijken, de minister Heemskerk onmiddellijk zou op staan om roüduit, zonder aarzelen, plegtig te verklaren, dat het geheele nommer, van het begin tot het einde, een infame, ja, t woord is wel niet parlementair, eene verdleugen is; want om zich eens te vermaken met den ID april gaat wel voor een weggejaagden professor, maar is beneden de waardigheid eens ministers. Het blad begint met het ontslag van het ministerie en de zamenstelling van een nieuw, onder redaktie der heeren Lion en Koorders, de eersie zonder portefeuille, de laatste voor kath. eeredienst. Kalff is voor oorlog, Saaymans Vaoer voor de andere eerediensten en zoo meer. Nu volgen buitenland- sche berigten. De paus komt onder bescherming van Turkije, Oostenrijks financien worden gered door de edelmoedigheid van een schatrijken Amerikaan enz. Na een paar diio stadsberig- ten komt de noofdzaak, in 5 kolommen Raadsvergadering te Deventer. De vergadering wordt geopend met eene schuldbe kentenis van den voorzitter, aangaande de v. Vloten's kwestie. Hierna voeren achtereenvolgens de meeste leden het woord, spreken in denzelfden geest en eindigen door met algeraeene stemmen het voorstel aan te nemen om den heer van Vloten beleefdelijk te verzoeken, dat hij vergunne, om door een der begaafdste schilders zijn portret te laten maken, om dat in de vergaderzaal op te hangen, ais het heilzaamste tegengift tegen alle „verouderde gestehieinachts-droombeelden eu wanbegrippen." Zwolle, 1 April 1868. D. Gouda, 2 April. Tarwe ruimde tot vorige prijzan slechts langzaam op, rogge lager afgegeven, boekweit, haver en gerst zonder verandering. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 500. Roode Kleefs. 490. Zeeuwsche per mud/14.a ƒ15.50. Rogge 10.50 a 11.70. Gerst 6.20 a 8.25. Haver 3.80 a 5.50. Boekweit Fransche per 2100 kilo 235 a 240. Noordbrabantsche f 265 a 275. Bruine boonea f 12.a 15.50. Witte boonen 11.a 14. De aanvoer ter veemarkt was vrij aanzienlijk, doch de handel niet levendig; zoo was het met rundvee eu ook met schapen en van den grooten aanvoer van varkens en biggen moesten eenige onverkocht blijven. Boter 1.24 a 1.34. GOUDA. Geboren 31 Maart. Johanua Magdalena, ouders A. van der Steen en J. M. van den Witlenboer. Johanna, ouders B van Roou en A. Lon- rier. Cornelia Susanua, ouders C. van Eijk en S. van den Tooren. 1 April. Antoinette Theodora Wijnanda, ouders J. P. den Kiel en J. M. A. hotter. I.eendert, ouders G. van Erkel ea J. NabbeD. Dirk, ou ders J. de Werk en J Nobel. 2. Jacobus, ouders J. Nieuw enbuijxeu en M. Straver. - Hendricus Jacobus Petras, ouders P. C. Ptnkse ca J. J. Epskamp. Overleden 1 April. D. Bezem, 15 d. J. G. A. Brendel, huisvrouw van J. Klingen, 46 j. De ondergeteekende neemt de vrijheid zijnen gecerden Stadgenooten te berigten, dat bij als depothouder van de Heeren WOLTERS en JONKER te Amsterdam beeft ontvangen zeer geurige en wa terhoudende Theeën, tot alle prijzen, van af 0.80 tot 4.per 5 ons, in pakjes van 1, 21/, en 5 ons. terwijl hij zich beleefdelijk in UEd. gunst aanbeveelt. UEd. dw. dienaar, Banket-BakkerHoogstraat, Gouda. op DIXGSDAG den 7n APRIL 1868, des voormiddags ten 9 ure in het lokaal aan de Peperstaat, wijk K n°. 237 te Gouda van eenen waaronder fraai PORCELEIN en JA- PANSCH VERLAKTE GOEDEREN, als mede eene partij BEHANGSELPAPIER. Daags te voren te zien. op de Markt te Goudat heeft de eer zich aan te bevelen tot het maken van SALON-, KABINET-, ALBUM- en MÉDAILLON- PORTRETTEN, tot het maken van GROE PEN, tot overname en vergrootingen var PORTRETTEN, alles in den besten toon en roet zorg afgewerkt; voorts tot leve rantie van PASSÉ PARTOÜTS, LIJSTEN, ALBUMS en wat verder bij het vak behoort. Het atelier is dagelijks geopend, en men j is niet afhankelijk van heldere of betrok- I ken lucht.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2