IAI, J. Donderdag, 9 April. 1868. öuitenlanïï. öinnenlflnö. ut op t. xW? 699. >oot- BEKENDMAKING. 7 Y, rssel. GOUDSCHE COURANT aanslag, bij den Raad bezwaren kan inbrengen, bij verzoekschrift bijeen geroepen IAN. 'id, Eind- tarieven. 5 Ure. Burgemeester De Secretaris, DROOGLEEVER FORTUI JN. STOOM- iddelbwrg, Zon'l‘>r p, EL, N, verdijk en naar gtbank te PIETER e Stolwijk, ent, inge- i van, of het voor aanvaarde US ROT- en op den overleden, 10 April i aan den 'HOFF te >emd fail le Mr. AN- regter in or Mr. H. Souda, en )de en on- hv pot beek krachtens >m missa ris p Woens- idags ten w aan het het doen gen. loemd, BURG. \dag ’smor- ren ’s mor- 61/2 uur. agen ’s na ts 5 uren. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange LiendeicegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per driemaanden isƒ2,franco p. post/2,25. Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 1G ure ingezonden zijn. De prijs der Advertentién van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. op ongezegeld papier geschreven. Gcüda, den 7n April 1868. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, DE GRAVE, W. 1°. B. Lenden, 5 April. In de eergisteren gehouden zitting van het lagerhuis zijn de debatten over ue voorstellen des heeren Gladstone voortgezet. Na een tal van redevoeringen heeft de heer Disraeli zich tegen de aanvallen verdedigd; hij verklaarde dat de voorstellen des heeren Gladstone de harts- togten in beweging zullen brengen, dat de aanhangers van den paus zullen trachten zich van het opperste gezag meester te maken, waardoor, indien zij slaagden, zelfs de troon zou wor den bedreigd. Nadat de heer Gladstone had geantwoord werd het amendement des heeren Stanley verworpen met 330 tegen 270 stemmen. Onder eene buitengewone geestdrift zijn de voorstellen des heeren Gladstone aangenomen. De zitting is tot den 24sten verdaagd. Men meldt uit New-York van gisteren Johnson heeft op de tegen hem ingebragte beschuldiging geantwoord, dat de afzetting van Stanton geen verkrachting was van de wet op het aanstellen van ambtenaren; hij ontkent te hebben gecon spireerd met Thomas om zich vau het ministerie van oorlog meester te maken, en ontkent ooit de wettigheid van het congres te hebben in twijfel getrokken, hebbende het verslag der zittingen zijne redevoeringen onjuist wedergegeven. 7 April. De Examiner betoogt, dat sedert de stemming van zaturdag de kwestie der staatskerk nooit weder op den- zelfden voet als vroeger kan opgevat worden. Wat echter nu zal moeten volgen, dit, verklaart het blad, is ook uit Gladstone’s redevoeringen nog in het geheel niet duidelijk. In Hessen circuleert eene proclamatie, waarin de Hessen worden opgeroepen om den keurvorst in zijn gezag te her stellen. Het stoomschip Norseman is aangekomen met berigten van de Kaap de Goede Hoop, loopende tot 3 maart, meldende dat de handel stil was, omdat men verwachtte, dat het land der Basuto’s onder bescherming van Engeland zou komen. De boeren zetten hunne overwinningen voort; er loopt een ge rucht, dat zij zich spoedig van het geheele land der Basuto’s zoudeu meester maken. Parijs, 6 April. De volksmenner Mazzini heeft in een der bladen van Palermo weer een brief openbaar gemaakt, waarin hij o. a. zegt, dat de monarchie in Italië eene slavin van het buitenland is geworden, onverschillig omtrent de be schaving des lands, bestrijder van de nationale eenheid, on vruchtbaar en reactionair gezind. Om deze en ve andere redenen is zij buiten raagte de harten der Italianen te winnen. Hoewel Mazzini’s invloed sedert de laatste jaren aanmerkelijk is gedaald, kan zijne opruijende taal bier en daar misschien de zoo ligt ontvlambare gemoederen der Italianen in beweging brengen. Het is buitendien bekend, dat hij op Sicilië, waar het rcpublikeinsche element min of meer vertegenwoordigd is, aanhang heeft. GOUDA, 8 April. Bij de bloemententoonstelling in het paleis voer volks vlijt te Amsterdam is aan onzen stadgenoot H. J. Otto een zilveren medaille toegekend voor een tafelbouquet. De eerste kamer der staten-generaal is bijeen geroepen tegen dingsdag, 14 dezer. Men schrijft uit Dockum De handel in vlas is voort durend zeer geanimeerd, vooral in de middelsoorten, waarvoor enorm hooge prijzen worden besteed; in het land wordt veel opgekocht, ’tgeen hier iederen marktdag met succes weder aan den man wordt gebragt. Andere producten dezer provincie, mede met gunstigen handel. Granen en zaden met weinig handel tot staande prijzen. Gedroogde cichorij tot buitenge wone en zeldzaam hooge prijzen opgevoerd. Aardappelen in de puikste soorten gevraagd en hoog in prijs. Levende have niet veel in omgegaan, doch altijd zeer hoog in prijs. De Kamper Courant zegt het volgende Wel komt de nood aan den man bij de reactionaire partij Zelfs de invaliden worden opgeroepen tot de actieve dienst in hare gelederen. Mr. H. J. van Buren te Rotterdam, de oud- redacteur of collaborator van het Goudsch Kronijkske met den toetsteen, heeft zich op het noodgeschrei uit het reactionaire kamp ten strijde aangegord. Middelerwijl houdt prof. Vreede zich bezig met het rekrute ren van nieuwe hulptroepen, en is deze dilettant-ministerieel voornemens een Orsini-bom in den vorm van een adres in de tweede kamer te werpen, om, zoo mogelijk, de oppositie te dooden. Wij stellen ons van het effect van dien bom niet veeLfe»> voormaar dit neemt niet weg, dat de heer Vreede, eypw^SU' Het gouvernement der Donau-vorstendom men blijft nog altijd betuigingen geven van zijne welwillende gevoelens ten aanzien van de Israëlieten, en het verklaart, dat men het lastert wanneer men gelooft, dat het ooit het bekende voorstol van leden der kamer van afgevaardigden zou goedkeuren. De beer Cretzulesco heeft den markies de Moustier eene nota in dien geest ter hand gesteld, in welke mede geprotesteerd wordt tegen de onderstelling, dat vorst Karei gemeene zaak heeft gemaakt met Rusland. Berlijn, 7 April. Volgens berigten uit Bremen verkrijgt de landverhuizing naar Amerika zulk eene uitbreiding, dat in den aanvang dezer maand alleen langs den Wezer 8000 land verhuizers zijn vervoerd. De joodsche gemeenten van Rumenie hebben levendige voorstellingen gedaan aan de hier woonachtigen joodsche ban kiers, om te trachtten bijstand ven de pruisische regering te verkrijgen. De koning en graaf von Bismarck hebben beloofd te hunnen behoeve hun invloed te doen gelden. Weenen, 5 April. Onze regering heeft aan haren con- sulgeneraal te Bucharest instructie gezonden, om nadrukkelijk te protesteren tegen het door verscheidene afgevaardigden in gediende wetsvoorstel tegen de Israëlieten. Over deze aange legenheid heeft te Weenen ook eene conferentie plaats hehad tusschen den heer v. Eeust en de gezanten der vier groote mogendheden. Ten gevolge hiervan zullen de mogendheden, die het tractaat van 1856 geteekend hebben ook gemeenschap pelijk stappen te Bucharest doen. 7 April. Naar men zegt, hebben de leden van den Oostenrijk cheu rijksdag, voor zoover zij tot de reactionaire poolsche adelpar: :j behooren, besloten om onder leiding van de poolsche prinsen Sangusco en Jablonowski eene deputatie naar Rome af te vaardigen, om den paus persoonlijk hun leed wezen te kennen te geven over de aanneming van de wet op het burgerlijk huwelijk, en hem de verzekering te geven, dat zij al het mogelijke hebben gedaan om die aanneming te ver hinderen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat het primitief Kohier voor de plaatselijke directe belasting dezer Gemeente, voor het dienstjaar 1868, door hen voorloopig vastgeste'd, gedurende veertien dagen, van des voor- middags ten tien tot des namiddags ten één en van drie tot vijf ure, ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd, binnen welken tijd elk aangeslagene tegen zijnen

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1