ötnncnlflttö. Gemengde Berigten. AD VERTEN TI EN. VERKOOPING Oud-Carthagena's BERG-PLANTENOLIJ Marktberigten. Burgerlijke Stand. OPENBARE VRIJWILLIGE Raderstoomboot d' IJssel. OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOOPING mannen van rang en aanzien en ten koste van hen, die^ door verstand uitblinken. Uit een opgemaakten staat blijkt, dat het ongezondste, het heetste klimaat steeds aan laatstgenoemden ten deel valt, en bet gezondste aan mannen van positie. Op het eiland Jersey heeft men 11. zaturdag ochtend twee sterke schokken van aardbeving opgemerktde golvende be weging scheen van het oosten naar het westen te gaan. Uit Ierland komen nog steeds berigten van aanvallen der fenians op alleen staande woningen, waar zij de eigenaars dwingen om wapenen uit te leveren. De daders ontsnappen gewoonlijk aan de nasporingen der politie en volvoeren hun bedrijf gemaskerd of met zwart gemaakt aangezigt. Parijs, 8 April. De Siècle is van meening, dat men zich ten onregte voor eene verwerping der wetten op de drukpers en de vereenigingen door den senaat beducht maakt. Het blad weet wel, dat bij de groote meerderheid vnn dat ligchaam zeer weinig ingenomenheid met die wetten, en vooral niet met de laatstgenoemde, bestaat; maar het houdt zich aan den anderen kant overtuigd, dat de senaat in geene botsing met de regering zal willen komen, orntreut wier wenschen in dit opzigt geen twijfel bestaat. Het zal met deze reactionaire opwelling gaan even als met den storm tegen de drukperswet gerigt. 9 April. De Mouiteur meldt, dat het ministerie te Athene bij de jongste verkiezingen eene meerderheid heeft bekomen en de voornaamste hoofden der oppositie niet herkozen zijn. De Constitutionnel bestrijdt de bladen, die den oorlog onvermijdelijk achten, omdat de regering alle noodige maatre gelen heeft genomen, om dien met goeden uitslag te voeren. Het blad zegt, dat hoe beter Frankrijk gewapend zal zijn, de oorlog des te onwaarschijnlijker zal wezen, daar het magts- evenwigt een waarborg van vrede is. Het is wel waar, dat eene algemeene ontwapening een nog zekerder waarborg ware voor de rust van Europa, maar wie moei het voorbeeld geven Is er een Franschman, wien de veiligheid en grootheid van zijn land ter harte gaat, die zou durven aanraden dit vertrou wend initiatief te nemen En indien het buitenland ons er toe uitnoodigde, zouden wij dan niet als bij Foutenoy kunnen zeggen „Gij eerst, als 't u belieft." 9 April. Het russische dagblad de Golos schrijft Het fransche gouvernement kan, zooveel het wil, zijne vredelievende verzekeringen vermenigvuldigen, de belangrijke wapeningen, die in Fraükrijk plaats l.ebbeu en die met de grootste activiteit worden voortgezet, bewijzen, dat Napoleon III aan een euro- peseheu oorlog denktdat is een feit, dat buiten twijfel staat. Tegen wien wapent zich Frankrijk dan? Men weet bet niet met juistheid te zeggen, maar de stem der openbare meening ant woordt //tegen Pruisen en Rusland." Algemeen wordt verzekerd, dat de onderhandelingen tus- scben Denemarken en Pruisen niet zijn afgebroken, maar nog steeds voortduren. Berlijn, 8 April. Het staatsgeregtshof heeft heden de we gens hoogverraad aangeklaagde voormalige hanoversche officieren ieder tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De Nordd. Aiigemeine Zeitung, van de verkiezingen in Wurtemberg voor het tolparleraent sprekende, ontveinst de ne derlaag niet, welke de pruisisch gezinde partij daarbij heeft geleden zij schrijft die echter toe aan de coalitie tusschen dt regering, de clericale en republikeinsche partijen in hare ge meenschappelijke antipathie tegen Noord-Duitschland aangegaan. Aan het slot van het artikel rigt genoemd blad eene waar schuwing tot Wurtemberg. Mogt deze anti-nationale rigting, zegt het, nimmer vergeten, dat zij op het oogeublik, dat zij zich iu de armen van bet buitenland werpt, alle regt op nq- tionale onderstsuning verbeurt en dat in de politiek slechts het nationale streveu duurzame resultaten kan te weeg brengen. Weenen, 8 April. Uit de best ingelichte kringen wordt nu bev^-;igd, dat Rome zich met geenerlei schikking ten op- zigte van het concordaat wil inlaten. Het laat zich omtrent zijne magt misleiden door het schijnbaar succes van de laatste jaren. De oostenrijksche regering kan onder die omstandig heden natuurlijk slechts langs legislatieven weg handelen, en het is dank waardig, dat zich het lagerhuis heeft gehaast, na de wetten op het huwelijk en het onderwijs ook dat betreffende de gezindten af te doen. Wat de genomen besluiten van den rijksraad verzekeren, is nog op verre na niet, wat een van cleiïcaien druk bevrijde bevolking kan eischen. Christenen en niet-christenen kunnen nog maar geen geldig huwelijk sluiten een eenmaal aangegaan huwelijk blijft nog gedurende het gan- sche leven onontbindbaar, enz. Deze belemmeringen van de maatschappelijke beweging zullen voortaan door een vooruit gaande wetgeving opgeruimd worden. De regering heeft bij het huis van afgevaardigden een wets-ontwerp ingediend, volgens hetwelk alle drukpers-delicten aah eene regtbank van gezworenen zullen worden onderworpen. Deze regtbank bestaat uit een president, twee regters en twaalf gezworenen, terwijl de zittingen e'ke drie maanden plaats heb ben. Als gezworenen worden gekozen inwoners uit de stad, waar de regtbank hare zittingen houdt, terwijl daartoe benoemd kan worden elke staatsburger, die meer dan 30 jaren oud is, lezen en schrijven kan, minstens een jaar in de gemeente woont en jaarlijks 20 fl. directe belasting betaalt, of wel die gegra dueerd zijn. Florence, 8 April. De arbeidstaking te Turijn is verge zeld gegaan van demonstratien tegen het ministerie en de ge maal-belasting. Daar een groot aantal persopen aan die de- monstratien deelnam, men spreekt zelfs van 10,000, heeft het vrij wat moeite gekost de gemoederen te doen bedaren. De oorzaak was, dat de regering de arbeiders der geschutgie terij 5°/0 van hun loon had afgetrokken, ter voldoening van belasting, waarvan intusschen hun geringe inkomsten zijn vrij gesteld. De overweging van dezen maatregel is toegezegd en den arbeiders is drie dagen tijd gelaten om den arbeid te her vatten, hetgeen de meesten gedaan hebben. Het terugroepen van twee fransche infanterie regimenten is, volgens schrijven uit Rome, door de bevolking met de grootste onverschilligheid vernomen, en wel, omdat het volstrekt geen politieke beteekenis heefl. Of er een geheel fransch leger zij of vier man en een korporaal maakt geen verschil, het beginsel van non-interventie is in beide gevallen geschonden en het af geleefd wereldlijk gezag van den paus wordt door vreemde ba jonetten gesteund. Verre van den Romeinen en Italië aange naam te zijn, was het vertrek van de twee regimenten veeleer eene teleurstelling, daar er uit blijkt, dat de bezetting vooreerst nog niet zal eindigen. Terwijl nu iedereen onvoldaan is, moest, zou men toch zeggen, ten minste de pauselijke regering tevreden zij.imaar neen, die vindt dat men nooit genoeg voor haar doet. Petersburg, 8 April. De minister van financien, den keizer het budget voor 1868 voorleggende, heeft daarbij ver klaard, dat bij een goeden oogst het deficit onbeduidend zal zijn. Naar het verlangen des keizers zullen alle middelen wor den aangewend tot voltooijing der spoorweg-lijnen. GOt'DA, 11 April. Men verzekert, dat liet vertrek van het koninklijk gezin uit de residentie naar Amsterdam dit jaar zal plaats hebben op woensdag 22 dezer. De minister van binnenlandsche zaken, gelet op art. 13 der wet van den 1" junij 1865 (Staatsblad n°. 59) heeft bekend gemaakt, dat voor de eerste maal in het loopende jaar zullen zitting houden 1°. de commissie tot het examineren van hen, die het diploma, bedoeld in art. 16 dier wet, wenschen te ver krijgen, op 14 dezer en volgende dagen, te Utrecht; 2°. de commissie tot het examineren van hen, die eene acte van be voegdheid als arts wenschen te verkrijgen of die hunne vroeger verkregene bevoegdheid verder wenschen uit te breiden, op 20 dezer en volgende dagen, te Rotterdam 3°. de commissie tot het examineren van hen, die eene acte van bevoegdheid wenschen te verkrijgen, op 14 dezer en volgende dagen te Leyden. Blijkens een bjj het departement van marine "ontvatigen rapport van den kommanderenden officier van Zr. M. schroef- stoomschip der le klasse „het metalen kruis,gedagteekend Commandee (kust van Guiuea) 4 maart j 1hadden eenige on tevreden negerstammen op den 24° februarij jl. getracht zich te verzetten tegen het opwerpen van een aarden werkje op de kust te dier plaatse. Een peloton van 24 maritiiers, onder den adelborst der 1" klasse Hordijk, tot bedekking der aan dat werk gestelde werklieden en iniandsche soldaten gezon den, hield de muitelingen staande tot dat de geheele iandings- divisie van bovengenoemd stoomschip, onder den luit. ter zee der le kiasse Voorduin, ontscheept was en de aanvallers voor goed uit elkander dreef. Noch de sterkte noch het verlies des vijands is te benaderen. Aan onze zijde waren 7 gekwetsen, waarvan 2 ernstig, doch geene gesneuvelden. In de volgende dagen werd de aanval ditmaal op een steenen huis in het Krom gelegen nogmaals beproefd, doch wederom door de soldaten en gedeharkeerde schepelingen zóó goed afges agen, dat men vermoedde, dat den vijand de lust zou ontbreken om terug te komen. De laatste berigten, loopende tot 7 maart jl., bij het depar tement van kolomen ontvangen, doen eene gunstige wending in den staat van zaken ter kuste van Guinea verwachten. - Men schrijft uit 's Hage aan de Arnb. Ct. em audere3 zoo als de Berlijnsche Gnckkastner zegt. Uit zeer goede bronnen kau ik u mededeelen, dat er eene nieuwe, geheel onverwachte evolutie van ons ministerie ophanden is. Vroeger hadden de leden van het kabinet elkan der oh verbreekbare trouw gezworen. Van daar het collectieve ontslag. De heer Heemskerk heeft herhaaldelijk op dat „echt constitutionele beginsel gewezen. Doch hoe „echt" ook, zou men dat beginsel nu over boord werpen. De graaf v. Zuylen zou thaii9 positief zijne portefeuille nederleggen, en wel voor de kamer weder bijeenkomt. De graaf-financier Schim mei pen- ninck zou ook eindelijk bemerken, dat hij best doet dat voor beeld te volgen. Ik meen u zelfs reeds de opvolgers van beiden te kunnen noemen. Zij zouden zijn de hh. W. van Goltstein en du Marchie van Voorthuyzen. De minister van koloniën voelt eveneens zijne zwakte, doch de heer Heemskerk en zijne overige aanblijvende ambtgenooten moeten trachten hem dit uit het hoofd te praten. Wel weten zij, dat ook de heer Hassel- man zeer bedreigd i9, doch men heeft nog niemand gevonden die de nalatenschap Mijer-Trakranen-Hasselman wil aanvaarden. Bovendien kan het nog eenigen tijd duren, vóór de eigenlijke discussie over de koloniën aanvangt. En een lid van het tegenwoordige ministerie „wint genoeg, al wint hij niet dan tijd."" Men schrijft uit Wijk bij Duurstede De toestand der veldgewassen kan iu deze streken gnnstig genoemd worden. Het winterkoren staat over het algemeen schoon te velde en belooft een goed gewas. Oliezaad is min der goed, meestal wat spiliig opgeschoten. De graslanden zien er, zoowel binnen- als buitendijks, voortreffelijk uit, en reeds ziet men hier en daar vee in de weide. De boomgaarden be loven weldra prachtig in bloei te zullen staan, hoewel men over de appelen nog niet genoeg kan oordeelen. De landman, van het schoone weder gebruik makende, is druk met bouwen en zaaijen bezig, en reeds is veel zomerkoren te velde gebragt er zijn veel aardappelen uitgepoot. Het verbouwen der zoo genaamde suikerpitten schijnt weinig bijval te vinden. Te New-York en Brooklyn vindt men in vele stille, maar deftige dwarsstraten parfumerie-winkels in zijkamers van gesloten huizen, die door dames uit de eerste kringen sterk bezocht worden. Eene menigte dezer zijn echter slechts drink- lokalen voor de zoodanige uit de schoone sexe, die den al cohol huldigen. Dranken van de sterkste soort worden daar door teedere dames in hoeveelheden gebruikt, waarvan menig matroos zou opkijken. Maar, opdat alles fatsoenlijk te werk zou gaan, worden aan deze likeuren namen gegeven, die in dames-ooren meer bekend en aangenaam klinken. Zoo is moirée antique de naam van koren-brandewijn, wit satijn van jenever, gingham van Bourbon-whisky, mousseline delaine van Jamaica rum, tarlatan van schotsche whisky, popeline van iersche whisky, barège van sherry, merinos van ale, scotish plaid van half en half, enz. De eng. geschutgieter W hit worth heeft der regering 30 studiebeurzen aangeboden, eik van f 1200 jaarlijks ter opleiding van industriëlen. 7** 1867 2iju op Afrika s westkust door de eng. marine 8330 slaven bevrijd. De hr. Verschaffelt heeft op de bloemententoonstelling te Gent 53 medailles behaald, en van den onderkoning van Egypte eene bestelling van 500,000 fraDCs ontvangen. Het dagblad /,1a Situation" met 105 abonnementen en dat den ex-koning van Hanover 300,000 fr. gedurende zijn kort bestaan heeft gekost, houdt op te verschijnen. Men vermoedt dat zifi te Rome weder garibaldistische agenten ophouden. Te Cambridge in den staat Massachusetts worden behangsel-papieren op hout gedrukt, ter dikte van een 150ste duiin. De saksische tweede kamer heeft met twee derden der stemmen de afschaffing der doodstraf aangenomen. De insurgenten in de noordelijke provinciën van China zijn met verlies van 10000 man uiteengedreven. Te Amsterdam wordt de oprigting beproefd eener drowsky-maatschappij met een kapitaal van f 10ü,0üü. De prijs van het brood te Brussel is thans nagenoeg even duur als tijdens het eerste uitbreken der aardappelenziekte. - Het algem. beurscomité voer publ. fondsen te Amsterdam heeft geprotesteerd tegen de oostenrijksche coupon-belasting. Te Bombay heeft een hevige brand gewoed en over Dmapore is een verschrikkelijke cycloon losgebarsten. De exkoning van Hanovar heeft, voor 17 ton de heerlijkheid Topolevec bij Sissek in Hongarije gekocht. De Suez- kanaalmaatschappij zal Dog 100,000 obligatien uitgeven. De veeartsen worden op Sumatra verwacht tegen den tijd, dat het vee uitge storven is. Te Aries en Avignon heeft men een schok van aardbeving waargenomen. De Vreede-agitatie zal aftoopen als een conciliant adres- voorsteL Gouda, 9 April. Tarwe, boekweit, gerst en haver onver minderd, rogge iets lager afgegeven. De aanvoer ter veemarkt was heden niet onaanzienlijk doch de handel in verschillende soorten, alsmede in schapen en varkens was niet geanimeerd. Boter 1.26 a 1.38. GOl'DA. Geboren 8 April. Adriana, ouders J. de Bruin en A. van der hint. 9. Theodorus Wilhelmus Johannes, ouders M. Peeters en A. M. van Vunren. Gijsbertus, ouders J. van Barlingen en A. Wijnands. 10. Dirk, ouder3 J. den Hertog en GLonrier. Overleden 7 April. L. Visser, huisvr. van J. Bik, 41 j. H. Roter, 19 m. 8. L. M. de Beij, 1 j. 10 ra. W. de Bruin, 44 j. W. Vermeij, 3 m. Gehuwd 8 April. D. de Jong en T. E. van Buuren 4. L. Lafeber en S. de Hoog. W. Broer eu P. C. van der Ben C. Jongeneel en B. Bloot. A. van der I-aan en G. van E\jk. C. Noorlander en C. A. Mone. Bevallen van een welgeschapen Zoon, A. C. db "VLETTER Gocda, 11 April 186S. Spit. (om contant geld) ten overstaan van den Notaris G. J. SPRUIJT, residerende te Ouderkerk aan den IJssel, op V rij d a g, den 17° April 1868, des voormiddags ten 9 ure, aan de Bouwmanswoning bewoond door ALETTA van ECK, wed. A. VERKAIK, op de zuidzijde van het Beijersche, in de Ge meente Stolicijkvan 7 KOEIJEN, die gekalfd hebben of op 't kalven staan, 3 PINKEN, diverse BOUW- en MELKGE- R EE DS C H AP PEN, eene partij MEUBE LEN en HUISP.AAD, eene partij HOOI en andere Roerende Goederen; alles bij biljetten breeder omschreven. Van Gouda Maandag en Dingsdag 'smor- gens 6 uren, de overige werkdagen 's mor- gens 7 uren. Zondag 's morgens 61/, uur. Van Rotterdam op gelijke dagen 's na middags 2 uren. Zondag 's avonds 5 uren. Dagelijks Retouriaarlrn DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND berigten, dat blijkens aan geplakte publicatie de Rekening over 1867, ter Secretarie van Rijnland te Leiden, ter inzage zal liggen en verkrijgbaar zijn van den 9dei1 tot den 23sten dezer. In kennis van mij, De Secretaris van Rijnland, W. G. de BRUÏN KOPS. Leiden, 8 April 1868. (om contant geld) op WOENSDAG, den 29n APRIL 1868, des voorraiddags ten 9 ure, aan de Bouw manswon ing, bewoond door ABRAHAM vak ECK, aan de zuidzijde van Beneden kerk, in -de Gemeente Stolwijkvan 16 KOEIJEN, die gekalfd hebben of op 't kalven staan, 2 "YAARKOEIJEN, 3 PINKEN, eenige KALVEREN, 1 bruin aftands MERRIEPAARD, diverse BOUW- en MELKGEREEDSCHAPPEN en eene partij HOOI; alles bij biljetten breeder omschreven. Nadere informatien zijn te bekomen ten kantore van den Notaris G. J. SPRUIJT te Ouderkerk aan den IJssel. Dat 's rnenschen leven van lieverlede korter wordt is geen verbeelding, de ge schiedenissen van vroegere en latere eeu wen overtuigen ons daarvau, maar op 40 a 50 jaren grijs te zijn en oud te sehij- is onnoodig; betrekkelijk worden zeer wei nige menschen oud, want iemand van 50 a 60, zelfs 70 jaren is niet oud, zelfs zeer dikwijls mannelijk en krachtvoldoch wat doet de meusch ^ud schijnen meestal vroegtijdige grijsheid of verdorring van het Haar, spoedig gevolgd door uitvallen. Die niet oud wil schijnen vóór den tijd gebruike in tijds de middelen daarvoor de behoudt het Haar levend, zacht en glanzig, zet oogenblikkelijk den wortel van het reeds dorrende Haar weder vast en hergeeft het de vorige groeikracht, zoodat dit middel wei deugdelijk voor de vroegtijdige grijsheid waarborgt, en U tot het einde uws le vens met een fermen haarbol doet prij ken. De prijs per fleschje is 60 CeiltS. Hoofd-Depot te Delft bij A. BREETVELT Az. Verdere Depots Mej. de Wed. BOSMAN Gouda. J. H. KELLER, Rotte* Jam Weste wagestraat. A.REIJNARD, C. WILHELMUS A. PRINS, W. BARES, T. L. van DETH, Oostpoort, te Woerden. Zevenhuizen. Gorincheti. Dordrecht J. J. GROENHUIZEN,Utrecht. En meer bekende dépots in ons Rijk.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2