AF, 1868. Donderdag, 16 April. 631. Ping öuitcnlnnö. erij, e Klasse den 20 dllcn. Uitgave van A. BRINKMAN. MEST, ede M EV ENGOED, ^HAPPEN al worden oon, apothi s. rlemmerstr. teenweg over het land geheel NKMAN. Lange Tiendeweg t D. n°. 60. ekomen bij 'uid-Wad- ene te be- joping van igstraat. Spuistraat. e Hoofdsteeg. Tuman. i vele ja ren de slijm d gebruikt ing spïjS- eren, bij teer zacht 32l/a cent het gebruik, HL 1868, n of in de □r A. van ouda van Gemeente GOUDSCHE COURANT. ff. EEN, bereid zijn door n.ii verkrijgbaar SCHENK op Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. D*. prijs per drie maanden is/ 2,franco ppost 2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezoaden zijn. en sints on- Slijm- voorzien met 1HBEUDEK, ing zich ook ede het doosje wel attent op voor het ge it men tracht (17 De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. De Spectator maakt de liberale parlementsleden er op in dachtig, dat zij zich niet uit het veld moeten laten slaan, al weten zij dat Disraeli van zijn miuisterielen zetel niet zal op staan, //zoolang hij niet letterlijk bij de kraag er af wordt ge sleurd." De ministers zullen natuurlijk Gladstone’s voorstellen een voor een bestrijden, en wanneer zij dan lot bet laatste toe verslagen zijn, zullen zij aan de koningin verklaren, dat zij haar niet kunnen adviseren tot hare sanctie op de genomen besluiten, doch dat zij haar evenmin kunnen aanraden om te verwerpen, wat door eene groote meerderheid wordt verlangd. Er zou alzoo niets overblijven dan een beroep op de natie, doch uit eerbied voor de gevoelens van het parlement, zouden zij voorstellen de ontbinding van het lagerhuis uil te stellen tot januarij. Dit gevoelen wordt ook door vele andere bladen gedeeld, vooral nu het gerucht steeds meer veld ..wint, dat de koningin aan Disraeli bepaaldelijk heeft verzocht om in de te genwoordige crisis niet af te treden, en dat hij zich daartoe ook verbonden heeft. Het departement van oorlog heeft van den bevelhebber der expeditie in Abyssinie eene depeche ontvangen uit Ashangi, gedateerd 17 maart. Hij meldt daarin bet volgendeMorgen zal het meer Ashangi bereikt hebben met 700 man. Sta- veley bevindt zich met 1500 man op een dagmarsch achter deze troepen, met 6 stukken berggeschut, 4 armstrong-kanon- nen en 2 mortieren. De togt door het land is zeer moeijelijk. Van 2 april wordt gemeld uit New-YcrkDe senaat heeft den eisch van den opperregter Chase toegestaan, om hem eene beslissende stem toe te kennen in kwestien, betreffende de regeling van het proces van Johnson ;~en van 11 april uit WashingtonBij de voortzetting van net proces tegen Johnson heeft generaal Thomas verklaard, dat Johnson hem nooit heeft belast geweld te gebruiken, om bij het departement van oorlog in functie te kunnen treden. Parijs, 13 April. De deensche generaal Raaslöff is alhier. Daarin vindt men terstond een oorlogsteeken. Dezelfde deensche generaal vertrekt, en men vindt daarin dezelfde be- teekenis. Zoo hij zoo spoedig heengaat, is dit, omdat de zaak reeds beklonken is en hij aan zijn koning de belofte van fran- sche hulp reeds kan overbrengen. Te St. Maur bij Parijs wordt een exercitiekamp gemaakt, hetwelk van mei tot september zal gehouden worden. Dadelijk geeft men daar een oorlogznchtigen uitleg aan. De Moniteur deelt het rapport mede van den minister van binnenlandsche zaken, betreffende de mobiele nationale garde. De minister constateert daarin, dat over het algemeen in de kantons de jongelieden met een goeden wil en met eene wezentlijke opgewektheid tot de indeeling bij de korpsen zijn opgekomen. Alleen te Montauban, Toulouse en Bordeaux heb ben betreurenswaardige voorvallen plaats gehad. Het rapport eindigt met deze verklaringHet kan dus op grond van de verkregen feiten-bevestigd worden, dat de nieuwe militaire wet door de openbare opinie met vastberadenheid is aangenomen. Hare eerste toepassing heeft voor de bevolking eene nieuwe gelegenheid opgeleverd om haar volhardend vertrouwen op den keizer te doen blijken. 14 April. Uit Lissabon wordt van gisteren gemeld, dat aldaar oproerige manifestatien hebben plaats gehad voor het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken. De aan voerders zijn in hechtenis genomen. Een gerucht wil, dat het ministerie aan de kamers magtiging zal vragen om de habeas- corpus-acte te schorsen, ten einde de orde in het land geheel te herstellen. Berlijn, 13 April. De Kreuzzeitung meldt, dat het regt van vestiging, met al de daaraan verbonden voordeelen, gelijk dit in den noord-duitschen bond bestaat, door middel van trak taten ook tot de zuid-duitsche staten zal worden uitgebreid, en^ wel met de clausule, dat eventuele veranderingen in voor Noord-Duitscbland, de traktaten met Zuid-DuitschJ veranderd laten. Londen, 13 April. De iersche liberale dagbladen druk ken hun groote blijdschap uit over de kalme en waardige wijze waarop een groot gedeelte van de protestanten het nieuws ontvangen heeft van het afschaffen hunner kerk als staatskerk. De Cork Examiner hoopt, dat dit zoo moge voortgaan en dat geene bittere gevoelens tusschen protestanten en r. katholieken mogen worden opgewekt, te meer daar het waarschijnlijk is, dat Disraeli, na zijne nedederlaag, zelf het offermes in handen zal nemen, om het slagtoffer te dooden. Reeds hebben wij gemeld, dat Sir R. Murchison, voor zitter der koninklijke geographische maatschappij, brieven ont vangen heeft van dr. Livingstone, den afrikaanschen reiziger, van wien men ongeveer een jaar geleden door een deel van zijne inlandsche bedieuden vernomen had, dat hij vermoord was in de nabijheid van het meer Nyanza. De thans ont vangen berigten zijn naar Engeland gezonden door dr. Kirk te Zanzibar, en waren door Livingstone aan hem gezonden van de bronnen van den Nijl, op 800 mijlen afstand van de plaats, waar hij volgens de berigten vermoord zou zijn. Li vingstone zelf had uitvoerige berigten aan het engelsche de partement van buitenlandsehe zaken gezonden. Hij heeft de terugreis naar Engeland aanvaard. De ’ondensche correspondent van de Glasgow Herald zegt, dat er thans meer dan vroeger sprake is van eene toelage aan den prins van Wallis, ten bedrage van 10,000 ’sjaars, ter gemoetkoming in de groote uitgaven, waarin hij met zijne ge malin genoodzaakt is, door de vertegenwoordiging van H. M. de koningin, bij receptien en andere koninklijke ceremoniën. Donderdag avond keeft de heer Rawson, als voorzitter eener vergadering der manchester reform-club, de liberale partij gelilk gewenscht met bare weder-aaneensluiting onder de leiding van den heer Gladstone. Jacob Bright nam daarop het woord en zeide, dat hem dezer dagen van verschillende kanten her haaldelijk was gevraagd, of hij meende, dat de oppositie hare meerderheid van 60 stemmen zou behouden, en of er vooral kans bestond, dat de drie voorstellen van Gladstone, betreffende de staatskerk in Ierland met nagenoeg diezelfde meerderheid ”ouden worden aangenomen. Zijn antwoord hierop was, dat hij wel niet kon berekenen in hoever men daarop staat zou kunnen maken, doch voor zoover hij kon nagaan, bij de be handeling in comité, zou bij elke eindstemming die meerderheid wel behouden blijven. Voor ’t overige kon hetgeen er gespre ken werd, wel niet bijzonder in den smaak der miuisterielen vallen, vooral toen de heer Goldwin Smith aan het w’oord was. Deze trachtte duidelijk te maken, dat er vroeger wel eens mi nisters waren geweest, die zich door hunne tyrannieke en andere verkeerde handelingen zoodanig hadden gecompromitteerd, dat het onmogelijk was met eenigeu eerbied aan hen te denken doch zelfs de ergsten waren altoos echte engelsche gentlemen geweest; men wist wat men aan hen had en zij hielden zich binnen de wetten der eerdoch thans bestaat er gevaar, dat Engeland in dit opzigt eenige trappen lager zal afdalen. Wel is waar, voegde hij er bij, men moet het karakter van een staatsman niet beoordeelen naar een bekrompen maat staf. Men moet in hem vele gebreken en soms nog wel wat ergers dan gebreken door de vingers zien, mits enkel en alleen onder voorwaarde, dat er in hem iets meer te vinden is dan i enkel zelfzucht, of anders gezegddat hij bezield is met eene wezentlijke liefde voor zijn land. Doch wat de tegenwoordige ministers betreft, moet hij ronduit verklaren, dat hij bij hen geene vaderlandsliefde kan opmerken. Intusschen kan men zich troosten met het denkbeeld, dat al mogt de meerderheid bij de stemming over Gladstone’s voorstellen niet zoo talrijk zijn, het vonnis toch eenmaal door het lagerhuis was uitgesproken, zoo- dat er bij de discussion eigentlijk geene sprake meer kan zijn van eene verdediging der staatskerk in Ierland.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1