Binnenlanï». Gemengde Berigten. Varia. ^Ibnertentten. Tot kennisgeving en waarschuwing. Burgerlijke Stand. TPrankfort 13 April. Men verzekert dat de badeusche JSSTTC*toIbondUad zich krachtig verklaard heeft voor eene gelijkstelling van iuvoerregt en belasting op den tabak. Z» suU voor de belasting van 2Ü sgr. per centenaar op het geheeie tolverbond toe te passen, met opheffing van de over- gangsbelasting en instandhouding van het thans bestaande tu- voerregt van 4 th. per oenteuaar. De maatschappij van de Wiesbaden-Emser speelbank is het o-elijk die van Homburg, met den pruisischen regerings commissaris Wohlers eens geworden omtrcui de voorwaarden op «elke het spel nog voor vijf jaren toegestaan wordt. Lr zijn maatregelen genomen voor de amortisatie der aandeelen, aisook voor de vorming van een kurfonds (800,000 th. voor Homburg, 1 miiiioen th. voor Wiesbaden en Erns). De aan- deelhonders zullen daarbij nog knnnen rekenen op een jaar- lijkscb dividend van 25 a 30 gulden. Weenen, 13 April. Uit Pesth wordt gemeld, dat het daar onbekend is, dat Kossuth voornemens is derwaarts te komen. De leden der uiterste linkerzijde hebben een hunner naar Turvn gezonden, om Kossuth over te halen naar bet vaderland' terug te keeren. Lit de provinciën verneemt men voortdurend alarmkreten tegen de financiële plannen van den minister Brestel. Er ver loopt geen dag of er komen nieuwe vertoogen in van districts- vertegenwoortligingen, vooral tegen de belasting op het ver mogen De afgevaardigden, die thans voor het grootste gedeelte naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd, zuilen genoegzame gelegenheid hebben van de stemming der bevolking kennis te nemen. De Presse bespreekt de sleeswijksche kwestie en meent, dat het Oostenrijk om het even meet zijn of Duppel en Aisen deeuscb of pruisisch zijn Oostenrijk htefi geen reden om zich wegens deze kwestie in een oorlog te werpen. Naar de natio naliteit behooren beide plaatsen voorzeker tot Denemarken, maar Pruisen heeft ze noodig voor de veiligheid zijner noor delijke grenzen. Buiten deze militaire punten acht ook de Presse geen uitzetting der dnitsche grenzen noodzakelijk. Onlangs had te Pesth eene conferentie plaats, die door 80 afgevaardigden der linkerzijde van den hongaarschen rijksdag werd bijgewoond, en waarvan het doel was eene verzoening tot stand te brengen tusschen twee aanzienlijke fractien. Dit doel is volkomen bereikt. Men heeft eene verklaring openbaar gemaakt, waarin op den voorgrond staat, dat Hongarije een vnj en onafhankelijk land is, aan geen andere natie en geen ander land ondergeschikt. Verder wordt van weerszijde erkend, dat de taak vóór alles hierin bestaat, om door «eltige middelen te verkrijgen, dat al die netten worden opgeheven, welke met die volkomen onafhankelijkheid des lands in tegenspraak zijn, en diensvolgens moeten de delegalien en het gemeenschappelijk ministerie women afgtsch ,ft en zoodanige «cttige instellingen in het leven geroepen worden, als aan de veiligheid des lands bevorderlijk zijn. Met name behooren bet bongiuirsclie leger, de onafhankelijkheid der financiële- en handels-aangelegenheden en de diplomaiieke erkenning van de wettelijke onafhankelijk heid des laads tot stand gebragt te worden. 14 April. Het officiële orgaan zegt, dat het, ter weg neming van allen mogelijken twijfel, gemagtigd is, uitdrukkelijk te verklaren, dat de in omloop zijnde brief van den paus aan den keizer ten eenenmale apocrief is. GOUDA, 15 April. Maandag voormiddag is een paard voor een tilbury, ter wijl het aan üe markt werd uitgespannen, zijnen geleider out- loopen en in dolle vaart regt vooruitsnelleude, in een winkelhuis op den tiende weg binnen gedrongen, waar het eenige schade veroorzaakte. Een kind, dat nog op het rijtuig zat, is er door den schok uitgevallen eu heeft zich aan de hand bezeerd, ter wijl hei paard door de glasscherven werd gekwetst. In den namiddag is een beginsel van brandt ontstaan in den 8choorateeu van een huis op de oosthaven tijdig ontdekt, was bet gevaar spoedig geweken eu kwam men met den schrik vrij. De JE Rott. Cour. zegt ten slotte van hare 4 artikelen over de alg. beschouwingen over de begrootiug//Wat de meerderheid verlangt, is dien ten gevolge eene onvermijdelijke noodzakelijkheid, dat het namelijk aan de ministers door de verwerping der begrootlugen duidelijk worde gemaakt, wat zij, in weerwil van verklaringen en motien, die zoo klaar en helder ak de dag zijn, zonder dien uitersten maatregel niet willen begrijpen dat, waar zulk eeu hemelsbreed verschil in de op vatting de1" constitutionele waarborgen, als tusschen de regering en de meertlerneid der vertegenwoordiging bestaat, geen gemeen overleg mogelijk is." Uit 's Gravenhage schrijft men van 9 dezer aan deMid- aeib. CourantSteeds loopt nog het gerucht, dat na het reces het ministerie niet dan gereconstrueerd voor de tweede kamer zal komen. Al kan men, aan zoo vele verrassingen van dit ministerie gewend, niet twijfelen aan de mogelijkheid van het feit, men ontkent de mogelijkheid van het redmiddel. Een drenkeling klampe zich vast aan den stroohalm, die stroohalm is geen steun, geen verhindering van den onvermijdelijken dood. Dit ministerie heeft zich zelf onmogelijk gemaaktreconstructie, vóór eene poos nog bestaanbaar, is nu onmogelijk. Heemskerk heeft zich vereeuzelvigd met van Zuylen hij heeft met hem de kamer ontbonden om een gemeenschappelijk belang; met van Zuylen kan Heemskerk blijven of moet hij vallen. Vroeger kon het ministerie de zieke deelen verwijderen en blijven leven; maar het heeft beweerd, dat de deelen niet ziek waren, het heeft de amputatie niet gewild toen het tijd was nu is het te zwak om haar te ondergaan. Het ministerie heeft de mi nisteriele crisis bestendigd zijn geheeie leven is eene perpe tuele ministeriele crisis geworden het kan niet bestaan buiten dien ex.eptionelen toestand. De Arnh. Ct. bevat het volgende Wij vernemen uit zekere bron, dat op het laatst der vorige week bij den raad van state is ingekomen een wets-ontweip tot wijziging van de wet op het lager onderwijs. De regering drong op eene spoedige behandeling er van aan, ten einde bij de zamenkomst van de tweede kamer haar te kunnen indienen. De spoed is zoo groot, dat op panschmaandag de afdeeling van den raad van state voor binnenlandsche zaken daarover vergaderd is geweest. De bedoeling, waarmede de regering dit wetsontwerp in zendt en zulk eeu haast maakt met de behandeling, is ligt te bevroeden. De Staatscourant bevat het verslag van den min. van binnenl. zaken aan den koning, nopens den afloop van de lig- ting der nationale militie van 1867. Het bedrag dier ligting was vastgesteld op 11000 man, en werkelijk zijn er zoo bij de militie te land als bij de zeemilitie ingelijfd 10738 man, zoodat er hebben ontbroken 262 man, ten gevolge van ge brek aan beschikbare lotelingen in 112 gemeenten. Op de in verval geraakte grafplaats van den dichter der «Hollandsche Natie" te Muiderberg heeft de heer Joh. Hilman te Amsterdam een fraai gehouwen steen doen plaatsen, waarop de naam van Hcimers in haut-relief is aangebragt, met een schoonen door den begaafden Rochussen geleekendeu lauwerkrans. Uit Zwolle meiat men dat in die streken de vruchtboo- men, zooals abrikozen, perziken, morellen en kersen, docr de nachtvorsten zooveel hebben geleden, dat een voordeelige oogst niet te verwachten is. De boekhandelaar A. L. Scholtens te Groningen heeft het voornemen voor deü aanstaanden driehonderdjarigen gedenkdag van de overwinning bij Heiligerlee eene plaat uit te geveu die door den kunstschilder A. J. van Prooijen geteekend is. Wij hebben de oorspronkelijke teekeniug thans voor ons liggen, die op steen zal worden overgebracht. De schilder geeft eene zeer duidelijke voorstelling van het slagveld bij Heiligerlee op het oogenblik, dat graaf Adolf van Nassau door het vijandelijk staal doorboord wordt. Aan de linkerzijde bemerkt men in flaauwe omtrekken het thans zoo vervallen gedenkteeken, dat nu door een beter, een meer waardiger zal vervangen worden. Aan het hoofd van de plaat is het portret cangebragt van Lo de* ijk \an Nassau, den overwinnaar van graaf Aremberg, om geven door een lauwerkrans en twee vlaggen. Een weinig naar beneden, regts en links ziet men de welgelijkende borst beelden van Z. M. Willem III en prins Willem I, den grond legger van onze vrijheid vervolgens de buste van den zoo jong gesneuvelden telg uit bel huis van Oranje, Adolf van Nassau, Tusschen de verschillende portretten leest men de woorden: «Derde eeuw feest van de overwinning bij Heiligerlee," terwijl de plaat verder gestoffeerd is met verschillende vroeger in gebruik zijude oorlogswapens, harnassen, enz. enz. Wij twijfelen niet, of de pogingen van den heer Scholtens zullen met een ruim debiet bekroond worden. We willen deze plaat, die ons als een geschenk voor kinderen uitmuntend voldoet, slechts 5 cents kost, gaarne aanbevelen aan allen, die zich deze nationale zaak aantrekken. Hoezeer de concurrentie in den waren zin van het woord, den verbruiker ten goede komt, zoo verafschuwenswaardig i3 deze, wanneer zij door namaking den kooper zoekt te bedrie- pen. Niettegenstaande alle wettelijke bescherming worden de Stollwerck scho borst-bonbons in hunne nitwendige verpakking veelzijdig op 't misleidenst nagemaakt, ia zelts de firma van den fabriekant hiertoe misbruikt. Bij den indus- trie en wedstrijd van alle landen, te Parijs, waar alle slechts denkbare huismiddelen ais borstsijropen, pastilles, pectorinen, elixers, extracten etc. etc. vertegenwoordigd waren, werd van de zijde der internationale jury alleen aan de StOllwerck'SCbe borst-bonbons de prijsmedaille toegekend, een ben ijs dat de compositie van den koningl. Geh. Hofraad, en universiteits professor Dr. HARLESS nog niet geëvenaard is. De lijdende moge zich dus bij het koopen van de regte verpakking, van de volledige firma en de aanwezigheid van het hofleveranciers-zegel van den fabriekant wel overtuigen. Prins Napoleon koopt in Italië zeer aanzienlijke landgoederen. - De koning van Beijeren is ziek en het regeren moede. \oor 50 jaren waren te Berlijn 26 boekhandelaars en 21 boekdrukkers die getallen zijn thans geklommen tot 230 en 115. De honger brengt de bevolking van Maroeco in oproerige stemming. De gevangenissen te Arnhem zijn buitengewoon ongezond. Te Berlijn is geopend het nieuw ge stichte duitsche musenm van nijverheid. De noordduitsche boud heeft eene bevolking vau 29,894,857 zielen, de zuidduitsche tolverbouds-staten tellen er 8,802,478, dus te zatneu 38,697,344 zielen. De reizende deensche oorlogsminister RaaslötF heeft volgens gerucht zijn ontslag Se~ nomen. In Syrië is nog zeer laat veel sneeuw gevallen. De hon gersnood duurt onder de Arabieren in Algerie nog altijd voort. Op het eiland Mauritius heerschen verderfelijke koortsen. lu Zwitserland beviuden zich nog verspreid over 15 kautons 286 Polen cn uitgewekenen. De zweedsche ministers van boitenl. zaken, oorlog, financiën en binn. zaken ziju nog zoo onnoozel dat zij voor het verwerpen hunner voor stellen wijken. De grand jury van Richmond heeft eene nieuwe acte van beschuldiging opgesteld tegen Jefferson Davis. De werklieden te Geneve hebben den arbeid weder opgevat. In allachije staaD de Tsraelieten bloot aan vervolging en mishandeling. I it de industrie streken vau Saksen komen zeer gunstige berigten betreffende de verle vendiging van den handel. Aan de typhus-epidemie in Oost-Pruisen zijn reeds 14 geneesheeren bezweken. In de bujersche provincie Opp'.r- Prankenland hebben op onderscheidene plaatsen ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid der inschrijving voor de landweer. Eenige klein thuringsche staten onderhandelen met Pruisen om ingelijfd te worden. De deensche min. van oorlog heeft in Frankrijk 40,000 chassepotgcweren besteld. Al weder een froutveraudering in het vooruitzigt. De gra ven zullen zich opofferen voor hunne dierbare ainbtgenooten, die waarschijnlijk na jaar en uag standbeelden zullen oprigteu, om dit martelaarschap te beloonen, als het soms met de engel- sche gezantschapspost en het commissarisschap in Overijssel misliep. De verbeterde druk van dit ministerie zal zich dan aan de recensie der kamer bij de begrootings-discussien moeten onderwerpen. Maar zal door deze verjongingskuur de toestand in eenig opzigt veranderen, kunnen de vroegere bestrijders van dit ministerie dan gerust den loop der zaken afwachten, en afwachtende, de begrootingen aannemen? Wel heeft de liberale partij reeds vele bewijten van zwakheid gegeven, wel durven velen reeds betwijfelen of die zoogenaamde meerderheid niet veel meer in enkele dagbladartikelen dan wel in waarheid be staat, afgaande op de gehouden discussien, toen men herhaal delijk twijfelde om de zaak tot een beslissing te brengen, en uitstel op uitstel verleende, om het ministerie nog eenige dagen levens te gunnen, zoodat men uit het gebeurde zou kunnen besluiten tot eeu rustig aanblijven van het ministerie, als de oppositie eenige voldoening gegeven was door het eervol ont slag, op verzoek aan de graven verleend, met dankbetuiging voor de vele en hoogst gewigtige diensten aan den lande be wezen. Voor de handhaving onzer constitutionele regten is een andere uitkomst te hopen. Wat toch is na de uittreding der grafelijkheden veranderd? Zij waren, het is herhaaldelijk verklaard, men verhief er zich op, zij waren in alle kwestien homogeen met de blijvende mi nisters. De ontbindingsbesluiten, de mystificatien, de front veranderingen en wat meer op het ministeriele zonden-register voorkomt, waren handelingen van het geheeie ministerie, waar voor dan ook geheel het ministerie verantwoordelijk isaf stemming der begrootingen blijft dus ook na de aftreding der graven, het eenige middel om de volksregten te handhaven om tot een gezonden toestand te komen en aan het geharreicar een einde te maken. De vertegenwoordigers mogen door geen motien van hun wantrouwen in het geheeie ministerie of in een minister doen blijken, dit strijdt tegen de regten der kroon, die geheel vrij is in de keuze der ministers. Evenmin mag een begrooting verworpen worden om redenen niet aan de cijfers ontleend en over de cijfers mag men niet spreken, omdat de ministers on eindig beter dan de vertegenwoordigers kunnen weten, wat nuttig of noodig iszoo hoort men door velen beweren, die der oppositie allerlei vreemde beschuldigingen naar het hoofd slingeren. Zoo voortredenerende, blijft er weinig over vcor de vertegenwoordigers. De ministers weten het best, wat noodig is voor 's lands verdediging, zij weten het best hoe de schut terij moet ingerigt zijnmaakte nu de eerste kamer, die zulk eeu wet verwierp, zich niet? schuldig aan majesteitsschennis, en moest geen krachtig voorbeeld gesteld zijn, toen die oproerig heid tot de rijkste kringen des lands doordrong, maar het is waar, geld maakt regt wat krom is, en dit heeft waarschijnlijk de eerste kamer behouden. De ministers kennen het best de behoeften der verschillende deelen der aaministratie, de vertegenwoordigers zijn niet op d§ hoogte der zaken, het is dus overgroote waanwijsheid en ijdel- heid, om iets beter te w illen weten dan de mannen, die daar mede speciaal belast zijn. Vertegenwoordigers mogen dus nimmer iets afkeuren, zij dienen alles goed te keuren, op alies ja en amen te zeggen. Maar waartoe dient dan toch in Gods naam een vertegenwoordiging? alleen om te praten of om wedding schappen aan te gaan, wie spreken of zwijgen zal. Is dat het doel, laat ons dan maar spoedig tot het ouderwetsche koning schap terugkeeren, dat wint geld en tijd, en er gaat niets mede verloren. Waarom wordt dit niet ronduit door de zoogenaamde verdedigers der prerogatieven van den troon voorges:eld, of vreezen zij daardoor het geheeie land tegen zich te krijgen Welke vreemde grondstellingen mogen verkondigd worden, welke uillegging men aan de grondwet moge geven, de vertegen woordiging heeft het regt van controle; handelt een minister of een ministerie, naar het gevoelen der vertegenwoordiging, tegen het belang des lands, dan is zij verpligt het land van zulk een minister te verlossen, en wil zulk een minister niet wijken, handhaaft de kroon een minister, die het vertrouwen der vertegenwoordiging niet bezit, dan blijft slechts een miudel over, men maakt den minister het regeren onmogelijk, door hem gelden te weigeren, men stemt de begrootiug af. Dat is het naaldgeweer der vertegenwoordiging, het moge een iaatste hulpmiddel zijn, maar wettig is het, en herhaaldelijk is het dan ook onder verschillende ministerie's gebruikt om ministers te dwingen hun betrekkiug neder te leggen, eu de kroon heeft herhaaldelijk dat regt der vertegenwoordiging erkend door mi nisters, die het vertrouwen der vertegenwoordiging niet meer bezaten, te ontslaan. Vroeger was men altijd van mcening, dat het aantal blinden toenam, hoe meer men naar de warmere streken van den aard bol ging. Nadere en meer naauwkeurige onderzoekingen heb ben evenwel bewezen, dat meerdere of mindere warmte geen invloed op het gezigt heeft, en de oorzaken der blindheid in iets anders moeten gezocht worden. In Noorwegen toch heeft men op 540 inwoners 1 blinde, terwijl men in Zweden op de 1419 menschen 1 blinde heeft. In Frankrijk heeft men 1 bliude op 938, in Beigie 1 op de 1233 en in ons land 1 op de 1663 inwoners, of in het geheel on geveer 2000 blinden. Zeer gunstig zijn in dit opzigt de ver- eenigde staten van Noord-Amerika, waar men 1 blinde op de 2470 inwoners telt. Rome's bevolking bedroeg jl. junij 215,573 zielen, waaronder 30 kardinalen, 35 bisschoppen en 1469 priesters. In de ver schillende kloosters waren bovendien nog 2832 monniken en 2215 nonnen. GOUDA. Geboren 11 April. Anthonie, ouders M. de Vletter eu A. C. Spit. 12. Johaunes Jakobus, ouders M. Visser en J. J. Sloos. 13. Hen drik, ouders J. B. Dut eu G. C. vau Heommen. Overleden, 10 April. G. Schenk, 13 m. 11. A. M. van Beu ren, 10 m. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, Vrouwe J. A. BERK van LITH—Mank. Maastricht, 13 April 1868. Getrouwd D. A. DUPPER ran Haastrecht, en E. C. HARTOGH. HEIJS. Delft, 15 April 1868. Eenige en algemeene kennisgeving. Die iets te vorderen hebben van ABRA HAM van ROOIJEX, bouwman te Broei, worden verzocht daarvan opgave te doen aan den Notaris MOLENAAR te Zuid— Waddinxteen, op Zaturdag den 18" April 1868, des namiddags van 4 tol 6 uur, ten huize v»n van Wekkhooven in het Schaakbord' te Gouda.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2