Zondag, 19 April. 1868. M? 63», öuttenlanÏJ. bons. )plng Overzigt. KENNISGEVING. KUIZEN het vorig 113, 114 A, lade ILLIGE ING [UIS en tan 4 paden KUIZEN JJ van 8 achter, aan het water, de Varken- n zeer ge- ABRIJK. er bij bil— iien te be- i T IJ N te Uitgave van A. BRINKMAN. INHUIS, ivenkamers, benevens eplant met 'e. wijk C den rector den dictator Lopez niet bereiken EVER, Pret. KMAN. GOUDSCHE COURANT. gedurende gereikt ruim die de het begin gekomen HULPMID- JHHEID en jgen bij de 1NGEN te :n BERG te 58, ten 11 degen" aan van 40 Cts., aris G. J. Oerkerk aan 17“ April ure, aan de or ALETTA IK, op de in de Ge- ÏIJEN, die n staan, 3 MELKGE- j MEUBE- tartij HOOI n; alles bij Lange TiendewegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maant’en isƒ2,franco p. post/2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. ECONOMI- hebben de s te geven, ording over an af heden liggen ten middags van co aan h«t )FF te AM- wordt ge- De prijs der Advertentien van één tot te» regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. IS, bevat- lovenkamer, tien TUIN 400 Ellen, i den Kal- Den volksvertegenwoordigers wordt het regt betwist om het beleid der ministers af te keuren, en om aan mannen, wiea zy geen vertrouwen waardig achten, de middelen te weigeren om hunne verkeerdheden voort te zetten. Die spitsvondige en ongerijmde redeneringen kunnen toege juicht worden door partijzuchtige dwazen, maar kunnen nooit ingang vinden bij het beter deel des volks, dat geen profes- soralen onzin eerbiedigt en walgt van de voorgewende conci- liante vleijerij, d -an de vertegenwoordigers volgzaamheid tegen het geweter schen, voor beerschzuchtige en verblinde leidslieden. Nedenand kan eer zwijgend bukken voor onregt en geweld, dan zich tevreden stellen met de woorden van vrij heid en verlichting bij dwang en duisternis. Wij hebben niet geleerd over vrijheid te praten, maar wij gevoelen ons vrij ge boren op den nederlandschen grond en geeue verbloemde sla vernij kunnen wij dulden op den grond, waar een vrij volk eeuwen lang de bewondering wekte van het in ketenen zuch tende Europa. Men vermoeit zich waarlijk al te zeer in het beantwoorden der flaauwe drogredenen eener bezwijkende partijzij zal tot niets anders leiden, dan tot het doen ontwaken van den echt liberalen zin, die in ons volk zetelt. Wij zijn volkomen genist op de uitkomstde beginselen van regt en vrijheid zullen on geschonden den strijd doorstaau en nieuwe krachten verkrijgen tot vernietiging van de versleten vooroordeelen, van laaggeestige bekrompenheid en van spitsvondige waanwijsheid. De BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Commis saris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, op den 6“ April 1868 is executoir verklaard: het kohier van het pa- tentregt voor het dienstjaar 1867/68, 3e kwartaal. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende ver- pligt is, zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat, de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Goüda, den 17“ April 1868. De Burgemeester voornoemd, DE GRAVE, W. 1». B. ten, en de voorstanders der staatskerk zullen ernstiger strijden tegen de opheffing van De tijd der vereeniging zullen verkopen voor dat de wereld rijp is voor eene hoogere eenheid, die wij wenschen maar niet in staat zijn te verwe- zentlijken. Oostenrijk wacht nog op de keizerlijke beslissing, wetten over het huwelijk enz. moet bekrachtigen en 1 zal zijn van een hevigen strijd. Het is daar te ver om terug te gaan. Vooruit iigt de weg. Weifeling en terug gang zouden een storm wekken, waarin deze monarchie te gronde ging en geheel Europa zou deelen in dien schok, want allerwegen zijn elementen voorhanden van onrust geboren uit de stuiptrekkingen van wegstervende vooroordeelen. Moest een land vrij zijn van den onzaligen strijd tusschen reactie en vooruitgang, men mogt dat zoeken in Nederland, waar burgerlijke en gewetens-vrijheid geene uitvindingen zyn dezer eeuw, maar waar zij gedurende eeuwen inbeemseh waren. En toch worden wij ontrust door den halstarrigen strijd tegen onvervreemdbare en nu ook in de wet beschrevene regten. London, 15 April. Uit Washington berigt men van gis teren Heden wordt het proces tegen Johnson voortgezet. Ge neraal Sherman als getuige opgeroepen, verklaart, dat Johnson, toen hij hem de betrekking van minister van oorlog aanbood, uitdrukkelijk verklaard had, dat die aanbieding in overeenstem ming was met de wet op de benoemingen, dat hij het regt had om zulk een voorloopige benoeming te doen, en dat bij wenschte de zaak voor het hooge geregtshof te brengen. De heer Disraeli heeft een brief geschreven aan van Addington, een zijner kiezers, welke hem inlichting had gevraagd omtrent eene ongunstige uitspraak van hem over de ritualistische partij in de engelsche kerk. Disraeli verklaart de high-church-partij te achten en de andere partij evenzeer. Zoo hij zich ongunstig heeft uitgelaten, was het ten opzigte van eene overdreven fractie, welke, zegt Disraeli, met de iersche katholieken zamenspant tot omverwerping van de engelsche staatskerk. «Daar ik het er voor houd," zoo besluit Engelands eerste minister zijn schrijven, „dat het losmaken van den band tusschen kerk en staat op den duur een grooter omkeer in Engeland zal te weeg brengen dan een vreemde overheersching zou doen, zal ik mijn uiterste krachten inspannen, om deze noodlottige machinatien te verijdelen." Men ziet, dat de toon van dit schrijven, ’t welk, van zoo hooggeplaatste hand afkomstig, en in de tegenwoordige omstandigheden publiek ge maakt is, den indruk moet maken van een regerings-programma, weinig in overeenstemming met de eischen van het oogenblik weinig geschikt om eene gematigde discussie in het parlement voor te bereiden, of een hoog denkbeeld te geven van de kalmte en kracht van den eersten minister. 17 April. Uit 'Washington berigt men van gisteren Het proces van Johnson wordt voortgezet. Er zijn bewijzen bijge- bragt van den kant der verdediging, dat Johnson pogingen gedaan heeft om de kwestie, of Stanton regt had minister van oorlog te blijven, door de regteriijke magt te doen uitmaken. Parijs, 15 April. Gisteren, bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen eener kerk te Rambouillet, heeft de mi- nister Baroche eene rede uitgesproken, waarin hij zejie, Rat bet ontwerp op de buurtwegen binnen kort bij bet-Xetgevend - ligchaam zal worden ingediend. Hij maakte df opmerking^., dat het ontwerp, waarbij gedurende een zeker aantat jams d* GOUDA, 18 April. Bij gebrek van gebeurtenissen bondt men zich bezig met afwisselende geruchten van oorlog en vrede. Thans beijvert men zich weder zoozeer om de zekerheid van den vrede te verkondigen, dat men in waarheid bijna beducht zou worden of er ook iets in stilte broeide. Maar de ware grond der on gerustheid ligt in die altijd voortdurende krijgstoerustingen, die zoo ongunstigen invloed oefenen op den toestand der maat schappij. Het is waarschijnlijk dat de beerschzuchtige oorlogs plannen nog in een verwijderd verschiet liggen en dat allen vooralsnog den vrede willen, maar algemeen is tevens de over tuiging, dat de tegenwoordige toestand eene voorloopige is en dat men altijd een geweldig conflict te vreezen heeft, waarbij de opgehoopte brandstoffen tot vernielende uitbarsting zullen komen en de minste ongedachte aanleiding zoo zooveel te meer daartoe kunnen leiden, als de groote mogendheden te strijdvaardiger zijn. Aan ontwapening toch wordt niet ernstig gedacht, hoe driugend door de financiën geeischt en dit is alleen genoeg om bezorgdheid te doen voortduren en wrevel te wekken bij allen, die het doel der menschheid niet zoeken in vernieling en krijgseer. De Brazilianen hebben eindelijk in den langlurigen oorlog tegen Paraguay een voordeel behaald en de eerste gedachte was dat dit leiden zoude tot vrede, maar latere berigten beweren, dat er weinig gewonnen is met het forceren der rivier, dat de verlatene hoofdstad Asuncion wel gebombardeerd kon worden, maar dat men het leger van den dictator Lopez niet bereiken kan. In Engeland houden de weerbaarheidsmannen spiegelgevech- verouderd onregt en onderdrukking, van kerk en staat is voorbij, eeuwen

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1